Forum Culinar: Meniurile mele pentru familia mea si pentru prietenii mei dragi - Forum Culinar

Salt la continut

  • 19 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniurile mele pentru familia mea si pentru prietenii mei dragi

#361 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 14 May 2013 - 11:03 AM

Vezi postareaany_annette, la 14 May 2013 - 10:57 AM, a spus:

Bia, multumesc mult de tot pentru asa aprecieri, :) ! Ma bucur sa vad ca topicul asta, starneste interesul vostru, uite ca incetul cu incetul l-am imbogatit si tot s-au adunat mese festive si nu numai.


Pai, din punctul meu de vedere, toate mesele tale sunt festive.

#362 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 May 2013 - 11:05 AM

Vezi postarea2ut, la 14 May 2013 - 11:03 AM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 14 May 2013 - 10:57 AM, a spus:

Bia, multumesc mult de tot pentru asa aprecieri, :) ! Ma bucur sa vad ca topicul asta, starneste interesul vostru, uite ca incetul cu incetul l-am imbogatit si tot s-au adunat mese festive si nu numai.


Pai, din punctul meu de vedere, toate mesele tale sunt festive.

+1! :)

#363 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 May 2013 - 11:07 AM

Vezi postareaany_annette, la 14 May 2013 - 10:57 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 14 May 2013 - 08:04 AM, a spus:

La multi ani tuturor mamicilor! :)
Iar tie.... dupa ce-a scris Daniella atat de frumos, nu cred ca as mai putea zice (vreodata) ceva. Reusesti sa ma surprinzi de fiecare data, cu decorul, cu meniul si cu prezentarea. Nici daca mi-ai zice pas cu pas ce trebuie facut, n-as reusi sa fac nici jumatate din ce reusesti tu! Cine are talent, are! :)
Felicitari pentru tot si mii de multumiri pentru prezentare, imi face o deosebita placere sa urmaresc mesele tale "simple" in familie, parca as fi si eu pe-acolo! :)


Fox, multe idei imi vin asa, din greseala :) ! Eram la florarie si am vazut floricelele alea mici care de obicei se pun in buchete printre flori, deci sunt de ornament. Mi-a venit idea sa le pun pe servetele, zis si facut.
Ma bucur sa stiu ca iti face placere sa vezi ce postez si spre bucuria mea mai sunt si altii pe laga tine :D si de aceea imi fac timp si iau iar pozele la micsorat, scris, etc si postez. Multumesc frumos Foxule :)!

Asa greseli asa vrea sa fac si eu! :) Da' inca n-am reusit sa ajung la un asemenea nivel. :D Tre' sa mai lucrez.
Sa stii ca eu te rog din suflet sa continui sa pozezi / postezi, sunteti cateva persoane pe aici care sunteti artiste adevarate si constituiti adevarate surse de inspiratie (cel putin) pentru mine! :)

#364 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 14 May 2013 - 11:22 AM

Vezi postareazerda, la 14 May 2013 - 08:54 AM, a spus:

Mie mi-ar placea sa te ajut sa le aranjezi pe toate pe masa, in vasulete, cu servetelele,mi-ar facea mare placere, dar parca imi aduc ca-ti place sa le faci singura si altii te incurca, asa ca nu as vrea sa compromit rezultatul !! :)


:) Vai de mine, sa ma tavalesc de ras si alta nu! Nu ca ma incurca altii, dar tre' sa faca cum zic eu :) !
Oricum ajutoarele sunt mereu binevenite, eu facindu-le mereu singurica m-am invatat si ma organizez cum trebuie sa le pot face pe toate.
Nu sunt adepta produselor gatite si apoi congelate (dar bravo cui face, oboseala e mai putina) si de aceea ca sa ma incadrez in timp buna organizare isi spune cuvantul.
Multumesc mul de tot :) :D

Vezi postareaDaniella, la 14 May 2013 - 10:13 AM, a spus:

Any foarte frumos si "meniul pe rosu luminat cu floarea miresei" :). Parca ai innoit vesela: imi plac castronelele cu scorbura de tacam pe care le-ai folosit la dulceata/masline si tavitele din mai multe castronele.
tu vorbesti serios ca se mananca atatea deserturi la voi la masa, am numarat 4 la masa aceasta? pe tati l-ai face sigur fericit ... de restul nu stiu sigur daca ar da ghes, dar la deserturile mascarponate.
de ce ii zice la iepurele pregatit in acest mod ton? ca sa ne incurci pe noi ?
timbala nu am mancat niciodata, nici nu am auzit de ea pana la tine! looks foarte calorica (mai ceva decat lasagna, ca are mai multa pasta) si apetisanta ..., dar vorba aia: ce e bun si nu ingrasa? pana si rasul ingrasa
Multumim de prezentare si ca gasesti timpul si modul sa mai faci si foto si sa fii si cu toate gata in time si la acest nivel de visual!
La urmatoarea masa promit sa te iau consilier, daca accepti jobul neplatit decat in pupicei :)


Nu e noua vesela, o aveam, cadou si asta de la ai mei dragii de ei. E tot set de 12, sunt incluse si tacamurile si paharele alea joase fara picior (am si de vin, tot asa joase).
Castronelele alea de care zici, sunt toate un set de 3 care se pun peste platoul acela lung unde erau tartinele. Dar eu l-am facut mai util si am pus tartine pe el.
S-a mancat intai tiramisù la pahar si toata lumea era in extaz, adevarul e ca crema e foarte fina fara adaosul de albus de ou.
Apoi cate o feliuta de tiramisù cu ciocolata si ceva trufe.
Panna cotta la pahar, am facut jumi juma un paharel cu socrela de l-am gustat, iar restul le-am impartit, le-am dat la pachet.
De iepure va povestesc mai acush.
Ingrasa, cum sa nu ingrase, toate ingrasa, da' de-acum ne dam pe salate.
Pastele la cuptor sunt bune, lasagna, etc. Dar daca gusti din timbal, lesini, e prea bun. Nu are nimic de invidiat celorlalte retete de genul asta, care se fac la cuptor. E o bunatate.
Accept jobul, fara probleme :D !
Multumesc frumos si tie ca iti faci timp sa scrii, esti mereu atenta la absolut toate detaliile :) .

#365 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 May 2013 - 01:57 PM

Cum spuneam, esti unica! Egal ca nu vrei sa fii tu The Queen, tot esti regina mea :toothy9;
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#366 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 May 2013 - 02:12 PM

Vezi postareaany_annette, la 14 May 2013 - 11:22 AM, a spus:



:lol: Vai de mine, sa ma tavalesc de ras si alta nu! Nu ca ma incurca altii, dar tre' sa faca cum zic eu :lol: !
Oricum ajutoarele sunt mereu binevenite, eu facindu-le mereu singurica m-am invatat si ma organizez cum trebuie sa le pot face pe toate.
Nu sunt adepta produselor gatite si apoi congelate (dar bravo cui face, oboseala e mai putina) si de aceea ca sa ma incadrez in timp buna organizare isi spune cuvantul.
Multumesc mul de tot :lol: :lol:



Mie chiar imi place sa mi se spuna ce am de facut!! Daca m-ar chinui pe mine talentul artistic la decorat probabil as face eu aranjamente, dar cum nu pot avea toate calitatile :toothy9; la acest capitol, as prefera sa fiu asistent, ca-mi place rezultatul frumos!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#367 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 14 May 2013 - 02:19 PM

Foarte frumos Any. Noua ne place lasagna, dar daca zici ca tambala e chiar mai buna am sa o fac si eu. Sper numai sa-mi iasa asa frumos ca la tine.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#368 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 14 May 2013 - 02:59 PM

Vezi postareaMaya, la 14 May 2013 - 01:57 PM, a spus:

Cum spuneam, esti unica! Egal ca nu vrei sa fii tu The Queen, tot esti regina mea :lol:


Oh my God :lol: :toothy9; !

Vezi postareazerda, la 14 May 2013 - 02:12 PM, a spus:


Mie chiar imi place sa mi se spuna ce am de facut!! Daca m-ar chinui pe mine talentul artistic la decorat probabil as face eu aranjamente, dar cum nu pot avea toate calitatile :lol: la acest capitol, as prefera sa fiu asistent, ca-mi place rezultatul frumos!


Ei, atunci daca zici ca-ti place cred ca ne putem pune de acord :lol: .

Vezi postareaaura, la 14 May 2013 - 02:19 PM, a spus:

Foarte frumos Any. Noua ne place lasagna, dar daca zici ca tambala e chiar mai buna am sa o fac si eu. Sper numai sa-mi iasa asa frumos ca la tine.


Nu zic ca-i mai bun decat lasagna, sunt doua chestii diverse. Am facut comparatie cu lasagna ca e un preparat de duminica, de sarbatoare, datorita faptului ca timpii de preparare sunt mai lungi, nu se face in fiecare zi.
La fel timbalul, nu e un preparat pe care-ti vine sa-l faci in mod normal.
Una la mana pentru ca are o gramada de calorii, a doua pentru ca la fel prepararea e lunga.
Eu am facut ragù-ul vineri dupa amiaza (deci pentru duminica la pranz) . L-am lasat la racit in oala la temperatura camerei. Cand a fost rece complect, am pus oala in frigider. Rezista foarte bine, dimpotriva se aseaza gusturile, e si mai bun.
Duminica dimineata devreme am fript vinetele, le-am lasat la scurs bine pe hartie absorbanta de bucatarie. Am facut straturi: hartie (dar dubla, am pus cate 2 bucati), vinete, hartie, vinete. Nu toate pe o farfurie, ci pe 2 farfurii. Am schimbat hartia cand am vazut ca e imbibata de ulei.
Am socotit timpii de coacere: pastele fierb cam 10 minute, plus alte 20 la cuptor odata asamblat timbalul, plus asamblatul, etc. Pe la 12 si un sfert, am pus apa la fiert pentru paste ai am inceput.
Au fiert, le-am scurs, amestecat cu ragù (din cantitatea totala de ragù facuta dintr-un kg de carne, am folosit aproape jumatate pentru forma folosita).
In timp ce pastele fierbeau am pregatit forma cu vinetele si am continuat cu restul. Cand au venit musafirii am terminam de asamblat, l-am bagat la cuptor pe care am avut grija sa-l incalzesc de dinainte ca sa nu mai astept, deci era deja cald gata. Pana ce am mai vorbit, am mancat gustarea, etc, au trecut 20 de minute si timbalul meu era gata.
Numai ca am uitat sa pun o tava eventual cu putina apa la baza cuptorului. Tavile astea cu inel nu inchid chiar etans si mai picura ulei din ele.

Pentru reteta asta (specific siciliana) neaparat pastele astea care se chema "anelletti" (ineluse), au exact forma unui inel.

#369 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 14 May 2013 - 03:51 PM

Eu cu colacul tau(il timballo) as muri linistita de gàt.Adica in stomac.
:toothy9;

Dupa ce am vizionat postul tau, nu-mi ramane decat sa ma ridic in picioare si sa aplaud! :lol:

#370 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 14 May 2013 - 04:38 PM

[quote name='2ut' date='14 May 2013 - 12:03 PM' timestamp='1368522225' post='197510']
[quote name='any_annette' date='14 May 2013 - 08:57 AM' timestamp='1368521871' post='197509']

Pai, din punctul meu de vedere, toate mesele tale sunt festive.
[/quote]

Inca o data-ti multumesc :lol: !

[quote name='Foxyy' date='14 May 2013 - 12:05 PM' timestamp='1368522326' post='197511']
+1! :lol:
[/quote]


[quote name='Foxyy' date='14 May 2013 - 12:07 PM' timestamp='1368522431' post='197513']

Asa greseli asa vrea sa fac si eu! :) Da' inca n-am reusit sa ajung la un asemenea nivel. :lol: Tre' sa mai lucrez.
Sa stii ca eu te rog din suflet sa continui sa pozezi / postezi, sunteti cateva persoane pe aici care sunteti artiste adevarate si constituiti adevarate surse de inspiratie (cel putin) pentru mine! :lol:
[/quote]

Multumesc mult Fox, ma bucur enorm pentru aprecierile tale. A sa o sa fac :toothy9; !!

[quote name='Eataly' date='14 May 2013 - 04:51 PM' timestamp='1368539465' post='197563']
Eu cu colacul tau(il timballo) as muri linistita de gàt.Adica in stomac.
:lol:

Dupa ce am vizionat postul tau, nu-mi ramane decat sa ma ridic in picioare si sa aplaud! =))
[/quote]

Lili, ai un stil unic , auzi la ea, cu colacul de gat =)) !
Multumesc ult de tot =)) !




Nici n-am cuvinte sa va multumesc la toate asa cum ar trebui!
MULTUMESC MULT FETELOR!

#371 Useril este offline   Rain 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 19-January 10

Postat 14 May 2013 - 08:33 PM

Any atat de frumos este totul si apetisant incat ma gandesc ca ar trebui sa publici o carte "Mese festive",eu cu siguranta o cumpar.
Felicitari pentru mesele desavarsite iar prietenii tai categoric sunt norocosi sa te cunoasca. :rolleyes:
Enjoy the silence!

#372 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 14 May 2013 - 08:37 PM

Vezi postareaRain, la 14 May 2013 - 08:33 PM, a spus:

Any atat de frumos este totul si apetisant incat ma gandesc ca ar trebui sa publici o carte "Mese festive",eu cu siguranta o cumpar.
Felicitari pentru mesele desavarsite iar prietenii tai categoric sunt norocosi sa te cunoasca. :unsure:


Eiiii ce frumos ar fi, da' mi-ar mai trebui multe fete de masa, seturi de farfurii si pahare, chiar daca le combin intre ele de le ametesc :scratch: !
Multumesc din suflet :rolleyes: !

#373 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 16 May 2013 - 07:56 AM

Exquisite Any!

#374 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 16 May 2013 - 06:42 PM

Vezi postareaCristina, la 16 May 2013 - 07:56 AM, a spus:

Exquisite Any!


Multumesc Cris :thumleft: !

#375 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 May 2013 - 10:31 PM

Anutza, jos cu clopul . minunat totul:bucate, vesela, aranjamente ...sei unica da vero :rolleyes:

#376 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 May 2013 - 10:38 PM

Vezi postareastella, la 17 May 2013 - 10:31 PM, a spus:

Anutza, jos cu clopul . minunat totul:bucate, vesela, aranjamente ...sei unica da vero :rolleyes:


Stella bella, iti multumesc mult de tot!
Trufele tale m-au cucerit definitiv si cred c-ai observat ca le fac deuna.

Arata acest topic


  • 19 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi