Forum Culinar: Imam Bayildi - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Imam Bayildi vinete umplute cu legume , specialitate turceasca

#1 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 17 August 2011 - 01:55 PM

Nu am gasit topic cu aceast fel de mancare , daca am orbul gainii , lipiti va rog acolo .

Ieri am luat niste vinete , in ideea sa le coc pentru salata , dar ma gandeam de mult timp la aceasta reteta , turceasca . Nu am mancat la mama ei acasa , asa ca s-ar putea sa nu fie ca originalul , mie insa mi-a placut ce a iesit .

Imagine postata

Ingrediente necesare pentru o portie :

- 1 vanata mare , 1 ceapa mica , 2 catei de usturoi , 1/2 ardei gras , 1 rosie mai mare , putin sos de rosii ( pentru ca rosia mea nu era foarte zemoasa ) , ulei de masline , sare , piper , putin zahar , apa , zeama de lamaie , patrunjel verde.

Vanata se taie pe jumatate in lung , se se taie din coaja fasii ( nu se cojeste de tot ) . Se pune in apa cu sare si zeama de lamaie pentru 30 minute , pentru a-i mai lua din amareala . Dupa 30 minute , se scoate din apa , se stoarce bine de lichid si se scoate din miez , cu grija , sa nu se ajunga pana jos la coaja . Miezul se toaca .
Ceapa se taie solzisori , ardeiul se taie cubulete , rosia se decojeste si se taie cubulete.
Intr-o tigaie se pune ulei de masline , se prajeste putin vanata pe toate partile . Se scoate si se pune in tava cu scobitura in sus . In uleiul ramas se pune ceapa la calit pana devine aurie , se adauga usturoiul , apoi ardeiul si miezul de la vanata si se lasa pana se inmoaie . Se adauga rosiile cubulete si sosul de rosii , se presara putin zahar , se potriveste de sare si piper .Se adauga patrunjel verde tocat.
Cu amestecul de legume se umplu jumatatile de vanata , se toarna apa in tava si se da la cuptor , la 180 grade , cca. 30 minute .
Se scoate pe farfurie , se garniseste cu patrunjel verde si un mot de iaurt gras .

Imagine postata

Se poate servi calda sau rece , e bun oricum .

Stiu ca in reteta originala se pune si scortisoara , eu nu am pus pentru ca , desi ador scortisoara , nu-mi place in preparate sarate.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi