Forum Culinar: Rinoplastie - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Rinoplastie in tara sau unde? ...costuri? rezultate?

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 November 2011 - 07:58 AM

Buna,

Iata ca trebuie sa ma ocup si de acest aspect.
Acum multi ani la scoala cineva m a lovit(un coleg).
Nu cred ca a vrut.... a facut o din prostia momentului dar cert e ca de atunci ceva sa intimplat si nu mai pot respira decit pe gura,racesc rapid,uneori sforai si am dureri de cap
Nasul e putin deformat in exterior dar ceva obtureaza si in interior...plus ca am vegetatii nazale.Am facut examene medicale in Belgia care atesta acest lucru.
Deci ma intereseaza estetica(narile sunt ok nu vreau sa se umble acolo) dar si o rezolvare interioara

A ti facut aceasta operatie?
Cind? Unde? Ce rezultate? Costuri?
Imi puteti da un nume?
Cit ar costa oare afara?


Va multumesc anticipat!.....experienta,parerea voastra ma intereseaza!
:hungry: :drool: :love7: :blush:

#2 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 November 2011 - 12:21 PM

eu am patit ca si tine: o lovitura puternica in jur de 10 ani: ma dadeam pe topogan cu un copil prinsi de maini, eu cu capul in sus si picioarele in jos, el viceversa. Pe parcurs mi-a venit cu capul in nas. Oaaaa ce durere. Nu am spus nik acasa ... mi-era frik sa nu ma mai lase parintii afara ... si asa mamei ii era frik sa ma lase / sa nu se loveasca copilul. Daca spuneam atunci imi punea o atgeluta si se rezolva, dar ... :rolleyes:
Ulterior, baietoaica fiind, la jocurile gen castel, frunza, la fotbal mai ales am luat cateva mingii bune in nas. Asa ca s-a strambat si pe o parte si coroiat de la primul eveniment.4

Eu NU am avut dificultati de respiratie, sau sensibilitati un urma loviturilor repetate. Septul era deviat, dar mai mult pe afara.

Am facut operatia in 1993 la Spitalul Coltea, la ORL, la dr. Udresecu (pt ca a trebuit sa astept pana la 18 ani .... bnag seama ca tu doar acu' i.ai facut :D ). Cred ca nu mai traieste ca era in varsta (in jur de 60 la vremea aia). Era cel mai bun atunci in domeniu. Nu existau clinici private pe atunci si nici specializari de chirurgie estetica faciala. Costurile (spaga) au fost de tipul un salariu de al mamei (Care lucra in banca de 40 ani) deci sa apreciez ceva de genul unui salariu de banca acum 800 eur? Nu stiu, nu cred ca are rost echivalarea, ca era tot de stat. Parca imi amintesc ca a fost ceva si pe chitanta, dar nu mai stiu sigur.
Mi-a spus o fosta colega, care s-a intersat sa si-o faca aici anul trecut ceva de 3.000 eur, dar nu bag mana in foc ca am retinut bine cifra.
Mi-a facut si deviatia de sept si estetic, insa eu dupa operatie am mai multe mucozitati (Zilnic trebuie sa curat nasul, nu doar daca sunt racita asa cum era inainte) si taman ca d-abia acum sforai.

Acum sunt alte tehnici cred ca nu are rost sa mai descriu ce si cum. Ce pot sa-ti spun este ca nu m-a durut absolut deloc (nici in timpul operatiei, nici dupa) si ca am scapat apoi de complexe ... ca se si marise ... aveam ditamai nasul grecesc :D . Si operatia mea a fost tare grea, pentru ca mi l-a indreptat si ca verticalitate (se haise oblic ... nu stiu daca ma fac inteleasa). Nu e perfect drept nici acum, dar anyway ... era in toate directiile si se si lungise inainte de operatie si nici eu nu am fost prea cuminte dupa, pt ca pe vremea aia mi-a pus niste leucoplast de ala de mi.a ramas numai lipici pe fata. A trebuit sa curat lipiciul, desi nu aveam voie sa umblu. :lol:
In anul respectiv nu ai voie la mare. Se face primavara sau toamna. Aproape 1 luna vei fi in diverse stadii de vineteala in jurul ochilor/nasului. circa 2 sapt parca tb sa stai in casa si tot atat (sau1 sapt nu mai stiu sigur) o sa ai atela pe nas. Spitalizarea la mine a fost doar 1 zi.
Darrrr ....au trecut 18 ani de atunci, so ...poate vine cineva cu info mai fresh :105:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#3 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 11 November 2011 - 01:55 PM

Si o cunostinta de a mea si-a facut acesta interventie, acum doi ani si mi-a povestit ca a fost la Centrul de Diagnostic si Tratament Victor Babes, la fiul Dr.Saraholeanu si a costat-o un pic peste 1000 euro. Interventia a fost facuta la laparoscopic.
Si i-am descoperit si pe acestia care fac astfel de interventii, dar asta in mediul privat.
http://www.lasermed.ro/.
GEORGIA

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 November 2011 - 03:25 PM

Vezi postareacarmaw, la 11 November 2011 - 07:58 AM, a spus:

Buna,

Iata ca trebuie sa ma ocup si de acest aspect.
Acum multi ani la scoala cineva m a lovit(un coleg).
Nu cred ca a vrut.... a facut o din prostia momentului dar cert e ca de atunci ceva sa intimplat si nu mai pot respira decit pe gura,racesc rapid,uneori sforai si am dureri de cap
Nasul e putin deformat in exterior dar ceva obtureaza si in interior...plus ca am vegetatii nazale.Am facut examene medicale in Belgia care atesta acest lucru.
Deci ma intereseaza estetica(narile sunt ok nu vreau sa se umble acolo) dar si o rezolvare interioara

A ti facut aceasta operatie?
Cind? Unde? Ce rezultate? Costuri?
Imi puteti da un nume?
Cit ar costa oare afara?


Va multumesc anticipat!.....experienta,parerea voastra ma intereseaza!
:cheers: :D :D ;)

Io stiu un medic, la spitalul Panduri, are program de consultatii si la o clinica particulara, acolo l-am intalnit io prima data. S-a purtat foarte frumos cu mine, mi-a explicat ce si cum, mi-a prescris niste investigatii, una din ele a facut-o chiar el (fibroscopie).... Eu ti-l recomand cu draga inima. Nu te pot ajuta la partea cu banii, ca nu i-am dat nica niciodata. Io nu-s adepta spagii, dimpotriva! ;)
La operatie inca n-am chef sa ma bag... ;) asa ca n-am habar cine si cat cere si ce chitante s-or elibera... :)
Da' tu ce problema ai? Ce anume trebuie taiat / scos? Cornetele nazale? Sau e vorba de deviatie de sept? Una e mai "simpla", cealalta e mai complicata. Nasoale-s amandoua, asta-i clar! :D

#5 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 November 2011 - 05:08 PM

Vezi postareaFoxyy, la 11 November 2011 - 03:25 PM, a spus:

Vezi postareacarmaw, la 11 November 2011 - 07:58 AM, a spus:

Buna,

Iata ca trebuie sa ma ocup si de acest aspect.
Acum multi ani la scoala cineva m a lovit(un coleg).
Nu cred ca a vrut.... a facut o din prostia momentului dar cert e ca de atunci ceva sa intimplat si nu mai pot respira decit pe gura,racesc rapid,uneori sforai si am dureri de cap
Nasul e putin deformat in exterior dar ceva obtureaza si in interior...plus ca am vegetatii nazale.Am facut examene medicale in Belgia care atesta acest lucru.
Deci ma intereseaza estetica(narile sunt ok nu vreau sa se umble acolo) dar si o rezolvare interioara

A ti facut aceasta operatie?
Cind? Unde? Ce rezultate? Costuri?
Imi puteti da un nume?
Cit ar costa oare afara?


Va multumesc anticipat!.....experienta,parerea voastra ma intereseaza!
:D ;) ;) :D

Io stiu un medic, la spitalul Panduri, are program de consultatii si la o clinica particulara, acolo l-am intalnit io prima data. S-a purtat foarte frumos cu mine, mi-a explicat ce si cum, mi-a prescris niste investigatii, una din ele a facut-o chiar el (fibroscopie).... Eu ti-l recomand cu draga inima. Nu te pot ajuta la partea cu banii, ca nu i-am dat nica niciodata. Io nu-s adepta spagii, dimpotriva! :D
La operatie inca n-am chef sa ma bag... :) asa ca n-am habar cine si cat cere si ce chitante s-or elibera... ;)
Da' tu ce problema ai? Ce anume trebuie taiat / scos? Cornetele nazale? Sau e vorba de deviatie de sept? Una e mai "simpla", cealalta e mai complicata. Nasoale-s amandoua, asta-i clar! ;)


Fete dragi multumesc de raspunsuri

Da eu nu stiu ce e deviat in int dar am si afara o cocosica....si vreau sa respir si eu ca omu'
Am prevazut operatia asta ...mi sa spus ca cine face estetica ,nu face si deviatie int,polipi chestii si ca e in jur de 2000E
Imi pare bine ca pot discuta si sfatuii cu voi ...nu ramin eu datoare la prima intilnire O SA AVEM NASUL ROSU!! :cheers:
Va pup si mai scriu mai incolo ....

#6 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 November 2011 - 07:20 PM

Carmen, eu zic ca primul pas e sa mergi la ORL, la un ORL-ist bun si sa afli exact care e situatia: ce este de facut.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#7 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 November 2011 - 07:40 PM

Vezi postareaDaniella, la 11 November 2011 - 07:20 PM, a spus:

Carmen, eu zic ca primul pas e sa mergi la ORL, la un ORL-ist bun si sa afli exact care e situatia: ce este de facut.

Asa o sa fac...astept sa ajung in ro am pomeni in decembrie si martie si niste calatorii si poate operatia numarul 3 la inel
oricum macar un doctor bun ma vede...
bisou dulce!
ps care i treaba cu emoticoanele cite se pot puneintr unpost???
...trebuie sa fac recapitulare:(

#8 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 November 2011 - 08:42 PM

Omu' meu are operatie de deviatie de sept facuta la Sp Sf Maria, in Bucuresti de dr Sarafoleanu, fiul. Operatia a reusit, pacientul...inca viu. Operatia nu se face laparoscopic, nici cu laserul. Se face clasic, cu dalta si ciocanul. Osul nu poate fi topit de laser. La o anumita perioada, dar nu mai tin minte cat, se face curatarea definitiva a tesuturilor moi cu laserul. Cine a facut doar laser nu a umblat la os. Si, asa cum a fost prevenit, dupa vreo 2 ani greutatea in respiratie a revenit si a tb sa-si opereze cornetele nazale. A facut-o si pe asta, vreo 2 ani a fost iar bine si-apoi the same old story. A mai facut o interventie de corectie cu laserul la cab particular dr Sarafoleanu tatal, iar a avut o perioada buna si-acum umbla cu Bixtonimul in buzunar. Iarna nu-l foloseste decat noaptea,la culcare -ajuta f mult aerul rece- iar vara se simte mai bine cat stam la mare -aerul si apa sarate ajuta si ele. La el problema nu-i rezolvata si mai mult de-atat dr Sarafoleanu zice ca n-are ce sa-i faca. Deviatia nu era vizibila pe-afara, nu a fost nevoie de nicio pavoazare estetica.
Costurile nu le mai stiu, dar cred ca le gasesti pe site-urile clinicilor care efectueaza asa ceva.

#9 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 November 2011 - 09:09 PM

Vezi postareamoatza, la 11 November 2011 - 08:42 PM, a spus:

Omu' meu are operatie de deviatie de sept facuta la Sp Sf Maria, in Bucuresti de dr Sarafoleanu, fiul. Operatia a reusit, pacientul...inca viu. Operatia nu se face laparoscopic, nici cu laserul. Se face clasic, cu dalta si ciocanul. Osul nu poate fi topit de laser. La o anumita perioada, dar nu mai tin minte cat, se face curatarea definitiva a tesuturilor moi cu laserul. Cine a facut doar laser nu a umblat la os. Si, asa cum a fost prevenit, dupa vreo 2 ani greutatea in respiratie a revenit si a tb sa-si opereze cornetele nazale. A facut-o si pe asta, vreo 2 ani a fost iar bine si-apoi the same old story. A mai facut o interventie de corectie cu laserul la cab particular dr Sarafoleanu tatal, iar a avut o perioada buna si-acum umbla cu Bixtonimul in buzunar. Iarna nu-l foloseste decat noaptea,la culcare -ajuta f mult aerul rece- iar vara se simte mai bine cat stam la mare -aerul si apa sarate ajuta si ele. La el problema nu-i rezolvata si mai mult de-atat dr Sarafoleanu zice ca n-are ce sa-i faca. Deviatia nu era vizibila pe-afara, nu a fost nevoie de nicio pavoazare estetica.
Costurile nu le mai stiu, dar cred ca le gasesti pe site-urile clinicilor care efectueaza asa ceva.

UIUIUI!!!
Saracu de el!
Eu sper ca la mine e alta situatie!
Oricum ma duc la un consult!
sArut mina Moatza! :-* :-* :biggrin:
Sanatate multa sotului!!!!!!!

#10 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 November 2011 - 04:31 PM

si la mine tot cu dalta si ciocanul, iar orientarea longitudinala prin presare cu toata forta pumnului medicului ....de au parait toate ...
cornetele nazale nu sunt polipii? ce treaba are cu deviatia de sept (mai ales din lovitura)?

pe vremea mea nu exista nimic dupa ... habar nu aveam ca acum se face cu laserul, sau curatare cu laserul dupa ... Deci am ramas neterminata ? :tongue3:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#11 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 13 November 2011 - 04:42 PM

Daniiella draga mea ce mi scrii imi aduce aminte de cineva care demult a fost operata la Coltea si i a dat mai intii un pumn puternic in nas ca sa il sparga .... PE VIU ..... apoi i au facut niste injectii in nas si GATA ANESTEZIA :tongue3:
Trecind peste asta REZULTATUL A FOST FAIN.
Hai ca m au luat sudorile reci....

#12 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 November 2011 - 05:18 PM

injectiile in sinusuri, resimtite ca pe niste fulgere in creier da; pumn in nas, nu

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#13 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 November 2011 - 06:15 PM

Vezi postareaDaniella, la 13 November 2011 - 04:31 PM, a spus:

cornetele nazale nu sunt polipii? ce treaba are cu deviatia de sept (mai ales din lovitura)?

pe vremea mea nu exista nimic dupa ... habar nu aveam ca acum se face cu laserul, sau curatare cu laserul dupa ... Deci am ramas neterminata ? :tongue3:


polipii sunt altceva, am impresia ca le zice vegetatii adenoide.
dupa op de deviatie de sept omu' a respirat bine vreo 2, max 3 ani. dupa aia s-a operat de cornete si toti cei din salon fusesera operati initial de deviatie. cert e ca la el n-a fost suficienta op de deviatie. de fapt, dupa cum se vede , nici aia de cornete.
daca n-ai avut parte de laser, inseamna ca n-o fi fost nevoie la tine.

#14 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 November 2011 - 08:12 PM

Vezi postareaDaniella, la 13 November 2011 - 04:31 PM, a spus:

cornetele nazale nu sunt polipii? ce treaba are cu deviatia de sept (mai ales din lovitura)?

Carmaw a scris ca respira greu si sforaie, de asta am intrebat de cornete. A spus ca ar fi ceva care obtureaza din interior, iar cornetele se pot mari si pot astupa total sau partial caile respiratorii. Sune necesare cateva investigatii, dar se poate vedea la RMN cel mai bine daca respectivele dracovenii sunt in stare naturala sau nasoala.

#15 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 13 November 2011 - 09:03 PM

Fetelor ...sa scoata ,sa pileasca ,sa dea cu dalta sa faca ce trebuie si sa ma lase mai 'gigica' si mai sanatoasa....DA SA DORM!!
Eu cu durerea nu prea sunt prietena!
Oglinda,oglinjoara cine e mai' maimai' ?? :tongue3:
Acuma ramine sa l gasesc pe Rodin,Michelangelo caci sculptura trebuie!
:toothy6:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi