Forum Culinar: unt si alte produse din lapte - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

unt si alte produse din lapte

#1 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 October 2011 - 12:03 PM

A facut careva din voi unt in casa?Ma bate gandul sa-mi fac eu acasa acum ca am gasit in zona un distribuitor de lapte proaspat.
As face si chefir da cum n-am ce-mi trebuie ma limitez la lapte batut.
Alte idei ce as putea face eu in casa care sa nu necesite prea multe ingrediente?
Oricum untul e pe primul loc
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#2 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 October 2011 - 12:17 PM

Ioana, eu am facut unt in casa pe cand eram copila, impreuna cu tata sau impreuna cu bunica, dupa metode diferite.

Metoda bunica (munteanca): se strange lapte acru (lapte prins) cateva zile la rand pana se face cam de o galeata (10l). Laptele se pune in putinei si acolo se bate mult si bine pana cand untul incepe sa se adune la suprafata. Se continuna pana cand cantitatea de unt nu mai creste. Untul se aduna cu mana sau cu o paleta si se aseaza intr-un vas unde se amesteca in pasi, dupa fiecare pas se lasa ceva timp pana isi lasa zeama, care zeama se scurge. Cand nu mai iese zeama se aseaza untul pe o farfurie frumoasa si i se da o forma placuta ochiului, dupa care se ascunde in beci :tongue3:

Metoda tata (moldovean): se ia o sticla de plastic cu lapte acru (lapte prins) plina trei sferturi. Se inchide strasnic cu capac. Se agita sticla mult si bine pana cand bucatele de unt incep sa se separe si sa apara la suprafata. Cel putin jumate de ora se agita sticla, e mult de munca, dar untul obtinut e extrem de bun.

~~~


Din lapte proaspat poti face in casa iaurt, branzici de tot felul, smantana lichida...

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 October 2011 - 12:35 PM

Cum bine zice si Maria, untul e cam pretentios, in sensul ca-ti trebuie timp si rabdare. In Bucovina, pe vremea copilariei mele, untul se batea (facea) in sticle de lapte, de 1 L, din alea cu gura larga. Dar, o ruda de-a mea cica facea un unt minunat in putinei. Cel putin asa zice mama. No, bordeie si obiceie.....
In afara de unt, poti face iaurt si smantana (2 iepuri dintr-o lovitura), lapte acru si / sau branza. Cred ca ai putea face si cas, dar iti trebuie cheag (starter). Poate si cascaval, dar aici chiar n-am idee care-i procedura. :tongue3:

#4 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 14 October 2011 - 02:00 PM

Mie ce-l mai mult imi place Iaurtul de casa .
Cumperi lapte dulce mai gras.Il incalzesti putin(dar nu-l fierbi ) si il pui in borcanele.
Lasi liber in fiecare borcan cam 2degete.
Adaugi apoi smantana pana se umple borcanul ,amesteci bine si lasi in loc caldut pana a doua zi.
Pofta buna.

Unt de casa ,

Iti trebuie o samntana dulce,grasa,nepasteurizata,netratata.
Bunica facea din smantana de bivol.
Laptele de bivol are 7-8 % grasime .
Smantana care se strangea pe laptele nefiert ,dar care nu apuca sa se acreasca .
O batea cu o lingura de lemn ,pana cand se alegea untul de zar .

Cred ca merge bine dintr-o frisca naturala (min 30 % ) neindulcita pe care o bati pana.... " se taie ".
Asta e faza in care untul (grasimea) se separa de apa.
O mai bati cu o lingura de lemn si tot rastorni apa pana cand ramane doar unt .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 October 2011 - 02:04 PM

Vezi postareaPiscotel, la 14 October 2011 - 02:00 PM, a spus:

Mie ce-l mai mult imi place [size="3"][color="#0000ff"]Iaurtul de casa.

Pisco, nu da cu paru', te rog. :tongue3: Da' io tre' sa intreb: de ce-i zici iaurt??? Io stiu asa: iaurtu' (sau chisleac prin unele case) se face din lapte crud, iar laptele acru din laptele fiert. :) Incurc io procedurile sau asa-l denumesti mataluta? :)

#6 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 October 2011 - 04:09 PM

cred ca cate bordeie atata obicee.

Eu voi lua lapte proaspat de la nenea taranu de la mine din sat, eu sunt o mare devoratoare de lactate, ador laptele proaspat muls, sa-l beau asa caldut imediat ce a fost mult.Bine aici nu se v-a intampla, caci cu siguranta au mulgatoare ci nu pe tatica cu scaunele si galeata sub ugerul vacii.Desi tare mult as vrea o cana de smaltuita si o galeata asisderea ca pe vremea cand mergeam la colectiv la tataie si mergeam in grajd la tanticile de mulgeau vacile.

E o amintire asa placuta, parca ieri a fost, mergeam la bunici si dupa amiaza in jur de ora 18 , vara mai ales, imi incaltam opincutele, incalecam pe pegasul galben cu sea lunga neagra si purcedeam peste campuri la colectiv unde bunicu era fierar .Ma cunosteau tanticile de acolo si de fiecare data imi dadeau lapte direct din galeata sa beau.Amintiri....

Eu mai astept retete, stau aici si citesc.

Pisco ai zis ca peste iaurt pun smantana, da smantana cum o fac? :notworthy:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#7 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 October 2011 - 04:18 PM

cu placere :notworthy:

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 October 2011 - 06:31 PM

Vezi postareaIoana, la 14 October 2011 - 04:09 PM, a spus:

Pisco ai zis ca peste iaurt pun smantana, da smantana cum o fac? :D

Pui laptele crud intr-o cratita, lasi la caldura (ma rog, in bucatarie) si dupa o zi ai sa vezi ca s-a ridicat smantana deasupra. Daca e rece, s-ar putea sa dureze vreo 2 zile pana poti alege smantana de deasupra. Iei usurel cu lingura, razui, si dedesubt o sa-ti ramana iaurtul. Se va vedea diferenta: smantana e mai galbuie. Cand ai luat toata smantana, pui iaurtul la frigider sau il consumi atunci.

#9 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 October 2011 - 07:08 PM

Vezi postareaFoxyy, la 14 October 2011 - 06:31 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 14 October 2011 - 04:09 PM, a spus:

Pisco ai zis ca peste iaurt pun smantana, da smantana cum o fac? :D

Pui laptele crud intr-o cratita, lasi la caldura (ma rog, in bucatarie) si dupa o zi ai sa vezi ca s-a ridicat smantana deasupra. Daca e rece, s-ar putea sa dureze vreo 2 zile pana poti alege smantana de deasupra. Iei usurel cu lingura, razui, si dedesubt o sa-ti ramana iaurtul. Se va vedea diferenta: smantana e mai galbuie. Cand ai luat toata smantana, pui iaurtul la frigider sau il consumi atunci.



vino incoa sa te zuc.taman ce am cumparat 2 l de lapte si inca nu l-am fiert.1 l il fierb 1il las pt smantana.pt saptamana viitoare am vb deja pt 4 l.
ma gandeam sa-i cer mamuchi sa-mi trimita o oala de lut.mamaita punea la prins laptele in astfel de ulcele
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 October 2011 - 07:39 PM

Vezi postareaIoana, la 14 October 2011 - 07:08 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 14 October 2011 - 06:31 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 14 October 2011 - 04:09 PM, a spus:

Pisco ai zis ca peste iaurt pun smantana, da smantana cum o fac? :D

Pui laptele crud intr-o cratita, lasi la caldura (ma rog, in bucatarie) si dupa o zi ai sa vezi ca s-a ridicat smantana deasupra. Daca e rece, s-ar putea sa dureze vreo 2 zile pana poti alege smantana de deasupra. Iei usurel cu lingura, razui, si dedesubt o sa-ti ramana iaurtul. Se va vedea diferenta: smantana e mai galbuie. Cand ai luat toata smantana, pui iaurtul la frigider sau il consumi atunci.

vino incoa sa te zuc.taman ce am cumparat 2 l de lapte si inca nu l-am fiert.1 l il fierb 1il las pt smantana.pt saptamana viitoare am vb deja pt 4 l.
ma gandeam sa-i cer mamuchi sa-mi trimita o oala de lut.mamaita punea la prins laptele in astfel de ulcele

Am sosit la tucaiala! :bounce: Mama mi-a dat un ulcior si io acolo pun laptele la iaurtit si smantanit! :D

#11 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 14 October 2011 - 08:16 PM

Vezi postareaFoxyy, la 14 October 2011 - 02:04 PM, a spus:

Vezi postareaPiscotel, la 14 October 2011 - 02:00 PM, a spus:

Mie ce-l mai mult imi place [size="3"][color="#0000ff"]Iaurtul de casa.

Pisco, nu da cu paru', te rog. Imagine postata Da' io tre' sa intreb: de ce-i zici iaurt??? Io stiu asa: iaurtu' (sau chisleac prin unele case) se face din lapte crud, iar laptele acru din laptele fiert. Imagine postata Incurc io procedurile sau asa-l denumesti mataluta? Imagine postata



Ai dreptate la iaurt nu se fierbe laptele ,doar se incalzeste.Am editat.

Laptele batut(acru ) se face din lapte crud neincalzit ,gras amestecat cu putina smantana ,care se pune pur si simplu la "prins ".Adica se coaguleaza la caldura din bucatarie .
Bunica lasa putin lapte batut(maia) de la o tura la alta , peste care punea laptele proaspat.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#12 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 14 October 2011 - 08:19 PM

Vezi postareaIoana, la 14 October 2011 - 07:08 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 14 October 2011 - 06:31 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 14 October 2011 - 04:09 PM, a spus:

Pisco ai zis ca peste iaurt pun smantana, da smantana cum o fac? Imagine postata

Pui laptele crud intr-o cratita, lasi la caldura (ma rog, in bucatarie) si dupa o zi ai sa vezi ca s-a ridicat smantana deasupra. Daca e rece, s-ar putea sa dureze vreo 2 zile pana poti alege smantana de deasupra. Iei usurel cu lingura, razui, si dedesubt o sa-ti ramana iaurtul. Se va vedea diferenta: smantana e mai galbuie. Cand ai luat toata smantana, pui iaurtul la frigider sau il consumi atunci.



vino incoa sa te zuc.taman ce am cumparat 2 l de lapte si inca nu l-am fiert.1 l il fierb 1il las pt smantana.pt saptamana viitoare am vb deja pt 4 l.
ma gandeam sa-i cer mamuchi sa-mi trimita o oala de lut.mamaita punea la prins laptele in astfel de ulcele


Ioi am gresit !Imagine postata


Pentru Iaurt !

Laptele nu trebuie fiert ci doar incalzit ,cam ca atunci cand vrei sa bei lapte caldut .
Apoi il amesteci cu smantana si-l lasi la caldura in bucatarie 24 de ore .

Smantana faci din lapte crud gras amestecat cu putina smantana de casa,pe care il lasi tot la caldura .
Smantana ajuta sa se acreasca mai repede laptele .
In 24- de ore se transforma in lapte batut ,iar deasupra ai smantana.
Cu cat e ma gras laptele cu atat ai mai multa smantana .

Orele , vorba lui Foxy,sunt relative.
Depinde cat e de cald in bucataria ta .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#13 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 October 2011 - 08:55 PM

stop, stop, stop.Faceti-ma sa inteleg(acu am baut un pahar de vin si mi-s grea de cap :D ).Ca sa obtin smantana, las laptele nefiert asa in cratita?sau il incalzesc si apoi il las pana a doua-treia zi in functie de caldura din camera?

Oricum ma bate gandul sa ii spun mamei sa-mi faca rost de cheag sa fac si branzica.Ar fi pacat, am la doi pasi taranu cu vacuze si sa nu fac ceva.Ce rost are sa cumpar cand pot face eu cu cele 2 manute cu care m-am nascut.Si e si ieftin laptele si bun si gras.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#14 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 14 October 2011 - 08:59 PM

Vezi postareaIoana, la 14 October 2011 - 08:55 PM, a spus:

stop, stop, stop.Faceti-ma sa inteleg(acu am baut un pahar de vin si mi-s grea de cap Imagine postata ).Ca sa obtin smantana, las laptele nefiert asa in cratita?sau il incalzesc si apoi il las pana a doua-treia zi in functie de caldura din camera?

Oricum ma bate gandul sa ii spun mamei sa-mi faca rost de cheag sa fac si branzica.Ar fi pacat, am la doi pasi taranu cu vacuze si sa nu fac ceva.Ce rost are sa cumpar cand pot face eu cu cele 2 manute cu care m-am nascut.Si e si ieftin laptele si bun si gras.



Da Ioana ,
pentru Smantana iti trebuie lapte crud,(nefiert)cat de gras.
Traditional se punea in ulcele de lut .
Lasi in loc caldut .
Se obtine lapte batut care are deasupra smantana.
Alegi smantana si ai si lapte batut.
Daca vrei sa grabesti procedura,pui si putina smantana pe pereti ulcelei .

Nu te apuca sa faci si iaurt si smantana si lapte batut si unt o data .
Fa-le pe rand pana te lamuresti cum sta treaba.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#15 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 October 2011 - 09:26 PM

Vezi postareaPiscotel, la 14 October 2011 - 08:59 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 14 October 2011 - 08:55 PM, a spus:

stop, stop, stop.Faceti-ma sa inteleg(acu am baut un pahar de vin si mi-s grea de cap Imagine postata ).Ca sa obtin smantana, las laptele nefiert asa in cratita?sau il incalzesc si apoi il las pana a doua-treia zi in functie de caldura din camera?

Oricum ma bate gandul sa ii spun mamei sa-mi faca rost de cheag sa fac si branzica.Ar fi pacat, am la doi pasi taranu cu vacuze si sa nu fac ceva.Ce rost are sa cumpar cand pot face eu cu cele 2 manute cu care m-am nascut.Si e si ieftin laptele si bun si gras.



Da Ioana ,
pentru Smantana iti trebuie lapte crud,(nefiert)cat de gras.
Traditional se punea in ulcele de lut .
Lasi in loc caldut .
Se obtine lapte batut care are deasupra smantana.
Alegi smantana si ai si lapte batut.
Daca vrei sa grabesti procedura,pui si putina smantana pe pereti ulcelei .

Nu te apuca sa faci si iaurt si smantana si lapte batut si unt o data .
Fa-le pe rand pana te lamuresti cum sta treaba.Imagine postata



as vrea eu ulcica acu, da in lipsa, pun in ce am.

Pentru inceput am pus deoparte 1,5 l de lapte nefiert.In bucatarie nu e foarte cald ca e situata spre rasarit.Dar ma gandeam sa las cratita in camera centralei ca-i mai cald, credti ca-i problema?

Si nu Pisco, nu ma apuc de toate deodata, incep cu smantana sa vedem cum e, saptamana viitoare ca am sa iau 4-5 l am sa incerc sa fac unt si tot asa.

Deci sa o pun pe mama sa se duca in Obor sa-mi cumpere ulcele:))
O sa zica ca am luat-o razna rau de tot,desi n-ar tb ca daca stau sa ma gandesc ea s-a reintors la tara dupa 30 de ani de trai in Bucuresti si numai ca s-a intors acolo a plecat de la 2 capre si a ajuns la aproape 20 :D
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#16 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 14 October 2011 - 10:26 PM

Ioana, mi-ai trezit si mie amintiri din vremea copilariei...
Bunica mea mulgea vaca si avea mereu ulcele cu lapte crud lasat sa se prinda intr-o camara. Laptele facea un strat gros de smantana. Uneori bunica-mea o aduna si facea branza cu smantana sau amesteca smantana direct cu laptele prins si iese un lapte batut gras si bun....Alteori, cat a mai fost in putere bunica-mea, din smantana adunata de la ulcelele cu lapte prins facea unt. Era galben si mirosea asa frumos. Eu imi amintesc ca avea o damigeana mica de sticla de vreo 3 litri in care turna smantana. O inchidea bine si incepea sa o scuture si sa o agite. Cum au zis si fetele, e un proces lung si obositor dar rezultatul merita.
Iaurtul iarsi iesea un deliciu si gros ca o smantana. Incalzea laptele cat sa suporte degetul, apoi il turna in recipiente si amesteca in el 'samanta' de iaurt bun. Asta era rest dintr-un iaurt care ii placea si punea cateva linguri in oala cu lapte cald. Apoi il acoperea cu un capac si il lasa in camara pana a doua zi. Cu mamaliga calda era exceptional.

Iti urez success in experimentul asta :rolleyes:

#17 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 15 October 2011 - 08:42 AM

eu am abonament la lapte :rolleyes:
si va zic o reteta de ceva ce nu stiu cum se cheama dar are un gust absolut minunat. las laptele la prins, asa crud cum e el. cand e facut in pun in blender si iese o bautura fina si putin acrisoara, dar subtire. pun laptele blenduit inapoi in bidon si pun bidonul cu lapte in frigider cu capacul in jos, macar o zi. astfel se aduna la baza cam o treime de zer pe care-l indepartez desfacand usor capacul, nu total, bidonul tot cu gura in jos. zerul il puteti folosi ca sa faceti urda sau la acrit ciorba sau baut ca atare (e f eficient impotriva constipatiei, pe stomacul gol+ reface flora intestinala). laptele ramas in bidon e gros, f fin -de la blender- ceva intre smantana si sana. mie imi place f mult.

unt proaspat mai iau din piata, direct de la producatori. consumat imediat e f bun, dar dupa doua zile prinde un gust usor amarui si parca si-un miros. untul din magazin e pasteurizat, asta din piata - nu!

#18 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 15 October 2011 - 09:44 AM

Laptele crud, sau pasteurizat, lasat sa se acreasca sub actiunea necontrolata a lactobacililor din aer, l-as numi lapte acru.

Iaurtul se prepara folosind culturi bacteriale specifice. (Dairy yoghurt is produced using a culture of Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus and Streptococcus salivarius subsp. thermophilus bacteria.)

http://practicalacti...products_id=350

Iata ce spune si Wikipedia despre prepararea iaurtului in casa:

Yoghurt can be easily prepared at home. To produce a quart of yoghurt, a quart of milk is heated (generally to 180 °F or 80 °C) and then cooled to approximately 110 °F or 43 °C. An inexact test for the temperature is to test it with a finger: if the finger can be left in the milk for ten seconds, the milk is at about the correct temperature. This does risk contaminating the yoghurt with bacteria under the fingernails, though.
Once the milk has cooled, a tablespoon of yoghurt containing live active cultures is added to the scalded milk and mixed well. The yoghurt is poured into a container and incubated for the desired length of time. The fermentation time depends on the desired texture and tang in the final product. A shorter period yields a slightly runnier product with a mildly sour flavor, while a longer period yields a thicker and tarter yoghurt.[19]
To store plain yoghurt for the purpose of culturing future batches, it can be frozen in one tablespoon portions and then stored in the freezer. The culture can be thawed in the refrigerator or at room temperature and then used.


The fact that the bacteria are live is critical to the formation of the yoghurt. It is the activity of the live bacteria that converts the lactose (a form of sugar) in the milk into lactic acid, which in turn, because of its acidity, reacts to cause the proteins in the milk to solidify (or at least thicken).
Some yoghurts are then pasteurised to kill the bacteria before they are sold - the container will be marked to state whether there are live bacteria present. Most people prefer the live bacteria versions for perceived or actual health reasons.
Note: In the US, the "National Yogurt Association" (NYA) has defined specific criteria for live and active culture yogurt. In order for manufacturers to mark their products with the 'live and Active' seal, refrigerated yogurt products must contain more than 100 million cultures per gram at the time of manufacture, and frozen yogurt products must contain 10 million cultures per gram at the time of manufacture.
So 100 grammes of yoghurt will contain 10 billion live bacteria!!!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#19 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 October 2011 - 06:57 AM

http://upload.wikime...products_v2.svg
.
Imagine atasata: monthly_10_2011/post-168-13187409959252.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#20 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 October 2011 - 07:24 AM

In ceea ce priveste iaurtul si alte produse fermentate din lapte.

In Caucazul de provenienta, kefirul era fermentat in burduf de piele si atarnat langa usa. Cine trecea il invartea si il scutura. Se poate sa fie si ceva ritual in asta.

Am observat ca daca amestec kefirul pus la fermentat cu o lingura de plastic, de cate ori trec priin bucatarie, produsul rezultat e mai omogen, mai cremos si nu se separa zerul.

Ma intreb daca nu e valabil si in cazul iaurtului si al laptelui acru. (noi suntem pe kefir de multi ani)

Cea mai tare pagina despre kefir mi se pare asta:
http://users.sa.char...aditional-kefir
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi