Forum Culinar: Cezariana - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cezariana Ce se poate manca si dupa cat timp?

#1 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 11 August 2011 - 04:16 AM

Dragele mele mamici cu experienta de nascut prin cezariana,
(ce lung titlu!)
Am o mamica care a nascut doi dragalasi prin cezariana (rahianestezie) si nu are voie sa manance pentru 24 de ore. Tin minte de la operatia mea de apendicita ca intr-adevar, deabea dupa mai mult de 24 de ore am avut voie supa clara de pui.
M-am uitat pe net si toti zic la fel - acum ma gandesc, ce o fi mai buna, o supa clara de pui sau de vita?
Puiul mi se pare mai usor...dar vita parca intremeaza mai bine ...mancaciosii mici deja au prins cu manutele amandoua sanii mamicii si sug de zor!
Mamicii ii e foame, asa ca as vrea sa ma duc maine cu o supa calda.
Ce imi recomandati?
Multam fain!
A cat is a friend fur-ever !

#2 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 August 2011 - 10:31 AM

Buna Uma, eu am nascut anul trecut pe 3 septembrie (orele 8 dimineata) prin cezariana si nu mi-au dat voie sa aduc nimic de acasa (spital privat), pentru ca era meniu special (mancare foarte buna, menu ala carte cu variante) pt operatele de cezariana.
Eu am avut o experienta f buna cu cezariana, ceea ce ii doresc si ei! Eu am facut rahi-peri anestezie (Combinata) dupa cate imi amintesc si am fost mereu constienta si in timpul si apoi am fost treaza toata ziua (...si toata noaptea ...am avut o teama sa nu cad din pat si nu am dormit bine :) ).

Din experienta mea si ce am mai citit, te refaci muuult mai repede (se elimina mai usor/rpd anestezicul) daca poti sa bei doar lichide, muuuulte lichide in prima zi. Eu am refuzat supa, din aceste considerente in prima seara, in schimb am baut cred 5 litri de lichid (ceai pentru alaptat - 1 cana la 30-60 min) in prima zi si pot sa-ti spun ca m-am refacut foarte repede si nu am avut dureri mari sau complicatii.
Un regim cat mai dietetic se recomanda pentru a inlatura balonare, deci vezi tu ce pui in supa dar sa nu contina leguminoase care baloneaza (cartof, conopida, rosie etc), sau care sunt greu de digerat, ori constipa, deoarece tot aparatul digestiv a fost si el socs din uz prin anestezie si dureaza cam 24 ore pana incepe usor, usor sa se reia tranzitul intestinal.
A doua zi (dupa 24h) s-a inceput cu un menu relativ normal, dar putin mai dietetic, astfel (sper ca retin bine): dimineata: un fagaras, cafea/ceai, 1 felie de paine cu unt si gem. La pranz o supa clara de pui si un gratar cu legume fierte (care nu baloneaza, usor de digerat). La cina nu mai tin minte, dar tot un fagaras si ceva usurel si muuult ceai de alaptat (asta face sa se instaleze lacatatia repede - la mine a fost in a 3-a zi dimineata, fara febra laptelui sau canale infundate si pentru ca bebelusa mi-au dat-o la san la jum de ora dupa operatie si pusa de ei la fiecare 3 ore apoi, pana am reusit si eu sa o iau in brate (cam din a 3 zi).
Ca sa finalizez, daca nu are supa de la spital, eu recomand totusi supa de pui sau de gaina de tara (si mai bine) fiarta pana cade carnea de pe oase (asta ajuta tot pt lactatie) si cu legume (Exclus sa pui paste, orez chiar daca strecori). De a doua zi imi era o foame... dupa ce am postit in prima zi. Lichidele multe ajuta si la combaterea foamei oricum.

Multa sanatate+refacere grabnica la mamica si bebeii dragalasi sa fie sanatosi si papaciosi!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#3 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 11 August 2011 - 12:53 PM

Vezi postareaDaniella, la 11 August 2011 - 10:31 AM, a spus:


Multa sanatate+refacere grabnica la mamica si bebeii dragalasi sa fie sanatosi si papaciosi!

Mersi mult Daniella :)
Eu vreau sa-i duc un termos de supa clara de casa -stiu de legumele care nu trebuie sa fie in supa, pentru ca oricum acum ce mamanca ea se cam duce la bebei si nu avem nevoie de bebelusi cu probleme :D
Nu eram insa sigura, de pui sau vita...pentru ca puiul e mai usor, dar vita intremeaza...o sa vad eu pana dupa-amiaza :o
A cat is a friend fur-ever !

#4 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 August 2011 - 01:02 PM

Mami se intremeaza, pt ca se mobilizeaza pentru puiul ei, are rezerve bune nu-ti face griji, respecta mai bine dieta ce a dat-o dr (daca a dat-o). Important sa nu traga la pat, la boala si la plangaceala. Altfel, cu cat incepe sa umble mai repede si sa bea multe lichide cu atat se pune mai repede pe picioare. Daca tu ii duci in a doua zi (adica dupa 24h de la nastere) mancare cred ca mai bine duci de pui, a 3-a zi du-i de vita (parca din a 3-a zi e voie cam orice e bun pt bebelusi).

Moamaaa Uma cred ca e foarte greu cu gemeni! :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#5 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 11 August 2011 - 01:06 PM

Vezi postareaDaniella, la 11 August 2011 - 01:02 PM, a spus:

Moamaaa Uma cred ca e foarte greu cu gemeni! :)

Mami e o luptatoare care nicio clipa nu s-a plans de sarcina si a fost la serviciu pana vineri :)Usor nu ii e, dar e adorabila cu amandoi la san :D
E cuminte, urmeaza dieta data de medic, doar a supt saraca pe gheata de cand a avut operatia ieri, dar stiu ca o zeama calda ca acasa, nu o face nici cel mai tare spital :o
Spitalul e bun (de stat evident, ca doar din astea sunt aici)cu rezerva si un tatic grijuliu sa ajute.
A cat is a friend fur-ever !

#6 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 August 2011 - 01:23 PM

Asa e: zeama calda de acasa o sa fie pansament la rana! Si eu am fost la serviciu pana joi seara, si vineri dimineata la 8 am nascut, cu programare.
Ma intrebam, oare organismul stie ca are de hranit doi bebei? Bine si la mine ar fi fost pentru doi, ca a mica a mea nu a fost prea mancacioasa: putin si des.

cum adica a supt pe gheata?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#7 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 11 August 2011 - 03:48 PM

Vezi postareaDaniella, la 11 August 2011 - 01:23 PM, a spus:

cum adica a supt pe gheata?

Imediat dupa operatie nu a avut voie nici apa -aici se da gheata sa-ti ia setea.

Am vorbit cu taticul bebeilor si mami s-a dus deja singura la buda, mai mult, medicul a trecut-o pe mancare solida deja.

Cred ca corpul stie ca sunt doi flacai hamesiti si produce destul :boohoo: Suntem foarte curiosi la personalitate ca in burtica fiecare se manifesta diferit. Unul calm si somnoros ca tati, celalalt agitat si plin de energie ca mami :hug:
A cat is a friend fur-ever !

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 August 2011 - 11:17 PM

aaaaa... n-am mai auzit asta cu gheata. Nici mie nu mi-au dat imediat si stiu ca imi era o setre demuream ca de seara nu am mai avut voie sa beau nici apa. Dar dupa vreo 2 ore am avut voie si mi-au spus sa beau cat mai mult sa elimin anestezicul.
Abia astept sa ne mai dai vesti bune despre micuti si despre mamica. Te-ai hotarat ce supa ii duci?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 12 August 2011 - 12:51 PM

Vezi postareaDaniella, la 11 August 2011 - 11:17 PM, a spus:

aaaaa... n-am mai auzit asta cu gheata. Nici mie nu mi-au dat imediat si stiu ca imi era o setre demuream ca de seara nu am mai avut voie sa beau nici apa. Dar dupa vreo 2 ore am avut voie si mi-au spus sa beau cat mai mult sa elimin anestezicul.
Abia astept sa ne mai dai vesti bune despre micuti si despre mamica. Te-ai hotarat ce supa ii duci?

Da, aici se da gheata, sa-ti astamperi cat de cat setea, dar sa nu bei multa apa. Pana la urma nu a mai fost nevoie de supa, pentru ca au trecut-o deja pe mancare solida si mancarea e buna! Mamica e bine, extrem de fericita (ca si tati care sta in spital sa ajute) si bebelusii sunt adorabili. Ieri l-am luat pe unul dintre ei in brate si nu mai vroiam sa-l dau inapoi..Mie imi sunt dragi copii in general, dar bebelusii ma topesc...
A cat is a friend fur-ever !

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 August 2011 - 06:26 PM

Ce generosi sînt canadienii! Dau cuburi de gheata! :P Eu am primit doar bete cu vata înmuiata în zeama de lamîie! Sa-mi stimuleze saliva, cica! :lol:
Dar sa va zic ceva. Cu toate ca mi-a fost interzis lichidul, si nimeni dintre ai mei, care stiau ca nu am voie sa ma hidratez, nu mi-a dat ceva de baut( nu au vrut sa încalce sfatul medicului! ) , eu totusi m-am adapat! :71: Am profitat de "nestiinta" tinerei viitoare nanase a Denisei, si am rugat-o sa-mi aduca o sticla de apa. Cum eram toata "cablata" ,stia ca nu ma pot deplasa, dar nu stia ca nu am voie sa beau... si mi-a adus o sticla de San Pellegrino din barul clinicii :)
Nici nu vreau sa va spun cum am baut-o! Fara sa suflu! Apa aia mi-a salvat viata! Mi se fîlfîie ce spun medicii în acest punct de vedere. Eu eram aproape de colaps, infarct, daca nu beam apa aia! Si? S-a întîmplat ceva? Nu!
În orice caz, nu mi-a împiedicat cu nimic regenerarea. Din contra, mi-am revenit foarte rapid. Dimineata am avut cezariana, iar dupamasa umblam deja pe picioarele mele. Cu toate alea dupa mine, dar mobila si fara probleme... si hidratata :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 15 August 2011 - 08:23 PM

Daaaa..darnici foc - ai gheata la discretie :71: Si prietena mea a rontait la gheata, ca si cum ar fi baut apa :)
Si ea s-a refacut repede, a avut operatia dupa-amiaza pe la 5 si a doua zi deja i-a dat de mancat solid.
Mor de dragul papusoilor, se vede ca unul seamana cu mami , celalalt cu tati..eu i-as fura si nu i-as mai duce inapoi :P Dar cica e ilegal... :lol:
A cat is a friend fur-ever !

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 August 2011 - 08:27 PM

Vezi postareaUma, la 15 August 2011 - 08:23 PM, a spus:

Dar cica e ilegal... :lol:

Serios?! Hmmm... :71:
Nu sînt monozygotic twins?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 15 August 2011 - 08:31 PM

Vezi postareaMaya, la 15 August 2011 - 08:27 PM, a spus:

Vezi postareaUma, la 15 August 2011 - 08:23 PM, a spus:

Dar cica e ilegal... :lol:

Serios?! Hmmm... :)
Nu sînt monozygotic twins?

Nu, nu sunt identici :P Unul seamana cu mami, celalalt cu tati. Frumos e ca in burtica unul era mai calm (ca tati), celalalt mai agitat (ca mami) - si la figura cel calm chiar seamana cu tati si cel agitat cu mami :P
Sa-i vedem mai incolo...oricum, sunt asa de dulci :71:
A cat is a friend fur-ever !

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 August 2011 - 08:35 PM

Pe parcurs se mai schimba ei ca aspect, cît si caracter :71:
Or sa semene cu ei :)
Auzi, dar sigur o sa ai voie sa faci babysitter, daca tot nu-ti da macar unu acasa :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 15 August 2011 - 09:08 PM

Vezi postareaMaya, la 15 August 2011 - 06:26 PM, a spus:

Ce generosi sînt canadienii! Dau cuburi de gheata! :P Eu am primit doar bete cu vata înmuiata în zeama de lamîie! Sa-mi stimuleze saliva, cica! :lol:
Dar sa va zic ceva. Cu toate ca mi-a fost interzis lichidul, si nimeni dintre ai mei, care stiau ca nu am voie sa ma hidratez, nu mi-a dat ceva de baut( nu au vrut sa încalce sfatul medicului! ) , eu totusi m-am adapat! :71: Am profitat de "nestiinta" tinerei viitoare nanase a Denisei, si am rugat-o sa-mi aduca o sticla de apa. Cum eram toata "cablata" ,stia ca nu ma pot deplasa, dar nu stia ca nu am voie sa beau... si mi-a adus o sticla de San Pellegrino din barul clinicii :)
Nici nu vreau sa va spun cum am baut-o! Fara sa suflu! Apa aia mi-a salvat viata! Mi se fîlfîie ce spun medicii în acest punct de vedere. Eu eram aproape de colaps, infarct, daca nu beam apa aia! Si? S-a întîmplat ceva? Nu!
În orice caz, nu mi-a împiedicat cu nimic regenerarea. Din contra, mi-am revenit foarte rapid. Dimineata am avut cezariana, iar dupamasa umblam deja pe picioarele mele. Cu toate alea dupa mine, dar mobila si fara probleme... si hidratata :P


Mai, mie mi-au dat voie la apa.Mi-au adus doua sticle inca.In Italia au alta politica?!

#16 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 August 2011 - 11:15 PM

eu nu mai tin minte cat timp exact nu m-au lasat sa beau, vreo ora cred, dupa care mi-au adus un pahar sa beau cu paiul (eram cam beteaga la inceput) dupa care nu mai pridideau sa-mi aduca pahare pe cate ceream, ... m-am pus pe picioare degraba si imediat ce m-au mutat in rezerva am inceput sa le astenizez cu ceaiul... eu zic ca a fost bine asa ...

cred ca nu te lasa sa bei ca sa nu vomiti (din cauza anesteziei) si sa fortezi operatia ..., stiu cand a operat-o pe mama ca la reanimare tuturor doar le umezeau buzele, nu le dadeau apa ca sa nu aiba stari de voma ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#17 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 15 August 2011 - 11:18 PM

Vezi postareaMaya, la 15 August 2011 - 08:35 PM, a spus:

Pe parcurs se mai schimba ei ca aspect, cît si caracter :P
Or sa semene cu ei :P
Auzi, dar sigur o sa ai voie sa faci babysitter, daca tot nu-ti da macar unu acasa :71:

Nu stiu daca o sa aiba incredere :lol: ...s-ar putea sa uit sa returnez macar unul :)
Acum nu am loc de ei, ii mai las un pic sa se blazeze si dupa :P

Din cauza anesteziei nu i-a dat voie apa - stiu ca si eu am fost la fel la operatia de apendicita, numai ca eu oricum am vomat si sufletul din mine toata noaptea :(
A cat is a friend fur-ever !

#18 Useril este offline   Dauphne 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 20-July 11

Postat 16 August 2011 - 12:42 AM

Vezi postareaEataly, la 15 August 2011 - 09:08 PM, a spus:

Mai, mie mi-au dat voie la apa.Mi-au adus doua sticle inca.

Si mie mi-au spus ca dupa ce ies din post operator (unde am stat cam jumatate de ora pana mi s-au dezmortit picioarele) pot sa beau apa si sa mananc orice....daca pot.
De mancat nu mi-a trebuit pana dimineata, ca operatia fusese la 16, dar apa am baut.
Copila ma astepta in camera, imbaiata si flamanda.
Pe la 21 m-am ridicat singura , ajutandu-ma doar de suportul de deasupra patului, apoi m-am deplasat si eu cu perfuziile dupa mine; mai dragut a fost ca vroiam la toaleta, unde suportul pentru perfuzii nu incapea, iar asistenta astepta dupa usa intredeschisa, sa vada daca e totul in regula si nu am nevoie de ajutor :lol:

#19 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 22 August 2011 - 12:53 PM

Uma ce mai fac gemenii? Ti-a reusit actiunea rapirea ...macar cateva minute? eu la inceput eram disperata sa nu mi-o ia cineva in brate ca are microbi, haine cu microbi etc :) Moaama ce de pitici in primele luni ... Acum ...merge de-a busilea si baga manutele in gurea daca nu sunt atenta, jucariile de pe jos ... si ce mai opaream la suzete/inele gingivale in primele 5 luni ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi