Forum Culinar: Creme Fraiche - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Creme Fraiche

#1 Useril este offline   Carpatica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-July 10
  • LocationIn vestul vestului

Postat 11 January 2012 - 07:31 PM

Pentru ca am tot vazut aici la voi ca folositi si va place foarte mult creme fraiche, am tot cautat prin magazine pe la mine si nu am gasit de nici un fel. Iar smantana la noi e total diferita, de consistenta unui iaurt si se cam branzeste cand o pun in mancare. Asa ca am gasit o reteta dupa care prepar creme fraiche in casa. In felul asta m-am delectat si eu cu aceasta smantana speciala!

Reteta e de pe un blog in limba engleza dar nu stiu daca am voie sa postez aici numele blogului. Oricum, bucatarul este Chef John. De asemenea, nu am poze acum, ca nu am preparat-o de vreo 2 saptamani, dar daca trebuie cu poze, am sa le adaug ulterior.

Ingrediente pentru approx. jumatate de litru: 480 ml smantana lichida (aceea care se foloseste pentru frisca), 50 ml lapte batut. Se amesteca intr-un recipient care sa aiba capac (eu am facut si in borcan de sticla, si in pahar de plastic si au fost ok amandoua). Se acopera recipientul cu un filtru de cafea sau un servet de hartie si se prinde cu o banda elastica. Se lasa la cald la temperatura camerei (21-24 Celsius) pentru 24 de ore. Apoi se ia hartia jos, se inchide cu capac si se pune in frigider pentru alte 24 de ore. Este delicioasa! Tine la frigider pentru 1-2 saptamani, dar la mine n-a apucat sa stea atata!

Daca mai este postata vreo reteta de creme fraiche (sau aceeasi), va rog sa-mi mutati mesajul de aici sau sa-l stergeti, dupa cum e cazul. Eu am cautat dar n-am gasit (ce-i drept ca nu prea le am cu cautatul...)

#2 Useril este offline   Carpatica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-July 10
  • LocationIn vestul vestului

Postat 11 January 2012 - 07:36 PM

Si pentru ca nu am termen de comparatie fata de creme fraiche pe care o cumparati voi, as ruga fetele care o gasesc si in magazin sa-mi spuna si mie daca asta facuta in casa gusta asemanator sau nu (bineinteles, daca o preparati vreodata acasa). Multumesc!

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 January 2012 - 08:24 PM

Seamana dar nu e chiar la fel, am facut-o si eu mai demult, e buna pentru situatii de urgenta cind n-ai alta solutie.
Pentru mine nu e deloc ca cea cumparata in Franta care imi place foarte mult.
Acum citeodata gasesc la magazinul romanesc marca Dorna care e si ea destul de buna.

#4 Useril este offline   Carpatica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-July 10
  • LocationIn vestul vestului

Postat 12 January 2012 - 12:00 AM

Aha, merci Adriana! Cum ziceam, eu la mine nu gasesc nici creme fraiche nici smantana romaneasca, deci asta ar fi singura mea solutie ca sa am ceva asemanator. Ehe, stiu ca smantana romaneasca e buna (parca mama o ia pe cea de Napolact), e cremoasa si nu se taie in mancare, dar asta ce-o gasesc in magazine la noi... :scratch:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi