Forum Culinar: Cod in sos alb de vin - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cod in sos alb de vin Cod alb de aroma!

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 08 October 2011 - 02:58 PM

Cod in sos alb de vin
Cod alb de aroma!
.
Imagine atasata: monthly_10_2011/post-168-13180784817129.jpg
.


Dedic acesta reteta prietenului Ovidiu, care mi-a adus tocmai din Canada myristicul mace(Fleur de muscade, Macis ) "coaja" de nucsoara.


Ingrediente:
trunchi de cod alb 750 g, macrou, merluciu, hering, etc. Peste cu carne alba care cliveaza.
o lingura de untdelemn, unt 25 g
faina, amidon sau si, si. In cantitate egala cu cea a materiei grase
lapte 200 ml
vin alb sec un pahar 100-150 ml
o lingurita de mustar dulce.
un cm, doi de ghimbir ras
suc de lamaie, sau lime + coaja
lime uscata (Loomi, Lumi, Noomi Basra, Omani, Amani) sau lime, lamie, lemon grass
mace (Fleur de muscade, Macis ) "coaja" de nucsoara, sau nucsoara rasa
5-6 boabe de piper alb
sare
.
Imagine atasata: monthly_10_2011/post-168-13180785963628.jpg
.


Mod de preparare:
Pestele se curata pe dinautru si pe dinafara. Eu nu mi-am pus ochelarii de pipait si am fost nevoit sa fac operatia abia la sfarsit si a mai trebuit sa strecor si sosul.
Se incinge o tigaie, se pune uleiul de masline, apoi se topeste untul. Se incorporeza faina si amidonul se gatesc cu atentie la foc mic, punem mustarul apoi se adauga laptele. Rece - spune Gordon Ramsay - si adaugat cate o treime. Se amesteca energic cu telul. Cum laptele a fost in cantitate mai mica se adauga si vinul. Se reduce focul. Se rade ghimbirul, se pune in sos. Se macina impreuna sarea, piperul, lamaia uscata, si coaja de nucsoara. (voi reveni asupra ei). Se poate rade si coaja de lamaie. Se asezoneaza cu sare, deoarece in sosul acesta va fierbe pestele timp de 12-15 minute. Se gusta sosul si se corecteaza aciditatea cu suc proaspat stors din citrice.
.
Imagine atasata: monthly_10_2011/post-168-1318078632585.jpg
.

La reteta aceasta am folosit mai putin de un sfert din cantitatea de macis ce se vede in fotografie. Un varf de ... cutitas :) insa aromeaza puternic si fata de nucsoara are o aroma mai fina cu o componenta florala, chiar usor citrica.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 08 October 2011 - 03:00 PM

Nucsoara si macis-ul

Se recomnada precautie in dozajul nucsoarei, datorita efectelor psihoactive in cantitati exagerate.
Nu se recomanda in cantitati mari femeilor insarcinate, care doresc sa aduca pe lume prunci, sau in perioada de alaptare.
Eu o folosesc frecvent in sosurile tip bechamel, in piureul de cartofi, cand imi prajesc garam masala si totusi o nuca imi ajunge un an intreg si imi mai si ramane.
Cand o razuiesc asez peste o foaie de hartie un cutit cu taisul lamei in sus (nu cu varful, cutitul ajezat longitudinal pe masa) si trec nucsoara peste lama, iar pulberea ramane pe hartie.

Exactly how much nutmeg you can tolerate before becoming ill depends partly on your body mass. In one case, an eight-year-old child ate just 14 g of nutmeg and died from the effects, according to A.K. Demetriades, M.D., of University College London Hospital. From 1 to 3 tbsp. of nutmeg powder, or 1 to 3 whole nutmeg seeds, causes illness in most people.The drug's effects begin 2 to 6 hours after ingestion, and the delay causes some users to take an extra dose. After effects of unpleasant nutmeg experiences frequently include a long-lasting aversion to nutmeg, according to chemistry professor Tom Goodwin, M.D., of Hendrix College, Conway, Arkansas.
Myristicin can cause hallucinations, vomiting, epileptic symptoms and large dosages can cause death. These effects will not be induced, however, even with generous culinary usage

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 October 2011 - 06:11 PM

Eu dau nucsoara pe razatorica mica pispirica, cu toate ca am si razatoare marisoara cu aceeasi dinti :)
Folosesc mai mult de o nucsoara pe an în aceleasi feluri ca Don Paparotti, si acum vreau sa întreb si eu ceva. Am cumparat din Italia un borcanas de sticla cu vreo 5 nucsoare, cu tot cu razatorica aia. Termenul de valabilitate se apropie de sfîrsit. Ce fac cu restul? Asta chiar înseamna ca trebuie sa le arunc?
Eu le-am pastrat bine, la loc întunecos, ferite de umezeala. Aspectul si aroma este neschimbata fata de cînd le-am cumparat.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 08 October 2011 - 06:57 PM

Vezi postareaMaya, la 08 October 2011 - 06:11 PM, a spus:

Eu dau nucsoara pe razatorica mica pispirica, cu toate ca am si razatoare marisoara cu aceeasi dinti :(
Folosesc mai mult de o nucsoara pe an în aceleasi feluri ca Don Paparotti, si acum vreau sa întreb si eu ceva. Am cumparat din Italia un borcanas de sticla cu vreo 5 nucsoare, cu tot cu razatorica aia. Termenul de valabilitate se apropie de sfîrsit. Ce fac cu restul? Asta chiar înseamna ca trebuie sa le arunc?
Eu le-am pastrat bine, la loc întunecos, ferite de umezeala. Aspectul si aroma este neschimbata fata de cînd le-am cumparat.

Cata vreme aroma e prezenta se poate folosi mai ales daca e pastrata in containere inchise. Nu cred ca au cum sa devina mai nocive, chiar daca sunt noci :)
Vorbesc aici despre nuci intregi, nu despre pulberea macinata.

Am gasit anul trecut la mama in dulapior 4 nucsoare primite de la cineva dinainte de Revolutie!!! Le-am incercat de curiozitate si nu am sesizat mare diferenta. Probabil si-a pierdut din intensitate, dar nu prea mult. Nu s-au rancezit, nu au facut mucegai.

http://www.theepicen...ces/nutmeg.html
Whole nuts are preferable to ground nutmeg, as flavour deteriorates quickly. Whole nuts will keep indefinitely and can be grated as required with a nutmeg grater.

http://www.wikispice...mace-blade.html
Whole Nutmeg can be grated easily using a grater, and is more economical since the whole seed can be kept forever. Plus, the best flavor is obtained from freshly grated nutmeg.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 October 2011 - 08:09 PM

Pai cum spuneam, nucile mele :( stau cuminti în borcanel de sticla(asa le-am cumparat), inchise bine, la loc ferit de umezeala si lumina. Cînd deschid borcanasul, parfumul invadeaza narile la fel ca in prima zi. Deci le pot folosi fara probleme. Merci :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi