Forum Culinar: Pytt i panne - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pytt i panne talmeș-balmeș în tigaie

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 August 2011 - 07:42 PM



e o reteta extrem de simpla, pe care nordicii o servesc la un brunch sau la o cina rapida si fara pretentii :D

pt. 2 persoane se taie: 1-2 esalote in felii, 1/4 ardei gras in cubulete mici, 150 g bacon in fisii subtiri, 4 cartofi (potrivit de mari) in cubulete mici si se piseaza 1 catel de usturoi

Imagine postata

fisiile de bacon se pun la prajit pt. 2-3' intr-o tigaie antiaderenta

Imagine postata

dupa care se adauga ceapa, usturoiul, ardeiul si condimente dupa gust (eu am pus oregano uscat si fulgi de chili), lasind-se totul la calit pt. inca 2'

Imagine postata

iar apoi se pun cartofii + 1 Lg ulei si cu ajutorul unei linguri de lemn faceti in tigaie un talmes-balmes, ce se lasa sa se prajeasca la foc potrivit pt. urmatoarele 15' (din cind in cind mai intoarceti usor cu lingura sau saltati legumele in tigaie ca sa nu se arda prajindu-se doar pe o parte)

Imagine postata

cind sint gata prajiti cartofii, se rectifica asezonarea lor cu putina sare/piper

Imagine postata

talmes-balmesul din tigaie se serveste fierbinte alaturi de oua prajite si (optional) brinza feta farimitata - pofta mare ! Imagine postata

Imagine postata



#2 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 14 August 2011 - 08:12 PM

Suuuper bun . Imi povestea sotul cand a venit in Finlanda ca a mancat si i-a placut enorm . Apoi am incercat si eu , dupa o reteta gasita pe un site nordic si mi-a placut si mie . Bine ca mi-ai amintit , trebuie sa fac din nou .

#3 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 August 2011 - 08:25 PM

Vezi postareaizuk, la 14 August 2011 - 08:12 PM, a spus:

Suuuper bun . Imi povestea sotul cand a venit in Finlanda ca a mancat si i-a placut enorm . Apoi am incercat si eu , dupa o reteta gasita pe un site nordic si mi-a placut si mie . Bine ca mi-ai amintit , trebuie sa fac din nou .


Izuk, spor la preparare si pofta buna la masa sa aveti ! :D

(am sa-ti spun un secret :D : cind eram mica, si tata imi facea cartofi de-astia prajiti, dar cu sunca, peste care trintea 3-4 oua in tigaie si iesea un talmes-balmes si mai siii ... :D )

#4 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 14 August 2011 - 08:43 PM

hehe, Dana, cu gatelile tale imi mai trezesti cate o amintire finlandeza :D

Finlandezii o numesc pyttipannu si o fac cu carnat. Buna si rapida

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 August 2011 - 08:47 PM

Ok,cu nordicii astia.Acu' întreb si io ca ala de la Ricola:"...und wer hat's erfunden?"...suiedejî?
Arata tare bine!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 14 August 2011 - 08:54 PM

Sotul meu nu stie sa gateasca,sau cel putin nu a prea avut ocazia sa-mi demonstreze contrariul,dar reteta asta stie sa o faca,cu diferenta ca oul il sparge si il amesteca cu talmes-balmes-ul.

E printre singurele mancaruri ce le face si cred ca nici el nu stia ca are un nume :D
Maine cand ajunge din excursie ii zic,parca il si vad ce mare o sa-i fie inima :D
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#7 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 14 August 2011 - 08:56 PM

Vezi postareaMaya, la 14 August 2011 - 08:47 PM, a spus:

Ok,cu nordicii astia.Acu' întreb si io ca ala de la Ricola:"...und wer hat's erfunden?"...suiedejî?
Arata tare bine!


Maya, dezbaterea cu cine a inventat-o probabil o sa ne poarte prin mai toata Europa. Cum zicea Dana, si tatal ei o facea si cred ca multe bunici si mame pregateau ceva rapid si satios in felul asta. Ideea acestei tigai, traditionala, era sa creezi un fel de mancare din leftovers, cu timpul s-a mai modernizat si se folosesc alimente crude si de prima mana :D

#8 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 August 2011 - 09:18 PM

Armina,nu vreau dezbaterea,doamne fereste! :D
Îmi place cum arata,si asta este tot ce conteaza :D
Intrebam doar,ca mi-am amintit de reclama bomboanelor de tusa de la Ricola,pe care o ador.De fapt toate reclamele lor,si bomboanele :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#9 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 15 August 2011 - 08:41 AM

Cu carnati facusem si eu , si cu bacon ,iar cartofii i-am fiert inainte.Insa fara ardei . O sa incerc si varianta asta intr-una din serile viitoare.

#10 Useril este offline   Salmida 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 07-July 10
  • LocationSuedia

Postat 17 August 2011 - 07:27 AM

Arata bine asa cum ai facut tu pytt i panna, uptown girl. Mult mai bine cu cartofii mai maricel taiati.
Aici ii taie cubulete mici-mici si in loc de bacon pun sunca/kaiser. De aceea amestecul absoarbe mult ulei cand il pregatesti. :occasion14: In plus se serveste cu sfecla rosie conservata, eventual castraveti acri.

Imagine atasata: monthly_08_2011/post-697-13135587926355.jpg


#11 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 01 September 2011 - 05:44 PM

Vin sa-ti multumesc uptown-girl, :( pentru ca mi-ai adus aminte de reteta pe care mi-o facea mama(nu stiam ca are denumirea asta,la mama era mancarea fara nume ) si pe care n-am mancat-o de vreo 2 ani,cel putin.Am facut-o saptamana trecuta,dupa ce-am vazut-o aici si o am in plan si maine.

#12 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 13 May 2012 - 01:51 PM

Vezi postareaEllani, la 01 September 2011 - 05:44 PM, a spus:

Vin sa-ti multumesc uptown-girl, :) pentru ca mi-ai adus aminte de reteta pe care mi-o facea mama(nu stiam ca are denumirea asta,la mama era mancarea fara nume ) si pe care n-am mancat-o de vreo 2 ani,cel putin.Am facut-o saptamana trecuta,dupa ce-am vazut-o aici si o am in plan si maine.


Ellani, (scuze pt. intirzierea raspunsului :D ) ma bucur sa aud ca reteta asta te-a intors in copilarie. sa va fie de bine ! :D

fiind o reteta extrem de simpla, eu o fac cind n-am chef/timp de joaca prin bucatarie si mai ales cind mi se leaga de mina cartofii noi sau amandinele franceze. mai bine zis cind imi amintesc sa cumpar cartofi. :D

de data asta am inceput prin a frige 3 felii de sunca serrano, iar cind s-au rumenit le-am dat deoparte pe o farfurie

Imagine postata

in aceeasi tigaie am adaugat cartofii imbalsamati intr-un amestec de: 1 catel de usuroi pisat + 1 Lg dijon + 1 Lg ketchup + 1/2 lg oregano uscat + 3 frunze verzi de rozmarin tocate + 1 Lg ulei + sare/piper dupa gust (operatiunea fiind efectuata intr-o punga de unica folosinta) si i-am lasat la foc potrivit sa se prajeasca

Imagine postata

dupa 20' erau gata ! :D

Imagine postata

i-am servit cu ou prajit si brinza de capra - un deliciu ! :D

Imagine postata


#13 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 13 May 2012 - 01:53 PM



si o alta variatiune pe aceeasi tema :)

in tigaia in care am fript un pic citeva felii de sunca serrano, cartofii + ardei kapia tocat imbalsamati la fel ca in reteta precedenta i-am pus la prajit

Imagine postata

dupa 15' am adaugat o ceapa verde tocata

Imagine postata

iar in ultimele 2' am pus feliile de sunca peste cartofii prajiti si i-am presarat cu putina mozza rasa

Imagine postata

i-am servit pur si simplu cu furculita ! :D

Imagine postata


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi