Forum Culinar: Supa crema de conopida - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Supa crema de conopida

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 11 September 2011 - 05:30 PM


in sezonul toamna-iarna una din supele mele favorite e supa crema de conopida. de ce ? se face rapid, din ingrediente putine, si e delicioasa ! :)

pt. aceasta aveti nevoie de o conopida potrivit de mare, 2 dl smintina subtire, putina nucsoara rasa, 1/2 lg pasta de ghimbir (optional), 1 piept de pui (optional), 1 felie sunca de Serrano (optional), un pic de patrunjel verde

Imagine postata

se curata conopida de frunze si se pune intreaga la fiert in 1,5 l apa + 1/2 Lg sare timp de 15'

Imagine postata

apoi se scufunda imediat intr-un castron cu apa rece pt. a opri procesul de fierbere, se scurge si se separa buchetelele cu ajutorul unui cutitas; se pastreaza citeva pe o farfurie, iar restul impreuna cu tulpina tocata si condimentele se mixeaza la robotul de bucatarie cu 5 dl din apa in care a fiert (cine vrea, poate folosi o zeama de carne obtinuta dintr-un cubulet concentrat dizolvat in apa). cind conopida devine ca o crema, se adauga smintina mixindu-se in continuare; apoi se pun buchetele pastrate in supa si se mai fierbe pt. 2' la foc potrivit

Imagine postata

(optional - in timp ce fierbe conopida, se frige/prajeste pieptul de pui taiat bucatele si eventual, marinat dupa gust si preferinte)

Imagine postata

supa se serveste calda impreuna cu pieptul de pui si presarata cu sare din sunca de Serrano + patrunjel tocat marunt - sa aveti pofta ! Imagine postata

Imagine postata


#2 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 17 October 2011 - 11:12 PM

Demult am ochit-o, acum am executat-o. Vreau sa fiu la moda, in ton cu marii creatori. :scratch: :) Mi-e cam lene acum sa incep sa insir superlative, zic doar ca daca n-o faceti pierdeti ceva foarte foarte bun.

Am servit varianta simpla, fara piept de pui, am pus ceva mai mult presunto/prosciutto.

Imagine atasata: monthly_10_2011/post-97-13188853300124.jpg

#3 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 18 October 2011 - 10:29 PM

Vezi postarealaura_lala, la 17 October 2011 - 11:12 PM, a spus:

Demult am ochit-o, acum am executat-o. Vreau sa fiu la moda, in ton cu marii creatori. ;) :D Mi-e cam lene acum sa incep sa insir superlative, zic doar ca daca n-o faceti pierdeti ceva foarte foarte bun.

Am servit varianta simpla, fara piept de pui, am pus ceva mai mult presunto/prosciutto.



Laura, ma bucur ca v-a placut o supa atit simpla. Sa va fie de bine ! :-*

#4 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 October 2011 - 11:33 PM

Arata foarte bine. Buna ideea! Pacat ca nu am stiut de ea cand am avut 2 conopide mari de tara si nu mai stiam ce sa fac cu ele. Imi place ca nu are unt! Daca nu am pasta de ghimbir, e obligatoriu ingredientul, sau il pot omite/inlocui? Am mancat in vacanta una de broccoli si era un deliciu, al carui gust mi-l pot reaminti si acum ...
O alta supa crema foarte buna pe care am mancat-o a fost cea de ardei capia copti. :-*

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#5 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 19 October 2011 - 01:39 AM

nu am apucat sa scriu reteta dar nu e mare diferenta nici cum o fac eu. doar ca imi place cu jambonul facut de Eataly :D..yum yum

#6 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 19 October 2011 - 09:36 AM

Vezi postareaDaniella, la 18 October 2011 - 11:33 PM, a spus:

Arata foarte bine. Buna ideea! Pacat ca nu am stiut de ea cand am avut 2 conopide mari de tara si nu mai stiam ce sa fac cu ele. Imi place ca nu are unt! Daca nu am pasta de ghimbir, e obligatoriu ingredientul, sau il pot omite/inlocui? Am mancat in vacanta una de broccoli si era un deliciu, al carui gust mi-l pot reaminti si acum ...
O alta supa crema foarte buna pe care am mancat-o a fost cea de ardei capia copti. :D


Daniella, daca n-ai pasta de ghimbir si nici ghimbir proaspat sau praf , nu-i o tragedie; pt. ca am scris ca se pune optional. :D (btw, mie cind mi-e somn, nu citesc retete ! :D )

chiar am niste ardei capia si mi-ai dat o idee foarte buna cu supa crema, mercic ! :D

#7 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 19 October 2011 - 09:50 AM

Vezi postareaAngel, la 19 October 2011 - 01:39 AM, a spus:

nu am apucat sa scriu reteta dar nu e mare diferenta nici cum o fac eu. doar ca imi place cu jambonul facut de Eataly :D..yum yum


Mirela, cind ai timp, scrie reteta cum o faci, te rog ! :D

si mie imi place cum iti place tie, de-aia am presarat peste supa din farfurie cu "sare" din sunca de Serrano. :D

#8 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 19 October 2011 - 11:38 AM

1 ceapa
2 catei usturoi zdrobiti
un varf de cutit de coriandru uscat(daca place)
un varfde cutit de chilli (pun si nu se simte tare, mananca si Sara, ii da aroma aparte)
o capatana mare de conopida, cam la 1kg
2 cups de supa(sau apa)
2 cups apa(in plus fata de supa sau apa )
1/4 cup cream fraiche ( eu am pus si sour cream, mi-a placut si asa)

pun in oala cu pereti inalti ceapa, usturoiul, coriandrul si chili pana se inmoaie putin si se amesteca aromele. pun si conopida spalata si taiata cum vreti(nu conteaza marimea), supa si apa si fierb pana se inmoaie conopida (nu sa se faca terci ca nu mai are nici o vitamina :floare: ).
cand e fiarta, pun in blender si fac crema dupa plac, mai grob mai fina...dupa chef

pun la loc in oala, adaug cream fraiche si o mai las sa dea intr-un clocot si gata. sare si piper la sfarsit pun eu, voi faceti cum vreti.
servesc cu sarea lui Eataly (jambonul ala) si e bestiala. noua ne place mult.

#9 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 19 October 2011 - 11:54 AM

Vezi postareaDaniella, la 18 October 2011 - 11:33 PM, a spus:

Arata foarte bine. Buna ideea! Pacat ca nu am stiut de ea cand am avut 2 conopide mari de tara si nu mai stiam ce sa fac cu ele. Imi place ca nu are unt! Daca nu am pasta de ghimbir, e obligatoriu ingredientul, sau il pot omite/inlocui? Am mancat in vacanta una de broccoli si era un deliciu, al carui gust mi-l pot reaminti si acum ...
O alta supa crema foarte buna pe care am mancat-o a fost cea de ardei capia copti. :floare:


Daniella, nu gasesti nici ghimbir uscat? La plic? Eu din acesta am pus. Cred ca sharmul si finetea supei asteia o da amestecul de condimente, in special ghimbirul si nucsoara. De obicei prepar conopida cu usturoi si piper asa incat acum am avut o placuta surpriza.
Smantana mea a fost de 15%, deci mai dietetica (de obicei cumpar de 30%).

#10 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 19 October 2011 - 05:26 PM

Vezi postareauptown girl, la 19 October 2011 - 09:36 AM, a spus:

Daniella, daca n-ai pasta de ghimbir si nici ghimbir proaspat sau praf , nu-i o tragedie; pt. ca am scris ca se pune optional. =)) (btw, mie cind mi-e somn, nu citesc retete ! :D )
chiar am niste ardei capia si mi-ai dat o idee foarte buna cu supa crema, mercic ! :D


UpTown Girl, scuze, asa e ai scris! eu le mai citesc si cand mi-e somn, ca numai noaptea apuc de cele mai multe ori, insa ce-i drept e ca macar nu ar trebui sa pun si intrebari :)

Azi am luat pranzul in oras si am comandat o supa crema de broccoli si nu a fost asa de buna ca aia de pe vapor. Nu a fost rea, dar nu avea unctuozitatea aia. Sper ca reteta asta sa egaleze gustul aleia ... In schimb partenerul meu de lunch a luat una de ciuperci care a fost de o bunatate terrrribila!


Laura, nu am vazut ghimbir uscat desi tot am vazut ca voi puneti la diverse, dar nici nu m-am uitat de el. Nici usturoi sau ceapa uscata nu am luat, pt ca stiu ca am incercat in vremuri apuse si nu avea gust prea grozav, acum cu vremurile noi poate or fi mai bune ? In schimb gasesc ghimbir proaspat, doar ca dupa ce folosesc 1 cm la o reteta nu mai stiu ce sa fac cu restul :D si mucegaieste prin frigider. Dar daca si tu confirmi ca ghimbirul face tot sarmul o sa iau din cel proaspat.

Mirela, merci de reteta, o sa le incerc.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#11 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 19 October 2011 - 08:21 PM

Vezi postareaDaniella, la 19 October 2011 - 05:26 PM, a spus:

Doar ca dupa ce folosesc 1 cm la o reteta nu mai stiu ce sa fac cu restul :) si mucegaieste prin frigider. Dar daca si tu confirmi ca ghimbirul face tot sarmul o sa iau din cel proaspat.


Ma gandesc eu ca dupa ce folosesti o bucatica asa proaspat, restul l-ai da pe razatoarea mica si l-ai pune intr-un borcanas ermetic, un strat sare unul ghimbir, altul sare altul ghimbir samd..., apoi la frigi. Nu cred ca sarea l-ar lasa sa se mucegaiasca si asa ai putea profita de toata radacina, cel putin la mancarurile sarate. =))

#12 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 19 October 2011 - 10:41 PM

se poate pastra asa? nu stiam. O sa inerc. Multumesc de idee :scratch:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#13 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 20 October 2011 - 12:15 PM

Vezi postareaDaniella, la 19 October 2011 - 10:41 PM, a spus:

se poate pastra asa? nu stiam. O sa inerc. Multumesc de idee :D


Am gasit si videoul acesta, radacina se poate congela intreaga o pui intr-o punga, de cate ori doresti o scoti din congi si o razuiesti:

http://www.youtube.c...h?v=pD9HgGIWLUw

Simplu si foarte rapid. :D

#14 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 October 2011 - 12:42 PM

Cu conditia sa ai razatoarea Microplane :D

#15 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 October 2011 - 03:27 PM

supa mea, simplă, simplă, numai cu unt. am călit o juma de ceapă şi 2 căţei de usturoi, am pus conopida peste, apă cît să o acopere şi am fiert-o. am blenduit-o cu apa în care a fiert şi am adăugat unt. fooooarte bună

PS frunzuliţele alea nu sunt trifoi cu două foi, sunt lăstari de mazăre

Imagine atasata: monthly_10_2011/post-1215-13191167680967.jpg

#16 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 21 October 2011 - 09:53 AM

Vezi postareaDexter, la 20 October 2011 - 03:27 PM, a spus:


PS frunzuliţele alea nu sunt trifoi cu două foi, sunt lăstari de mazăre



capriorule :) , daca le lasai sa creasca, aveai si mazare la ora asta in supa ! :)

#17 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 October 2013 - 09:04 PM

e toamna iar, asa ca am imprietenit conopida cu niste galbiori sotati (+ crutoane) si n-a fost tocmai o idee rea ! :-*

Imagine postata



#18 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 28 October 2013 - 10:32 AM

Vezi postarealaura_lala, la 19 October 2011 - 08:21 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 19 October 2011 - 05:26 PM, a spus:

Doar ca dupa ce folosesc 1 cm la o reteta nu mai stiu ce sa fac cu restul :wub: si mucegaieste prin frigider. Dar daca si tu confirmi ca ghimbirul face tot sarmul o sa iau din cel proaspat.


Ma gandesc eu ca dupa ce folosesti o bucatica asa proaspat, restul l-ai da pe razatoarea mica si l-ai pune intr-un borcanas ermetic, un strat sare unul ghimbir, altul sare altul ghimbir samd..., apoi la frigi. Nu cred ca sarea l-ar lasa sa se mucegaiasca si asa ai putea profita de toata radacina, cel putin la mancarurile sarate. :thumleft:



Ghimbirul se poate pastra si proaspat, mult timp si foarte simplu: infasurati tuberculul in hartie si puneti in frigider, eventual intr-o punga. Hartia absoarbe eventuala umiditate excesiva, impiedicandu-l sa se mucegaiasca. La utilizare, se inlatura, in mod firesc, partile compromise, dar nu vor fi multe :71:
De altfel va puteti face si cultura proprie de ghimbir, punand o bucata de tubercul cu mugure in pamant, cu mugurele cat mai la suprafata, dar nu descoperit complet. Face planta in scurt timp si tuberculul se ramifica in ghiveci. Se scoate, taiata, numai cate o bucata, restul se lasa in continuare in pamant. M-a invatat o prietena de-a mea cambodgiana. Daca nu reuseste din prima, perseverati - merita.

#19 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 October 2013 - 10:55 AM

Merci mult, Redi :thumleft:! Nu am remarcat pana acum ca radacina sa faca mugure, dar ma mai uit...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#20 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 October 2013 - 11:00 AM

Vezi postareaDaniella, la 28 October 2013 - 10:55 AM, a spus:

Merci mult, Redi :thumleft:! Nu am remarcat pana acum ca radacina sa faca mugure, dar ma mai uit...

Ghimbirul e ciudatel ca forma. Nu e "uni", asa cum e morcovul, de exemplu. Are mai multe "imbinari", iar fiecare bucatica se poate rupe, apoi se pune in pamant.

Imagine atasata: monthly_10_2013/post-46-13829507986907.gif

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi