Forum Culinar: Salata de dovleac butternut cu spanac si quinoa - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Salata de dovleac butternut cu spanac si quinoa

#1 Useril este offline   Ria 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 343
  • Inregistrat: 01-December 09
  • LocationMontreal

Postat 02 October 2011 - 05:46 AM

Imagine atasata: monthly_10_2011/post-257-13175268779729.jpg

Azi am facut salata asta pentru prima data, noua ne-a placut si m-am gandit s-o scriu aici.

Am taiat cuburi o jumatate de dovleac butternut, l-am stropit cu ulei de masline si l-am copt in cuptor. Am fiert o jumatate de cana de quinoa si am lasat-o sa se raceasca. Spanacul l-am calit impreuna cu cateva frunze de salvie in ulei de masline si am aruncat peste el o mana de merisoare uscate (cranberry) ... se pot inlocui foarte bine cu stafide.
La final le-am amestecat pe toate in aceeasi tigaie, pe foc mic cat sa se incalzeasca si sa se patrunda aromele.
Minds are like parachutes ... They only function when open!

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 April 2013 - 07:59 PM

Vezi postareaRia, la 02 October 2011 - 05:46 AM, a spus:

Azi am facut salata asta pentru prima data, noua ne-a placut si m-am gandit s-o scriu aici.

Am taiat cuburi o jumatate de dovleac butternut, l-am stropit cu ulei de masline si l-am copt in cuptor. Am fiert o jumatate de cana de quinoa si am lasat-o sa se raceasca. Spanacul l-am calit impreuna cu cateva frunze de salvie in ulei de masline si am aruncat peste el o mana de merisoare uscate (cranberry) ... se pot inlocui foarte bine cu stafide.
La final le-am amestecat pe toate in aceeasi tigaie, pe foc mic cat sa se incalzeasca si sa se patrunda aromele.

In loc de dovleac pot pune altceva? Nu-mi place de nici o culoare (si nici jupanului). Pot inlocui cu dovlecel? Desi n-o sa mai aiba aroma, asta-i clar..... :pupic:

#3 Useril este offline   Ria 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 343
  • Inregistrat: 01-December 09
  • LocationMontreal

Postat 08 April 2013 - 03:12 AM

Vezi postareaFoxyy, la 02 April 2013 - 07:59 PM, a spus:

Vezi postareaRia, la 02 October 2011 - 05:46 AM, a spus:

Azi am facut salata asta pentru prima data, noua ne-a placut si m-am gandit s-o scriu aici.

Am taiat cuburi o jumatate de dovleac butternut, l-am stropit cu ulei de masline si l-am copt in cuptor. Am fiert o jumatate de cana de quinoa si am lasat-o sa se raceasca. Spanacul l-am calit impreuna cu cateva frunze de salvie in ulei de masline si am aruncat peste el o mana de merisoare uscate (cranberry) ... se pot inlocui foarte bine cu stafide.
La final le-am amestecat pe toate in aceeasi tigaie, pe foc mic cat sa se incalzeasca si sa se patrunda aromele.

In loc de dovleac pot pune altceva? Nu-mi place de nici o culoare (si nici jupanului). Pot inlocui cu dovlecel? Desi n-o sa mai aiba aroma, asta-i clar..... :D


Foxyy, scuze, abia acum am vazut intrebarea ta. N-am incercat, dar banuiesc ca ai putea inlocui dovleacul cu cartof dulce, tot asa copt in cuptor. Daca incerci, sa-mi spui si mie cum a fost :D
Minds are like parachutes ... They only function when open!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi