Forum Culinar: Intrebare - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebare ...despre albusuri

#1 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 09 January 2012 - 10:15 PM

Buna seara,

Stie cineva cum pot sa fierb doar albusul de la ou? Da, stiu...suna ca naiba :rolleyes: . Pana acum am fiet oua si am aruncat galbenusul (nu-mi place absolut deloc!). Am gasit de cumparat doar albus, in sticluta...dar cum il fierb???? Am incercat sa fac omleta...nu-mi place. Am vazut undeva, nu mai stiu nici cand nici unde (cred ca nu mai sunt chiar sigura nici de ce am vazut :rolleyes: ) ca puneau folie transparenta intr-o cescuta, varsau albusul, apoi legau folia si il fierbeau?? Poate fi asta o metoda? Rezista folia transparenta de bucatarie la fiert? Cunoasteti voi alte metode?

Multumesc!
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#2 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 09 January 2012 - 10:20 PM

N-am facut niciodata,dar zic incerc si eu sa dezleg enigma,poate ar fi o solutie fiertul in apa cu sare.Am vazut ca asa se fierbe oul intreg,deci ar trebui teoretic sa fiarba si albusul,turnat cate un pic in apa fierbinte(dar ma gandesc ca nu clocotinda,sa nu se imprastie in vas).Nu dati cu :rolleyes: daca-i pe-alaturi sugestia :rolleyes:

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 09 January 2012 - 10:21 PM

Eu stiu de la tata ca ouale sparte se pot fierbe in apa. Clocotita, nu rece.
Pui apa (mai multa) intr-o cratita inalta, iar cand clocoteste, pui albusul. Ii dai drumul cat mai de deasupra apei poti tu si cat mai "la gramada", ca sa nu se imprastie foarte rau in apa. Oricum se va imprastia, dar asta e! Poti pune mai multe albusuri deodata, nu-i bai! Si, cand pui apa la fiert, ii pui si sare ca sa se sareze si ouale in timpul fiertului.
Noi asa facem ouale intregi, dar tu le poti separa, inainte de fierbere, daca nu suporti galbenusul.
Pofta buna! :rolleyes:

#4 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 09 January 2012 - 10:48 PM

Eu zic ca functioneaza faza cu folia transparenta,dar sa fie una de calitate si sa nu atinga fundul vasului in care fierbi;sau intr-o punga de bucatarie,din aia de 1 L,sau asa ceva,la fel sa nu atinga fundul vasului.O tii cumva cu mana in apa;oricum albusul e rapid gata
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#5 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 09 January 2012 - 10:58 PM

Asa am vazut si eu, fiert in punga.Punga de merge la cuptor.Legi coltisorul si pui la fiert.
Am vazut si umplut.Adica in mijlocul albusului era o rosioara, o maslina, o bulina, ce vrei.

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 January 2012 - 11:33 PM

Ti-ar trebui asta
Imagine atasata: monthly_01_2012/post-4-13261447763238.jpg

#7 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 10 January 2012 - 07:55 AM

Fierbi apa cu o lingurita de sare si putin otet .
Dupa ce apa a fiert,reduci focul si pui albusul cu polonicul .
Dupa ce scufunzi polonicul cu albusul in apa ,lasi cateva secunde si apoi retragi usor polonicul.
Albusul nu se mai imprastie .
Dar cred ca merge si in punga.Poti incerca si in punga pentru congelator,care e destul de rezistenta .
Succes !
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 10 January 2012 - 09:27 AM

Intrebare, fara nici o tenta rau-voitoare sau de scandal: da' plasticul nu se descompune la caldura? Sa ma explic ce vreau sa aflu: la scarbiciu, avem tonomate de cafele / ceaiuri, care dau miraculoasele beuturi in pahare de plastic. Din ce-am simtit eu in vele 7 dati cand am catadicsit sa iau ceva de baut de la masinaria cu pricina, mi s-a parut ca zeama din paharele de plastic e amara. Indiferent ca era vorba de cafea, ciocolata calda, ceai sau lapte. Am pus cana (de ceramica) la tonomat si intr-adevar, gustul e altul!
Avem si dozator de apa (calda si rece). M-am lasat rapid de facutul ceaiului in pahare de plastic si aici. Avea un gust amar, de parca era pelin. Am adus o cana la biuro si fac ceai doar in ea.

Oare nu se simte si la fiert acelasi lucru? A facut cineva operatiunea asta? :)

#9 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 10 January 2012 - 10:17 AM

Vezi postareaFoxyy, la 10 January 2012 - 09:27 AM, a spus:

Intrebare, fara nici o tenta rau-voitoare sau de scandal: da' plasticul nu se descompune la caldura? Sa ma explic ce vreau sa aflu: la scarbiciu, avem tonomate de cafele / ceaiuri, care dau miraculoasele beuturi in pahare de plastic. Din ce-am simtit eu in vele 7 dati cand am catadicsit sa iau ceva de baut de la masinaria cu pricina, mi s-a parut ca zeama din paharele de plastic e amara. Indiferent ca era vorba de cafea, ciocolata calda, ceai sau lapte. Am pus cana (de ceramica) la tonomat si intr-adevar, gustul e altul!
Avem si dozator de apa (calda si rece). M-am lasat rapid de facutul ceaiului in pahare de plastic si aici. Avea un gust amar, de parca era pelin. Am adus o cana la biuro si fac ceai doar in ea.

Oare nu se simte si la fiert acelasi lucru? A facut cineva operatiunea asta? Imagine postata


Cine stie ce plastic de doi bani o fi la paharele alea.Fa-ti in continuare in cana,ca-i mai sigur.

Eu am folosit punga de aia de la Aldi,de congelator,pentru omleta Yandirei si nu s-a descompus
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 10 January 2012 - 10:25 AM

Vezi postareapetunie, la 10 January 2012 - 10:17 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 10 January 2012 - 09:27 AM, a spus:

Intrebare, fara nici o tenta rau-voitoare sau de scandal: da' plasticul nu se descompune la caldura? Sa ma explic ce vreau sa aflu: la scarbiciu, avem tonomate de cafele / ceaiuri, care dau miraculoasele beuturi in pahare de plastic. Din ce-am simtit eu in vele 7 dati cand am catadicsit sa iau ceva de baut de la masinaria cu pricina, mi s-a parut ca zeama din paharele de plastic e amara. Indiferent ca era vorba de cafea, ciocolata calda, ceai sau lapte. Am pus cana (de ceramica) la tonomat si intr-adevar, gustul e altul!
Avem si dozator de apa (calda si rece). M-am lasat rapid de facutul ceaiului in pahare de plastic si aici. Avea un gust amar, de parca era pelin. Am adus o cana la biuro si fac ceai doar in ea.

Oare nu se simte si la fiert acelasi lucru? A facut cineva operatiunea asta? Imagine postata

Cine stie ce plastic de doi bani o fi la paharele alea.Fa-ti in continuare in cana,ca-i mai sigur.
Eu am folosit punga de aia de la Aldi,de congelator,pentru omleta Yandirei si nu s-a descompus

Clar ca-s pahare de cacao.... Eu am simtit gustul ciudat de la bun inceput, da' nu stiam care-i baiu'. Tot vroiam sa aduc cana de acasa, dar mereu uitam. No, cand n-am mai uitat si mi-am facut ceaiul in ea..... m-am prins de unde venea amarala. De la plasticele lu' peste! :angryfire:

#11 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 January 2012 - 10:47 AM

Eu optez pentru varianta lui Pisco, care garantat functioneaza!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#12 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 10 January 2012 - 11:17 AM

Va multumesc mult la toate! :angryfire: :P .
Incerc si va spun ce a iesit.
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi