Forum Culinar: SANATATE, DREPTURILE PACIENTILOR.. - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SANATATE, DREPTURILE PACIENTILOR..

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 December 2009 - 08:11 AM

M-am gindit sa creez acest mic spatiu unde sa ne depanam experientele noastre in spitalele romanesti si/afara
Unde gasim un doctor bun pt cutare problema medicala? -cum se ajunge la el....Cit ii plicu' ??
Sfaturi naturiste pt diferitele noastre probleme medicale
Cam tot ceeace tine de INFORMATIE pt ameliorarea sau regasirea sanatatii
In pur stil prietenesc sa ne intr ajutoram.
Multumesc.

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 December 2009 - 08:48 AM

Carmaw, cred ca ai vrut sa il deschizi un subforum mai incolo :floare: ?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 December 2009 - 12:46 PM

Lapona Enigel a spus:

Carmaw, cred ca ai vrut sa il deschizi un subforum mai incolo :floare: ?

LAPONICA CRED CA M AM INCURCAT.....ADEVARUL CA NICI NU AM STIUT UNDE SA L PLASEZ
Se poate muta la un loc mai corect.....cum ziceti voi
multumesc

#4 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 17 December 2009 - 12:21 AM

scriu si eu aici...ca in alta parte nu cred ca mi e potriveste intrebarea.... :floare:

Are cineva idee cum un angajat cu carte de munca si contract de munca pe perioada nedeterminata poate renunta la asigurarea de sanatate obligatorie?

multumesc anticipat pt sfaturi. :floare:

#5 Useril este offline   Puiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 21 December 2009 - 07:43 PM

anaiordan a spus:

Are cineva idee cum un angajat cu carte de munca si contract de munca pe perioada nedeterminata poate renunta la asigurarea de sanatate obligatorie?


Nu sînt sigur, dar cred că trebuie să întrebi la Casa de Asigurări cu care ai contract, de obicei este acolo unde este înscrisă firma.

#6 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 21 December 2009 - 09:56 PM

anaiordan a spus:

scriu si eu aici...ca in alta parte nu cred ca mi e potriveste intrebarea.... :cheers:

Are cineva idee cum un angajat cu carte de munca si contract de munca pe perioada nedeterminata poate renunta la asigurarea de sanatate obligatorie?

multumesc anticipat pt sfaturi. :toothy9;

Din cate stiu eu, NU! asigurarea se plateste automat, intra in calculul "darilor".
Dar iti poti face o asigurare suplimentara!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#7 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 27 December 2009 - 11:35 PM

stiu ca imi pot face si asigurare suplimentara...dar nu asta imi tb...faza e ca am si in grecia asigurare de la sot...si vreau sa renunt la aia din ro...ca nu prea am voie sa am doua asigurari in acelasi timp in diferite state ue....

multumesc!

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 December 2009 - 12:47 AM

anaiordan a spus:

stiu ca imi pot face si asigurare suplimentara...dar nu asta imi tb...faza e ca am si in grecia asigurare de la sot...si vreau sa renunt la aia din ro...ca nu prea am voie sa am doua asigurari in acelasi timp in diferite state ue....

multumesc!



Cum adica nu ai voie sa ai doua asigurari in acelasi timp, in diferite state UE? Cine zice? :)

#9 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 28 December 2009 - 01:26 PM

pai cei din Grecia ca sa imi faca actele pt asigurare m-au pus sa semnez pe propria raspundere ca nu am asigurare in alt stat membru UE...dar nu asigurare privata...asigurare de la stat...nu ai voie...ca nu locuiesti in statul ala sa beneficiezi de asigurare...si asigurarea din Ro nu e valabila in GR decat in caz de urgenta...nu ca vreau eu sa ma duc sa imi fac analize...ca asa daca ar fi valabila in alte state s-ar duce toti cu asigurarea din RO in Germania sa se trateze....

#10 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 28 December 2009 - 03:40 PM

Ana, tu in Romania platesti contributie "din mana"? Adica nu esti angajata?
Daca nu esti angajata si platesti tu contributia, ai putea sa vorbesti la "Directia Muncii" din localitatea ta (unde platesti) si sa dai doar pentru pensii si/sau somaj, fara sanatate! Ia incearca!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#11 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 28 December 2009 - 05:23 PM

Tocmai asta e problema ca eu sunt in continuare angajata in RO cu contract si catre de munca, deci nu platesc eu doar ca sa am asigurarea....astia de la casa de sanatate nu trateaza prin telefon....adica nu raspund la telefoane...sper sa rezolv cev acand ajung in ianuarie in tara...

#12 Useril este offline   petra 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 28 December 2009 - 06:57 PM

anaiordan a spus:


Are cineva idee cum un angajat cu carte de munca si contract de munca pe perioada nedeterminata poate renunta la asigurarea de sanatate obligatorie?

multumesc anticipat pt sfaturi. :D



Asigurarea medicala face parte din contractul de munca.Nu poti renunta la ea , odata ce ai semnat contractul de munca.
Si nici angajatorul nu-ti poate prezenta un contract din care sa lipseasca asigurarea medicala.Legal vorbind.Abia il asteapta ITM-ul.
(Dar fiindca traim in Romania , exista destule cazuri in care el, angajatorul desi e obligat prin contract sa plateasca banii retinuti din salariul angajatului , catre Casa de Asigurari de Sanatate...n-o face, si baga banii aia in buzunaru propriu.Afli asta abia cand trebuie sa platesti vreo spitalizare sau sa iei banii pe concediu medical....)

#13 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 28 December 2009 - 09:19 PM

Ana, nu inteleg foarte clar situatia ta... daca ai contract de munca pe eprioada nedeterminata, asta implica si asigurari medicale, nu se poate schimba. Insa daca nu lucrezi efectiv in tara, ci in strainatate, poate esti angajat cu scoatere din productie,sau detasat in strainatate si atunci situatia taxelor e nitel schimbata. Oricum, cind vii in tara, incearca sa te interesezi de un contract d easigurari sociale, nu stiu sa explic exact, dar e o forma de contract care iti permite sa platesti numai anumite contributii sa stat...
raluca elena

#14 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 29 December 2009 - 05:29 AM

raluca elena a spus:

Ana, nu inteleg foarte clar situatia ta... daca ai contract de munca pe eprioada nedeterminata, asta implica si asigurari medicale, nu se poate schimba. Insa daca nu lucrezi efectiv in tara, ci in strainatate, poate esti angajat cu scoatere din productie,sau detasat in strainatate si atunci situatia taxelor e nitel schimbata. Oricum, cind vii in tara, incearca sa te interesezi de un contract d easigurari sociale, nu stiu sa explic exact, dar e o forma de contract care iti permite sa platesti numai anumite contributii sa stat...

ana esti angajata in 2 tari s au cum???
FETELOR STIE CINEVA DACA EXISTA O ASIGURARE COMPLEMENTARA DE SANATATE CA M AU OMORIT SPAGILE PE CARE LE DAU PE NIMIC LA SPITALELE DIN RO
MAMA IESE MIINE DIN AL N LEA SPITAL SI EU NU STIU NIMIC NICI CE ARE NICI TRATAMENT ....RIEN DE RIEN
A SI AM DESCOPERIT UN CAMIN DE BATRINI LA 1500 DE EUROS
MIE IMI VINE SA MOR......mama are 615 ron lunar si nu vrea la mine...
o minunatie de sfirsit de an
stie cineva un camin pe linga sau in buc convenabil????

#15 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 29 December 2009 - 11:48 AM

nu sunt angajata in doua tari....deocamdata :pupic: ...eu sunt angajata in RO dar fizic stau in Grecia...lucrez de acasa...salariu imi intra intr-un cont din RO..totul e ca si cum as fi stat in RO...doar ca nu stau acolo...

m-am gandit sa devin PFA, si aici nu e obligatorie asigurarea...platesti ce vrei tu din dari...dar mi-e frica cu acest impozit forfetar...apoi cu faptul ca declaratiile trebuie depuse personal...si nu am de gand sa merg in fiecare an in tara sa fac asta...

seriviciul asta il voi avea cta voi putea de mult pentru e foarte flexibil...si chiar daca imi voi gasi aici de munca tot voi putea sa lucrez ce fac acum ...deci la un moment dat voi fi angajata in doua tari...dar pana atunci mai e...

Carmaw...sor-mea are in RO asigurare de la Medlife...nu stiu cat plateste ca e de la serviciu...ei o folosesc pt controalele anuale de medicina muncii...dar oricum ea s-a mai dus la ei in particular si e foarte multumita de servicii....dar nu stiu costurile...

#16 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 29 December 2009 - 12:55 PM

Ana, din cate stiu eu, impozitul forfetar se plateste de catre unitatile de alimentatie publica.dar chiar asa de-ar fi, declaratiile se pot depune si online! Mai intereseaza-te!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#17 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 29 December 2009 - 01:28 PM

stiam ca vor sa faca aceasta optiune de a depune online declaratiile de venit, dar ne fiind direct interesata nu am cautat sa vad daca au si pus in functiune aceasta optiune.

Oricum va multumesc pt raspunsuri.

#18 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 22 May 2010 - 02:39 PM

Eu am fost alaltaieri la Interservisan Cluj si m-au tocat de bani nesimtitii :D M-am dus cu 200 RON la mine (toti banii pe care ii aveam...ca nu se stie niciodata). Aveam programare la un dr endocrinolog deoarece mi-am facut niste analize si nu mi-a iesit bine TSH-ul. Am platit 60 de lei consultatia si m-am dus la dr. M-a intrebat diferite chestii si la sfarsit mi-a scris pe o foaie ceva si mi-a zis sa ma duc la informatii cu foaia respectiva. M-am dus si imi tranteste tanti: "Ecografie tiroideana - 100 lei!" Am crezut ca nu am auzit bine. Ma rog, platesc, iau chitanta si ma duc inapoi. Imi face ecografia, iese bine si imi zice sa ma duc sa-mi ia niste sange. Ei...am crezut ca nu trebuie sa platesc nimic daca nu m-a mai trimis pe la informatii inainte. Imi ia sange si imi zice asistenta sa ma duc la informatii sa platesc. Mi-o stat inima in loc...eu mai aveam 40 de lei. Tanti de la informatii: "130 lei!" Eu crispata. Ea din nou, mai raspicat: "130 lei!!" I-am zis ca nu am si sa-mi anuleze analizele. :headbang:

In conditiile in care eu in Medias mi-am facut un buletin de 2 pagini de analize cu 120 de lei, sa platesc 130 de lei pt 1 analiza?? :occasion15: Nu-s ticnita!

Imi pare rau ca am mers acolo. Nu spun ca nu sunt buni, dar practica niste preturi de stai in coada. M-am dus la ei pt ca in urma cu cativa ani a mers si mama mea cu aceeasi problema, iar preturile au fost rezonabile.
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#19 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 01 June 2010 - 08:18 PM

buna
imi pare sincer rau de faptul ca sistemul sanitar ;;;a luat-o la vale
Ma uit si eu pe antena3 zilnic mi se ridica parul in cap
Treb sa ajung acolo si deja imi e frica daca oi avea nevoie de vre un doctor bun ....unde-l caut?

#20 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 01 June 2010 - 09:05 PM

Vezi postareacarmaw, la 01 June 2010 - 08:18 PM, a spus:

....Ma uit si eu pe antena3 zilnic mi se ridica parul in cap...


Pai nu te mai uita la postul ala, ca de-aia ti se ridica parul pe cap. :occasion14:

PS. Cosmina, doar stii bine ca Interservisan are cele mai scumpe servicii medicale din tot Clujul. E policlinica privata, asa ca are tot dreptul sa fixeze ce preturi doreste. Doar concurenta poate decide daca pretul e prea mare si in Cluj chiar este concurenta. Daca n-ar avea pacienti in mod sigur ar reduce, doar nu o sa vrea sa dea faliment.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi