Forum Culinar: Sos de rosii - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sos de rosii

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 August 2011 - 06:02 PM

Sezonul tomatelor este deschis!
Rosiile sînt originare din Mexic.Cu mult timp în urma se credea ca sînt otravitoare si erau folosite ca plante ornamentale.Cîndva însa italienii,copii destepti,au descoperit aroma acestui fruct.Se pare ca tot ei ar fi cei mai mari consumatori de rosii din lume.Italienii si Maya!Daca într-o viata anterioara nu am fost italianca,în urmatoarea voi fi sigur!
Astazi am facut un sos din rosii proaspete.Delicios!Am trecut rosiile prin accesoriu (separator de seminte si pielita) robotului Kitchen Aid.Despre acest dispozitiv am mai discutat si în alte postari.Este foarte practic la prepararea bulionului de rosii.Sau daca va plac marmeladele,gemurile si sorbeturile din struguri,mure,zmeura si alte fructe maruntele,dar fine si fara sîmburi,va asigur ca acest dispozitiv face o treaba minunata.Poate-mi trimit cei de la Kitchen Aid un buchet de flori pentru reclama gratuita :)
Pîna ajung florile,trec la sosul de rosii.Sosul meu este simplu,fara prea multe mirodenii.Fiecare este liber sa-l condimenteze dupa gustul personal.Eu îl aromatizez în functie de ceea ce urmeaza sa fac cu el.Acest sos,era destinat unor gnocchi nu prea aratosi dar extrem de gustosi,cu care o sa va fac mîine cunostinta.

Imagine atasata: monthly_08_2011/post-5-13131648976293.jpg

Ingrediente:

  • rosii coapte
  • ceapa rosie/violet
  • busuioc proaspat
  • ulei de masline
  • sare,piper



Vedetele.

Imagine atasata: monthly_08_2011/post-5-13131649094006.jpg

Pulpa de rosii separata de seminte si pielite.O textura excelenta.

Imagine atasata: monthly_08_2011/post-5-13131649200019.jpg

Dupa ce am calit ceapa tocata în putin ulei de masline,am turnat pulpa deasupra,
am amestecat si lasat la fiert pîna a scazut la jumatate.

Imagine atasata: monthly_08_2011/post-5-13131649299757.jpg

Pentru a-si pastra o culoare frumoasa,sosul,se condimenteaza la sfîrsit.
Tot atunci se adauga si verdeata tocata.În cazul meu,busuiocul.
(Daca dorit sa conservati acest sos,verdeata se adauga de la început,
dar de condimentat,tot la urma se condimenteaza,din acelasi motiv).

Imagine atasata: monthly_08_2011/post-5-13131649383189.jpg

A iesit o nebunie de sos parfumat,cu o textura superba!
Gnocchi cei urîti abia asteapta sa fie îmbaiati în acest sos!

Imagine atasata: monthly_08_2011/post-5-1313164952935.jpg


-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 12 August 2011 - 06:28 PM

Imi lasa apa gura si viceversa. :)

Ieri l-am vazut pe Gordon Ramsay cum facea sosul de rosii. Dupa ce a calit ceapa (el a apus si un catel de usuturoi) le-a ferit spre marginea tigaii, lsand un spatiu liber in mijloc, a pus acolo piureul de rosii si a spus ca se lasa acolo 20-30 de secunde, dupa care l-a incorporat cu restul.

Si eu as vrea sa me reincarnez Maya(sh) :D :)
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 August 2011 - 06:33 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 12 August 2011 - 06:28 PM, a spus:

Imi lasa apa gura si viceversa. :)

Ieri l-am vazut pe Gordon Ramsay cum facea sosul de rosii. Dupa ce a calit ceapa (el a apus si un catel de usuturoi) le-a ferit spre marginea tigaii, lsand un spatiu liber in mijloc, a pus acolo piureul de rosii si a spus ca se lasa acolo 20-30 de secunde, dupa care l-a incorporat cu restul.

Si eu as vrea sa me reincarnez Maya(sh) :D :)

Si eu îl fac altadata asa,sau îl condimentez cu multe verdeturi,sau ardei iute,picant,iute,acrisor...în toate felurile.De data asta însa a fost asa,simplu.Rosiile erau dulci,aveau o aroma extraordinara,si am vrut sa le simt aroma bine de tot!
(am facut putina cura de usturoi,ca ieri am mincat amîndoi un valau cu dovlecei pane cu mujdei de usturoi :D )
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,083
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 August 2011 - 10:15 PM

Eu is asa de toanta ca fac totul manual, la urmatoarele rosii tre sa pun in functione passiul meu sa vedem daca e la fel de eficient ca al tau.
Eu le decojesc cu peelerul acolo unde nu sunt foarte coapte si pielita se ia usor, apoi elimin semintele, le tai bucati mari si fac ca tine, calesc ceapa in putin ulei, adaug rosiile, las sa fiarba mult si bine pina cind scad si apoi le pun mixerul bat si le fac piure, bag la borcane pe care apoi le sterilizez. In timp ce fierb pun niscaiva sare, erbes de provences sau alte ierburi uscate, alteori doar sare si gata. Asa am sos de rosii pentru tot anul, bun de pus imediat pe paste asa cum e sau de folosit la orice alta mincare care il cere.

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 13 August 2011 - 01:37 PM

Vezi postareaAdriana, la 12 August 2011 - 10:15 PM, a spus:

Eu is asa de toanta ca fac totul manual, la urmatoarele rosii tre sa pun in functione passiul meu sa vedem daca e la fel de eficient ca al tau.
Eu le decojesc cu peelerul acolo unde nu sunt foarte coapte si pielita se ia usor, apoi elimin semintele, le tai bucati mari si fac ca tine, calesc ceapa in putin ulei, adaug rosiile, las sa fiarba mult si bine pina cind scad si apoi le pun mixerul bat si le fac piure, bag la borcane pe care apoi le sterilizez. In timp ce fierb pun niscaiva sare, erbes de provences sau alte ierburi uscate, alteori doar sare si gata. Asa am sos de rosii pentru tot anul, bun de pus imediat pe paste asa cum e sau de folosit la orice alta mincare care il cere.

Daca fac putin sos,le curat si eu cu peelerul,dar daca fac mai mult,atunci bag scula în functiune :-*
ANul asta pun si eu de cîteva borcane de sos,si cîteva sticle de bulion cu rosii din gradina mamii :71:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 13 August 2011 - 03:21 PM

Imi imaginez mirosul...mmmm. Eu iubesc rosiile si incerc pe cat posibil sa cumpar de la fermieri sau organice. Din pacate cele din supermarketuri nu au nici un gust iar cele pe care le-am plantat eu nu sunt suficiente ca sa pot face un suc, abia imi ajung de salate.

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 13 August 2011 - 03:31 PM

Vezi postareaLa-Chef-A, la 13 August 2011 - 03:21 PM, a spus:

Imi imaginez mirosul...mmmm. Eu iubesc rosiile si incerc pe cat posibil sa cumpar de la fermieri sau organice. Din pacate cele din supermarketuri nu au nici un gust iar cele pe care le-am plantat eu nu sunt suficiente ca sa pot face un suc, abia imi ajung de salate.

Eu acusica primesc rosii de alea bune de tot,si voi face sos pentru iarna si bulion.
Daca m-as baza pe ce-mi iese mie in gradina,ma refer la rosii...nici de salate nu-mi ajunge.
Dar cît e sezonul gasesc si bune,înrosite de soare si culese coapte,nu verzi.In afara sezonului,rar gasesc rosii cît de cit gustoase.Dar atunci cumpar pelati de la italieni...daca nu am eu conservat.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   daniello1983 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 07-September 11

Postat 07 September 2011 - 05:52 PM

Buna ziua,

Am si eu o problema si vad ca aveti experienta in arta gatitului-mi-a fermentat bulionul. M-am ambitionat sa nu pun conservant, iar locul de pastrare a fost cam calduros. Dupa vreo 2 saptamani am observat pe fundul borcanului pete albe, iar cand am gustat am observat ca era acrisor. Il mai pot salva sau il arunc?

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 September 2011 - 08:50 PM

Eu nu l-as mai folosi. Cum, si daca s-ar putea "repara" ... nu stiu.
Eu nu pun niciodata conservant în nimic ce conservez. Bulionul daca este fiert destul si este pus în sticle sterilizate, tine si doar închis cu celofan. E adevarat ca nu e bine pastrat la loc cald.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 19 September 2011 - 08:43 PM

Vezi postareadaniello1983, la 07 September 2011 - 05:52 PM, a spus:

Buna ziua,

Am si eu o problema si vad ca aveti experienta in arta gatitului-mi-a fermentat bulionul. M-am ambitionat sa nu pun conservant, iar locul de pastrare a fost cam calduros. Dupa vreo 2 saptamani am observat pe fundul borcanului pete albe, iar cand am gustat am observat ca era acrisor. Il mai pot salva sau il arunc?


Îl arunci fara regrete.
Data viitoare pui un pic de zahar si jumatate de pastila de aspirina.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi