Forum Culinar: Pate de soia - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pate de soia mai bun ca cel cumparat

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 January 2010 - 02:50 PM

Pâté de soa gra'
Pateu de soi(a) pt. grasi :-*
.
Imagine atasata: 219_3f1855df90f72eea404156c64a4e9adf.jpg
.


Rule Nr. 1 :
There are no rules!
Imagination rulez!
FITI CREATIVI.
The sky is the limit.

De la o reteta minimala de baza, variind+combinand ingredientele/condimentele puteti obtine o gama foarte larga de produse care sa se muleze pe gustul dumneavoastra.

Ingrediente de baza:
soia boabe 250 grame
morcovi 250-300 grame
un pastarnac 150-200 grame
o felie de radacina de telina 100-150 grame
o ceapa
catei de usturoi - fara numar, fara numar! :-*
untdelemn ~ 50 ml (extrafeciorelnic de masline, din seminte de bostan, de floarea soarelui, de susan, de arahide, cupaje, ce aveti sau va puteti permite)
condimente - cele care va plac: de ex: piper de culoarea politica la care ati aderat, cimbru, dafin, condimente mediteraneene, provencale, asiatice, mexicane, japoneze, arabe, etc.
sare - in reteta mea inlocuita la asezonare cu sos de soi(a). De ce? Pentru culoare, gustul umami si rontunjimea stilistica a compozitiei : boabe de soya - sos de soya. Se inchide un ciclu solar.
daca vreti si verdeturi tocate puneti si din acelea.
fulgi de ardei iute, sau chilli powder, Cayenne pepper - stiti voi, iutzeli.
suc de lamie, lime sau otet balsamic
doua lingurite de bicarbonat de sodiu
.
Imagine atasata: 219_6ed6e9ab6cd606a691cb5de2c89a74bf.jpg
.

Unele ingrediente s-au sculat tarziu si au intaziat la prima sedinta foto.
:) Data viitoare nu va mai primesc!
.
Imagine atasata: 219_c30f47f8419e8796b5464ebd5fa4d24b.jpg
.

Ingrediente facultative:
Leurda cruda :-*
Ardei rosu, (copt)
Ciuperci de tot soiul. Comestibile care va sa zica si nu micoze :twisted: .
Ceapa cruda tocata
Ceapa tocata sotata, cu boya
Stafide marinate in rom sau cognac.
Fructe dezhidratate (merisoare, coacaze, afine, caise, prune afumate, etc) care au stat la baute :) la aceasi carciuma cu stafidele
Ceapa verde tocata marunt.
Castraverzi murati
Nuci, alune (un termen generic) prajite si sfaramate
Seminte se susan prajite
Seminte de chimen prajite
Masline feliate/tocate,
Spanac blanchat
Boabe de naut, fierte sau din conserva. Intregi
Ce va mai trece prin cap. :hello:

Doar unul sau mai multe din ingredientele de mai sus se pot adauga tocate mai lejer/maruntite, pateului pentru a-i imbogati gustul si varia textura.
Orice ingredient facultativ poate insemna o noua reteta.

Nu puneti ca mine ciuperci din conserva - si anume facuta de altii in mod industrial.
( o data puteti inchide si voi ochiii. OK i puteti deschide acum :) )
E de preferat sa puneti ciuperci proaspete, sau rehidratate
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 January 2010 - 02:59 PM

Modus operandi:
Se spala boabele de soia si se lasa la inmuiat de seara pana dimineata.
Am pus si o ligurita de bicarbonat sa para ca sunt mare profesionist si stiu ce fac. :twisted:
Se clatesc boabele inmuiate. Si-au marit volumul de peste trei ori. Si-au schimbat si forma acum seamana cu fa-soooo-leeee-mioooo!
.
Imagine atasata: 219_f51960724dd9114c9c43b71623170d7c.jpg
.
Imagine atasata: 219_6b88fb111b956d707d322a16ef3b5ce6.jpg
.

Se pun la fiert douazeci de minute tot cu o lingurita de bicarbonat. Sub jet de apa se curata de "nylone" - a se citi coji. Cojile se desprind foarte usor. Bicarbonatul e responsabil. Separarea cojilor de cotiledoanele boabelor e alta poveste. Am avut timp sa stiu cate sunt la numar :hello: si le-am dat nume fiecaruia. :-*
Ne uitam in chiuveta si o desfundam pentru ultima data.
.
Imagine atasata: 219_5633bff7b57e68417fea90133e5210a2.jpg
.

Se pun din nou la fiert boabele de soia in apa cu sare cu o ramurica buna de cimbru si o frunza doua de dafin. Timp de inca ora. Se curata leguma se taie bucati potrivitesa fiarba mai usor si se adauga in fiertura in urmatoarele 40 de minute.
.
Imagine atasata: 219_43f02e8a64cea2e3936c37e4be3c4189.jpg
.

Vrem sa se poata macina dar sa nu fie fleashca. Se scurg legumele si boabele se macina in procesorul de alimente, masina de tocat, etc.
.
Imagine atasata: 219_0c04c281d693ed630b2a0ff8b0508b7e.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 January 2010 - 03:12 PM

Usturoiul l-am frecat pasta in mojar cu sare grunjoasa (Eu nu am de Hymalaia, :hello: dar nici voi nu aveti drob de sare de Ocna Sibiului luata din Lacul Brancoveanu, Na! :twisted: ) se face alifie cu undelemnul de masline si se incorporeaza in pasta de soia+legume impreuna cu o lingura de sos de soya (numa' daca vreti) si o lingura de otet balsamic sau suc de lamaie. Adaugati si condimentele uscate macinate pentru care ati optat si pasta e gata.
Nu am sa obosesc postand ca ardeiul iute uscat afumat - boierii si iobagii stiu de ce :twisted: - are o aroma deosebita inafara de personalitatea muscatoare. Trec un ardei iute uscat prin flacara aragazului. Nu ati pus ardei rosii si iuti la uscat asta vara? Nu-i nimic. In tigaie fara ulei puteti praji cu grija fulgi de ardei iute din comert. Grija la ochii si nu trageti in piept.
.
Imagine atasata: 219_f807115ba27581e7d1568c8e525c17f5.jpg
.

Puteti sa-i adaugati ciuperci sotate sau inabusite si apoi tocate marunt, ardei gras copt, curatat de pielita si tocat, leurda, masline tocate, stafide, nuci, - ingredientele pe care le-am trecut la "liber alese", la optionale.
Ardeiul gras l-am copt pe o plita (un disc metalic pus pe flacara aragazului) l-am sarat, am pus peste el un ziar umezit si un prosop de bucatrie, apoi l-am belit! L-am taiat in fasii si apoi in cubulete cat mai marunte
.
Imagine atasata: 219_d9011dc90412bf9f96badbab36093892.jpg
.

Ciupercile se toaca si ele cat mai marunt, dar nu se macina pasta pentru a-si pastra un dram de demnitate si de textura.
Gustam produsul sa vedem daca corespunde cerintelor
.
Imagine atasata: 219_f2a0c5640608280251cc8826f883a5b8.jpg
.

Facem (cam in graba) o mica prezentare pentru Dumneaei si o imbiem
.
Imagine atasata: 219_1aee4411c5aad5bd16b94a5d26792c4e.jpg
.

Va aratam cantitatea totala din cantitatile mai sus mentionate - mai mult de doua cuti de margarina de 500 g
.
Imagine atasata: 219_9ed7bbdd91911eeee617eadd304be9e0.jpg
.

Si poza "Intr-o ureche" devenita pe de-acum traditionala
.
Imagine atasata: 219_f3b4ba2ffeeb3e77ceedbb7141a7cebb.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 January 2010 - 03:19 PM

Pentru conformitate:
M-a inspirat / impulsionat discutia/reteta lui Crisstyle :hello: de forumul culinar.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 January 2010 - 03:28 PM

Am uitat sa mentionez un fapt destul de important.

Produsul poate fi rezonabil de dietetic. :!:

Cantitatea de ulei pe care o incorporati poate varia de la zero, o lingura, 50 de ml (cum am pus eu) sau poate creste la un pahar caci pateul e primitor {SMILIES_PATH}/6.gif:-*<" title="arms" /> si se incorporeaza fara probleme.

Sucul de lamaie sau otetul balsamic (am folosit eu) se pot inlocui cu mustar.
Cum spuneam: Dati frau imaginatiei.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#6 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 16 January 2010 - 04:21 PM

Mi-a facut o reala placere sa citesc reteta :hungry: Despre executat, nu stiu daca o sa ma incumet vreodata, caci necesita rabdare de chinez batran, chestie care mie imi lipseste cu desavarsire (a nu se intelege ca autorul retetei este vreun chinez batran, Doamne fereste :headbang: )
Felicitari !
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#7 Useril este offline   Ria 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 343
  • Inregistrat: 01-December 09
  • LocationMontreal

Postat 16 January 2010 - 04:35 PM

Wow Shefoo! Am parcurs toata reteta si am avut impresia ca m-am uitat la un film.
Super prezentare. Ai facut o vedeta din banala boaba de soia. :headbang:
Minds are like parachutes ... They only function when open!

#8 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 January 2010 - 04:36 PM

Bunny a spus:

...necesita rabdare de chinez batran....(a nu se intelege ca autorul retetei este vreun chinez batran, Doamne fereste :hungry: )
Felicitari !


謝謝
adica Xie xie! sau M goi! *
:headbang:

--------------------------------
*Thank U ! in Cinglish :lol:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#9 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 16 January 2010 - 05:02 PM

W Mamadeus Paparotti a spus:

Cum spuneam: Dati frau imaginatiei.


Dam: daca inlocuim soia cu fasole... eeeeh?

OK, o sa zici ca nu ie sos de fasole. Da' ie zeama aia in care fierse fasolea cu restu' da' nu mai pui bicarbonat.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#10 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 January 2010 - 05:31 PM

dragos a spus:

W Mamadeus Paparotti a spus:

Cum spuneam: Dati frau imaginatiei.


Dam: daca inlocuim soia cu fasole... eeeeh?
Soya beans versus plain beans
Been there, done that - se cheama "Icre de fasole": făsui, muştar, usturoi, sare, oloi
.


OK, o sa zici ca nu ie sos de fasole. Da' ie zeama aia in care fierse fasolea cu restu' da' nu mai pui bicarbonat.

Tocmai ca pui!
De la reteta de fasole facaluita e furat bicarbonatul.
Primele douazeci de minute fierbi cu o lingurica de bicarbonat, scurgi, cureti de coji. Pui din nou la fiert cu sare, etc.
Intreaba-le pe maicutele de la Sfanta Manastire Govora care "fasolesc" la greu luuuuuuungi posturi peste anul bisericesc.
Taina:
Fâsssssâie :oops: si mai putin dupa ingurgitare.

Ia vezi de-un pareczampâl ce spune si monşer Alexandre aici:
viewtopic.php?f=4&t=151&p=2838&hilit=bicarbonat#p2475
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#11 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 16 January 2010 - 05:39 PM

Den partea mea puteti pune si tzipirig.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#12 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 January 2010 - 06:33 PM

dragos a spus:

Den partea mea puteti pune si tzipirig.

Nu crez. :hungry:
Eu nu il recomand la pateul de soia.
Wiki zice: :lol:
are în prezent o utilizare pe scară largă în industria frigorifică, tăbăcărie şi industria coloranţilor.

De asemenea este utilizat în procesele de zincare, cositorire, proces care se bazează pe proprietatea lui de a forma cu oxizi metalici cloruri volatile, care au funcţia de curăţire a suprafeţei metalice.

In medicină este folosit ca expectorant (fluidifiant al secreţiilor bronhice).

La baterii, acumulatoare cu cărbune şi zinc este folosit ca electrolit (soluţie care devine bun conducător electric în cazul formării ionilor care determină o diferenţă de potenţial).


Mai este utilizat şi în inudustria alimentară, sau ca fumigen în cazul răcirii temperaturii a producerii fumului protector al serelor sau livezilor cu pomi fructiferi.

Da' ce te-ai suparat asa pe bicarbonat?
Daca am zis (iar :oops: ) o gogomanie, macar mai e zisa pe cateva pagini de net
Results 1 - 10 of about 32,100 for fasole bicarbonat. (0.06 seconds)
http://www.google.ro/search?hl=en&q=fas ... h&aq=f&oq=
Pace tie! :headbang:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#13 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 16 January 2010 - 06:44 PM

Chef, io n-am zis ca e gogomanie. La reteta mea (ai zis ca daca se schimba ceva e alta reteta) nu pun bicarbonat (nu pun io mai multe da' asta-i alta treaba).

Imagine postata
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#14 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 17 January 2010 - 02:54 PM

da ce bine arata
felicitari pt ca teai incumetat
arata mult mai bine ca si cel cumparat si cred ca e si mai bun ca acela mi sa parut gretos (cel cu ciuperci)
poate voi incerca si eu vreodata cu vreo 50 de grame de soia si cu ardei in el
da oare fara soy sos si fara ustroi iese ceva?
daca il fac vin cu impresii
Imagine postataImagine postata

#15 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 17 January 2010 - 06:14 PM

Misha a spus:

da ce bine arata
felicitari pt ca teiai incumetat
arata mult mai bine ca si cel cumparat si cred ca e si mai bun ca acela mi sa parut gretos (cel cu ciuperci)
poate voi incerca si eu vreodata cu vreo 50 de grame de soia si cu ardei in el
da oare fara soy sos si fara ustroi iese ceva?
daca il fac vin cu impresii

Fara discutii!
Pasta de soya fiarta si macinata as putea spune ca e neutra. Nu are aproape nici un gust. Textura fina + proteina.
Gustul pateului e dat in proportie de 90% de adausurile de legume si aromele condimenteleor, asa ca modeleaza-l dupa preferintele tale.

Eu mananc pateu vegan din comert de multi ani si am incercat multe marci.
Lasand la o parte discutia despre conservanti si E-uri, parerea mea subiectiva este ca daca produsului artizanal i-as acorda nota 10, celui comercial nu i-as putea da mai mult decat 8.50.

:lol: :lol: :lol: :lol:
Data viitoare am sa incerc sa prepar "parizer vegetal" introducand in reteta si gelatina.
Am sa va spun cu sinceritate daca a reusit sau nu. Nu il voi pune in matz ci in caserole de plastic ca pe o terina.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#16 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 24 July 2010 - 12:30 PM

Azi am facut din nou pateu de soya.

Nu am pus ieri si o lingurita de bicarbonat in apa in care am lasat boabele 14 ore la inmuiat si mi-am tras-o azi. :love7:

Le-am fiert peste doua ore si jumatate in conditii de canicula, indice de disconfort si alea-alea iar textura nu m-a multumit pe de-antregul, deci: No pictures today.

Am recuperat, ba chiar depasit mult in ceea ce priveste gustul.

Secretul?

10 picaturi de tabasco si cam 7 picaturi de ulei de trufe albe :love7: .

Separat am aburit cam 300 de grame de oyster mushrooms taiate fasii si le-am incorporat dupa ce legumele au fost facute pasta (atata cat s-au facut).

Cu sinceritatea recunosc ca se putea apropia de perfectiune, dar azi nu am reusit decat sa trec pragul - subiectiv - "un gust grozav de bun" :bounce:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#17 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 05 November 2010 - 03:23 PM

Azi am pregatit pentru parinti - maine sunt Scufitz Rosu :hug: si ma duc cu cosuletul la bunici - pateul soios. Fara sos de soya.
In oala s-a nimerit si o jumatate de dovleac (butternut squash)
.
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-168-128896319215.jpg
.
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-168-128896324505.jpg
.

In portia mea am tocat un castravete murat pentru contrastul de textura, dar se pot pune ciupercute, masline, gososari murati,spanac blanchat, rosii uscate la soare, cubulete de cascaval, you name it.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#18 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 19 September 2011 - 04:28 PM

Am luat niste boabe de soia, desi habar n-aveam ce puteam face cu ele.Initial cand le-am pus la inmuiat am zis ca fac ceva garnitura sau vedeam eu pe parcurs, da vorba ceea, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, asa ca a iesit un pate .

Nu am cantitati exacte,am pus totul la ochi.
Se pun boabele la inmuiat de seara,chiar cu 24 h inainte de pregatire, o sa inceapa sa se cojeasca, aruncam cojitele(daca mai raman, nu-i bai) si le punem la fiert(eu in oala sub presiune).Intai le-am lasat sa fiarba vreo 1,5 h, am dat oala de-o parte si am verificat cat de moi sunt bobitele(cu ocazia asta am mai spumuit de cojite) si am adaugat o ceapa.
Am mai lasat sa fiarba vreo jumatate de ora.Pe langa ceapa puteti adauga si un morcov.
Cand e gata se scurge de apa(dar se patreaza putina) si se lasa sa se raceasca putin.Se pune in blender si se paseaza(ceapa eu am aruncat-o) impreuna cu morcovul(eu l-am preferat crud) si cine doreste poate adauga si ceapa verde, da un gust mai aparte,se adauga ulei si apa in care a fiert si se amesteca in continuare.Se condimenteaza dupa gust cu sare si piper si verdeturi daca doriti, in cazul meu oregano.

Eu l-am preferat mai grob nu foarte pasta, este foarte bun si nici nu se compara cu cel cumparat.

Si dovada

Imagine atasata: monthly_09_2011/post-479-13164424337606.jpg
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#19 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 September 2011 - 05:11 PM

Interesant Ioana, am vazut si eu bobitele la moara unde ma duceam dupa faina, dar nestiind ce-as putea face cu ele nu le-am luat niciodata. Mi-ai facut pofta sa incerc.

#20 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 20 September 2011 - 10:45 AM

Am pus si eu o reteta similara aici:

http://artaculinara....-soia-pt-grasi/

Daca doresti ne unim fortele, caci iata, suntem mai multi soiosi :floare:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi