Forum Culinar: Tehnici si ustensile(sau inlocuitori)-pt decorat torturi - Forum Culinar

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tehnici si ustensile(sau inlocuitori)-pt decorat torturi

#321 Useril este offline   Reny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 09-August 11
  • LocationCLUJ-NAPOCA

Postat 22 October 2012 - 09:38 PM

 nicoletta, la 21 October 2012 - 04:53 PM, a spus:

nu stiu daca aici ar fi trebuit postata intrebarea,dar as vrea sa intreb,care sunt colorantii si culorile de baza care ar trebui sa le aiba un incepator?am vazut ca se foloseste colorantul-gel dar nu stiu ce culori sa cumpar(ma gandesc ca daca iau culorile rosu,galben si albastru le pot combina?)ce sfat imi dati?eu am folosit doar cei lichizi de la kaufland.

eu cand am inceput mi-am luat rosu, galben, albastru si negru
cei de la wilton sunt ok dar cei de la sugarflair sunt si mai ok sau americolor

#322 Useril este offline   Cora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 29-January 12
  • LocationIasi

Postat 22 October 2012 - 09:49 PM

 nicoletta, la 21 October 2012 - 04:53 PM, a spus:

nu stiu daca aici ar fi trebuit postata intrebarea,dar as vrea sa intreb,care sunt colorantii si culorile de baza care ar trebui sa le aiba un incepator?am vazut ca se foloseste colorantul-gel dar nu stiu ce culori sa cumpar(ma gandesc ca daca iau culorile rosu,galben si albastru le pot combina?)ce sfat imi dati?eu am folosit doar cei lichizi de la kaufland.

Si eu tot cu cei lichizi am inceput si cu culorile de baza: rosu, galben, albastru.
In prezent folosesc colorant gel de la wilton. Am luat un set si am mai multe culori, dar tot le combin.
Ar fi bine sa ai si un maro si un negru. Chiar daca la negru nu-ti iese culoarea neagra dar poti sa-l combini cu alte culori si ies nuntele mai inchise.
Colorantul gel poti sa-l folosesti si ptr colorat pdz dar si la pictat, dizolvat in alcool.
Sper ca informatiile iti sunt de folos si poate iti mai raspund si alte fete. Succes!!

#323 Useril este offline   nicoletta 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 09-April 12
  • Locationiasi

Postat 23 October 2012 - 11:46 PM

 Cora, la 22 October 2012 - 09:49 PM, a spus:

 nicoletta, la 21 October 2012 - 04:53 PM, a spus:

nu stiu daca aici ar fi trebuit postata intrebarea,dar as vrea sa intreb,care sunt colorantii si culorile de baza care ar trebui sa le aiba un incepator?am vazut ca se foloseste colorantul-gel dar nu stiu ce culori sa cumpar(ma gandesc ca daca iau culorile rosu,galben si albastru le pot combina?)ce sfat imi dati?eu am folosit doar cei lichizi de la kaufland.

Si eu tot cu cei lichizi am inceput si cu culorile de baza: rosu, galben, albastru.
In prezent folosesc colorant gel de la wilton. Am luat un set si am mai multe culori, dar tot le combin.
Ar fi bine sa ai si un maro si un negru. Chiar daca la negru nu-ti iese culoarea neagra dar poti sa-l combini cu alte culori si ies nuntele mai inchise.
Colorantul gel poti sa-l folosesti si ptr colorat pdz dar si la pictat, dizolvat in alcool.
Sper ca informatiile iti sunt de folos si poate iti mai raspund si alte fete. Succes!!

multumesc foarte mult pt.raspunsuri,acum mi-a ramas sa dau comanda pe LB.

#324 Useril este offline   nicoletta 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 09-April 12
  • Locationiasi

Postat 24 October 2012 - 12:29 AM

Reny,multumesc. :drool:

#325 Useril este offline   Reny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 09-August 11
  • LocationCLUJ-NAPOCA

Postat 24 October 2012 - 01:53 PM

 nicoletta, la 24 October 2012 - 12:29 AM, a spus:

Reny,multumesc. :)

cu placere... poti incerca si pe cakedecor.ro gasesti ciloranti alimentari, pasta ( fondant) e ft ok si la acoperit si pt figurine decupatoare

#326 Useril este offline   anomarairam 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-January 13

Postat 09 January 2013 - 12:22 AM

Buna fetelor, am inceput sa fac si eu tort cu pasta de zahar pt fetita mea si vroiam sa va intreb voi ce caroci folositi pentru pictat?
Eu am citit tot aici pe forum ca sunt cele de la herlitz, sunt mult mai ieftine decat cele de pe lumeabasmelor. Eu nu prea am incredere ... oare chiar pot sa colorez un tort din care sa se poata infrupta fiimea la fondant fara pobleme? voi le folositi? cum sunt? puteti sa imi postati o poza cu un tort colorat cu ele?
multumiri cu carul!
o zi excelenta sa aveti!

#327 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 09 January 2013 - 11:22 AM

 anomarairam, la 09 January 2013 - 12:22 AM, a spus:

Buna fetelor, am inceput sa fac si eu tort cu pasta de zahar pt fetita mea si vroiam sa va intreb voi ce caroci folositi pentru pictat?
Eu am citit tot aici pe forum ca sunt cele de la herlitz, sunt mult mai ieftine decat cele de pe lumeabasmelor. Eu nu prea am incredere ... oare chiar pot sa colorez un tort din care sa se poata infrupta fiimea la fondant fara pobleme? voi le folositi? cum sunt? puteti sa imi postati o poza cu un tort colorat cu ele?
multumiri cu carul!
o zi excelenta sa aveti!



Eu nu am colorat niciodata un tort cu carioci alimentare. Le-am folosit pentru scris, desenat ochi, gura pe figurine din zahar. Vrei sa colorezi tot tortul cu ele? Pentru pictat pe tort se folosesc coloranti alimentari, eventual diluati in alcool si pensula. La fel pentru colorat diverse paste pentru figurine, flori, etc. folosesc coloranti alimentari.

Nu pot sa iti pun nici o poza spre exemplificare pentru ca sunt la servici
Daca cineva tine neaparat sa manace decoratiile, le poate manca fara probleme. Unul dintre prietenii fetelor mele a mancat toate florile de pe un tort si n-a avut nimic
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#328 Useril este offline   anomarairam 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-January 13

Postat 09 January 2013 - 02:51 PM

[/quote]


Eu nu am colorat niciodata un tort cu carioci alimentare. Le-am folosit pentru scris, desenat ochi, gura pe figurine din zahar. Vrei sa colorezi tot tortul cu ele? Pentru pictat pe tort se folosesc coloranti alimentari, eventual diluati in alcool si pensula. La fel pentru colorat diverse paste pentru figurine, flori, etc. folosesc coloranti alimentari.

Nu pot sa iti pun nici o poza spre exemplificare pentru ca sunt la servici
Daca cineva tine neaparat sa manace decoratiile, le poate manca fara probleme. Unul dintre prietenii fetelor mele a mancat toate florile de pe un tort si n-a avut nimic
[/quote]

Multumesc frumos pentru raspuns!
Nu stiam ca se coloreaza cu colorant alimentar, nu stiam ca colorantul se usuca incat sa nu pateze in cazul in care se atinge desenul, sau sa nu se imprastie si sa se imbine culorile.
eu sunt incepatoare si nu am prea facut torturi din fondant, dar imi plac extraordinar de mult si vreau sa le mai fac cate o surpriza din cand in cand familiei mele. Si ma gandeam sa pictez ceva pe tort. O za folosesc atunci colorant alimentar diluat in putin alcool, sper sa nu se intinda si sa nu se imbine culorile intre ele. Nu strebuie sa il fac foarte diluat, nu? Si ... se picteaza pe fomndantul intarit bine, sau cum?
Multumec inca o data de ajutor!

#329 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 09 January 2013 - 10:56 PM

N-ai pentru ce :cheers:


astea-s pictate cu culori alimentare
Imagine atasata: monthly_01_2013/post-95-13577647053726.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-95-1357764719365.jpg

Eu am culori pasta, praf si gel. Scot un pic de culoare pe un capacel si o diluez cu un strop de alcool. Amestec cu pensula si verific pe o bucata e fondant sa vad daca are nuanta si consistenta dorita. Dupa caz mai adaug culoare sau alcool. Nu pot sa-ti spun o reteta. Incerci pana iese bine :tongue3:
Fondantul trebuie sa fie uscat. ALcoolul se va evapora si culoarea se va usca la fel ca pictura pe hartie. Daca se uda, normal ca se va lua culoarea
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#330 Useril este offline   cori_nico 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 11 January 2013 - 12:15 AM

Buna seara tuturor si bine v-am gasit! De gasit v-am gasit prin octombrie,dar abia acum mi-am facut curaj pt a scrie.Nu sunt o mare tortareasa dar, ceea ce fac este cu multa dragoste si consider ca este un "ingredient" important in bucatarie.Am aplicat multe din cele invatate de la voi si sunt oarecum multumita de evoluarea mea.Si acum problema mea: nu reusesc sa pun flori pe sarma,trebuie sa fie de o anumita grosime? florile mele dupa ce se usuca se tot rup,adica petalele,nu reusesc nicicum sa le ansamblez.Va multumesc!
Felicitari pt tot ceea ce ati realizat! este fantastic!:)

Daca nu e locul potrivit pt intrebarea mea,fie-mi cu iertare! :tongue3:

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi