Forum Culinar: Cum curatam calamarii - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum curatam calamarii interzis sensibililor ;))

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 08 September 2011 - 03:27 PM

Dupa ce mi s-au scurs ochii pe la retetele lui Eataly si nemaiputand tine piept poftei care imi tot dadea ghes, am cumparat pentru prima oara in viata mea calamari proaspeti...caci nu mai gasesc neam inele de calamari congelate.

Asa ca m-am procopsit cu 500 g animalute, baby calamari, si le-am facut dupa capul meu. Habar nu am daca e bine ori gresit, in orice caz la ora asta sunt in plina digestie si eu inca scriu :)

Va prezint foarte rapid "procesul", care mare filozofie nu este, dar e enervant de migalos si nu recomand cand va taie foamea ori pofta :)

Calamarii sunt acoperiti de o pielita neagra, asa cum sunt si pestii pe interior. Se indeparteaza:

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154880440396.jpg
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154880754275.jpg

Dupa ce am facut cu toti asta si i-am spalat bine, le-am scos ceea ce cred ca este ca un fel de coloana vertebrala.

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154881243751.jpg
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154908407825.jpg

Apoi, i-am intors pe dos, cu atentie caci sunt destul de fragili si le-am indepartat intestinele si capul, care reprezinta un corp.
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154881457733.jpg
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154881852193.jpg

Iar la unii am gasit ceea ce cred eu ca sunt icre....insa nu sunt sigura, asa ca intreb cunoscatorii. Sunt sau nu icre?

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154882026329.jpg
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-131548825264.jpg

Prima data am zis ca e inima.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 08 September 2011 - 03:39 PM

Daca tot eram la ora de biologie, l-am cercetat pe bietul baby calamar mai indeaproape. In mijlocul tentaculelor este ciocul, micut. Personal as fi taiat si tentaculele ca se le pun in tigaie, dar, fiind novice, am zis sa nu ma sinucid din prima :) Asa ca iar intreb cunoscatorii :) : se face treaba asta? In comparatie cu restul corpului sunt mai aspre tentaculele si pielita aceea neagra nu se ia asa usor.
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154886465483.jpg

Booon, dupa ce am terminat cu toti, i-am spalat foarte foarte bine pana s-a dus toata mucoasa aceea, apoi i-am intors inapoi pe fata, iar spalat foarte bine si uscat.
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154887034689.jpg

De pregatit i-am pregatit asa: in wok ulei de masline, lejer, nu mult. Puneti in uleiul acela doi trei solzi de ceapa, doi trei de usturoi, ceva verdeata daca aveti. Am dat la mare focul, au lasat zeama lor, am lasat sa se evapore, sarat, apoi stropit cu un sherry dry, lasat sa se evapore, aruncat peste o salata de laptuci cu un dressing si zeama de lamaine. Mor-tali!
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-131548885152.jpg


Concluzii: Cum spuneam, fac lucrul acesta pentru prima data, ca mi se parea ceva extrem de complicat. Nu este deloc, insa este foaaaarte migalos. De asta cred ca strategia cea mai buna, pentru cei incantati de calamari, e sa se curete mai multi o data si apoi sa fie congelati. Mirosul nu este mai persistent ca atunci cand se curata un crap obisnuit, ceea ce cred ca tot romanul de rand a facut la viata lui :)
O mancare are un gust deosebit cand este facuta cu ingrediente proaspete. Foarte buni!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 08 September 2011 - 05:00 PM

Tentacule se mananca si ele.
Asta-i sigur.
Se pot toca, sota cu ceapa, mult usturoi si verdeturi, amesteca cu pesmet, si apoi se pot umple calamarii si trage la tigaie in ulei, unt sau si mai bine si - si.

Formatiunea aceea e similara cu "osul de sepia"

http://en.wikipedia....wiki/Cuttlebone

cu care in trecut se albeau dintii si in prezent se suplimenteaza in calciu hrana papagalilor.

Spre deosebire de osul de sepie care seamana mai mult cu creta, cel al calamarilor arata cam ca cu un plastic transparent si maleabil.

Daca e vorba sau nu despre kaviar de calamari, nu ma pot pronunta, deoarece tu spui ca ai avut fetite :) de calamari care poate nu erau inca ... nubile :)
In Bang-cock :) se consuma si icrele.

Mi-am reinprospatat amintirile de pe vremea emisunilor fascinante ale lui Jacques Yves Cousteau si mi s-a confirmat ca segmentul acesta de memorie e inca in stare de functionare.
Ouale depuse de calamari - in pachete - arata asa:

.
http://www.youtube.c...h?v=4UhfSfFstPU
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#4 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 08 September 2011 - 05:42 PM

Sefule, e adevarat ca ma exprim destul de stangaci pentru cineva care a facut un an de oceanografie in timpul studiului. Dar ce vrei, pe atunci se punea accentul pe aspectele locale, respectiv Marea Neagra si Delta. Si apoi anii, anii trec si uite-asa se estompeaza si limbajul de specialitate.

Motiv pentru care, cum bine zici, l-am scos pe Papa Jacques de la naftalina si ma voi delecta cu invataturile lui de mare pret:
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154964792394.jpg


Dupa care, program de voie:
Imagine atasata: monthly_09_2011/post-12-13154965070996.jpg

Who's comin'?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi