Forum Culinar: varza tocata murata - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

varza tocata murata cum fac ostezanii

#1 Useril este offline   dia 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 11-November 10
  • LocationCluj-Napoca

Postat 16 October 2011 - 03:50 PM

In Ardeal (in Cluj) vand in piata ostezanii(maghiari),o varza tocata murata foarte buna, dar din cate stiu ei pastreaza reteta secreta. Stie cineva o astfel de reteta? Dupa aparente si ce am mai auzit ar pune doar sare, stie cineva detalii?

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 16 October 2011 - 04:41 PM

Matusa-mea (bucovineanca get-beget pan' la a n-spea spita) face varza tocata murata. Rade varza, rade si ceva morcov. Se freaca toata tarasania bine-bine cu sare si chimen, apoi se pune in borcan / butoi. Borcanu' avand 3, 5 sau 10 kg. Depinde cata varza are la interval.
Nu pune apa, nu pune nimic altceva. Iese o muratura dementiala!!!! :scratch: Na ca mi-e pofta de curechi, cum le zicem noi! :scratch:

#3 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 23 February 2012 - 03:59 PM

Si pana la urma cam cata sare se pune la 1kg de varza?
Asa ca pt un care habar nu are.
Sorina

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 23 February 2012 - 04:37 PM

Eu tai subtirel varza, 2-3 ardei grasi, frec cu sare...
Cata?
La ochiometru. Ceva mai mult decat pun la o salata, cand vreau sa se inmoaie varza.
Mirosenii ?
Cimbru, cimbru, cimbru.
Si niste piper boabe.
Se indeasa in borcan, nu se pune apa si se lasa la cald, in bucatarie pana cand se intampla miracolul fermentatiei lactice, dupa care in camara la racoare, in beci ... dar ce mint? Defapt se mananca.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#5 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 February 2012 - 01:02 AM

In cartea pe care am luat-o ieri am citit ca in Ungaria in localitatea Vecsés, se procedeaza in felul urmator:

Se elimina foile externe la varza, cotorul, apoi varza se taie fin.
Se pune varza taiata in butoaie de salcam sau de stejar si se condimenteaza cu sare, boabe de piper, foi de dafin, ardei iuti si cateodata chiar si chimion.
Apoi varza se preseaza bine in asa fel incat sa iasa toata zeama.
Butoaiele se inchid, iar deasupra capacului se pun pietre.
Se pun butoaiele intr-o camera bine temperata.
Dupa circa doua saptamani de fermentatie se obtine o varza murata crocanta.

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-13-13302105243485.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-13-13302109182987.jpg

#6 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 26 February 2012 - 10:38 AM

Cand vreau sa fac varza din asta murata, fac asa: rad varza, ceva morcov - nu mult, ca nu ma dau in vant, pun chimen/chimion/secarica (e aceeasi chestie, doar ca sunt denumiri din zone diferite), pun compozitia in pungi de plastic rezistente, leg pungile la gura foarte bine, apoi intep pungile cu acul mare si pun pungile asa pregatite in butoiul cu varza intreaga pusa la murat, care varza este pregatita conform regulilor/obiceiului local. O las asa si cam pe cand e murata varza e gata si salata de varza(ca asa ii zic eu). Mai pun ceva ulei si piper macinat deasupra si o mananc sub forma de salata. Mai nou am descoperit combinatia: mamaliga rece de la pranz cu salata de varza murata+ulei+piper macinat. Ideala pentru cura de slabire.

#7 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 26 February 2012 - 09:07 PM

julix a venit cu explicatiunea, iar eu vin cu poza.

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-1316-13302831865289.jpg

Noi mai tocam peste ea o ceapa cruda rosie sau alba si punem oloi de floarea soarelui sau de dovleac.

Are in ea morcov, sacarica, cimbru,ceapa,ardei (putin de gust)piper,dafin. Noi amestecam toate la un loc pe rand asa cum radem varza, apoi punem on butoi asezam bine si cand am terminat cu toata varza punem apa cu sare topita 2linguri la l de apa) peste varza. Eu stiu reteta asta de la soacra mea care tot din Bucovina este.

Acu stiti voi cum este cate bordeie atatea obiceiuri. Ce pot sa spun: este foarte bunaaaaaa!

#8 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 26 February 2012 - 10:16 PM

Si reteta Cerrei e si aici. Noi punem o cantitate mai mica, pentru ca nu mancam toti din familie. Pana pe la Craciun/Anul Nou am inca varza proaspata, dupa ma infig in rezerva de varza tocata murata. Nu am pus poza, ca nu stiu daca mai am vreo punga. Eu sunt devoratoarea. Imaginati-va ca 1 saptamana intreaga, seara de seara, am bagat salata din varza de asta. Sa nu va imaginati ca am slabit prea tare.

#9 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 27 February 2012 - 08:21 AM

Va multumesc muuult de tot la toate lumile!
Sorina

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi