Forum Culinar: Chicken tikka masala - Pui tikka masala - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chicken tikka masala - Pui tikka masala Pukka food

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 01 November 2011 - 10:45 AM

Chicken tikka masala
Pukka food :blush:
.
Imagine atasata: monthly_11_2011/post-168-13201369104083.jpg
.


Namaste memsahibs & sahibs ! :(
Va voi prezenta varianta mea a celui mai popular curry - devenit in ultimii ani mancare nationala - servit in restaurantele britanice, pe care Anglia in prezent il exporta pana si in Pakistan, India si Bangladesh (!!!). M-am inspirat cat mai mult din reteta lui Gordon Ramsay.

Ingrediente:
600 g piept de pui fara piele
doua linguri de ulei, sau ghee
o ceapa mare
3-4 catei de usuturoi
o bucata de ~5 cm de ghimbir
1-2 ardei iuti verzi
o lingurita de turmeric
2 lingurite de garam masala
o lingurita de zahar brun, zahar de palmier sau de care aveti.
o jumatate (sau mai putin) de lingurita de praf de chilli
o lingura de pasta de rosii
o conserva de cuburi de rosii de calitate in suc propriu
10 frunze de curry uscate
6 linguri de iaurt (kefir, lapte de cocos, smantana fermentata)
sare dupa gust.
frunze proaspete de coriandru, sau menta, patrunjel

cine simte nevoia de o mancare mai acrisoara, poate pune pasta de tamrind, suc de lime sau lamaie.

Mod de preparare:
Se prajeste la foc mic mixul de condimente pentru garam masala, se lasa sa se raceasa, se macina in mojar, sau rasnita electrica.
Ceapa se taie julienne fin si se caleste in ulei. Ghimbirul si ardeiul iute curatat de seminte se toaca marunt si se adauga in tigaie. Apoi si cateii de usturoi tocati mai lejer sa nu se arda. Se face un loc gol in mijlocul tigaii (tragand ceapa spre margini) unde se pune pasta de rosii care se caleste circa un minut, se adauga turmericul, si pulberea de chilli si rosiile cubulete si se gatesc 5-7 minute. Sosul se paseaza cu un mixer stick sau in procesor pana devine matasos.
Intr-o tigaie incinsa se rumenesc in ulei sau ghee bucatile de piept de pui taiate cuburi byte size pana capata o culoare aurie, se rastoarna peste ele sosul, frunzele uscate de curry si se lasa sa se patrunda inca 10 minute, se gusta de sare. Mixul garam masala eu il pun spre sfarsit (asa am citit pe site-urile indiene) se incorporeaza in sos iaurtul (kefir, lapte de cocos, smantana fermentata). Se stinge focul si se pune verdeata tocata. Se serveste cu orez fiert cu anason stelat si pastai de cardamon.
Multi spun ca e si mai pukka =)) a doua zi. Si eu sunt de aceesi parere. Ce am fotografiat e rece scos din frigider.

Fata de reteta rapida, de restaurant a lui Gordon Ramsay, mai exista versiunea (exista cam 48 de versiuni mai mult sau mai putin oficiale) cu carnea lasata la marinat peste noapte in iaurtul condimentat cu ghimbir, usturoi chilli si mirosenii, apoi carnea scursa se prajeste se adauga marinada, ceapa sotata, rosiile, etc.
.
Imagine atasata: monthly_11_2011/post-168-1320136984512.jpg
.

Pentru garam masala eu folosesc: seminte de coriandru, fleur du macis, chimion, bucati de scortisoara, frunze de dafin, pastai de cardamon verde, anason stelat, cuisoare, piper negru, ardei iute rosu uscat. In proportii aproximativ egale exceptand cardamonul si cuisoarele a caror intensitate e de grupa mare si lamelele de blade(macis) care in cantitate exagerata pot pune de-o viziune . Le prajesc la foc foarte mic timp de 3-4 minute pana aromele sporesc in complexitate - cardamonul doar spre sfarsit, rastorn pe o foaie de hartie, le las sa se raceasca, apoi le macin. Incerc sa prepar mixul in cantitate mica, chiar daca deobicei imi mai ramane cate o lingurita-doua pe care daca nu le folosec in doua- trei saptamani le arunc si prepar din nou atunci cand am nevoie.

Am citit ca sosul tikka masala se mai poate folosi la miel si peste. Mi-am legat o ata rosie de creier, sa nu uit sa incerc si cu peste.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 01 November 2011 - 11:07 AM

Maestre, jos péalaria, un chicken tikka massala dupa toate regulile artei. Vad ca ai reusit sa aduni toate ingredientele rare si pretioase. :blush:
Pentru curiosi, macis, ca si nucsoara -pe care o înveleste- poate într-adevar sa puna de un trip psihedelic, de la +/- 2g în sus. Se pare însa ca efectele secundare sînt îngrozitoare.
Cum se spune la televizor, nu încercati sa faceti chestia asta!
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#3 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 02 November 2011 - 07:29 AM

Shefule te invidiez :beer2: !

Unde ai gasit cardamon verde si anason stelat?
Am intrebat in toate plafar-urile si din cate observ sunt ca pietrele rare si anume de negasit.

Imi si imaginez gustul super condimentat

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 02 November 2011 - 10:14 AM

Vezi postareayoyo, la 02 November 2011 - 07:29 AM, a spus:

Shefule te invidiez :tongue3: !
Unde ai gasit cardamon verde si anason stelat?
Am intrebat in toate plafar-urile si din cate observ sunt ca pietrele rare si anume de negasit.
Imi si imaginez gustul super condimentat

Primul anason stelat mi l-a adus chef Khoch :angryfire: cand fiind in tara mi-a facut o vizita la domiciliu.
De atunci am vazut in mai multe locuri, la noi in provincie: la magazine naturiste, mgazine de-ale yoghinilor, cateodata chiar si la Carrefour etc.

Se pot comanda online de la Quatre Epice. Au produse de foarte buna calitate ambalate in pungi cu "fermoar".
De la ei mi-am completat "colectia" :blush: si cu piper sichuan, lamai uscate, frunze de curry, frunze de mustar, sos de soya light, otet de orez, etc.

http://www.quatre-ep...stelat_20_g.mbs
http://www.quatre-ep..._boabe_25_g.mbs
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#5 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 03 November 2011 - 12:13 PM

Multumesc Shefule!

Raman datoare pentru marele ajutor.

#6 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 November 2011 - 03:37 PM

Tikka ... provencale :cheers:

Azi am gatit pentru parinti.
Mi-a fost teama ca tata nu va aprecia miroseniile indiene. Cu mama nu e nici o problema. Desi se apropie de 80 de ani a ramas ca si in tinerete foarte deschisa experimentelor culinare si aromelor noi.

Cum reteta face parte din categoria fusion. Am dus fusion-area la urmatorul nivel, am preluat ceva din pollo alla cacciatora - un morcov, si vinul care a inlocuit lime-ul, am ras de la mine si o felie de telina ( ==> mirepoix ,soffritto) si am pastrat integral tehnica de lucru si cea mai mare parte a ingretientelor: rosiile, ceapa, usturoiul, chilli, pasta de rosii, kefirul in care am marinat carnea si care s-a aduagat ulterior in sos.

Am schimbat insa complet registrul repertorial al condimentelor indreptandu-ma spre Provence cu un amestec preparat adhoc din floare uscata de cimbrisor alpin, cimbru, rozmarin, magheran, salvie, levantica si o tusa de tarhon uscat.

A iesit ceva complet nou aromat, suculent, matasos.
Ma imbrac sa livrez si sa recoltez impresiile.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#7 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 19 August 2012 - 08:43 AM

Ieri am avut un succes nebun cu puiul tikka.
A iesit pukka rau de tot. :rolleyes:

Am avut si trei amprente personale.

Prima a vizat preparatul in sine.
Pe langa frunzele de curry am pus si patru frunze de kaffir. Tot uscate.

Celelate doua au vizat prezentara.
Intr-o emisune Food Travel am vazut un bucatar cu turban si mustati rasucite cum a prajit fara ulei nuca de cocos uscata. Am avut-o pe masa intr-un bolut, alaturi de celalat in care erau seminte se susan si nigella prajite.

Ultima amprenta pesonala:
Curat amprenta, curat personala :tongue3:
Cand au sunat copiii la usa am pus mana pe borcanul cu pasta de rosii aflat la indemana .....
....si apoi i-am intampinat cu palmele unite in dreptul inimii.
नमस्ते Namaste!
.
Imagine atasata: monthly_08_2012/post-168-1345358513757.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#8 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 19 August 2012 - 11:46 AM

bravo, bravo! ptr toate cate le faci si mai ales ptr ceea ce-ati avut placerea sa faceti :rolleyes:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi