Forum Culinar: Origami... - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Origami... ...sau cum sa ne mai tinem copiii ocupati!

#1 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 09 January 2012 - 11:44 PM

Vineri am o petrecere cu copii la mine acasa.Storcandu-mi creierii astazi in magazin incercand sa fur o idee de ocupatie pentru copii ca sa nu fie plictisitor,mi-au sarit ochii pe un set pentru origami cu hartie cu tot.
Nu l-am cumparat ca era cam scump pt cele 4 modele ce le avea,dar am mers in prima librarie si am cumparat o carte cu mai multe modele.In carte sunt si hartii cu modelele si culorile animalelor,dar eu nu am vrut sa stric hartia pt incercarile mele.(Acum seara am mai cumparat un set de hartie colorata,taiata pe marime)

Eu am facut cateva modele-victime cu hartie alba,ca sa nu stric hartia speciala din setul cu cartea.

Pentru ca toti copiii sunt cam de 7-8 ani,am ales o carte cu modele de animale:

Fisier atasat  _MG_0267.jpg (593.66K)
Number of downloads: 3

Fisier atasat  _MG_0289.jpg (1.25MB)
Number of downloads: 2

Astea-s hartiile din carte:

Fisier atasat  _MG_0287.jpg (529.23K)
Number of downloads: 3



Viermele e un model mai usurel si il pot face si cu Amelie:

Fisier atasat  _MG_0272.jpg (613K)
Number of downloads: 1

Broscuta nici ea nu e prea complicata:

Fisier atasat  _MG_0274.jpg (593.58K)
Number of downloads: 2

Cocor:

Fisier atasat  _MG_0277.jpg (610.95K)
Number of downloads: 3

Delfin:

Fisier atasat  _MG_0278.jpg (605.28K)
Number of downloads: 2

Pinguin:

Fisier atasat  _MG_0280.jpg (632.95K)
Number of downloads: 0

Elefant(vad ca i-a alunecat intre timp gatul intre omoplati si arata cam cocosat,saracul):

Fisier atasat  _MG_0284.jpg (644.11K)
Number of downloads: 0

Panda:

Fisier atasat  _MG_0286.jpg (610.03K)
Number of downloads: 2

Pentru ca pana acum in afara de barcuta,sararita,coif si avion nu am facut nimic din hartie,eu sunt multumita de creatiile mele Imagine postata

Sper ca si copiii sa aiba distractie vineri,ca daca nu am bulit-o.
Nu am alta idee cu ce as putea sa-i tin macar o ora ocupati,ca sa plece cu ceva de la noi.


Eu am de gand ca pana vineri sa fac toate modelele ca sa imi fie mai usor sa le explic,asa ca stati pe aproape daca mai vreti sa vedeti si alte figuri,sau,poate chiar vreti sa postati si voi cate ceva facut de voi
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 09 January 2012 - 11:47 PM

Nu-s ce-or sa faca vineri copiii la tine, da' io stau pe receptie, pregatita pentru noi exemple! :rolleyes:

#3 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 10 January 2012 - 09:10 AM

petunico, hai ca te tzuc! Imagine postata acum pot sa fac lucruri noi la "atelierul de creatie" cu Maia mea.


in concediul meu de o saptamana am avut zilnic "programate" minim 2 ore de joaca doar cu Maia. a profitat de mine cat a putut, draga de ea, ca in rest nu prea apuc sa ma joc cu ea :) faceam "atelier de creatie" impreuna: desenat, pictat, hainute la papusi... si mi-am dat seama ca mi-am cam iesit din mana. pe vremuri coseam hainute, tricotam si crosetam... acum parca am 2 maini stangi Imagine postata

#4 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 11 January 2012 - 10:04 AM

Foxxy, sa revin cu noi modele,ca ieri mi-am mai luat o carte de la biblioteca.Trebuie sa o studiez!
Eu sper sa le placa si copiilor ideea.

Boni,te cred ca te bucuri.Si eu sunt in pana de idei.Nu mai stiu ce sa mai fac cu ei.
Asta cu mainile stangi o cunosc si eu.
Uite,eu nu m-am gandit sa cos cu Amelie rochite la papusi,dar e o idee.M-am gandit ca e poate prea mica.Cati ani are Maia?
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#5 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 11 January 2012 - 10:16 AM

Vezi postareapetunie, la 11 January 2012 - 10:04 AM, a spus:

...
Uite,eu nu m-am gandit sa cos cu Amelie rochite la papusi,dar e o idee.M-am gandit ca e poate prea mica.Cati ani are Maia?
Maia face 7 ani pe 27, luna asta. dar nu am cusut inca. am facut doar rochite, sortulete, bluzite toate gen "poncho", care nu necesita coasere. i le-am desenat/croit, ea le-a decupat din material, iar pe papusa le lega in talie cu cordon. partea interesanta aici era decoratul hainelor. a primit de la mos craciun un set de culori de pictat pe textile (uite din astea), asa ca am sacrificat un cearceaf mai vechi si acum le folosim si facem hainutele cat mai colorate :floare:

#6 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 11 January 2012 - 11:38 AM

Multi inainte! :crying:

Mersi pt ideea de rochite.O sa vad unde gasesc culorile ca cearceaf am Imagine postata
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#7 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 11 January 2012 - 04:17 PM

Ce-mi plac jocurile pt copii.

Uite inca o idee de jocuri funny pt copii la care ai nevoie de un uscator, creioane ceruite si un bloc de desen cartonat care sa stea inclinat http://www.my-creati...names-tips.html

Sau pentru fetite poti introduce croco sticks in cioco si le faci ca la mikado la un capat albe, la altul negre.
Sau sa faci aluatul pt cookies si ei sa le decupeze, iar tu le introduci in cuptor :thumleft:

Morisca de vant : http://www.marthaste...hespin-pinwheel ori http://www.bhg.com/c...etty-pinwheels/
sau http://preschool-cra.../pinwheels.html

Insecte din cofrag de oua http://preschool-cra...ect-crafts.html

Boomerang http://www.ss42.com/...g/paperang.html

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi