Forum Culinar: LIDL - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

LIDL ce luam de aici,cind,si la ce pret

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 21 November 2011 - 08:26 AM

Stiu acest magazin din alta parte....acum vreo 5 ani au deschis si aici.
La inceput aveau preturi f mici acum se compara cu alte lanturi de magazine.
Eu cumpar produse de igiena casei, faina dar si niste pliculete(mincare pisici)
Am auzit ca ar fi f bune niste aripioare de pui picante la congelate (cind nu avem nimic in casa merg la cuptor cu un sos )
Acum vad ca s a deschis in RO....voi ce cumparati de aici?
A, am citit( intr o revista belgiana care facea un studiu comparativ) ca detergentul W5 batea la 'competente' Arielul.
Intr un timp am cumparat W5 acum merg pe Planet.
Voi ce luati de aici,ceva ponturi?
:lol:

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 November 2011 - 08:53 AM

Ti-am mutat toate mesajele despre supermarket-uri aici la Shopping culinar, pentru ca nu erau de Restaurante.

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 November 2011 - 09:05 AM

In Germania, faceam regulat cumparaturile la Lidl. Aveau destule produse bunute si ieftine. Luam de obicei faina cu seminte de acolo, iesea o paine neagra nemaipomenita!
Cand veneam in tara si trebuia sa umplu tolba cu dulciuri, tot acolo mergeam! :lol:
Masinuta de paine am luat-o de la ei (si pe-a maica-mii) si amandoua functioneaza bine-mersi! Si ieftina si buna! :lol:
Au avut diferite oferte de-a lungul timpului, unele interesante (pentru noi), altele complet neatractive.
E bun magazinul, accesibil la pret, nu are o maaaaare varietate de produse, dar sunt bunute calitativ!
S-au deschis si-n Romania, dar inca n-am apucat sa intru in nici unul! Am prin preajma un Lidl, dar nu am reusit sa-mi fac drum pe acolo. Cat de curand, sper sa ma duc, vreau sa iau niste faina neagra si sa vad ce produse interesante au la oferta. Ca tot vin Sarbatorile... :D

#4 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 21 November 2011 - 09:45 AM

A da mi am amintit ca si noi amluat 2 masinute de piine SILVERCREST (una pt Campina alta pt aici la 'capre')
Merge asta de aici de duduie!
Si cele doua ne au costat exact 80E(suma pe care o platisesm la un mag grecesc pt o masina care nu....functiona...deci ei ne au returnat banii si noi am cumparat 2 de la LIDL::angryfire:)
In general orice produs electronic a fost ok(casca tv,ceas CRIVIT cu diferite minuni:)...,hard drive portable
La capitolul dezastre se pun niste sandale si niste bocanci care s au taiat(de ce om fi luat astea de aici???

#5 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 21 November 2011 - 09:53 AM

Antikalk-ul W5,bun si calitativ si la pret.Mai au din cand in cand un detergent pt vase,alb,foarte bun pt mainile mele :angryfire:,tot W5.

In rest urmaresc reclamele,ca au de multe ori lucruri foarte buna.De exemplu ghetele copiilor pt zapada le cumpar in ultimii ani de la Lidl si nu am avut probleme.Geaca de iarna pt zapada i-am cumparat anul asta lu' Amelie .Pantaloni pt zapada pt amandoi.

Masina de paine,storcatorul de fructe,friteuza tot de la ei.Sunt bune,dar nu le mai folosesc din cauza lipsei de loc.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#6 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 21 November 2011 - 10:02 AM

Eu caut la Lidl doar produsele pe care scrie Made in Germany.
Mai ales la electrocasnice ,haine ,incaltaminte ,dulciuri.
La alimente ,promotiile pot aduce si surprize placute,dar pentru asta trebuie sa urmaresti mereu cataloagele .Si nu prea am timp sa sau cu ochii pe ei ca pe butelie.
Doar daca nu-mi pica in mana vreun catalog unde sa vad ceva tentant.
In rest eu am in apropiere un Kaufland cu preturi pentru toate buzunarele .
La alimente mi se par cei mai competitivi.
Pentru specialitati exotice ,merg la Real sau Cora .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#7 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 21 November 2011 - 10:42 AM

Vezi postareaPiscotel, la 21 November 2011 - 10:02 AM, a spus:

Eu caut la Lidl doar produsele pe care scrie Made in Germany.
Mai ales la electrocasnice ,haine ,incaltaminte ,dulciuri.
La alimente ,promotiile pot aduce si surprize placute,dar pentru asta trebuie sa urmaresti mereu cataloagele .Si nu prea am timp sa sau cu ochii pe ei ca pe butelie.
Doar daca nu-mi pica in mana vreun catalog unde sa vad ceva tentant.
In rest eu am in apropiere un Kaufland cu preturi pentru toate buzunarele .La alimente mi se par cei mai competitivi.
Pentru specialitati exotice ,merg la Real sau Cora .



De aia nu prea merg nici eu regulat in alte magazine,ca in Kaufland gasesc de toate si pot si alege.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#8 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 21 November 2011 - 10:48 AM

Vezi postareapetunie, la 21 November 2011 - 10:42 AM, a spus:

Vezi postareaPiscotel, la 21 November 2011 - 10:02 AM, a spus:

Eu caut la Lidl doar produsele pe care scrie Made in Germany.
Mai ales la electrocasnice ,haine ,incaltaminte ,dulciuri.
La alimente ,promotiile pot aduce si surprize placute,dar pentru asta trebuie sa urmaresti mereu cataloagele .Si nu prea am timp sa sau cu ochii pe ei ca pe butelie.
Doar daca nu-mi pica in mana vreun catalog unde sa vad ceva tentant.
In rest eu am in apropiere un Kaufland cu preturi pentru toate buzunarele .La alimente mi se par cei mai competitivi.
Pentru specialitati exotice ,merg la Real sau Cora .



De aia nu prea merg nici eu regulat in alte magazine,ca in Kaufland gasesc de toate si pot si alege.

Dragele mele daca sunteti obisnuite cu K poate faceti un topicel...caci oricum se pare ca vor deschide la mine un magazin(la campina)
Daca stiti ponturi sunt binevenite caci eu is 'duda' la germana!
:angryfire: :biggrin:

#9 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 21 November 2011 - 01:57 PM

La Lidl imi plac dulciurile, multe si de calitate. Mai iau servetelele umede de uz casnic W5, detergentul nu l-am incercat, dar daca ziceti voi...
Imi place ca are unt la oferta destul de des, imi plac si produsele Pilos -marca lor- iar smantana dulce, cu toate ca are caragenan, mi se pare mai buna la gust decat alte marci (si mai ieftina). In schimb, m-au enervat saptamana trecuta ca tot trambitau pomelo la 4lei si ananas la 4,99, da' nu era nici urma.
A, si mai au produse multe ptr sarbatori -fete de masa de care am vazut la Petu, face reclama acuma la niste mosi de 150gr, produs Germania, la 1.99. As lua sa am ptr ganache, poate trag o fuga azi.

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 November 2011 - 02:46 PM

Vezi postareamoatza, la 21 November 2011 - 01:57 PM, a spus:

La Lidl imi plac dulciurile, multe si de calitate. Mai iau servetelele umede de uz casnic W5, detergentul nu l-am incercat, dar daca ziceti voi...
Imi place ca are unt la oferta destul de des, imi plac si produsele Pilos -marca lor- iar smantana dulce, cu toate ca are caragenan, mi se pare mai buna la gust decat alte marci (si mai ieftina). In schimb, m-au enervat saptamana trecuta ca tot trambitau pomelo la 4lei si ananas la 4,99, da' nu era nici urma.
A, si mai au produse multe ptr sarbatori -fete de masa de care am vazut la Petu, face reclama acuma la niste mosi de 150gr, produs Germania, la 1.99. As lua sa am ptr ganache, poate trag o fuga azi.

Tiiiii.... ia uite ce aflu io. Ca tre' sa-mi fac rost de-un drum pan' la Lidl diseara. :D Sa vaz' cum il pierd pe jupan pe drum. :tongue3: Ca daca merem impreuna, caraie si maraie... :headbang:

#11 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 21 November 2011 - 05:33 PM

Foxy ,fetelor cei care nu ciriie....'NU EXISTA'(printre cei dispo:))))))))))
Si la mine face figuri dar nu are ce face ....scoate cartea si plateste si mai ales ca eu ma duc cu o listuta si ies cu un caddy intreg iar peregrinarile trec peste tot (lidl,ab,carrefour)
Face stop cardiac in permanenta...da i rezistent.... ii trece!!!
:notworthy: :)

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 November 2011 - 07:59 PM

Vezi postareacarmaw, la 21 November 2011 - 05:33 PM, a spus:

Foxy ,fetelor cei care nu ciriie....'NU EXISTA'(printre cei dispo:))))))))))
Si la mine face figuri dar nu are ce face ....scoate cartea si plateste si mai ales ca eu ma duc cu o listuta si ies cu un caddy intreg iar peregrinarile trec peste tot (lidl,ab,carrefour)
Face stop cardiac in permanenta...da i rezistent.... ii trece!!!
:D :)

Eh, noi sa fim sanatosi! :notworthy:
Am fost la Lidl, da' n-am luat nica. Mi s-au parut si scumpe si nici nu m-au atras in mod deosebit... Poate ca am ajuns eu la spartu' targului si nu mai aveau cine stie ce produse... Ori inca n-au aparut pe piata prea multe. Mai verific din cand in cand magazinu', poate-poate... :D

#13 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 21 November 2011 - 08:15 PM

La grecili la LIDL promotiile sunt lunea si joia....deci s a devastat deja magazinul???
:notworthy:

#14 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 21 November 2011 - 09:52 PM

Vezi postareaFoxyy, la 21 November 2011 - 07:59 PM, a spus:

Am fost la Lidl, da' n-am luat nica.


am fost si eu. Fete de masa nu mai avea decat de-alea decorative, mici, frumusele, brodate, pe 3 nuante, 16,99. Avea clopotei si ingerasi de sticla, frumusei, mosii erau marisori, cioco buna, nemteasca, dar 2,99, nu 1,99 cum stiam eu, 150gr. Erau aspectuosi, ar incanta un copil. Avea promotii la ciocolata, cutia aia cu batoane de cioco cu iaurt si capsuni, de 200gr era 4,99, convenabil, erau din sortul asta cu mai multe arome, avea si cu ceva crema de menta, de coniac...mi-au mai sarit in ochi niste pungi cu napolitane care pareau f bune, cacao, vanilie, 500gr 5,49lei, avea oferta la niste ciocolata amaruie, parca fin carre, 2,49 si am gasit si cuvertura neagra (tot cioco)-200gr -parca 4,99. am luat de-amandoua ca sa ma hotarasc de care sa iau mai multa ptr ganache. Dulciuri mai avea o multime si pot sa jur ca toate mi-ar fi placut, noroc ca eram in programul de mars fortzat si nu car nimic in cazuri de-astea. adica am mai gresit cu o punguta de butoiase cu rom, 150gr -5,99 -bestiale. avea unt cu 62%grasime, eu din asta folosesc la aluaturi de prajituri, 3,99 si un cascaval afumat natural, in forma de stiulete de porumb, ei ii ziceau rulada, cca29lei/kg. cred ca ar fi fost bunisor si niste salam de-i zice patrat, compozitia asemanatoare cu ala de Sibiu, batoane de 500gr, ca, 30lei/kg, am citit compozitia, parca n-avea prea multe prostii. a, si mai au la casa niste napolitane imbracate in ciocolata neagra, la 40gr, doar 0,69. si cu astea am gresit. de doua ori.
iar pe drumul de intoarcere, am mai gresit o data, fatal, ca m-am oprit cu totul, dar cu totul intamplator (auzisem in treacat c-aduce marfa azi :thumleft: )la un magazin de confectii. asa ca m-am ales c-o rochie de jerse grena, frumusica, si zic si eu c-a venit mosu'. Nicolae, nu Craciun.
deci nu ma mai duc la Lidl. :scratch:

#15 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 November 2011 - 10:32 PM

Vezi postareamoatza, la 21 November 2011 - 09:52 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 21 November 2011 - 07:59 PM, a spus:

Am fost la Lidl, da' n-am luat nica.

am fost si eu. Fete de masa nu mai avea decat de-alea decorative, mici, frumusele, brodate, pe 3 nuante, 16,99. Avea clopotei si ingerasi de sticla, frumusei, mosii erau marisori, cioco buna, nemteasca, dar 2,99, nu 1,99 cum stiam eu, 150gr. Erau aspectuosi, ar incanta un copil. Avea promotii la ciocolata, cutia aia cu batoane de cioco cu iaurt si capsuni, de 200gr era 4,99, convenabil, erau din sortul asta cu mai multe arome, avea si cu ceva crema de menta, de coniac...mi-au mai sarit in ochi niste pungi cu napolitane care pareau f bune, cacao, vanilie, 500gr 5,49lei, avea oferta la niste ciocolata amaruie, parca fin carre, 2,49 si am gasit si cuvertura neagra (tot cioco)-200gr -parca 4,99. am luat de-amandoua ca sa ma hotarasc de care sa iau mai multa ptr ganache. Dulciuri mai avea o multime si pot sa jur ca toate mi-ar fi placut, noroc ca eram in programul de mars fortzat si nu car nimic in cazuri de-astea. adica am mai gresit cu o punguta de butoiase cu rom, 150gr -5,99 -bestiale. avea unt cu 62%grasime, eu din asta folosesc la aluaturi de prajituri, 3,99 si un cascaval afumat natural, in forma de stiulete de porumb, ei ii ziceau rulada, cca29lei/kg. cred ca ar fi fost bunisor si niste salam de-i zice patrat, compozitia asemanatoare cu ala de Sibiu, batoane de 500gr, ca, 30lei/kg, am citit compozitia, parca n-avea prea multe prostii. a, si mai au la casa niste napolitane imbracate in ciocolata neagra, la 40gr, doar 0,69. si cu astea am gresit. de doua ori.
iar pe drumul de intoarcere, am mai gresit o data, fatal, ca m-am oprit cu totul, dar cu totul intamplator (auzisem in treacat c-aduce marfa azi :thumleft: )la un magazin de confectii. asa ca m-am ales c-o rochie de jerse grena, frumusica, si zic si eu c-a venit mosu'. Nicolae, nu Craciun.
deci nu ma mai duc la Lidl. :D

Io o sa ma duc. Dulciurile nu mi se leaga de mana, ca ale mele-s mai bune! :scratch: Dar poate gasesc ornamente. Am vazut fata de masa brodata, da' mi s-a parut scumpa. Gloabele nu m-au dat pe spate, iar clopotei erau doar 2 si nu mi s-au parut cine stie ce. Da' las' ca n-au intrat zilele-n sac! :scratch: Si-o sa-l iau si pe jupan, ca sa nu-mi roada urechile acasa, dupa aia! :cheers:

#16 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 22 November 2011 - 05:57 PM

Vezi postareaFoxyy, la 21 November 2011 - 10:32 PM, a spus:

Dulciurile nu mi se leaga de mana, ca ale mele-s mai bune! :notworthy:


io-s perfect de-acord! numa' ca eu dulciuri nu stiu sa fac decat cu tava -pe care o si mananc, bineinteles. De-aici mi-am cumparat o napolitanica de patruj' de grame, am adulmecat-o indelung si-n final am devorat-o.Si-asta a fost tot. Eu din cauza asta recurg la dulciuri cumparate in ultimul timp. Ciocolatele inca nu le-am degustat, mi-am dus la birou dar n-am simtit nevoia.
Ptr Craciun, de daruit si ptr brad, de-aici voi cumpara.

#17 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 22 November 2011 - 11:19 PM

Pentru vizualizare oferte accesati pagina web www.lidl.ro.
Ofertele se schimba lunea si vinerea.
Supermarket-urile Kaufland si Lidl le detin aceleasi familii Lidl & Schwarz.

Ca si produse recomandate:

- Bathroom Cleaner=Solutie curatare baie (sticla galbena) - pt spalat cada si chiuveta din ceramica, acril. Pentru curăţarea şi îndepărtarea depunerilor de calcar, rugina, reziduuri de săpun şi petele de apă în casă şi în grădină.


- Multi purpose degreser= Solutie curatare grasimi(sticla portocalie) - acesta e un degresant - se poate folosi pt orice suprafete murdare. De ex eu il folosesc la aragaz si anume dau cu spray-ul acesta si astept cateva min (5-10min) si apoi totul vine cu laveta jos.

- Si solutia pentru spalat podele e buna

- perna termo in care introduci apa fiarta. Eu o folosesc la durerile de rinichi, cele menstruale....asta tine apa calda cred peste 8 ore.

http://www.lidl.ro/c.../index_8504.htm

- perna cu samburi de cirese pt tensiunii musculare, a rigidităţii gâtului şi a problemelor reumatice

http://www.lidl.ro/c.../index_8481.htm

.

#18 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 23 November 2011 - 11:35 AM

Eu de la Lidl cumpar in primul rand cereale cu fructe uscate, cu alune, sunt tare bune.
Si lui cupilul ii plac dulciurile. Lui Cody nu ii place mancarea de la Lidl, ii placea cea de la Plus. Si am mai cumparat pesmet, gris, zahar pudra (Costelo) si am fost multumita.
Altele, sunt in cercetari.
GEORGIA

#19 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 07 December 2011 - 01:57 PM

am gasit la lidl , in atena, migdale macinate...destul de fin...eu cred ca sunt bune la macarons...n-am apucat sa fac pt ca nu am avut timp si nici albusuri...nu prea am mai consumat oua in ultima perioada.

imi pare rau ca nu mi-am dat seama sa incerc si zaharul pudra...

oricum mi s-a parut destul de slaba oferta unde am fost eu...

o sa fac o poza mai tarziu la migdale...sa le gasiti mai usor daca sunteti interesate :(

edit: am pus poza...
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-118-13232612719464.jpg

#20 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 13 February 2012 - 02:08 PM

Fetele sper ca v ati cumparat masina de piine SILVER CREST
Eu fac la ea de 2 ani si o iubesc rau...merita zau investitia!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi