Forum Culinar: Stifatho - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Stifatho ~ mincare greceasca ~

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 30 October 2011 - 10:31 PM

stifatho e o mincare traditionala greceasca, servita cu precadere in sezonul rece (toamna-iarna). se aseamana pe undeva cu tocanita de carne (vita, pui, vinat), dar are in plus citeva condimente ce-i dau un gust si un farmec aparte. ;)

reteta lui Yorgos (un prieten de familie din Agia Marina/Creta :scratch: ) am adaptat-o la ce aveam prin casa si am preparat-o pt. 2 persoane. de aceea am folosit un pachet cu 325 g carne de vita (ulterior am taiat-o in cubulete), 4 esalote tocate nu foarte marunt, 2 catei de usturoi tocati, 2 rosii (fara pielita) tocate, (optional) 3 ardei capia copti si tocati, 1 betisor de scortisoara, 5 cuisoare, 5 boabe de ienibahar (myrthus pimienta), 1Lg zahar brun, 1 Lg bulion, 5 dl apa fiarta (optional, + un cubulet concentrat de vita), 2 dl vin rosu, 1 frunza de dafin, un pic de rozmarin, sare/piper dupa gust

intr-o tigaie cu 1 Lg ulei de masline + 1 Lg unt se prajeste carnea la foc iute

Imagine postata

se adauga ceapa si usturoiul, calindu-se 2-3'

Imagine postata

... apoi se pun condimentele + vinul

Imagine postata

... rosiile + bulionul + ardeii capia

Imagine postata

se toarna 5 dl apa (sau cit sa acopere carnea) si se lasa sa fiarba la foc potrivit timp de 40' (pt. cantitati de carne mai mare se fierbe cam 1h 30' - 2h )

Imagine postata

cind sosul s-a redus si ingrosat vizibil, carnea e bine fiarta, iar parfumul incepe sa gidile placut nasucul - mincarea e gata ! ;)

Imagine postata

stifatho poate fi servita cu o garnitura din piure de cartofi sau de orez fiert - sa aveti pofta ! Imagine postata

Imagine postata



#2 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 31 October 2011 - 05:05 AM

BUNA,
Yassou Yorgos(George)si buna tie. :scratch:
Eu pregateam si kuneli(iepurila) stifado...dar nu unt ,nu échalote....ci cu multa ceapa micuta....iar ulei din belsug!
Kali orexi!(fonetic 'pofta buna')
;)

#3 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 31 October 2011 - 08:48 AM

Eu mi-am cultivat anul asta shalote special pentru Stifado .
Este de mult pe lista de asteptare .
Am sa fac si eu cat de curand ca ma striga ceputzele Imagine postata din camara ,iar reteta ta mi-a deschis pofta si amintirile .Imagine postata
Pe grecul nostru il cheama Arghiris .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 31 October 2011 - 09:52 AM

Uau! Ce bine arata ,eu am vazut mai demult pe euforia cuisin si am notat retea dar prevedea un pahar de otet si deaia am tot amanata ma gandeam sa reduc otetul sau sa-l inlocuiesc cu vin :)

#5 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 31 October 2011 - 10:37 AM

Vezi postareaGeany, la 31 October 2011 - 09:52 AM, a spus:

Uau! Ce bine arata ,eu am vazut mai demult pe euforia cuisin si am notat retea dar prevedea un pahar de otet si deaia am tot amanata ma gandeam sa reduc otetul sau sa-l inlocuiesc cu vin :rolleyes:

Cel mai bine e de bagat vin.
:)
asa stiu eu dar cite regiuni din grecia atitea retete!

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 31 October 2011 - 10:45 AM

Vezi postareacarmaw, la 31 October 2011 - 10:37 AM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 31 October 2011 - 09:52 AM, a spus:

Uau! Ce bine arata ,eu am vazut mai demult pe euforia cuisin si am notat retea dar prevedea un pahar de otet si deaia am tot amanata ma gandeam sa reduc otetul sau sa-l inlocuiesc cu vin :floare:

Cel mai bine e de bagat vin.
:rolleyes:
asa stiu eu dar cite regiuni din grecia atitea retete!

Aha merci! Pai atunci e super ok ca eu folosesc cu mare placere vinul la mancaruri la gatit si mai ales la carne :)

#7 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 October 2011 - 02:52 PM

Yassou! Arata super si frumoasa prezentare ca de obicei! L-am mancat pe d-l stifado de vitel anul asta, de 1 mai, in Cipru, intr-un vasut monoportie de ceramica, gen cocotinele voastre. Ziceau ca se face si din miel. Buna carne au prin zonele acelea, anyway!
Nu am stiut ca se folosesc aceste condimente exotice: scortisoara, cuisoare, ienibahar, gustul nu trada taina, ci doar vitel in vin, copt cu ceapa in sos de rosii cu piper, foi de dafin ... Fain post! Merci de taina :71:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#8 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 01 November 2011 - 07:06 PM

Dana, multam fain de reteta, a fost super.Eu am facut cu carne de curcan ca asta aveam in casa, iaca si dovada

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-479-13201671727626.jpg
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#9 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 November 2011 - 11:38 AM

yassas, fetelor, si ma bucur ca reteta v-a retinut atentia ! :angryfire:

Carmaw, as fi pus mai multa ceapa, daca as fi avut la ora aia in casa. ulei insa, nu ! detest mincarea care balteste in ulei. din acest motiv nici n-am putut sa maninc musacaua pe care o facea mama lui Yorgos la taverna. :toothy9;

Geany, mie mi-a placut prea mult cum iese stifatho cu vin, asa ca n-as mai pune otet. deja rosiile aduc si ele o nota usor acida mincarii. :study:

Pisco, nu lasa ceputzele prea mult in asteptare, sa nu raguseasca de atita strigat din camara. :wacko: spor la gatit ! :biggrin:

Daniella, imi amintesc ca am fost invitati la un botez in familia unui alt prieten, Niko, iar printre alte mincaruri, cu carne de miel mi-a placut mult pilafi. :tongue3: (de la mama il stiam numai cu carne de pui)

#10 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 November 2011 - 11:47 AM

Vezi postareaIoana, la 01 November 2011 - 07:06 PM, a spus:

Dana, multam fain de reteta, a fost super.Eu am facut cu carne de curcan ca asta aveam in casa, iaca si dovada




Ioana, sa va fie de bine ! :angryfire: arata delicios stifatho in farfuriile tale ! :biggrin:

cre' ca o sa repet mincarea cu carne de pui si garnitura de orez chiar azi, iar de Craciun ma bate gindul sa o prepar cu carne de elan.

#11 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 03 October 2013 - 07:22 PM

(am carne de elan in congi, dar mai e mult pina la Craciun :hug:)

am incercat stifatho cu carne de miel (partea de la umar) si a iesit delicios :ph34r:

Imagine postata



#12 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 November 2013 - 10:47 PM

Vezi postareaDan@, la 03 October 2013 - 07:22 PM, a spus:

(am carne de elan in congi, dar mai e mult pina la Craciun :blush:)




fiindca de Craciun se doreste altceva in meniu, m-am enervat si am dat atacul la pulpa de elan :hug:

Imagine postata

iar la nervi fiind, am pus mina pe un cutitan si-am tocat tot ce-am prins ... 2 kg carne + 10 esalote + 4 catei de usturoi, pe care mai apoi le-am facut zile fripte, pe rind, intr-o lingura de unt topit in cratita bine incinsa :rolleyes:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

mai departe modul de preparare a fost acelasi ca la reteta lui Yorgos

Imagine postata

dupa vreo 1 h 20' (cit a stat elanul meu la fiert la foc mic), imi mai trecusera nervii si in final am savurat cel mai bun stifatho de vinat :notworthy:

Imagine postata



#13 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 26 November 2013 - 09:39 AM

abia acum am ajuns si eu pe aici =))

am si eu o mica precizare, daca nu e cu suparare: mancarea se cheama si se scrie "stifado", th se pronunta diferit in greaca, un "t" amestecat cu "f", strecurat printre dinti. ori numele mancarii e simplu si clar: "stifado".
in greaca se scrie "στυφάδο", unde "δ" este "delta", adica "d" . ca sa fie "th" ar trebui sa fie scris "θ" , adica [tʰɛ̂ːta]

na, ca v-am facut si o lectie de greaca! :sad3:

edit: am vazut si eu scris uneori "stifatho", dar de catre anglofoni, insa credeti-ma pe cuvant ca e gresit. :P

#14 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 26 November 2013 - 09:53 AM

a! si am uitat sa adaug ca grecii fac mancarea asta utilizand ceapa arpagic mai marisoara, cam cat o castana, lasate intregi. are un aspect mai deosebit, plus ca si gustul e oarecum diferit.
dar se poate face foarte bine si cu ceapa obisnuita tocata.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi