Forum Culinar: Chimicalele care se dau pe fructele proaspete - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chimicalele care se dau pe fructele proaspete pentru a le pastra praspete mai mult timp

#1 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 29 September 2011 - 11:34 AM

Caut si nu gasesc denumirea chimicalelor care se folosesc pe fructele proaspete din supermarketuri pentru a le pastra proaspete mai mult timp. Aveti idee?

#2 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 29 September 2011 - 01:09 PM

Vezi postareaMariaSan, la 29 September 2011 - 11:34 AM, a spus:

Caut si nu gasesc denumirea chimicalelor care se folosesc pe fructele proaspete din supermarketuri pentru a le pastra proaspete mai mult timp. Aveti idee?



Uite, vezi pe Wikipedia, la agenti de glazurare.

#3 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 29 September 2011 - 01:31 PM

Multumesc Maneki. Am gasit cerurile de glazurare, dar sunt sigura ca mai ezista niste chimicale care se dau pe fructe si care au o denumire abreviata, din trei litere, destul de cunoscuta abrevierea asta, doar ca imi scapa si nici nu o gasesc pe internet...

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 30 September 2011 - 09:47 AM

Cine stropeste fructele astea? Se stropesc in supermarket? Sau te referi ca-s gata sprituite din pomi?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 September 2011 - 11:10 AM

din cate am inteles eu Maya, sunt stropite de catre producatori pentru a rezista transportului de saptamani si apoi in magazine

#6 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 30 September 2011 - 11:27 AM

Eu stiam doar ca sunt supuse la raditatii infrared, fireste ca nu e o informatie confirmata.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#7 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 30 September 2011 - 02:31 PM

Eu am vazut la mere, le fac o baie in nus'ce fel de ceara.

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 September 2011 - 03:11 PM

La rosii, cand sunt verzi, producatorii romani le injecteaza (in fruct), injectie nu stiu cu ce, dar care face ca pana a doua zi sa fie coapte/rosii si sa reziste muuult si bine pt transport si in galantar. Posibil s fie ceva similar si la fructe. Acele rosii au partea de jos tuguiata ca o picatura, daca le vedeti in piete nu le cumparati.
Informatia este primita de la un producator...daca m-a mintit, la randul meu :angryfire:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 30 September 2011 - 04:41 PM

Vezi postareaDaniella, la 30 September 2011 - 03:11 PM, a spus:

La rosii, cand sunt verzi, producatorii romani le injecteaza (in fruct), injectie nu stiu cu ce, dar care face ca pana a doua zi sa fie coapte/rosii si sa reziste muuult si bine pt transport si in galantar. Posibil s fie ceva similar si la fructe. Acele rosii au partea de jos tuguiata ca o picatura, daca le vedeti in piete nu le cumparati.
Informatia este primita de la un producator...daca m-a mintit, la randul meu :o

Fiecare fruct in parte?
Din cite stiu eu, aici este interzisa stropirea cu orice chiar si cu ceara aia, care nu stiu exact ce este. Daaaar, nu este interzisa vinzarea fructelor ceruite din import :o
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 September 2011 - 05:03 PM

Vezi postareaMaya, la 30 September 2011 - 04:41 PM, a spus:

Fiecare fruct in parte?
Din cite stiu eu, aici este interzisa stropirea cu orice chiar si cu ceara aia, care nu stiu exact ce este. Daaaar, nu este interzisa vinzarea fructelor ceruite din import :o


da, eu vorbesc de un producator micut cu gradina medie care vinde in piata pentru un ban in plus, nu de producator mare ... repet e ceea ce mi s-a spus ... nu am verificat personal...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#11 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 30 September 2011 - 06:15 PM

Uite ce am gasit eu:

I prodotti che possono essere applicati mediante sono:

- XEDAMINE 20 (difenilammina) come antiriscaldo su mele
- BIOXEDA (lecitina di soia) come migliorativo della conservazione su mele, pere e kiwi
- SEMPERFRESH (esteri di zuccheri) come anticalo peso e migliorativo della conservazione delle ciliegie
- XEDASOL M52 (cera) per la ceratura e protezione delle pere

si inca:



Tra i prodotti convenzionali, lo Xedathane A (Pyrimethanil) è stato autorizzato nel settembre 2008 in Italia come trattamento fungicida a largo spettro d’azione (Botrytis, Monilia, Gleosporium, Penicillum) per il trattamento di mele, pere ed uva.

Tra i prodotti naturali, oltre al BIOX M, olio di menta come anti germogliante per patate (vedi precedente articolo), autorizzato lo scorso luglio 2010, si segnala il BIOX CD, olio di garofano per trattamenti aerosol di mele e pere con attività antiriscaldo e fungicida:

#12 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 September 2011 - 06:24 PM

Vezi postareaEataly, la 30 September 2011 - 06:15 PM, a spus:

- BIOXEDA (lecitina di soia) come migliorativo della conservazione su mele, pere e kiwi



Eataly :salut:
Multumesc mult!
Asta imi confirma obanuiala a mea veche, despre care sigur am mai vorbit pe aici, cum ca bebelino al meu reactioneaza la fructe, la mere mango etc. Pai si normal ca reactioneaza la ele din moment ce e alergic la soia :P .

Incerc un google translate sa vedem ce iese:
Produse care pot fi aplicate cu ajutorul sunt:

- XEDAMINE 20 (difenilaminei), astfel cum antiriscaldo pe mere
- BIOXEDA (lecitină de soia), drept cel mai bun conservarea de mere, pere şi kiwi
- SEMPERFRESH (esteri de zaharuri), ca pondere ANTICAL şi de a îmbunătăţi conservarea cireşe
- XEDASOL M52 (ceara), pentru protecţia de epilare cu ceară şi pere

Inca este:



Printre produsele convenţionale, Xedathane A (Pyrimethanil) a fost autorizată în septembrie 2008 în Italia ca un spectru larg de acţiune fungicid (Botrytis, Monilia, Gleosporium, Penicillium) pentru tratamentul de mere, pere si struguri.

Printre produsele naturale, în plus faţă de M BIOX, ulei de menta ca un cartof anti-germinare (a se vedea articolul precedent), autorizate în luna iulie 2010, rapoartele de CD BIOX, cuisoare pulverizare tratament cu ulei de mere şi pere, cu activităţi şi antiriscaldo fungicide:


#13 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 October 2011 - 08:13 AM

Produsele carepot fi aplicate sunt:
- XEDAMINE 20 (difenilammina) ca antiincalzitor(?) pe mere
- BIOXEDA (lecitina di soia) imbunataseste pastrarea merelor, perelor si kiwi
- SEMPERFRESH (esteri di zuccheri) impotriva scaderii in greutate si pentru imbunatatirea pastrarii cireselor
- XEDASOL M52 (cera) pentru a da cu ceara si pentru a proteja perele
Printre produsele conventionale (adica permise?)Xedathane A (Pyrimethanil) a fost autorizat in septembrie 2008 in Italia ca tratament impotriva ciupercilor pe scara larga ((Botrytis, Monilia, Gleosporium, Penicillum) pentru mere, pere struguri)
Printre produsele naturale, in afara de BIOX M, ulei de menta ca sa nu incolteasca cartofii, in iulie 2010 a fost autorizat BIOX CD, ulei de cuisoare pentru tratamentul prin aerosol a merelor si a perelor impotriva antiincalzirii si a ciupercilor.

sper ca am tradus ca lumea, anti incalzirea asta o fi cea care le face sa nu se coaca mai tare probabil

#14 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 01 October 2011 - 12:00 PM

Si se mai mira un cetatean responsabil, de ce vroiam eu sa fur mere dintr-un pom de pe marginea drumului! Aia e, eu cu tendintele infractionale el cu alimentele badijonate cu de toate! :salut:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#15 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 03 October 2011 - 12:16 PM

Multumesc Adriana pentru traducere.

Sunt determinata sa ma aprovizionez major BIO cand voi fi la casa mea (curand sper!). Exista pe la noi o companie care livreaza acasa saptamanal o ladita cu legume si fructe BIO, abia astept sa ma abonez.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi