Forum Culinar: Pastrav la jar - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pastrav la jar

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 14 December 2009 - 03:51 AM

Un amic care a fost, cu ceva vreme, in Romania si s-a preumblat pe si printre munti, mi-a povestit ce pastrav fain a mancat prin preumblarile dumisale. Io am zambit pentru ca mancasem si io, cu ani in urma, undeva la o stana.

Aveti grija ca, in drum, sa dati pe la o pastravarie si sa va tocmiti pentru ceva pastravi mai frumosi. Sa nu fie mari dar nici prea mici ci taman bine potriviti. Si plecati mai departe pana ajungeti in poienita aia de vis, langa fir de apa si margine de padure de brazi.

Faceti o groapa nu foarte adanca si tocmiti in ea un foc din crengi de brad. Pan' se face jarul, rupeti beregata la pastravi si curatati-i bine de mate si alte alea (nu uitati sa-l dezurecheati). Si spalati-l binebine pana-i spalat de tot.

Va duceti apoi prin padure si luati coaja de brad, coaja in care veti impacheta fiecare pastrav. Bradul nu trebuie sa fie prea batran ca o sa va dea coaja dumnealui de furca.

Veniti cu coaja la locul de popas si inveliti fiecare peste in coaja, cu "miezul" cojii catre peste. Apoi infasurati plicul asta in multe crengute tinere de brad si legati pachetul cu alte crengute.

Cand jaratecul ii gata facut il strangeti in mijlocul gropii si puneti pachetele astea de jur imprejurul jarului, la facut. Le mai intoarceti, din cand in cand, ca sa se faca bine pestele. Daca le puneti direct pe jar or sa se desfaca repede ca se arde legatura. Dar puteti incerca si asa daca vreti. Iar daca faceti asa, e de ajuns sa le invartiti doar o data, dupa ce s-a carbonizat coaja care sta pe jar. Si cand s-a carbonizat si coaja ailalta, ii taman bun de mancat.

Si daca nu v-o placea, sa mi-l dati mie.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 December 2009 - 11:02 AM

Dragos, reteta asta si cealalta sunt de indexat ca retete romanesti?

#3 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 14 December 2009 - 11:05 AM

Adriana a spus:

Dragos, reteta asta si cealalta sunt de indexat ca retete romanesti?


Asta... creca da. Cealalta nu ca-i talieneasca.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 14 December 2009 - 11:23 AM

dragos a spus:

Si daca nu v-o placea, sa mi-l dati mie.


Sincer sa fiu (dar fara suparare, te rog :) ) nu-mi place faza cu jupuitul unui brad tanar si viu, mai ales ca nu scrie nicaieri de plantatul altuia.
Incercand sa duc mai departe gluma, tacamurile ar trebui sterse dupa folosire cu blanita ultimului pui de urs Panda :twisted: ( :porc: stiu ca ei se atin mai mult prin crangul de bambusi) iar jarul sa fie din crengile dispre varf ale unui sequoia multimilenar.

Hai s-o dregem.
Mergem la pastravarie, alea-alea, apoi la exploatarea forestiera unde sunt braduleti proaspat taiati, cerem-primim coaja mustind de rasina, sapam groapa altuia, facem rugul, mancam pestii, stingem jarul, astupam groapa, stangem gunoaiele, re-ecologizam zona - Mamadeus - fericit :?:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi