Forum Culinar: Uleiuri aromatizate infuzate la cald - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Uleiuri aromatizate infuzate la cald de ex. pt. salata de cartofi

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 January 2012 - 09:26 AM

Uleiuri aromatizate infuzate la cald
pentru salata de cartofi


Despre (ne)siguranta uleiurilor aromatizate infuzate (de fapt macerate) la rece puteti citi aici:
http://www.oliveoils...using-olive-oil

.
http://www.youtube.c...eature=youtu.be
.


Urmatoarea e combinatia de arome pe care eu personal o prefer pentru salata de cartofi.

Ingrediente:
100 ml untdelemn de masline extra virgin
o lingura plina de seminte fructe de chimen
o lingurita de seminte fructe de anason
o lingurita de rozmarin uscat
o jumatate de ardei iute rosu uscat
o lingurita, sau mai putin, de piper verde
o jumatate de frunza de dafin

Mod de preparare:
O jumatate de litru de apa se incalzeste la circa 70 grade Celsius intr-o craticioara, care se trage la o anumita distanta de ochiul aragazului cu flacara la minim, pentru a ramane la aceeasi temperatura. Un termometru e util.
Ardeiul iute uscat se trece prin flacara aragazului pana se umfla si devine afumat si friabil. Se taie cu foarfeca in bucati mici direct in mojar, cantitatea dorita.
Se incinge o tigaie uscata si restul condimentelor uscate mai putin rozamrinul se prajesc fara ulei saltand tigaia pana cand ne dau dublu semnal: olfactiv si audio. Fructele incep sa pocneasca. Se rastoarna pe o foaie de hartie, nu se lasa in tigaie.
Uleiul se pune intr-un borcan de 200 ml (sau de cat aveti) si se incalzeste 20-30 secunde la cuptorul cu microunde. Castigam timp.
Miroseniile :D se macina in mojar, sau rasnita electrica, dar mie mojarul imi da un sentiment de "bucatar" :D. Nu uitam acum de rozmarinul uscat, bine?
Se pun condimentele in uleiul incalzit, se infileteaza capacul, pentru a pastra cat mai mult din compusii eterici si se pune borcanul in craticioara cu apa la 65-70 de grade Celsius unde se lasa sa infuzeze circa 30 minute. Se poate lucra si la bainmarie sau cine are plite destepte la care poate controla temperatura, e liber sa le foloseasca. Se lasa sa se raceasca si eventual se poate filtra (eu nu simt nevoia). Se pastreaza la rece, in frigider. Eu lucrez cu cantitati mici cam pentru doua salate. De fapt doar pentru una caci restul il folosesc ca si dip cand trec prin camara. Rup cate o coaja de paine si ... :D

Uleiul e inchis la culoare, picant si foarte bogat in arome cu tenta fresh.

Combinatia condimentelor, uscate, sau proaspete ramane la latitudinea fiecaruia. Va astept cu retetele personale.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 20 June 2012 - 01:16 PM

Azi am infuzat busuioc italienesc crescut in gradina (nu din sere) in ulei de masline extra vergin.
Tot citind despre botulism si despre pericolele de a conserva in ulei ingrediente ce si-au pastrat umiditatea (frunze verzi, ustroi, etc.) am reuntat sa pun la macerat frunzele proaspete. Extrag aroma prin infuzare la 60-70 de grade apoi inlatur frunzele.
Prima data l-am vazut la televizor pe Chef Antonio Pasarelli procedand astfel pentru o salata.

Uleiul l-am preparat acum pentru rosiile mele uscate la soare, dar mi-au ramas si o cam 50 de ml excendentari.
Daca nu m-as teme sa hulesc as spune ca a iesit aromat ca Sfantul Mir, asa ca nu zic :D
Am folosit atat frunze, cat si varfurile cu boboboci dolodora de parfumuri.
De data aceasta am pus frunzele si varfurile direct in craticioara, am tras cratita la o mica distanta de ochiul cel mai mic de aragaz pana cand termometrul s-a stabilizat pe la 67 de grade de Celsius.
La final am filtrat iar frunzele folosite le-am ... mancat :D

Anii trecuti am aromatizat undelemn si prin macerare la rece - in mai multe randuri si nu am pus botu' =)) - asa ca pot vorbi in cunostinta de cauza.
Metoda infuzarii e muuult mai eficienta si rezultatul intrece asteptarile cele mai inalte.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi