Forum Culinar: LED Samsung - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

LED Samsung informatii

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

  Postat 30 September 2011 - 09:28 AM

Ne-am hotarat si noi sa ne luam un teveu si am purces la ceva cercetari. De la bun inceput am zis ca vrem un LED, de la Samsung si, dupa ceva cercetari si incercari de documentare, am facut o lista scurta:
37C5000
37D5000
37D5500

Problemuta mea e ca n-am gasit nicaieri explicat (ca pentru alde moi) care-s diferentele intre cele 3 dihanii. Ca una are Smart Hub si alta n-are, nu ma dumireste prea tare. Caracteristicile principale sunt aceleasi (rezolutie HD, refresh de 100 Hz (desi pe unele site-uri apare 50, da' io ma iau dupa ce zice Samsung pe site-ul oficial), sunet de 10 w, consum ~90 W si inca cateva alte chestii); dar nu stiu ce le diferentiaza practic. Are cineva vreun aparat de asta, sau s-a confruntat cu o astfel de dilema?
Din descrieri, diferentele apar doar la sloturi, cel putin eu asa inteleg. Are vreo importanta ca unul are Smart HUB (e dat drept exemplu) si altul n-are? :)
Bine, ar mai fi si diferenta la bani, dar si unul si altul costa un sac de banaret, asa ca... daca tot tre' sa dau un munte de bani, macar sa se merite. Daca nu-s diferente intre ele, il iau pe 'al mai 'eftin, normal! :) Care-i tot scump! :rolleyes:

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 30 September 2011 - 10:02 AM

Vezi postareaFoxyy, la 30 September 2011 - 09:28 AM, a spus:

Ne-am hotarat si noi sa ne luam un teveu si am purces la ceva cercetari. De la bun inceput am zis ca vrem un LED, de la Samsung si, dupa ceva cercetari si incercari de documentare, am facut o lista scurta:
37C5000
37D5000
37D5500

Problemuta mea e ca n-am gasit nicaieri explicat (ca pentru alde moi) care-s diferentele intre cele 3 dihanii. Ca una are Smart Hub si alta n-are, nu ma dumireste prea tare. Caracteristicile principale sunt aceleasi (rezolutie HD, refresh de 100 Hz (desi pe unele site-uri apare 50, da' io ma iau dupa ce zice Samsung pe site-ul oficial), sunet de 10 w, consum ~90 W si inca cateva alte chestii); dar nu stiu ce le diferentiaza practic. Are cineva vreun aparat de asta, sau s-a confruntat cu o astfel de dilema?
Din descrieri, diferentele apar doar la sloturi, cel putin eu asa inteleg. Are vreo importanta ca unul are Smart HUB (e dat drept exemplu) si altul n-are? :scratch:
Bine, ar mai fi si diferenta la bani, dar si unul si altul costa un sac de banaret, asa ca... daca tot tre' sa dau un munte de bani, macar sa se merite. Daca nu-s diferente intre ele, il iau pe 'al mai 'eftin, normal! :biggrin: Care-i tot scump! :angryfire:

Cauta-le pe toate si citeste despre ele. Le compari, si alegi ce-ti convine. Ala din mijloc e acum la tonline cu 549 fara Versand. Sau il cumperi din tara?

http://www.t-online-...0hz-dvb-t-c-ci/
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 30 September 2011 - 10:04 AM

De ce Samsung?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 September 2011 - 10:06 AM

Vezi postareaMaya, la 30 September 2011 - 10:02 AM, a spus:

Cauta-le pe toate si citeste despre ele. Le compari, si alegi ce-ti convine. Ala din mijloc e acum la tonline cu 549 fara Versand. Sau il cumperi din tara?

http://www.t-online-...0hz-dvb-t-c-ci/

Din tara il luam.
Am facut lista, le-am comparat si, in afara de pret (care poate varia destul de mult), sunt niste caracteristici deosebite, dar care nu ne lamuresc pe noi, afonii. Cu ce ma ajuta / ne-ajuta :biggrin:) unele smart-uri sau mai stiu eu ce dracie, la care nici numele nu-l pricep. :angryfire:

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 September 2011 - 10:06 AM

Vezi postareaMaya, la 30 September 2011 - 10:04 AM, a spus:

De ce Samsung?

E mai bun. Firma s-a stiut de la bun inceput care va fi. :angryfire:

#6 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 30 September 2011 - 08:28 PM

Am intrat pe site-ul Samungului din Romania dar nici unul din codurile care le-ai pus tu nu este valabil (poate ala e codul magazinului si nu al TV-ului?)
Codurile Smasung incep cu UE, spre exemplu UE55D8000 unde 55 reprezinta diagonala (in inchi) si 8000 reprezinta seria.
Diferenta intre TV-uri poate fi data in general de rezolutie, de no. de herzi, daca e 3D sau nu, daca e smart TV sau nu (adica daca poti sa navighezi pe web de pe TV. Vezi ca la unele TV poti naviga numai pe anumite site-uri web, de ex Facebook, Twitter, etc).
Eu m-as duce in magazin si as cere acolo sa-mi dea toate detaliile.

#7 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 30 September 2011 - 08:31 PM

Hai ca m-am prins.. codul este UA37C5000, ...UA37D5000...

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 September 2011 - 08:47 PM

Vezi postarearalesu, la 30 September 2011 - 08:31 PM, a spus:

Hai ca m-am prins.. codul este UA37C5000, ...UA37D5000...

Sorry, da' eu n-am mai pus si inceputu', numa' diagonala si numarul de la final. Probabil ca o sa mergem cu hartiuta in mana (iar) si-o sa innebunim de cap vanzatorii de prin magazine cu intrebarile. :salut:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi