Forum Culinar: Salata de cruditati de la Mignon - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Salata de cruditati de la Mignon

#1 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 August 2011 - 09:24 AM

Era odata, inainte de 89 il frecventam eu, in centrul Bucurestiului dar nu mai tin minte strada, un restaurant numit Mignon, se coborau scarile si era la subsol, avea o fintana cu plante si apa care curgea, foarte frumoasa, imediat cum coborai scarile si intrai in restaurant.
Acolo mincam mereu o salata de cruditati care era facuta cu ceva legume date pe razatoare si probabil un amestec de maioneza cu mustar si sau altceva.
Stie cineva despre ce vorbesc, isi mai aduce cineva aminte? Si daca da, cum s-ar putea face acea reteta pentru ca amintirile mele sunt tare incetosate! :notworthy:

#2 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 31 August 2011 - 10:03 AM

Adriana, o fi asta? http://restaurantmignon.ro/

p.s. daca am gresit punand link cer scuze
fiica dacilor

#3 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 August 2011 - 10:24 AM

El e, mersi :notworthy: Eu gasisem altul care nu mi se parea deloc a fi el.
Din pacate in meniu nici macar nu e lista cu ingredientele din salata de cruditati.

#4 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 31 August 2011 - 11:57 AM

Adriana nu te supara, era un restaurant Mignon langa piata Amzei. Asta a aparut mult mai tarziu. Daca vrei insa o reteta de la asta din post, spune-mi ca este peste drum de munca.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#5 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 August 2011 - 11:59 AM

Atunci e cel de care spui tu, am cautat in poze ambientul de atunci dar nu l-am gasit si am crezut ca l-au schimbat. Nu-mi amintesc deloc pe ce strada era.
Cel vechi mai e?
Daca vrei sa intrebi si asta nu-ti comporta nici un deranj eu iti multumesc.

#6 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 August 2011 - 12:27 PM

o salata de cruditati, in general la noi, se face cu morcov, telina si mar crude, rase, asezonate cu maioneza (picanta facuta cu o lingurita de mustar si cu lamaie, eventual indoita cu smantana) si stafide sau nuci. Era altfel?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#7 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 August 2011 - 12:36 PM

Cred ca da, pina la nuci si stafide, astea mi se par ciudate.
Dar au trecut si tare multi ani, mi-e si frica sa ma gindesc citi :notworthy:

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 August 2011 - 12:38 PM

nucile si stafidele sunt optionale.
cea clasica e simpla fara astea din urma
faci salata asta de cruditati clasica/simpla si poate iti amintesti daca era asa sau nu :notworthy:
desi acum realizez si eu cate chestii grozave mi se pareau acum 15 ani si pe care acum nu le mai gust, fie din motive de schimbat stil de viata/alimentatie, fie pur si simplu pt ca se schimba gusturile ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 31 August 2011 - 01:24 PM

 Adriana, la 31 August 2011 - 09:24 AM, a spus:

Era odata, inainte de 89 ...
Acolo mincam mereu o salata de cruditati care era facuta cu ceva legume date pe razatoare si probabil un amestec de maioneza cu mustar si sau altceva.
Stie cineva despre ce vorbesc, isi mai aduce cineva aminte? Si daca da, cum s-ar putea face acea reteta pentru ca amintirile mele sunt tare incetosate! ;)

Sper sa-ti gasesti raspunsul.

Parerea mea e ca gustul pe care incerci acum sa-l regasesti e mai mult o nostalgie, legata de regasirea de fapt a varstei de atunci.
Pe vremea meaaa ... :notworthy:

(Tot asa spuneau si sudistii muuuulti ani dupa Razboiul de secesiune: Admirand intr-o seara o preafrumoasa luna plina:
- Dar, sa vezi ce luna aveam inainte de razboi .... :) )

Sunt absolut convins ca in urma experientei culinare acumulata intre timp, esti oricand in stare, cu ochiii inchisi, sa prepari o salata mult mai delicioasa, folosindu-se de expertiza pe care o ai acum despre mancare si diversele tehnici de lucru. Da frau liber imaginatiei.
Eu, la fel cu Daniela, as da pe razatoare, morcov, telina si mar, ultimul stropit imediat cu suc de lamaie impotriva oxidarii. Dupa gustul meu as pune si ghimbir (sigur nu era in Romania pe vremea aceea) . Maioneza as inlocui-o cu vinegreta care nu mai demult de ieri m-a dat pe spate. Otet capsunar, ulei, o lingurita de mustar dulce, sare, piper, o tuşă de scortisoara.

Stafidele m-au surprins si pe mine in mod placut acum 25 de ani intr-o banala salata de varza dulce, consumata intr-un local bucurestean. De atunci le-am adoptat constant in salatele de cruditati.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#10 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 September 2011 - 08:48 AM

Da' io n-am zis nicaieri ca mor de dorul salatei aleia, eram curioasa daca mai exista si restaurantul si salata :)
Sugestiile pentru reteta sunt binevenite si o sa le incerc, mi-am amintit de ea pentru ca o facusem cu citiva ani in urma la sugestia lui Nenea Radu si ieri am dat peste pozele de atunci :)

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 29 December 2011 - 07:08 PM

 Adriana, la 01 September 2011 - 08:48 AM, a spus:

Da' io n-am zis nicaieri ca mor de dorul salatei aleia, eram curioasa daca mai exista si restaurantul si salata :lol:
Sugestiile pentru reteta sunt binevenite si o sa le incerc, mi-am amintit de ea pentru ca o facusem cu citiva ani in urma la sugestia lui Nenea Radu si ieri am dat peste pozele de atunci :lol:


Restaurantul Mignon, heheeeee, ce memorie!
Era unul din restaurantele tinute de faimosii frati Chivu, ca si Bolta Rece (la sosea), Select (pe lînga Izvor) si înca un mic restaurant pe aleea Alexandru (tot la sosea).

Faimoasa salata era de fapt o salata de morcov, telina si în functie de sezon, andive sau varza taiata fin. Daca puteai sa te boieresti, lista ingredientelor se lungea cu cîteva crevete (maaare lux pe vremea lu' Ceasca)
Fitza nu erau cruditatile ci sosul, care era un hibrid de sos "Aurore" si "Remoulade", adica un Remoulade cu cîteva picaturi de ketchup.
Reteta sosului Remoulade este adeseori pocita, asa ca am sa încerc sa redau o reteta cît de cît corecta :

2 oua fierte tari
1 galbenus crud
1 lingura mustar de Dijon
otet sau zeama de lamîie dupa gust
2 linguri castraveciori murati tocati
1 lingura capere în otet tocate
sare, piper, verdeturi tocate fin (patrunjel, tarhon, hasmatuchi)

Se amesteca galbenusurile fierte, cel crud si mustarul pîna se obtine o crema, se sareaza, se pipereaza.
Se bate ca o maioneza cu ulei, pîna se umfla bine, se acreste usor cu zeama de lamîie sau otet (atentie, mai vin castravetii si caperele!) Pîna aici, ai facut un sos "Gribiche". :lol:
Se adauga albusurile fierte tari tocate, castraveciorii, caperele, verdeturile tocate.
Se rectifica asezonarea (sare, acru, piper)

Eh, daca la asta adaugi o lingura de ketchup, obtii faimosul sos pentru cruditati al fratilor Chivu :lol:

Fratii Chivu, m-ar mira sa mai fie în viata, probabil au plecat dupa vecinul lor, Nichita Stanescu. În locul Mignonului, astazi se afla un restaurant chinezesc.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#12 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 29 December 2011 - 11:42 PM

Mon cher :-* ce cadou de Anul Nou mi-ai facut :wub:
Am gulie (in loc de telina), varza si sper morcov (daca nu cumpar miine), sper sa am timp sa fac sosul si mi-o fac de Anul Nou.
Multumesc mult :-* si pentru ca ai confirmat ca memoria nu m-a inselat :)

#13 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 30 December 2011 - 03:23 PM

Ia numai precautia de a prepara salata cu cîteva ore înainte, ca sa se patrunda un pic cruditatile.
Daca ai o mandolina sau un instrument special pentru taiat julien, preparatia e floare la ureche.

Imagine postata
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#14 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 January 2012 - 05:42 PM

Iat-o, sincer nu-mi mai amintesc gustul celei de la Mignon dar asta a fost excelenta, credeam ca o sa o maninc singura dar din pacate a placut tuturor =))
Se va reface negresit, mersi mult mon cher :love3:
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-4-13254325021064.jpg

#15 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 01 January 2012 - 10:18 PM

 Adriana, la 01 January 2012 - 05:42 PM, a spus:

Iat-o, sincer nu-mi mai amintesc gustul celei de la Mignon dar asta a fost excelenta, credeam ca o sa o maninc singura dar din pacate a placut tuturor :71:
Se va reface negresit, mersi mult mon cher =))
salatamignon.jpg


Evident, amintirea pluteste într-un ulei ideal, dar în realitate exact asta era. Sînt si eu surprins ca ti-am facut asa placere cu asa un marunt lucru :occasion14:

P.S. : Data aviatoare pune mai mult sos =))
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#16 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 January 2012 - 11:48 PM

 Alexandru, la 01 January 2012 - 10:18 PM, a spus:

Sînt si eu surprins ca ti-am facut asa placere cu asa un marunt lucru

Mon cher, tu intotdeauna :tongue3:

P.S. Ok :)

#17 Useril este offline   AdiIonescu 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 06-April 17
  • LocationBellevue WA, USA

Postat 06 April 2017 - 09:04 PM

 Adriana, la 31 August 2011 - 09:24 AM, a spus:

Era odata, inainte de 89 il frecventam eu, in centrul Bucurestiului dar nu mai tin minte strada, un restaurant numit Mignon, se coborau scarile si era la subsol, avea o fintana cu plante si apa care curgea, foarte frumoasa, imediat cum coborai scarile si intrai in restaurant.
Acolo mincam mereu o salata de cruditati care era facuta cu ceva legume date pe razatoare si probabil un amestec de maioneza cu mustar si sau altceva.
Stie cineva despre ce vorbesc, isi mai aduce cineva aminte? Si daca da, cum s-ar putea face acea reteta pentru ca amintirile mele sunt tare incetosate! :tongue3:


Minion era scris (era mai greu cu denumiri frantuzesti in perioada respectiva), se afla pe Strada Piata Amzei imediat cum veneai din Calea Victoriei pe partea stanga :notworthy:. Era OK salata lor de cruditati, dar cea mai celebra salata de cruditati era cea de la Select. Comanda traditionala la Select era: Salata de cruditati, Cupa calda, iar felul principal varia intre niste snitele fabuloase cu cascaval ras pe deasupra si cartofi prajiti sau Muschiulet de porc impanat, sau Muschi de vita sau Peste (somn). Desertul traditional erau papanasii cu dulceata si smantana sau clatite sau Tort maresal - care era fabulos. Responsabilul de restaurant se numea Liviu... Aproape la fel de bine se manca la "Fratii Chivu" pe sos. Aviatorilor, unde era indicat sa "iei" un mititel langa o friptura, dar acolo erau cele mai buna Maduvioare si cel mai bun Creer...
Amintiri... Eu ma uitam dupa o reteta pentru salata de cruditati de pe vremea aia... Astept sugestii.

#18 Useril este offline   AdiIonescu 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 06-April 17
  • LocationBellevue WA, USA

Postat 06 April 2017 - 09:10 PM

 Alexandru, la 29 December 2011 - 07:08 PM, a spus:

 Adriana, la 01 September 2011 - 08:48 AM, a spus:

Da' io n-am zis nicaieri ca mor de dorul salatei aleia, eram curioasa daca mai exista si restaurantul si salata :notworthy:
Sugestiile pentru reteta sunt binevenite si o sa le incerc, mi-am amintit de ea pentru ca o facusem cu citiva ani in urma la sugestia lui Nenea Radu si ieri am dat peste pozele de atunci :tongue3:


Restaurantul Mignon, heheeeee, ce memorie!
Era unul din restaurantele tinute de faimosii frati Chivu, ca si Bolta Rece (la sosea), Select (pe lînga Izvor) si înca un mic restaurant pe aleea Alexandru (tot la sosea).

Faimoasa salata era de fapt o salata de morcov, telina si în functie de sezon, andive sau varza taiata fin. Daca puteai sa te boieresti, lista ingredientelor se lungea cu cîteva crevete (maaare lux pe vremea lu' Ceasca)
Fitza nu erau cruditatile ci sosul, care era un hibrid de sos "Aurore" si "Remoulade", adica un Remoulade cu cîteva picaturi de ketchup.
Reteta sosului Remoulade este adeseori pocita, asa ca am sa încerc sa redau o reteta cît de cît corecta :

2 oua fierte tari
1 galbenus crud
1 lingura mustar de Dijon
otet sau zeama de lamîie dupa gust
2 linguri castraveciori murati tocati
1 lingura capere în otet tocate
sare, piper, verdeturi tocate fin (patrunjel, tarhon, hasmatuchi)

Se amesteca galbenusurile fierte, cel crud si mustarul pîna se obtine o crema, se sareaza, se pipereaza.
Se bate ca o maioneza cu ulei, pîna se umfla bine, se acreste usor cu zeama de lamîie sau otet (atentie, mai vin castravetii si caperele!) Pîna aici, ai facut un sos "Gribiche". :toothy6:
Se adauga albusurile fierte tari tocate, castraveciorii, caperele, verdeturile tocate.
Se rectifica asezonarea (sare, acru, piper)

Eh, daca la asta adaugi o lingura de ketchup, obtii faimosul sos pentru cruditati al fratilor Chivu :hug:

Fratii Chivu, m-ar mira sa mai fie în viata, probabil au plecat dupa vecinul lor, Nichita Stanescu. În locul Mignonului, astazi se afla un restaurant chinezesc.


Dragul meu, faci o mica confuzie; Select este/era pe Aleea Alexandru colt cu Tirana ( e cartierul meu :wub:), iar cel de la Izvor, daca nu ma insel se numea OPERA. Fratii Chivu erau cei de la Bolta Rece, dar inainte de a prelua Liviu Selectul, ei au fost cei care au pus Selectul la punct.

#19 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 06 April 2017 - 09:59 PM

 AdiIonescu, la 06 April 2017 - 09:04 PM, a spus:

dar cea mai celebra salata de cruditati era cea de la Select. Comanda traditionala la Select era: Salata de cruditati, Cupa calda, iar felul principal varia intre niste snitele fabuloase cu cascaval ras pe deasupra si cartofi prajiti sau Muschiulet de porc impanat, sau Muschi de vita sau Peste (somn).

+1 la salata de crudități și cupa caldă dar de picioarele de pui de baltă trase la tigaie nu spune nimeni nimic? Imagine postata

#20 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 April 2017 - 01:30 PM

No, mi-ati facut pofta sa fac o salata de cruditati pe miine seara ca am oaspeti la gratar :notworthy: daca reusesc va povestesc :tongue3:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi