Forum Culinar: Prajitura traditionala de Craciun - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prajitura traditionala de Craciun

#1 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 12 December 2009 - 06:56 PM

Acum vreo trei ani, mama lui Stefan a primit din Germania o prajitura.Am inteles ca pe acolo, acea prajitura se face DOAR de Craciun, asa ca rog fetele din Germania, daca ma pot ajuta:avea un aluat nisipos, era ca o dulada si-avea tot felul de fructe uscate sau confiate:smochine, stafide, caise...
N-am vazut eticheta si de gustat...doar putin.Nu foarte dulce.Multumesc mult! :floare:
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 December 2009 - 09:22 PM

zoazorel a spus:

Acum vreo trei ani, mama lui Stefan a primit din Germania o prajitura.Am inteles ca pe acolo, acea prajitura se face DOAR de Craciun, asa ca rog fetele din Germania, daca ma pot ajuta:avea un aluat nisipos, era ca o dulada si-avea tot felul de fructe uscate sau confiate:smochine, stafide, caise...
N-am vazut eticheta si de gustat...doar putin.Nu foarte dulce.Multumesc mult! :D



E vorba despre asa ceva?

Imagine atasata: 97_6601f7efea608310e2f36c3da049c91f.jpg

Daca da, uite aici o reteta (e-n nemteste, da' mai intai sa ne dumirim de-i vorba despre acelasi lucru si apoi incercam o traducere - ori apare careva la interval cu reteta incercata!).

#3 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 12 December 2009 - 09:46 PM

Cred ca da, era ceva de genul asta!
Neglazurata!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 December 2009 - 10:02 PM

zoazorel a spus:

Cred ca da, era ceva de genul asta!
Neglazurata!


Pai asta-i neglazurata! O sa mai caut pe net, poate gasesc niste poze mai clare.

#5 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 12 December 2009 - 10:28 PM

foxyy a spus:

zoazorel a spus:

Cred ca da, era ceva de genul asta!
Neglazurata!


Pai asta-i neglazurata! O sa mai caut pe net, poate gasesc niste poze mai clare.

Neah, ca nu gasesti! Asta e! :D
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 December 2009 - 10:52 PM

zoazorel a spus:

foxyy a spus:

zoazorel a spus:

Cred ca da, era ceva de genul asta!
Neglazurata!


Pai asta-i neglazurata! O sa mai caut pe net, poate gasesc niste poze mai clare.

Neah, ca nu gasesti! Asta e! :D


Atunci nu mai cat! :D :D

#7 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 12 December 2009 - 11:04 PM

:D Reteta o traduci tu, sau o traduc io? Cu Gogule, c-am uitat bruma de nemteasca ce-o stiam!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#8 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 12 December 2009 - 11:12 PM

eu stiu una nemteasca Weinachtsstollen si are zahar vanilinat pudra pe el , cautati asa pe google reteta :D
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 December 2009 - 11:20 PM

zoazorel a spus:

:pupic: Reteta o traduci tu, sau o traduc io? Cu Gogule, c-am uitat bruma de nemteasca ce-o stiam!


Io nici atata nemtasca nu stiu..... :angryfire: spre rusinea mea..... Tot gogu' ramane de baza....
Incerc sa traduc si, cine ne poate da o mana de ajutor la corectat.. e mai mult deca binevenit!! :cheers: :salut:

#10 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 12 December 2009 - 11:34 PM

Tizo, multam! :angryfire:
Pentru distractie, va ofer traducerea lu' Gogule, la prajitura Nicoletei!
Noi ne-am distrat! :cheers:

Bun - reţete bun pentru Crăciun sunt întotdeauna transmise din generaţie în generaţie. În măsura în care această reţetă pentru Crăciun nu corespunde cu originalul, Dresda Crăciun Stollen. Nu am avut nici rude în Dresda, pe care am avut reteta de a împărtăşi. Chiar şi aşa, această reţetă promisiuni pentru o perfectă de Crăciun Stollen Stollen placere ca o recompensa.

Programarea, în orice caz, 2 zile pentru pregătire.

Ingrediente pentru Craciun: (aproximativ 4 bucati)

•2500g făină
•Drojdie 250g
•1 litru de lapte
•500g zahăr
•4 pachete de zahăr vanilat
•30g de sare de
•2 lămâi, rasă
•1125g unt topit
•125g migdale amare
•375g migdale dulci
•Coji de fructe confiate 500g
•1200g coacăze
•500g stafide
•o lovitură de rom
•Untul
•De zahăr
•Zahăr pudră la cele mai bune stejarul

Instrucţiunile de coacere pentru Crăciun

Aşa cum deja menţionate, lucrările glisaţi la 2 zile.

Day1: sultanine spălate şi coacăze sunt umezită într-un castron cu rom. Aveţi îngălbeni de frică migdale, asa ca mai bine să-i lasa sa se pensioneze, şi frecaţi acest mic. Lamaie se taie în cuburi mici.
A se păstra aceste ingrediente pentru o zi într-o cameră caldă. Bucuraţi-vă de restul zilei - următoarea este un pic mai grele. :-)

Pour day2: făină Într-un castron mare - nu bol cu fructe. Apoi, se amestecă 1 / 2 litri de lapte caldut cu 3 linguri de zahăr şi drojdie. Introduceţi acest drojdie-lapte-un amestec de zahăr pentru a făină şi procesul lor cu un aluat de aluat la o concentraţie medie. Se acoperă vasul cu aluat şi puneţi-l deoparte. Aluatul "Go" acum. Verificaţi aluatul şi în cazul în care fisuri care fac din acest burete "", se continuă.

Acum este amestecat viguros drauflos. Aluatul este amestecat cu celelalte ingrediente. De zahăr, zahăr de vanilie, rasă de lămâie, sare şi moale, dar nu unt topit, mersul pe jos în castron. Frământaţi bine prin totul şi voi în toate zilele da Weider oarecum de lapte călduţ cu ei - crearea unui aluat neted. Acest lucru este destul de plictisitor, dar trebuie să ţineţi afară atâta timp cât, până când aluatul vine de pe marginea castron şi începe să bule. Acum putem da la migdale, lamaie, stafide şi strugurii de Corint. Locul de Muncă toate ingredientele în aluat, astfel încât acestea sunt repartizate uniform. Se acoperă vasul din nou si lasa restul aluatul timp de aproximativ 2h.

Sparge.

După 2 ore, te framanta aluatul prin intermediul din nou, acoperă-l înapoi off º i lăsa să stea alte 30 de minute.

Sparge.

Preincalzeste cuptorul la 180 de grade înainte. Acum.

Este formarea acea bucată de pâine fură pe ordinea de zi.
Măsura de la circa 1 kg de aluat şi a da it într-o formă de pâine. Pe partea de sus a aluatului două lung, caneluri paralele sunt trase. Pune pâine rezultă pe o foaie de copt cu hârtie pergament şi care sunt destinate. Du-te la partea de sus a acestei secţiuni şi cele pe care le colabora cu restul de aluat, până când aluatul nu mai este acolo.

Transportul ştifturi în cuptor preîncălzit. Timpul de coacere este de aproximativ 75-90min.

Ulterior, ştifturi încă fierbinte slab periat cu unt topit. Apoi, presara niste zahar peste el. Nu prea mult. În cele din urmă, este foarte mult aufgestäubt zahăr pudră - o sită oferind în acelaşi timp de ajutor bun.

Din moment ce un Crăciun necesitatea de a dezvolta arome lor un pic de timp, acest Crăciun, este recomandat pentru cel puţin 7 zile într-un loc răcoros la magazin. În ceea ce-un loc răcoros nu este (dar!) Frigider a însemnat!

Deci, - care este pur şi simplu un Crăciun. Sper ca va place reteta si nu vei avea nici probleme cu coacere. Un sfat pentru această reţetă încă de la sfârşitul: Coaceţi fură este deja 4 săptămâni înainte de Crăciun - atunci este într-adevăr este "copt".

Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#11 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 December 2009 - 11:36 PM

Nicoleta a spus:

eu stiu una nemteasca Weinachtsstollen si are zahar vanilinat pudra pe el , cautati asa pe google reteta :angryfire:



Weihnachtsstollen:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine atasata: 97_fdc5077e62faf2fe5c0c1da5130de0a3.jpg

Imagine postata

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 December 2009 - 11:37 PM

zoazorel a spus:

Tizo, multam! :angryfire:
Pentru distractie, va ofer traducerea lu' Gogule, la prajitura Nicoletei!
Noi ne-am distrat! :salut:


Uite ca a fost careva mai iute de mana ca mine... Io-ncercam sa corectez si "ororile" sa iasa ceva citet... :cheers: Da' e mai interesanta varianta asta! :pupic:

#13 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 12 December 2009 - 11:40 PM

Si prajitura vulpitei!
Fiecare are propria lor listă de "trebuie să consumaţi alimente de Crăciun." Pentru mine este o prajitura cu fructe (prajitura cu fructe), această asociere minunat de fructe cu coajă şi o varietate de uscate şi fructe confiate, cu abia destul de aluat Kuchengeschlagenem, în scopul de a organiza totul. Dacă aţi făcut vreodată un tort britanic de fructe (prajitura cu fructe) Ştii că ceea ce stabileşte într-adevăr, acest getrenntkuchen cum ar fi (ne muta în mod repetat, tort, în timp, cu alcool de obicei, brandy), care, uneori, rom. Acest lucru dă tort o aroma de fructe subtil coniac şi o textură frumoasă umed, şi, de asemenea, permite ca prăjitura este salvat pentru limită de vârstă şi de limită de vârstă. Din Desigur, în mod repetat pasul de periaj alcool de pe tort mijloacele avem de a face it cu mult timp înainte de Crăciun. Dar este faptul că atât de rău? Atunci când toate agitaţia a sezonului de Crăciun, obrajii nostru, poate face câteva săptămâni înaintea un lucru bun poate fi.

Aceasta reteta provine de la Nigel "Bucătărie Diaries" a Slaters şi este, de departe cel mai bun am făcut vreodată. Este cu stafide, coacăze, uscate Cranberries, smochinele uscate şi prune uscate, caise uscate şi fructe confiate fructe cu coajă lemnoasă şi a blocat (fructe confiate este de conserve de fructe, care a fost în mod repetat scufundat într-un sirop de zahăr puternic). Fructe cu coajă lemnoasă sunt de asemenea incluse, cum ar fi migdale de bază. Încercaţi să vă tort de fructe de aproximativ trei până la patru săptămâni înainte de Crăciun, astfel încât să perie de mai multe ori pe spiritul şi arome se amestece şi să fie capabil de vârstă. Acest tort poate fi îngheţate, aşa că s-ar putea fi o idee bună pentru a forma două şi apoi puteţi congela un interior nou pentru acest an.
În cele din urmă, în cazul în care sunteţi un fan avid de tort de fructe şi vor să facă în timpul restul anului, ar putea fi o idee bună să retrase din circuitul agricol Extrafrucht cristalizat în timpul sezonului de vacanta, deoarece este greu să găsească alte perioade.


Fructe tort: împrăştiere sau prin pulverizare cu jet de legume nonstick, o formă cada de baie un izvor 8 inch (20 cm), cu un fund detaşabil cu unt. Egal partea de jos a pan cu hârtie pergament cu unt. Egal maluri ale tigaie cu o bandă de hârtie pergament unt, care se extinde de aproximativ 2 centimetri mai sus cada. Pre-cuptor de căldură până la 325 de grade înainte de F (160 grade C).
În castron de mixer dvs. electrice sau cu un mixer mâna pentru a bate untul şi zahăr, până când lumina si pufos. Se adaugă ouăle în mod individual, bate bine după fiecare adăugare. Ai frecaţi laturile în jos de castron după cum este necesar. Adauga brandy, suc şi Zest Orange şi se adaugă lămâie Zest. Apoi, ori în migdale teren în nuci tăiate şi uscate şi fructe confiate, în toate. Într-un vas separat apoi ştergeţi făină, sare şi praf de copt, împreună şi ori în aluat a acestui Kuchengeschlagenen.

Frecaţi aluat pregătit în tigaie şi locul formularul de primăvară tigaie pe o foaie de copt. Coc in cuptorul preîncălzit timp de 1 oră. Reduce temperatura cuptorului la 300 grade F (150 grade C) şi apoi continuaţi să tort alte timp de 1 oră şi 30 de minute pentru a coace, sau până când un Aufsteckspindel lung, care este introdus in centrul tort vine cu doar câteva crumbs umed afară. Scoateţi tort de la cuptor şi se pun pe un raft Wire să se răcească complet. Cu un Aufsteckspindel tu encounter găuri în suprafaţa de tort şi pensula cu un coniac mic. Wrap tort complet în ambalaje de plastic şi folie de aluminiu şi se pun într-o Kuchenzinn sau într-o pungă de plastic. Brush tort periodic (o dată sau de două ori pe săptămână), cu coniac până la Crăciun. Acest tort păstrează timp de câteva săptămâni, sau poate fi îngheţate.

Serveşte aproximativ 14 - 16 de persoane.

Sursa:

Slater, Nigel. Jurnalele de bucatarie. De stat a patra. Londra. 2005th





Deci, aceasta ar fi prajitura! Rog :angryfire: nemtoaicele sa ne ajute cu o traducere "comestibila" :cheers:
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#14 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 12 December 2009 - 11:42 PM

Cred ca-i aceeasi praji in doua variante! Aia nu era pudrata (eu si-asa urasc vanilia!), dar pozele seamana! Amandoua!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#15 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 13 December 2009 - 09:01 AM

Zoazo, mie nu-mi place stolenul de nici o culoare, dar daca vrei musai, pusese maya o reteta pe culi

http://www.culinar.ro/forum/continut/Du ... -martipan/

#16 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 13 December 2009 - 09:25 AM

Cam complicat! Mai bine vad daca gasesc de cumparat! :floare:
Tot mai buma e "banateana" cu miere!
Meci pentru deranj, fetelor! Macar ne-am distrat cu translatele de la Google! :lol:
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#17 Useril este offline   rym 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 13 December 2009 - 05:13 PM

fructe confiate 500g
Acum este amestecat viguros drauflos. Aluatul este amestecat cu celelalte ingrediente. De zahăr, zahăr de vanilie, rasă de lămâie, sare şi moale, dar nu unt topit, mersul pe jos în castron.

Este formarea acea bucată de pâine fură pe ordinea de zi.
Coaceţi fură este deja 4 săptămâni înainte de Crăciun - atunci este într-adevăr este "copt".


:lol: de 4 saptamania as avea nevoie sa pun ordine in frazele astea,apoi sa incerc reteta.

#18 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 December 2009 - 05:25 PM

zoazorel a spus:

Cam complicat! Mai bine vad daca gasesc de cumparat! :salut:


zozorica, la mine-i plin targul de-asa ceva. cel putin in Kaufland si-n Plus. Sunt niste prajituri grele, la mine se vind sub denumirea de chec cu fructe.

#19 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 15 December 2009 - 03:42 PM

Zozole iti scriu si eu o reteta dar un pic mai diseara (la mine si maine la tine) caci trebuie sa plec acum. O voi face si eu cu siguranta caci arata bine :pupic:

#20 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 15 December 2009 - 03:45 PM

Zoazoooooooooooooo :drool: =)) =)) =)) =)) =)) =))
Traducerea e bestialaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

:beer2: :drool: :pupic:

:drool:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi