Forum Culinar: Orhideele noastre - Forum Culinar

Salt la continut

  • 37 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Orhideele noastre

#1 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 24 November 2009 - 03:33 PM

Daca raluca elena a deschis gradinaritul, na, eu deschid topicul de orhidee :) si va dedic una voua :D :

Fisiere atasate


Take a walk on the wild side...

artizan

#2 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 08:34 PM

Hana, ca sa nu se plictiseasca singura orhideea ta, ii aduc companie o miltonia si o cambria:

Fisier atasat  DSC03577 [640x480].JPG (89.08K)
Number of downloads: 191

Fisier atasat  DSC03581 [640x480].JPG (93.61K)
Number of downloads: 191
raluca elena

#3 Useril este offline   Gabitza 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 25 November 2009 - 12:34 PM

Am primit cadou una saptamana trecuta:
Imagine postata

Cea veche, pe care o am de doi ani, acum o sa infloreasca a treia oara, are 4 lujeri de flori.

#4 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 01:09 PM

4 lujeri ;) , super misto, fericito!
raluca elena

#5 Useril este offline   Gabitza 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 25 November 2009 - 01:23 PM

Atatia a avut si anul asta in primavara, stai sa pun o poza cu ea inflorita, a fost o minune:

Imagine postata

Nici nu ma asteptam sa aiba iar flori asa repede.

#6 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 01:40 PM

E superba! Nu am vazut nici una cu 4 tije!

Eu am peins 2 keiki de la o multiflora, in primavara, si deja au si ele tije florale! Abia astept sa le vad inflorite!
raluca elena

#7 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 25 November 2009 - 03:47 PM

Hana, e frumoasa foc pistruiata ta, e achizitie noua? Am aflat de doua expozitii de orhidee. Am voie sa zic unde? Hornbach - deschisa pana in ajun de Craciun, si Bricostore, - cica n-ar fi nici preturi mari, pacat ca eu sunt departe de oricare din ele.

Raluca, sa le stapanesti sanatoasa ca tare frumoase mai sunt! Astept cu nerabdare sa vad keikii infloriti.

Gabitza, sunt superbe amandoua dar am asa o slabiciune pentru orhideele albe :o

#8 Useril este offline   Gabitza 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 25 November 2009 - 04:23 PM

De ce sa n-ai voie sa zici unde?
Care din Bricostore-uri?

#9 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 25 November 2009 - 04:31 PM

Gabitza a spus:

De ce sa n-ai voie sa zici unde?
Care din Bricostore-uri?


Ma gandeam sa nu sune a reclama,la Bricostore Pantelimon. Iar la Hornbach Militari pe 12 decembrie este o prezentare de ingrijire a orhi, Hornbach Brasov pe 11 decembrie si la Hornbach Berceni pe 13 decembrie. Prezentarile astea se fac pentru iubitorii de orhidee. Oooof , ce n-as da sa fiu si eu pe acolo.
Gabitza poate ajungi tu si ne povestesti si noua.

#10 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 25 November 2009 - 05:24 PM

Da ELIN, e noua pistruiata ;) . Mi-ar place sa vad expozitiile acelea de orhidee, dar n-am cum sa ajung in Bucuresti :)

Pana una alta mi-am achizitionat azi ghivece din astea, care au rezervor de apa: http://www.lechuza.com/on/demandware.st ... =CP_FEBAGE

Le-am vanat de mult, dar erau foarte scumpe, insa azi le-am gasit la reducere de 50% si nu m-am putut stapani :) . Sper sa fie atat de bune pe cat se spune despre ele...o sa-mi pun o parte din orhidee in ele si va spun ce impresii am... :occasion14:
Take a walk on the wild side...

artizan

#11 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 05:40 PM

Hana, ghivecele alea sint faine rau, eu am vazut la Ikea si nu m-au impresionat, ca erau dintr-un plastic cam uritel.
cred ca bune sint bune insa!

La expozitia de orhi de la West Park Militari am fost si eu, preturi sint intre 19.90 o orhi de 5 cm, miniaturala, pina la 350 un asamblu de phale multiflora, in niste ghivece speciale de sticla. De acolo mi-am luat miltonia cu 29.90 si cambria cu 68 parca, cu tot cu ghiveciul masca de ceramica. Preturile sint intr-adevar pe toate buzunarele, soiurile sint variate, insa expozitia nu e foarte mare, cum am vazut ca se mai organizeaza pe afara.
Sint convinsa ca cine ajunge acolo nu pleaca cu mina goala!
raluca elena

#12 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 25 November 2009 - 05:48 PM

raluca elena a spus:

Hana, ghivecele alea sint faine rau, eu am vazut la Ikea si nu m-au impresionat, ca erau dintr-un plastic cam uritel.
cred ca bune sint bune insa!

La expozitia de orhi de la West Park Militari am fost si eu, preturi sint intre 19.90 o orhi de 5 cm, miniaturala, pina la 350 un asamblu de phale multiflora, in niste ghivece speciale de sticla. De acolo mi-am luat miltonia cu 29.90 si cambria cu 68 parca, cu tot cu ghiveciul masca de ceramica. Preturile sint intr-adevar pe toate buzunarele, soiurile sint variate, insa expozitia nu e foarte mare, cum am vazut ca se mai organizeaza pe afara.
Sint convinsa ca cine ajunge acolo nu pleaca cu mina goala!



Astea de le-am luat sunt tare misto, dintr-un plastic sidefat de foarte buna calitate. O sa le pozez maine sa vi le arat. Mi-am luat 3, doua rosii-stacojiu si unul negru. :mrgreen: Inca nu mi-e gata casuta, poate numa peste-un an, da le-am luat sa se potriveasca acolo, ca livingul meu e vopsit rosu-sange si pe jos am pus gresie alba si neagra :oops:
Take a walk on the wild side...

artizan

#13 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 06:19 PM

Moaaaaa, deci cit de curind ne desfatam cu poze de casa noua? :occasion14:
raluca elena

#14 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 25 November 2009 - 06:51 PM

raluca elena a spus:

Moaaaaa, deci cit de curind ne desfatam cu poze de casa noua? :occasion14:


Asta as vrea si eu :)
Take a walk on the wild side...

artizan

#15 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 25 November 2009 - 07:21 PM

Hana, am intrat pe site-ul Lechuza, mi-au placut enorm, sunt grozav de practice . Super combinatia rosu, alb negru, in Suedia am vazut si mi-a placut mult, de fapt chiar tu ai un aer de suedeza. :)

Raluca la cele de la Ikea era acelasi sistem de udare? Ma gandesc ca as putea gasi la mama Ikeei :D (adica in Suedia) , pe care o sa o vizitez saptamana viitoare. Pana duminica trebuie sa le pun in jardiniere pe bile, sa le las cu instructiuni de udare, si sa ma rog ca le voi gasi intregi si nevatamate. :roll:

#16 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 25 November 2009 - 07:43 PM

ELIN a spus:

Hana, am intrat pe site-ul Lechuza, mi-au placut enorm, sunt grozav de practice . Super combinatia rosu, alb negru, in Suedia am vazut si mi-a placut mult, de fapt chiar tu ai un aer de suedeza. :)

Raluca la cele de la Ikea era acelasi sistem de udare? Ma gandesc ca as putea gasi la mama Ikeei :D (adica in Suedia) , pe care o sa o vizitez saptamana viitoare. Pana duminica trebuie sa le pun in jardiniere pe bile, sa le las cu instructiuni de udare, si sa ma rog ca le voi gasi intregi si nevatamate. :roll:


Multam ELIN :oops: . Las ca maine incerc sa fac niste poze cu casuta mea...atat cat e ea gata deocamdata si pun sa vedeti ce imaginatie am avut cu al meu sot :D

Banuiesc ca si cele de la Ikea trebuie sa aiba acelasi sistem sau poate ai norocul sa gasesti un centru floral si gasesti Lechuza :) . Oricum, daca ajungi acolo perita sa profiti de ocazie si sa faci niste cumparaturi de la sursa :mrgreen: . Calatorie placuta! :D
Take a walk on the wild side...

artizan

#17 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 25 November 2009 - 07:53 PM

Multumesc Hana, o sa intru si de acolo pe aici si va tin la curent cu ce-mi iese in cale. Sper sa vin cu poze multe, mai am si de asta vara si din anii trecuti, numai ca trebuie micsorate si necesita un pic de timp , sper sa fac asta cat de curand.
Astept cu nerabdare pozele casei, sunt sigura ca sunteti plini de imaginatie.

#18 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 26 November 2009 - 12:06 AM

ELIN a spus:

Hana, am intrat pe site-ul Lechuza, mi-au placut enorm, sunt grozav de practice . Super combinatia rosu, alb negru, in Suedia am vazut si mi-a placut mult, de fapt chiar tu ai un aer de suedeza. :(

Raluca la cele de la Ikea era acelasi sistem de udare? Ma gandesc ca as putea gasi la mama Ikeei :( (adica in Suedia) , pe care o sa o vizitez saptamana viitoare. Pana duminica trebuie sa le pun in jardiniere pe bile, sa le las cu instructiuni de udare, si sa ma rog ca le voi gasi intregi si nevatamate. :roll:

Sistemul de udare exista, nu stiu daca e exact la fel, dar asa pare, am mai aruncat o privire sa fiu sigura. Insa la Ikea am vazut numai plantatoare cilindrice, nu si dreptunghiulare.
raluca elena

#19 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 26 November 2009 - 12:49 PM

KikenHana a spus:

Da ELIN, e noua pistruiata :D . Mi-ar place sa vad expozitiile acelea de orhidee, dar n-am cum sa ajung in Bucuresti :sad3:

Pana una alta mi-am achizitionat azi ghivece din astea, care au rezervor de apa: http://www.lechuza.com/on/demandware.st ... =CP_FEBAGE

Le-am vanat de mult, dar erau foarte scumpe, insa azi le-am gasit la reducere de 50% si nu m-am putut stapani :lol: . Sper sa fie atat de bune pe cat se spune despre ele...o sa-mi pun o parte din orhidee in ele si va spun ce impresii am... :scratch:


Hana pe unde sunt preturile? Ca nu le vad acum ca sunt in fuga dar ma roade curiozitatea de mor :scratch: :salut: :evil3: . Cum le-ai comandat tu?

#20 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 26 November 2009 - 01:36 PM

Am lacut-o lata :lol: :D :D . Au picat toate floricelele de pe tija de phale de vreo 2 saptamani si azi din exces de zel m-am pus sa tai tija. Am crezut ca mor cand am vazut ca avea mugurasi micuti la fiecare nod, mici mici dar erau.

Batul care l-am taiat daca il pun in apa mai face radacini sau s-a terminat povestea cu el? Am taiat la 4 noduri distanta, daca or fi avand si alea mugurasi or sa iasa sau prea am traumatizat-o?

Arata acest topic


  • 37 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi