Forum Culinar: Pandispan clasic - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pandispan clasic

#21 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 March 2013 - 03:44 PM

Vezi postareaGinaP, la 17 March 2013 - 02:12 PM, a spus:

Deeeci, am facut si eu ieri un tort cu pandispanul clasic...big mistake ca nu l-am insiropat, ca a iesit uscaaaat rau. Si nici nu mi-a crescut cat cel al Laurei, chiar daca am folosit aceleasi ingrediente. :love7: Cum putem face un blat care sa nu necesite insiropare? Si cum pot face un pandispan cu cacao care sa si creasca?


Incearca-l si pe asta :wub:

http://artaculinara....dpost__p__72868


..........da , exact. si eu am redus zaharul de la 240 gr la 180, fiind asta si cantitatea de amidon.
trebuie intai batut albusul spuma, ( eu la ken) apoi adaugat "din mers" galbenusurile ( erau 6 oua mari)
apoi zaharul tos tot 2din mers" incet incet, ca la bezele. apoi am pus zeama de lamaie, am micsorat viteza si am adaugat amidonul/maizena.
se toarna in forme, Nu se niveleaza cu spatula, Nu se bat de masa ca sa se niveleze, Nu se pune praf de copt.
se dau formele ( mi-au iesit 2 ) la cuptorul incalzit la 180° pentru cca 20 min, apoi se scade temp la 170° alte 15 min, ( cca 1-2 min mai mult sau mai putin cum credet si va stiti cuptorul) . dupa ce e gata, se stinge cuptorul si se lasa tavile inca 5 min cu usa intredeschisa.
apoi se lasa sa se raceasca , si in final se scot pe gril.
sunt extrem de lejere ( si consistenta si greutatea) si "nu cad"
am uitat , usa la cuptor NU se deschide deloc in timpul coacerii. et voilà...............

#22 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 March 2013 - 03:59 PM

Eu l-am facut mereu ca AICI si a iesit tot timpul inalt.
Aceeasi cantitate de oua faina si zahar, de aceea intotdeauna cantaresc mai intai ouale.

#23 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 18 March 2013 - 04:29 PM

Vezi postareaGinaP, la 17 March 2013 - 02:12 PM, a spus:

am facut si eu ieri un tort cu pandispanul clasic...big mistake ca nu l-am insiropat, ca a iesit uscaaaat rau. Si nici nu mi-a crescut cat cel al Laurei, chiar daca am folosit aceleasi ingrediente. :pupic: Cum putem face un blat care sa nu necesite insiropare? Si cum pot face un pandispan cu cacao care sa si creasca?


blatul ca sa fie umed are nevoie de ingrediente precum ulei, apa sau ulei, iaurt...s.a.m.d

incearca negresa. o folosesc foarte des la torturi. si daca nu doresti ca blatul sa fie maro in loc de cacao pui faina sau mud cake (foarte umed si sfaramicios)

http://artaculinara....__1

de ce nu ti-a crescut blatul nu am idee. pot fi multe cauze.....citeste sfaturile hui kikenhana referitoare la secretele cofetariei: http://artaculinara....__1

Daca doresti ca blatul sa-ti creasca FARA bolta coace-l la o temperatura mai joasa. Si anume reteta spune sa-l coci la 180 grade...pune-l 150 grade sau daca ai cuptor cu gaz atunci pune butonul cal la un sfert distanta deasupra pozitiei de minim. Ti se va mari astfel perioada de coacere.

#24 Useril este offline   TANIA TROFIMOV 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 08-June 10

Postat 17 November 2013 - 06:07 PM

[Super arata pandispanul

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi