Forum Culinar: MEGA IMAGE(RO)=AB(GR)=DELHAIZE(BE) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MEGA IMAGE(RO)=AB(GR)=DELHAIZE(BE) ce luam de aici,ponturi:)

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 21 November 2011 - 08:40 AM

Buna
In acest magazin in RO am gasit marca mea de sorbet de lamiie(Carte d'or) apoi aici in Gr merg in fiecare joi sa cumpar filé de boeuf...oufff 32 E/kg ...si tot aici gasim si bericile omului, si mustarul meu à l 'estragon (care l as minca si pe piine.....
Pt cine nu are timp clatitele sunt f bune (trebuiesc doar reincalzite)
Voi ce luati de aici??

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 November 2011 - 08:58 AM

Vezi postareacarmaw, la 21 November 2011 - 08:40 AM, a spus:

Buna
In acest magazin in RO am gasit marca mea de sorbet de lamiie(Carte d'or) apoi aici in Gr merg in fiecare joi sa cumpar filé de boeuf...oufff 32 E/kg ...si tot aici gasim si bericile omului, si mustarul meu à l 'estragon (care l as minca si pe piine.....
Pt cine nu are timp clatitele sunt f bune (trebuiesc doar reincalzite)
Voi ce luati de aici??

Mie mi se pare scump Mega Image-ul. Si-s si nesimtiti! Cel putin pe mine ma 'nierveaza cand ii aud (peste tot, la radio / teve) urland in reclame ca au cele mai mici preturi!! :lol: Cand ei le au printre cele mai mari!
Gama de produse nu mi se pare cine stie ce variata (ma refer la marcile pentru acelasi tip de produs). Am 2 astfel de magazine pe langa mine, dar prefer sa iau din orice alta parte, decat de acolo. Mai ales ca si personalul e taaaaaare dragut! Se acreste mancarea in preajma lor! :D
Pana acum, ce-am gasit acolo se poate cumpara si din alta parte, la un pret mai mic. Nu m-a dat nimic pe spate, sa zic: musai tre' sa iau asta din Mega Image!!

#3 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 21 November 2011 - 10:20 AM

Noi mergem acolo de exemplu la varianta greceasca mai mult pt berile omului sau carne...da tot mi se lipesc diverse de mina
Oricum nu pot da'obisnuinta' ( de marci cunoscute) la o parte...iar omu i' ceva de groaza.... fara berile lui...culmea ca m am carat peste tot cu pahare de DUVEL,LEFFE CHIMAY caci nu aluneca pe git altfel...
:angryfire:

#4 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 22 November 2011 - 07:23 AM

Tot de aici luam asta vara salata de vinete cu ceapa ...minunata si paté de ficat taranesc
Marcile 365.
Da cred ca ZERDA :pupic: o sa ne zica mai multe caci ea lua de aici diverse.
:-h

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 November 2011 - 04:25 PM

Vezi postareacarmaw, la 22 November 2011 - 07:23 AM, a spus:

Tot de aici luam asta vara salata de vinete cu ceapa ...minunata si paté de ficat taranesc
Marcile 365.
Da cred ca ZERDA :thumleft: o sa ne zica mai multe caci ea lua de aici diverse. :thumleft:

365 e marca lor. De asta sunt mai ieftine. Dar nu stiu cat sunt de bune... :notworthy:

#6 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 22 November 2011 - 05:29 PM

Vezi postareaFoxyy, la 22 November 2011 - 04:25 PM, a spus:

Vezi postareacarmaw, la 22 November 2011 - 07:23 AM, a spus:

Tot de aici luam asta vara salata de vinete cu ceapa ...minunata si paté de ficat taranesc
Marcile 365.
Da cred ca ZERDA :thumleft: o sa ne zica mai multe caci ea lua de aici diverse. :lol:

365 e marca lor. De asta sunt mai ieftine. Dar nu stiu cat sunt de bune... :notworthy:

Foxy erau bune uite salata de vinete nu era amara nu avea seminte ...super ok pt mine(si te rog sa ma crezi ca sunt cusurgioaica la... simturi gustative)
Acuma fiecare cu ideile,parerile lui...uita am facut azi pireul de cartoafa cu ghimbir care nu mi a zis...are lucru(poate am uitat ceva ...dar au fost prezenti cartofi ulei masline promotia saptaminala (in loc de unt)smintina ou strop de vegeta,sare piper, ghimbir super proaspat....
Bisou :thumleft:

#7 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 23 November 2011 - 08:32 AM

Eu frecventez Mega Imageul cand mi-e lene sa scol omul sa-l pun in masina si sa ma duca la Auchan. Sau cand am eu chef de cumparaturi in liniste ca el nu are rabdare! Nu au preturi mici, dar cand ma duc acolo am in target produse pe care nu le iau din piata!

Sunt multe ciudatenii pe care nu le gasesc in Carrefour sau in Billa. Mai exotice. Sosuri, taitei, eu daca nu calc in Dragoane, nu am de unde sa le gasesc mai usor. De exemplu mai tot timpul au oua de potarniche, ceea ce in alte supermarcheturi nu se intampla mereu.
Marca lor gusturi romanesti, avea o smantana foarte buna, dar eu am luat o singura data, ca aveam sarmalute in foi de vita si s-a dus instant! Deci nu stiu cum s-=ar fi comportat mai mult timp!

Exista promotii la branzeturi, doua la pret de una cand se apropie data expirarii, ce sa zic, eu stiu first hand ca data aia nu e data la care se strica, este data limita pentru care isi asuma ei responsabilitatea. Produsul poate fi bun inca multe luni- minimum una!
Oricum branza la mine in frigider nu trece sapatamana, deci mi se pare ok!
Au snitel de porc gata facut in caserole, bun, si snitel frantuzesc de pui, la fel de bun. Nu recomand pui Shanghai.

Au tot soiul de painici bune, cu seminte, italiene, cu tarate, graham, ultima oara manca omul paine cu mancare nu invers!!

Mai sunt bune: mustarul marca lor 365, maioneza lor, eu prefer sa cumpar decat sa fac , ca daca o fac, o folosesc, asa sunt constransa sa folosesc numai cat imi trebuie!!
Somonul in suc propriu e bun tot marca lor, iaurtul simplu e bun, si am luat o data brie sa fac un soi de tarta sarata, ce sa zic, e mai bun decat ala de la Hochland! Si mai ieftin, ca e marca lor. Evident ca nu e ca alea scumpe, dar au si de alea daca vrei!

Eu am tangente cu doua magazine: unul, ala vechi de pe Titulescu si ala de la Trapezului, mie casieritele mi s-au parut foarte dragute, in astea doua.
Am mai intrat de cateva ori in ala de la Carol cu Calea Mosilor nu mi-a placut, probabil are legatura cu managerul magazinului!! Gata nu va mai zic ca nu ma platesc sa le fac reclama! V-am zis ma duc cand vreau sa iau creveti sau sosuri ciudate, pate ardennais din astea, si evident mai agat ba una ba alta cand le vad ca sunt mai ieftine ca in piata!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#8 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 23 November 2011 - 11:14 AM

Vezi postareazerda, la 23 November 2011 - 08:32 AM, a spus:

Eu frecventez Mega Imageul cand mi-e lene sa scol omul sa-l pun in masina si sa ma duca la Auchan. Sau cand am eu chef de cumparaturi in liniste ca el nu are rabdare! Nu au preturi mici, dar cand ma duc acolo am in target produse pe care nu le iau din piata!

Sunt multe ciudatenii pe care nu le gasesc in Carrefour sau in Billa. Mai exotice. Sosuri, taitei, eu daca nu calc in Dragoane, nu am de unde sa le gasesc mai usor. De exemplu mai tot timpul au oua de potarniche, ceea ce in alte supermarcheturi nu se intampla mereu.
Marca lor gusturi romanesti, avea o smantana foarte buna, dar eu am luat o singura data, ca aveam sarmalute in foi de vita si s-a dus instant! Deci nu stiu cum s-=ar fi comportat mai mult timp!

Exista promotii la branzeturi, doua la pret de una cand se apropie data expirarii, ce sa zic, eu stiu first hand ca data aia nu e data la care se strica, este data limita pentru care isi asuma ei responsabilitatea. Produsul poate fi bun inca multe luni- minimum una!
Oricum branza la mine in frigider nu trece sapatamana, deci mi se pare ok!
Au snitel de porc gata facut in caserole, bun, si snitel frantuzesc de pui, la fel de bun. Nu recomand pui Shanghai.

Au tot soiul de painici bune, cu seminte, italiene, cu tarate, graham, ultima oara manca omul paine cu mancare nu invers!!

Mai sunt bune: mustarul marca lor 365, maioneza lor, eu prefer sa cumpar decat sa fac , ca daca o fac, o folosesc, asa sunt constransa sa folosesc numai cat imi trebuie!!
Somonul in suc propriu e bun tot marca lor, iaurtul simplu e bun, si am luat o data brie sa fac un soi de tarta sarata, ce sa zic, e mai bun decat ala de la Hochland! Si mai ieftin, ca e marca lor. Evident ca nu e ca alea scumpe, dar au si de alea daca vrei!

Eu am tangente cu doua magazine: unul, ala vechi de pe Titulescu si ala de la Trapezului, mie casieritele mi s-au parut foarte dragute, in astea doua.
Am mai intrat de cateva ori in ala de la Carol cu Calea Mosilor nu mi-a placut, probabil are legatura cu managerul magazinului!! Gata nu va mai zic ca nu ma platesc sa le fac reclama! V-am zis ma duc cand vreau sa iau creveti sau sosuri ciudate, pate ardennais din astea, si evident mai agat ba una ba alta cand le vad ca sunt mai ieftine ca in piata!

Ha ha...eu luam si vinul rosé.....da si piinicile si capul presat(tobita lor)si multe altele cunoscute mi se agatau si mie de 'portofel'
A si eram si fan de clatite ce mai....:violent6:))))))))

#9 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 23 November 2011 - 11:39 AM

Eu sunt inconjurata de Mega Image-uri. Aprope de mine sunt 4, am de unde alege. Eu de acolo iau in primul rand mancare lui Cody, asta ii place cel mai mult dintre toate gamele de mancare pisiceasca, nu am retinut insa marca.
Si cateodata produse 365. Altfel mi se pare si mie cam scump.
GEORGIA

#10 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 23 November 2011 - 01:12 PM

Georgi, langa mama la Gara sunt 3! Eu iau creveti congelati marca lor ca au 500 de grame la 25-26 de Lei, deci bat tot si sunt buni!!!

Am zis ca mai iau unele produse marca lor si ce gasesc la oferte, dar de dus, ma duc pentru creveti, vin rose, sau beri, taitei,sos de stridii,wasabi, muguri de bambus, ciuperci urechi de lemn, curry verde sau buruieni aromatice in casolete, care nu sunt mai scumpe ca la Carrefour si altele pe care nu le gasesc in toate magazinele de cartier!! Nici chiar la Profi sau Billa. Si crede-ma ca le cam bat cu dedicatie! Normal, ca daca vad ca salata verde este 1.18 lei si in piata este 2,5, iau!
Dovleacul tot asa uneori este mai ieftin la ei! Mandarinele mai ieftine ca in piata, si eu am viciu la mandarine! Deci pana la urma se compenseaza! Nu cumpar eu lapte, pentru ca noi nu folosim lapte decat la clatite si prajituri, dar mama zice ca laptele marca lor este bun! Eu am incercat doar smantana si iaurt.

Tot mama ia de la ei un amestec cu morcov, patrunjel, conopida, telina , nu mai stiu ce etc., are un kil, si este convenabil daca te grabesti ca doar torni din punga!
Eu prefer sa le toc eu, dar ea este foarte multumita, asa ca si confortul are valoarea lui in lume!! Asa ca cel mai aproape de mine tot ei sunt, ca nu ma duc pana la carrefour pentru rozmarin proaspat!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#11 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 23 November 2011 - 02:38 PM

Vezi postareazerda, la 23 November 2011 - 01:12 PM, a spus:

Georgi, langa mama la Gara sunt 3! Eu iau creveti congelati marca lor ca au 500 de grame la 25-26 de Lei, deci bat tot si sunt buni!!!

Am zis ca mai iau unele produse marca lor si ce gasesc la oferte, dar de dus, ma duc pentru creveti, vin rose, sau beri, taitei,sos de stridii,wasabi, muguri de bambus, ciuperci urechi de lemn, curry verde sau buruieni aromatice in casolete, care nu sunt mai scumpe ca la Carrefour si altele pe care nu le gasesc in toate magazinele de cartier!! Nici chiar la Profi sau Billa. Si crede-ma ca le cam bat cu dedicatie! Normal, ca daca vad ca salata verde este 1.18 lei si in piata este 2,5, iau!
Dovleacul tot asa uneori este mai ieftin la ei! Mandarinele mai ieftine ca in piata, si eu am viciu la mandarine! Deci pana la urma se compenseaza! Nu cumpar eu lapte, pentru ca noi nu folosim lapte decat la clatite si prajituri, dar mama zice ca laptele marca lor este bun! Eu am incercat doar smantana si iaurt.

Tot mama ia de la ei un amestec cu morcov, patrunjel, conopida, telina , nu mai stiu ce etc., are un kil, si este convenabil daca te grabesti ca doar torni din punga!
Eu prefer sa le toc eu, dar ea este foarte multumita, asa ca si confortul are valoarea lui in lume!! Asa ca cel mai aproape de mine tot ei sunt, ca nu ma duc pana la carrefour pentru rozmarin proaspat!

De amestecul ala de legume taiate zici?
Alea pt ciorbe nu?
Hm si eu luam in Be pt minestrone
In buc nu le am remarcat ca aveam ochii dupa sorbet:))))

#12 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 23 November 2011 - 03:05 PM

Da de ala, zic, are si fasole, mazare si o mie de chestii, nu stiu, ca eu numai la ea am vazut. E bun si ciorbe dar si la minestrone cum zici tu, mama il mai pune si cand face supa crema de legume, mai pune niste cartofi si gata!

Are sigur.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#13 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 23 November 2011 - 04:42 PM

Laptele marca lor nu l-am cumparat, o sa incerc odata. Si eu cam tot asa daca au vreo oferta, ma agit. Si lui Alex ii mai plac dulciurile din marca lor.
GEORGIA

#14 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 23 November 2011 - 07:06 PM

Zicea cineva de o crema cu ceva marca lor, dar cum noi nu le avem cu dulciurile, nu am incercat!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#15 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 23 November 2011 - 09:09 PM

E aia la paharele inalte mousse au chocolat si crema aia de vanilie??
Lasati ca daca ajung intrun mega onorabil dau turul si facem lista bunaciunilor!
Da cautati toba lor: tete presse....cu o vinaigrette deasupra merge rau! :notworthy:

#16 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 24 November 2011 - 09:55 AM

Cred ca de mousse era vorba!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#17 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 24 November 2011 - 10:12 AM

Ma duc sa caut si eu mousse-ul asta cu chocolat, daca ziceti ca este bun.
GEORGIA

#18 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 24 November 2011 - 10:34 AM

Vezi postareaGiorgiana, la 24 November 2011 - 10:12 AM, a spus:

Ma duc sa caut si eu mousse-ul asta cu chocolat, daca ziceti ca este bun.

Atentie .....pericol:da dependenta!
:love7: :lol: :)

#19 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 24 November 2011 - 11:04 AM

Vezi postareacarmaw, la 24 November 2011 - 10:34 AM, a spus:

Atentie .....pericol:da dependenta!
:love7: :lol: :)


Asta e acum! Dar daca este bun, merita si o dependenta! ;)
GEORGIA

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi