Forum Culinar: Pastrav la gratar - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pastrav la gratar

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 14 December 2009 - 03:38 AM

Pastravu' se poate face in mai multe feluri pe gratar. Da' ce-mi place mie cel mai mult este facut cu unt de lamaie. Iaca cum:

Se iau pastravi INTREGI (netaiati si necuratati) de unde stiti voi. Preferabil pastrav adevarat, nu d-ala curcubeu (corcit cu somon). Pastravpastrav. De curatat il curatati voi, da' nu oricum. Intai il spalati bine-bine de sa nu va mai sara dintre degete cand strangeti de el. Dupa aia ii luati beregata (fie il crestati sub gat, fie ii rupeti cu degetele bucata aia. Io o rup). Nu cumva sa-i faceti cezariana ca ati stricat tot rostul. Matele i le scoateti prin gat (nu-l decapitati ca-i pacat si nu mai seamana a peste) si-l si dezurecheati (ii scoateti branhiile cu degetele. Nu folositi cutit sau foarfeca ca-i pacat). Cu atentie ca s-ar putea sa va si intepati. Dupa aia il spalati bine-bine din nou cu apa rece. Repetati operatia de curatire de atetea ori cati pastravi aveti.

Bineinteles ca, inainte sa va apucati de curatat pastravii ati scos un pachet de unt din frigi si l-ati pus undeva in bucatarie (sau unde vreti voi. Eu recomand bucataria) in asa fel incat sa nu va stea in drum. Si-l lasati acolo sa se moaie.

Eh, deci ati terminat cu curatatu'. Acu va spalati pe maini si va apucati de unt. Il scoateti din haine si il puneti intr-un castron nu prea mic dar nici foarte mare. Mare destul cat sa incapa in el tot untu si pumnu' vostru.
Acu luati o lamaie si-i stoarceti, cu incredere, toata zeama. Samburii ii aruncati. Sau ii puneti la uscat pentru ca, mai incolo, sa-i plantati. O sa creasca planta de lamaie din ei.
Zeama asta de lamaie incepeti sa o turnati cu grija, putin cate putin, pe untul din castron. Si amestecati bine-bine untu' ala cu zeama de lamaie ca sa scoateti untu' din el. Iar putina zeama, iar frecat zdravan, pana nu mai intra pic de zeama in unt. Acu' e gata. Si puteti pune castronu' cu untu' de lamaie in frigider pret de cateva minute ca sa se mai intareasca putin smacul ala.

Amu va apucati iara de peste. Ba nu. Puneti pestele inapoi si faceti rost de niste frunze de salata mari. Merge si frunza de sfecla. Nu frunza de strugure, nu frunza de varza ca au aroma prea puternica si strica gustu'.
Spalati bine frunzele astea si le puneti undeva. Nu prea departa ca o sa aveti nevoie de ele mintenas.

Va apucati iara de peste. Il lasati iara si scoateti untu din frigider. Ala frecat cu lamaie. Untu', ma refer.

Acu' va apucati iara de pastravi. Pe rand. Si umpleti fiecare pastrav cu untul de lamaie. Umplut bine-bine. Pe la gat, ca si cum ati umple cu degetu' un matz. Cand o sa-i iasa untu pe cur asta-i semn ca-i umplut bine. Repetati operatia de umplere de atatea ori cati pastravi aveti.

Ce faceti cu frunzele? Pai inveliti fistecare pastrav in frunze. Da' aveti grija ca capu' si coada sa fie libere. Sa vada si el ce-i in jur. Frunzele n-o sa stea cum vreti voi ca nu-i poleiala. Asa ca ati avut grija inainte sa faceti rost de cleme d-alea de pus pesti in ele. Desfaceti clema, puneti un peste invelit acolo. Clema o sa fie prea mare asa ca mai puneti un peste invelit langa frate-su ca sa nu despartiti familia. Si dupa aia inchideti clema. Asa, inghesuiti acolo, n-o sa-si piarda hainele sa ramaie goi.

Clemele astfel randuite se pun apoi pe gratar. Dupa aia sa dau la o parte si se pun carbuni, se da foc... in fine, se aprinde gratarul. Cand jaru-i tocma bun, nu foarte puternic ca nu va apucati de facut potcoave, puneti clemele pe gratar. Si mai intoarceti din cand in cand, cand pe-o parte, cand pe alta, pana-i gata pastravu.

Dupa aia, se defac clemele (dupa ce le-ati loat de pe gratar) si se pun pastravii in farfurie. Daca ati urmat indicatiile mele intocmai, frunza de salata/stevie/etc nu s-a ars de tot ca sa se strapunga pana la peste, dar nici umeda n-a ramas.

O sa ziceti acum ca se putea si cu folie de aluminiu. Asa este. Da incearca mata sa mananci pestele cu tot cu folie. N-o sa-ti placa. Pe cand cu franzaaaaa.... eeehhhhh?

De nu v-o placea pastravu' pregatit astfel, nu-l mancati.

Ce zici?... Nu, nu se taie burta pestelui pentru ca altfel de duce pe apa Sambetii tot untu' ala pe care l-ati frecat de-ati slabit doua chile.

Iar ca vin, luati un chardonnay invechit, pret de cativa ani, in butoi de stejar. O sa-i placa pastravului. Si voo.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 December 2009 - 02:44 AM

No, ai explicat destul de citet procedeu', asa ca, de-oi avea bafta sa-mi pice-n maini niste patravi intregi, trec la treaba. Am o nedumerire: ce e clama aia de peste? Io n-am vazut, n-am auzit de-asa ceva pana acu' (ori nu stiam io ca-i de prins pestele?)? :)

#3 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 December 2009 - 09:35 AM

Interesanta reteta Dragos. cam mult unt dupa gustul meu :) .,dar cu siguranta, mult
mai suculent decat simplu pastrav pe BBQ.
Foxyy, cred ca asta-i clema lui Dragos...

http://www.triganostore.com/equipements ... d-171.html

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 December 2009 - 09:52 AM

stella a spus:

Interesanta reteta Dragos. cam mult unt dupa gustul meu :D .,dar cu siguranta, mult
mai suculent decat simplu pastrav pe BBQ.
Foxyy, cred ca asta-i clema lui Dragos...

http://www.triganostore.com/equipements ... d-171.html


Stella, multumesc frumos pentru link! Din pacate, nu posed asa ceva... Da' cum nici sanse sa fac rost de-un pastrav intreg in perioada imediat urmatoare n-am, nu ma agit cu cautatul acestei ustensile utile in bucatarie!
Io am o intrebare: daca, totusi, nu se poate si nu se poate achizitiona (prin nici o metoda cunoscuta momentan) un pastrav intreg, nu s-ar putea coase burta dihaniei? Imi dau seama ca untu' tre' sa se topeasca si sa ramana in animal, da' ma gandeam sa-l asez cu burta-n sus si sa-l cos mai sanatos (desi n-am habar cum se comporta la cusut carnea de peste). :D

#5 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 29 December 2009 - 02:41 PM

stella a spus:

Interesanta reteta Dragos. cam mult unt dupa gustul meu :pupic: .,dar cu siguranta, mult
mai suculent decat simplu pastrav pe BBQ.
Foxyy, cred ca asta-i clema lui Dragos...

http://www.triganostore.com/equipements ... d-171.html


Aia-i clema mea :pupic:

Unt nu-i prea mult ca se va scurge. Si vei vedea ca pastravul va avea un gust minunat si nu vei simti grasime si arome minunate. Si de pastrav si de restul.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#6 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 29 December 2009 - 02:45 PM

foxyy a spus:

Io am o intrebare: daca, totusi, nu se poate si nu se poate achizitiona (prin nici o metoda cunoscuta momentan) un pastrav intreg, nu s-ar putea coase burta dihaniei? Imi dau seama ca untu' tre' sa se topeasca si sa ramana in animal, da' ma gandeam sa-l asez cu burta-n sus si sa-l cos mai sanatos (desi n-am habar cum se comporta la cusut carnea de peste). :pupic:


Bineinteles ca poti coase burta dihaniei. Da' e munca mai multa decat sa iei beregata pestelui si apoi sa-l cureti asa cum zisei io. In plus, una e sa-l prezinti pe farfurie "intreg", alta e sa-l prezinti cu burta cusuta. Ca daca e intreg o sa te intrebe toata lumea cum ai facut de-i intreg si fara matze :pupic:

Plus ca burta pastravului ii moale si o sa se rupa.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#7 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 29 December 2009 - 04:32 PM

Retetele tele sunt literatura curata :pupic: :pupic: :lol:

Keep them coming!

Pe cand insa si o fotografie cat de mica?
Indiferent de reteta sau topicul la care ... pui botul : :D : (Scuzati franceza :oops: )
Nu de alta da' sa bucuram si retina :shock: nu doar intelectul si imaginatia.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 29 December 2009 - 05:15 PM

dragos a spus:

foxyy a spus:

Io am o intrebare: daca, totusi, nu se poate si nu se poate achizitiona (prin nici o metoda cunoscuta momentan) un pastrav intreg, nu s-ar putea coase burta dihaniei? Imi dau seama ca untu' tre' sa se topeasca si sa ramana in animal, da' ma gandeam sa-l asez cu burta-n sus si sa-l cos mai sanatos (desi n-am habar cum se comporta la cusut carnea de peste). :pupic:


Bineinteles ca poti coase burta dihaniei. Da' e munca mai multa decat sa iei beregata pestelui si apoi sa-l cureti asa cum zisei io. In plus, una e sa-l prezinti pe farfurie "intreg", alta e sa-l prezinti cu burta cusuta. Ca daca e intreg o sa te intrebe toata lumea cum ai facut de-i intreg si fara matze :lol:

Plus ca burta pastravului ii moale si o sa se rupa.



Ma gandeam io ca nu prea mere cusuta burtica dihaniei, da' am zis sa intreb. Estetica va avea de suferit clar!!!!! O sa-mi misc lunetele prin acvarii, poate-poate vaz frun pastrav intreg, da' slabe sanse. Oricum, nu se stie de unde sare 'epurasu', pardon, pastravu'! :pupic:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi