Forum Culinar: Santa Claus is coming to town... - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Santa Claus is coming to town...

#21 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 December 2011 - 09:17 PM

Foarte frumos! Bucurie, fericire, tinerete fara batrînete! Asta emana pregatirile tale de Craciun!
Si despre ce deanj vorbesti dom'le? Aia e dezordine? Tri jucarii pe jos? Eu credeam ca face parte din decoratia de sub brad!

De la mine un Santa Baby, interpretat de Buble :
(asculta textu')

http://www.youtube.c...h?v=lbbFpzly3eo
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#22 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 December 2011 - 09:17 PM

As vrea sa te vizitez si io, pe langa Santa..... :notworthy:
Ai facut numai bunataturi, bravo! Si ai mai si aranjat artistic totul, felicitari! :headbang:

#23 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 26 December 2011 - 09:22 PM

Toata admiratia Koralina! :notworthy:

Eu mi-am propus de mult sa postez si eu aici meniul meu, dar zau ca nu reusesc.Nu reusesc sa pozez totul, sunt atat de prinsa in pregatiri ca nu mai iau aparatul in mana.

#24 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 26 December 2011 - 09:29 PM

Arata totul de revista,Corina si se simte din poze ca a fost si apetisant!Bravo ca ai reusit atatea! :notworthy:

Eataly,si eu patesc la fel,mereu sunt in graba sau e foame mare,sau multe de facut,sau se raceste si numai la poze nu ajung mainile.Acum de Craciun,spre exemplu,nu mancasem de dimineata si era cred aproape 3 cand am ajuns acasa,asa ca am aranjat si eu in graba si am reusit vreo doua poze,dar daca era sa fim mai multi,garantat ca nu reuseam nici o branza sa pozez.

Si-asa ma las pagubasa de multe ori,bravo fetelor care reusesc si nu doar poze,ci poze de revista!

#25 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 26 December 2011 - 10:01 PM

Despre deranj, ce să zic... ia, mă alintam şi eu... :appl:
În privinţa decoraţiunilor de la Mercedes, n-am decât o pretenţie: mică, mică, aşa , că-s modestă de felul meu... :headbang: la decapotabile prefer culoarea roşie...iar în loc de Rolex, un inel cu diamant... "Diamonds are the girl"s best friends..." :notworthy: şi în rest , ştie moşu... :love7: ăla din cântec, vreau să zic... :71:

Răspunsul era pentru Maya...
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#26 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 26 December 2011 - 10:03 PM

Vezi postareaFoxyy, la 26 December 2011 - 09:17 PM, a spus:

As vrea sa te vizitez si io, pe langa Santa..... :notworthy:
Ai facut numai bunataturi, bravo! Si ai mai si aranjat artistic totul, felicitari! :love7:


Eşti invitata mea, Fox... mai avem , dacă nu ajunge, mai facem, că până ajungi tu la mine, din B în BM, apuc... :headbang:
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#27 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 26 December 2011 - 10:06 PM

Vezi postareaEataly, la 26 December 2011 - 09:22 PM, a spus:

Toata admiratia Koralina! :notworthy:

Eu mi-am propus de mult sa postez si eu aici meniul meu, dar zau ca nu reusesc.Nu reusesc sa pozez totul, sunt atat de prinsa in pregatiri ca nu mai iau aparatul in mana.


Lili , eu fac şi poze neartistice, că altfel nici eu nu aş reuşi , dar nici nu vreau să concurez cu Adriana, Maya şi alte doamne care fac şi mâncare bună şi poze frumoase... am şi eu limitele mele, pe care mi le recunosc da" las" că vine şi vremea mea... :headbang:
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#28 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 26 December 2011 - 10:10 PM

Vezi postareaEllani, la 26 December 2011 - 09:29 PM, a spus:

Arata totul de revista,Corina si se simte din poze ca a fost si apetisant!Bravo ca ai reusit atatea! :notworthy:

Eataly,si eu patesc la fel,mereu sunt in graba sau e foame mare,sau multe de facut,sau se raceste si numai la poze nu ajung mainile.Acum de Craciun,spre exemplu,nu mancasem de dimineata si era cred aproape 3 cand am ajuns acasa,asa ca am aranjat si eu in graba si am reusit vreo doua poze,dar daca era sa fim mai multi,garantat ca nu reuseam nici o branza sa pozez.

Si-asa ma las pagubasa de multe ori,bravo fetelor care reusesc si nu doar poze,ci poze de revista!


Nici eu nu reuşesc să pozez tot, dar de data asta am reuşit măcar principalele faze, după cum am mai spus, important era spiritul de sărbătoare, nu perfecţiunea... chiar şi aranjatul în grabă este tot un efort- cred că şi la mine se vede că am făcut unele lucruri în grabă, dar noi ne-am simţit bine ( mă rog, mai puţin eu , care-s cam perfecţionistă... :headbang: - maaaare defect şi ăsta... :love7: )
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#29 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 December 2011 - 10:29 PM

Koral ma faci si sa rosesc, asa pusa in rama pentru o bagatela!
super super super totul si ce perfectiune vrei mai mult de atat?

asa cum spunea si Maya, trebuie sa repet si eu: se simte tineretea, pacea, bucuria ...

decoratiunile imi plac teribil! ce sunt cizmele alea? si de unde sunt foile de organza care sunt asa de diafane, dar totusi asa de festive ...?

dar chiar, copiii pe langa cele 3 bile puse la deruta sub brad ...pare ca te-au mai ajutat pe ici pe colo... nu-i asa?

La ce scris frumos era si pacat sa le tiparesti! O caligrafie de doamna profesoara, nu alta! Minunat meniul si scris si prezentat ... de gustos nu pun dubii ... bine ca am burta plina ... :notworthy:

Koral felicitari!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#30 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 27 December 2011 - 12:10 AM

:snorting: :) :)

Felicitari Koral!

Eu nu ma vazut decat multa imaginatie, simt artistic si umor. Si bineinteles....prajiturile!!!!

Mi-a placut si mie ideea cu cizmele, am sa caut si eu pentru la anul.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#31 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 27 December 2011 - 12:22 AM

Bravo Koralinda !
Si eu te admir pentru ca pe langa pregatiri ai mai avut putere sa fotografiezi totul .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#32 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 December 2011 - 12:35 AM

Foarte frumos Koral, felicitarile mele!! Eu nu am reusit sa pozez decat aperitivele!! :snorting:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#33 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 12:54 AM

Felicitari Koral, foarte fain totul !
Ciubotica rosie ca a ta am si eu, mi-au trimis ai mei intr-un an.
Maine sper sa postez si eu ceva, n-am avut timp pana acum, dar maine-mi fac, de-acum m-am linistit si eu.

Ai o caligrafie foarte frumoasa!

#34 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 27 December 2011 - 12:18 PM

Mulţumesc tuturor pentru aprecieri, de fapt, vă apreciaţi pe voi însevă, pentru că marea majoritate a prezentării mele a fost realizată cu lucruri învăţate de la voi...

Daniella, chiar a meritat să scriu despre friptura ta, aşa cum ai zis, se poate transforma în zilele următoare în altceva, azi, de pildă, eu o voi pune , tăiată bucăţele, din ultimele 4 feliuţe, în foi de tortilla, cu cartofi pai etc...

Ciuboţelele roşii sunt din plastic, au fost ambalajul unor dulciuri din pachetele de Moş Nicolae pe care primarul nostru le-a distribuit tuturor copiilor din grădi şi şcoli... ( eu am 2 de la copiii mei şi am mai primit 2 de la sora mea, care are şi ea 2 copii dar mai mari, şi au renunţat la ele)După rolul decorativ le-am umplut cu sărăţele şi sticksuri, apoi vor ţine creioane şi carioci pe birou... apoi mai găsesc eu la ce le voi folosi... :)

Organza am găsit-o în Kaufland, pe tub de carton, 2m jumate lungime, 40 cm lăţime, 4 roni sulul. Se taie cu foarfecă obişnuită, nu se destramă, am folosit-o anul ăsta la o grămadă de chestii( inclusiv ca suport de farfurii la inspecţie, dacă vă amintiţi...)


Iar caligrafia, mulţumesc, am mascat cu ea lipsa abilităţii mele de a lucra la calculator, nu am Mozzila aşa că am descărcat un meniu gol postat de Maya, şi am făcut şi eu ca Steve Jobs...un minicurs de caligrafie... :) Poate reuşesc să ajung şi eu bogat ca el... :)

Poza de la Maya: ( mulţumesc, Maya :) )

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2011/post-508-13249811302276.png

Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#35 Useril este offline   bbenyci 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 09-December 09
  • Locationarad

Postat 27 December 2011 - 03:43 PM

Vezi postareakoral, la 27 December 2011 - 12:18 PM, a spus:

Mulţumesc tuturor pentru aprecieri, de fapt, vă apreciaţi pe voi însevă, pentru că marea majoritate a prezentării mele a fost realizată cu lucruri învăţate de la voi...

Daniella, chiar a meritat să scriu despre friptura ta, aşa cum ai zis, se poate transforma în zilele următoare în altceva, azi, de pildă, eu o voi pune , tăiată bucăţele, din ultimele 4 feliuţe, în foi de tortilla, cu cartofi pai etc...

Ciuboţelele roşii sunt din plastic, au fost ambalajul unor dulciuri din pachetele de Moş Nicolae pe care primarul nostru le-a distribuit tuturor copiilor din grădi şi şcoli... ( eu am 2 de la copiii mei şi am mai primit 2 de la sora mea, care are şi ea 2 copii dar mai mari, şi au renunţat la ele)După rolul decorativ le-am umplut cu sărăţele şi sticksuri, apoi vor ţine creioane şi carioci pe birou... apoi mai găsesc eu la ce le voi folosi... :)

Organza am găsit-o în Kaufland, pe tub de carton, 2m jumate lungime, 40 cm lăţime, 4 roni sulul. Se taie cu foarfecă obişnuită, nu se destramă, am folosit-o anul ăsta la o grămadă de chestii( inclusiv ca suport de farfurii la inspecţie, dacă vă amintiţi...)


Iar caligrafia, mulţumesc, am mascat cu ea lipsa abilităţii mele de a lucra la calculator, nu am Mozzila aşa că am descărcat un meniu gol postat de Maya, şi am făcut şi eu ca Steve Jobs...un minicurs de caligrafie... :) Poate reuşesc să ajung şi eu bogat ca el... :)

Poza de la Maya: ( mulţumesc, Maya :) )


Felicitari Koral simplu si foarte rafinat, ai lucrat ceva si tu la masa festiva si ai mai avut si copilasi, pai eu te inteleg foarte bine...
Felicitari si pentru aranjamente si pentru meniul executat, Bravo!
Sa ai sarbatori fericite in contiunuare si multa sanatate sa vedem ce urmeaza si pentru revelion. Te pup cu drag si la multi ani pentru 2012!
Imagine postata

Arienne Sophie

Imagine postata
Nicole Anamaria

http://bbenyci.blogspot.com/

#36 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 27 December 2011 - 07:16 PM

Vezi postareabbenyci, la 27 December 2011 - 03:43 PM, a spus:

Vezi postareakoral, la 27 December 2011 - 12:18 PM, a spus:

Mulţumesc tuturor pentru aprecieri, de fapt, vă apreciaţi pe voi însevă, pentru că marea majoritate a prezentării mele a fost realizată cu lucruri învăţate de la voi...

Daniella, chiar a meritat să scriu despre friptura ta, aşa cum ai zis, se poate transforma în zilele următoare în altceva, azi, de pildă, eu o voi pune , tăiată bucăţele, din ultimele 4 feliuţe, în foi de tortilla, cu cartofi pai etc...

Ciuboţelele roşii sunt din plastic, au fost ambalajul unor dulciuri din pachetele de Moş Nicolae pe care primarul nostru le-a distribuit tuturor copiilor din grădi şi şcoli... ( eu am 2 de la copiii mei şi am mai primit 2 de la sora mea, care are şi ea 2 copii dar mai mari, şi au renunţat la ele)După rolul decorativ le-am umplut cu sărăţele şi sticksuri, apoi vor ţine creioane şi carioci pe birou... apoi mai găsesc eu la ce le voi folosi... :P

Organza am găsit-o în Kaufland, pe tub de carton, 2m jumate lungime, 40 cm lăţime, 4 roni sulul. Se taie cu foarfecă obişnuită, nu se destramă, am folosit-o anul ăsta la o grămadă de chestii( inclusiv ca suport de farfurii la inspecţie, dacă vă amintiţi...)


Iar caligrafia, mulţumesc, am mascat cu ea lipsa abilităţii mele de a lucra la calculator, nu am Mozzila aşa că am descărcat un meniu gol postat de Maya, şi am făcut şi eu ca Steve Jobs...un minicurs de caligrafie... :P Poate reuşesc să ajung şi eu bogat ca el... =))

Poza de la Maya: ( mulţumesc, Maya :floare: )


Felicitari Koral simplu si foarte rafinat, ai lucrat ceva si tu la masa festiva si ai mai avut si copilasi, pai eu te inteleg foarte bine...
Felicitari si pentru aranjamente si pentru meniul executat, Bravo!
Sa ai sarbatori fericite in contiunuare si multa sanatate sa vedem ce urmeaza si pentru revelion. Te pup cu drag si la multi ani pentru 2012!



Mulţumesc, e-adevărat că atunci când ai copiii învârtindu-se printre picioarele tale, oalele din bucătărie şi pe sub bradul din sufragerie,planurile de-acasă suferă maaaari modificări...dar până la urmă toate aceste amănunte neprevăzute scot la iveală creativitatea şi originalitatea pe care, altminteri, nu le-ai fi descoperit...
Pentru revelion , încă nu ştiu ce va fi, clar vom sta acasă anul acesta, dar încă nu am făcut lista cu preferinţe...dar de dansat, SI-GUR vom dansa... :P
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#37 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 December 2011 - 01:24 AM

Vezi postareakoral, la 27 December 2011 - 12:18 PM, a spus:

Ciuboţelele roşii sunt din plastic, au fost ambalajul unor dulciuri din pachetele de Moş Nicolae pe care primarul nostru le-a distribuit tuturor copiilor din grădi şi şcoli... ( eu am 2 de la copiii mei şi am mai primit 2 de la sora mea, care are şi ea 2 copii dar mai mari, şi au renunţat la ele)După rolul decorativ le-am umplut cu sărăţele şi sticksuri, apoi vor ţine creioane şi carioci pe birou... apoi mai găsesc eu la ce le voi folosi... :D

Organza am găsit-o în Kaufland, pe tub de carton, 2m jumate lungime, 40 cm lăţime, 4 roni sulul. Se taie cu foarfecă obişnuită, nu se destramă, am folosit-o anul ăsta la o grămadă de chestii( inclusiv ca suport de farfurii la inspecţie, dacă vă amintiţi...)


Iar caligrafia, mulţumesc, am mascat cu ea lipsa abilităţii mele de a lucra la calculator, nu am Mozzila aşa că am descărcat un meniu gol postat de Maya, şi am făcut şi eu ca Steve Jobs...un minicurs de caligrafie... :P Poate reuşesc să ajung şi eu bogat ca el... :P

Poza de la Maya: ( mulţumesc, Maya :P )


Multumesc Koral pentru explicatii! Ai o inventivitate si o atentie la detalii de admirat! O sa o cau si eu organza, sa vedem apoi daca o sa-mi mai amintesc la ce as putea sa o folosesc ... =))
Eu vad doar abilitati, ce lipsa???!!!

Sunt foarte multumita ca v-a placut friptura! :notworthy:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#38 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 17 September 2015 - 12:56 PM

Vezi postareakoral, la 26 December 2011 - 06:16 PM, a spus:

salată de surimi, fff. bună şi rapidă , recomand din suflet, imediat vă spun cum am făcut-o, succes colosal şi muncă infimă...

Stiu ca am dezgropat un topic vechi, dar am scotocit peste tot si nu am reusit sa aflu reteta...
O povestesti? multam

#39 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 20 September 2015 - 04:51 PM

Nu stiu cum a facut-o Koral , dar eu o fac asa:

- 250 g batoane surimi , 2 conserve de porumb dulce , 1 ceapa rosie , 3-4 oua fierte , 1 cutie mica danone cremosso , maioneza , sare , piper

Surimi se decongeleaza si se taie cubulete.Porumbul se spala si se scuge bine de apa.Ceapa se toaca marunt.Ouale fierte se taie cubulete.Ingredientele se amesteca , se adauga maioneza amestecata cu iaurt si se condimenteaza cu sare si piper.Se da la frigider cateva ore.

#40 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 21 September 2015 - 01:36 PM

Vezi postareaPhoenix, la 20 September 2015 - 04:51 PM, a spus:

Nu stiu cum a facut-o Koral , dar eu o fac asa:

- 250 g batoane surimi , 2 conserve de porumb dulce , 1 ceapa rosie , 3-4 oua fierte , 1 cutie mica danone cremosso , maioneza , sare , piper

Surimi se decongeleaza si se taie cubulete.Porumbul se spala si se scuge bine de apa.Ceapa se toaca marunt.Ouale fierte se taie cubulete.Ingredientele se amesteca , se adauga maioneza amestecata cu iaurt si se condimenteaza cu sare si piper.Se da la frigider cateva ore.

Iti multumesc pentru raspuns.
Eram curioasa de retata Koraliana, fiindca o lauda si in castron vad si alte legume (rosii si verzi).

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi