Forum Culinar: 1000 de foi scoiciene - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1000 de foi scoiciene o sa vedeti voi ...

#21 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 January 2012 - 10:41 AM

Vezi postareaEataly, la 22 January 2012 - 03:29 PM, a spus:

Wow, minunate scoicile UPGy!

Am niste foi philo, destinate la o placinta, imi place ideea.Stiu ca nu-i aceasi "magie", dar mi-ar place sa incerc.


ca sa fac ceva magic si diferit de traistutzele fermecate ale lui D'Artagnandru, as prepara din foile philo pateuri cu crema de praz si le-as da poate un retus cu un motz de crema si 1-2 scoici pe deasupra. :rolleyes:

#22 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 January 2012 - 10:43 AM

Vezi postareaany_annette, la 22 January 2012 - 05:20 PM, a spus:

Poveste cu final glorios :rolleyes: !


Any, si eu ma bucur ca am scapat de foame si cu viata ! :hug:

#23 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 23 January 2012 - 12:21 PM

Vezi postareauptown girl, la 23 January 2012 - 10:24 AM, a spus:


Ellani, de la somon pina la creveti, si in general toate animalutele marine proaspete pe care le gasesc pe aici, au preturi de droguri. :D (as vrea eu sa am un Ali, care sa mi le dea mai ieftine !!! :scratch: dar daca le-am dat de gust, cu greu ma pot abtine sa nu le cumpar :drool: )

icrele de pastrav le gasesc la discretie, in borcanele de 50-100 g. de pret, e bine ca nu ma intrebi ! nu risti sa lesini ... :71:


Q.e.d!

Dar nici cele congelate nu pot zice ca-s ieftine...si asta, cu toate ca sunt o multime de vietuitori din astia,dar ce sa-i faci,daca pe langa materia prima propriu zisa,trebuie sa mai platesti o gramada de alti factori.Icre n-am vazut decat din alea mici(nu ca le-as cumpara,dar sunt curioasa sa vad ce preturi au).Dar,din cate mi s-a spus,nici nu prea sunt populare pe aici ,asa ca,se exporta in mare parte la cei care le apreciaza.

#24 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 05 February 2012 - 11:25 PM

the neverending story ... =))

aseara s-a dus fata in pas vioi spre bucatarie, a spalat 2 carapace de scoici Saint-Jacques goale si le-a uscat cu hirtie absorbanta

Imagine postata

apoi a suprapus 2 placi din aluat de foietaj si le-a intins cu sucitorul

Imagine postata

cit de mult ? cam cit sa acopere aluatul cele 2 carapace =))

Imagine postata

a taiat aluatul la jumatate cu ajutorul unei sculei cu rotitza zimtata (merge si cu rotitza pt. pizza) si-a facut mulajul scoicii din aluatul de foietaj

Imagine postata

scrijelind usor cu ajutorul lamelei de cutit pt. a reda forma canelurilor carapacei

Imagine postata

a pus mulajele de scoici intr-o tava, le-a uns cu galbenus

Imagine postata

si le-a dat pt. 12' la cuptor (180°C)

Imagine postata

[ timp in care a blansat niste baby carrots + snap peas si a preparat un sos din: 2 cepe verzi tocate (si calite intr-o 1 Lg unt) + 1 dl vin alb + 2 dl smintina subtire + 1 Lg creme fraiche + sare /piper alb dupa gust + 1 Lg zeama de lamiie + citeva fire de chives tocat (optional) lasind sosul sa fiarba la foc potrivit pina cind s-a ingrosat; apoi ca in povestea precedenta a prajit rapidulescu animalutele marine - tura asta adaugind si niste codite de raci ]

cind scoicile de foietaj s-au racit un pic, fata le-a taiat transversal, umplindu-le cu sos, animalutele marine si legumele blansate - sa aveti pofta ! =))

Imagine postata

p.s. duhul lampii primeste cadou - portia scoicii din profil - la multi ani, D'Artagnandru ! =))

Imagine postata


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi