Forum Culinar: Bulete la vapori "cap de leu" cu orez - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bulete la vapori "cap de leu" cu orez

#21 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 24 January 2012 - 02:04 PM

Mersi Alex, am pricipit. Sa vad daca voi gasi ciupercile ureche de lemn si oyster sauce. Tin minte ca le-am vazut la noi la supermagazin dar sunt produse etnice care apar doar ocazional. De castane de apa nu vorbesc, la astea chiar n-am nici o sansa. Citeam pe undeva ca s-ar putea inlocui cu ridichi ori cu nap (radacina de nap are gust mai discret). In fine, cu sau fara castane, tot le-oi face eu. Poate-l conving pe domnu' sa cumpere niste vin de orez.

#22 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 24 January 2012 - 02:35 PM

Vezi postarealaura_lala, la 24 January 2012 - 02:04 PM, a spus:

Mersi Alex, am pricipit. Sa vad daca voi gasi ciupercile ureche de lemn si oyster sauce. Tin minte ca le-am vazut la noi la supermagazin dar sunt produse etnice care apar doar ocazional. De castane de apa nu vorbesc, la astea chiar n-am nici o sansa. Citeam pe undeva ca s-ar putea inlocui cu ridichi ori cu nap (radacina de nap are gust mai discret). In fine, cu sau fara castane, tot le-oi face eu. Poate-l conving pe domnu' sa cumpere niste vin de orez.


Castanele, ca si ciupercile negre sînt absolut facultative, rolul lor fiind legat de textura, nu de gust/parfum.
Poti sa sari si peste sosul de stridii, fara grija.

P.S. : Am vazut pe net aparate de fiert la vapori între 30 si 60€. Pentru fiert legume nu exista nimic mai bun!
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#23 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 24 January 2012 - 03:34 PM

Felicitari !!
Nu o sa mi scape aceasta reteta!!O s o execut dupa ce revin pe meleaguri mai balcanice.
Sa acompaniez cu germeni de soja?? asa ca ceva salata?
:)

#24 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 24 January 2012 - 04:11 PM

Foxxy, pai ce inceput mai bun decat intr-o reteta unde este infratit cu porcul si cu ciupercile??!! Dupa ce vezi ca-ti merge, poti incerca si cu crevete pur, simplu. Nu stiu cum sa-ti explic, dar crevetele nu are gust de peste deloc, este alta textura si este chiar usor dulce, insa merge cu porcul, eu am mancat coltunasi cu aceasta combinatie si merge bine!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#25 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 24 January 2012 - 04:39 PM

Vezi postareacarmaw, la 24 January 2012 - 03:34 PM, a spus:

Felicitari !!
Nu o sa mi scape aceasta reteta!!O s o execut dupa ce revin pe meleaguri mai balcanice.
Sa acompaniez cu germeni de soja?? asa ca ceva salata?
:)


Desigur, germeni de soia daca vrei, doar opariti si stropiti cu un pic de ulei si un pic de sos de soia. (Eu îi pun în strecuratoare si torn peste ei apa clocotita, e suficient)
Dar cel mai bine ar merge o varza chinezeasca pe-tsaï taiata fin de tot si asezonata cu un pic de sos de soia amestecat cu otet negru chinezesc ;)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#26 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 24 January 2012 - 06:08 PM

Bine ca ai pus pozele, ca deja ma vedeam înfigînd boabe de orez în buletz :icon_evil:
Deci dupa abureala devin punks!!! :blink:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#27 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 24 January 2012 - 06:13 PM

Vezi postareaMaya, la 24 January 2012 - 06:08 PM, a spus:

Bine ca ai pus pozele, ca deja ma vedeam înfigînd boabe de orez în buletz :icon_evil:
Deci dupa abureala devin punks!!! :D


Da, mi s-a pus deja întrebarea, cum am facut sa înfig orezu-n perisoare :blink:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#28 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 24 January 2012 - 10:37 PM

Vezi postareaAlexandru, la 24 January 2012 - 04:39 PM, a spus:

Vezi postareacarmaw, la 24 January 2012 - 03:34 PM, a spus:

Felicitari !!
Nu o sa mi scape aceasta reteta!!O s o execut dupa ce revin pe meleaguri mai balcanice.
Sa acompaniez cu germeni de soja?? asa ca ceva salata?
:pupic:


Desigur, germeni de soia daca vrei, doar opariti si stropiti cu un pic de ulei si un pic de sos de soia. (Eu îi pun în strecuratoare si torn peste ei apa clocotita, e suficient)
Dar cel mai bine ar merge o varza chinezeasca pe-tsaï taiata fin de tot si asezonata cu un pic de sos de soia amestecat cu otet negru chinezesc :)


A da buna ideee!!
Merçi!

#29 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 29 January 2012 - 05:35 PM

Imagine postataiaca m-am intors din safari, si nu cu mina goala ! :D

in loc de carne de porc am folosit de pui si am sarit peste ciupercile negre

Imagine postata

iar ca orez am folosit unul de tip salbatic (asa ca leii ! :D) si arborio (de experiment :D)

Imagine postata

am pus capetele de lei in cosuletul fierbatorului de orez, de existenta caruia uitasem de mai bine de 3 ani :lol:


Imagine postata

si ce-a iesit se vede ... leul cu orez arborio are coama ciufulita, iar cel cu orez salbatic are frizura pleostita :D

sint foarte bune la gust, si le voi face mai des. :P
Imagine postata

multam pt. reteta, D'Artagnandru ! :D






#30 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 29 January 2012 - 06:33 PM

Vezi postareauptown girl, la 29 January 2012 - 05:35 PM, a spus:

multam pt. reteta, D'Artagnandru ! :rolleyes:


Sper ca v-a placut si ca ai gasit reteta usor de executat.
Orezul se ciufuleste în functie de model, cel mai ciufulit iese cel sticky, dar nu ciufuleala e primordiala :71:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#31 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 29 January 2012 - 10:15 PM

Vezi postareaAlexandru, la 29 January 2012 - 06:33 PM, a spus:

Vezi postareauptown girl, la 29 January 2012 - 05:35 PM, a spus:

multam pt. reteta, D'Artagnandru ! :floare:


Sper ca v-a placut si ca ai gasit reteta usor de executat.
Orezul se ciufuleste în functie de model, cel mai ciufulit iese cel sticky, dar nu ciufuleala e primordiala :71:


crevetii ne plac, carnea de pui asijderi, condimentele au avut tot farmecul la aromatizare, de ce sa nu ne placa ? -_- 8 capete s-au mincat, iar 4 au ramas pe miine pt. cine deschide mai repede frigiderul. :hug:
cit despre executie, de cind s-a inventat clestele pt. inghetata, nici o chiftea nu mai e greu de facut. asa ca buletele au fost floare la ureche. :love7:

la capitolul "sticky" mai lucram ... Imagine postata

#32 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 29 January 2012 - 11:26 PM

Ah ce invidioasa sunt! :floare: Ciufulicii i-am programat pe maine seara. Sunt inca in cautari, am gasit ciumpercile, imi ramane un ultim magazin in care-mi pun sperantele pentru oyster sauce si ulei de susan.

#33 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 01 February 2012 - 12:39 AM

Ieri am gasit la magazin tot ce mi-am propus astfel incat am purces la executia retetei. Fiind multe capatzani de leu, le-am preparat in 3 feluri:

- in sita de la oala minune, pe abur, cu capacul doar asezat pe oala (30 min),
- tot in sita de la oala minune insa la abur cu presiune (deci cu capacul pus) cand a inceput sa fasaie am facut focul mic si am lasat 20 min.
- la tigaia aia de care tot vorbeam, dry-cooker, am pus apa si ulei, le-am lasat 40 minute, din cand in cand puneam apa si le miscam ca pe niste mingi.

Toate au iesit foarte frumoase si infoiate. Din pacate n-am avut rabdare sa le fac marunte, au iesit mai mari, cat de vreo 3 imbucaturi. Sunt exceptionale, reteta este minunata, voi repeta cu siguranta in zi de sarbatoare. Langa am preparat o salata de varza chinezeasca cu morcov ras, muguri de fasole mung, ciuperci urechi de lemn, cubulete de ardei rosu si boabe de porumb dulce.

Ca sa fie rapid data aviatoare voi face doar bilute de carne exact dupa reteta aceasta si nu le mai tavalesc in orez. Asta doar pentru noi doi, ca n-am pe cine impresiona. Cand or veni musafirii ne intoarcem la reteta initiala! :)

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-97-13280489832741.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-97-13280489924314.jpg

La ce mai pot folosi sosul de stridii?

#34 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 01 February 2012 - 10:35 AM

Vezi postarealaura_lala, la 01 February 2012 - 12:39 AM, a spus:

Ieri am gasit la magazin tot ce mi-am propus astfel incat am purces la executia retetei. Fiind multe capatzani de leu, le-am preparat in 3 feluri:

- in sita de la oala minune, pe abur, cu capacul doar asezat pe oala (30 min),
- tot in sita de la oala minune insa la abur cu presiune (deci cu capacul pus) cand a inceput sa fasaie am facut focul mic si am lasat 20 min.
- la tigaia aia de care tot vorbeam, dry-cooker, am pus apa si ulei, le-am lasat 40 minute, din cand in cand puneam apa si le miscam ca pe niste mingi.

Toate au iesit foarte frumoase si infoiate. Din pacate n-am avut rabdare sa le fac marunte, au iesit mai mari, cat de vreo 3 imbucaturi. Sunt exceptionale, reteta este minunata, voi repeta cu siguranta in zi de sarbatoare. Langa am preparat o salata de varza chinezeasca cu morcov ras, muguri de fasole mung, ciuperci urechi de lemn, cubulete de ardei rosu si boabe de porumb dulce.

Ca sa fie rapid data aviatoare voi face doar bilute de carne exact dupa reteta aceasta si nu le mai tavalesc in orez. Asta doar pentru noi doi, ca n-am pe cine impresiona. Cand or veni musafirii ne intoarcem la reteta initiala! :)


La ce mai pot folosi sosul de stridii?



Au iesit tare frumoase! Orezul nu e acolo doar ca sa dea bine, ci si ca sa "agate" sosul, deci e preferabil sa nu-l elimini :)

Sosul de stridii merge minunat cu ChowMein de pilda.
Dar poti marina somon, pui sau antricoate de porc, poti sota diverse legume asezonate cu sos de stridii.

De pilda poti sota brocoli cu un pic de ceapa taiata lamele, eventual un pic de usturoi, si cîteva linguri de sos.
Cînd servesti, stropesti cu cîteva picaturi de ulei de susan, si eventual presari cu seminte de susan usor rumenite.
Pentru o versiune si mai light, fierbi brocoli la vapori si doar îi asezonezi în farfurie cu sosul.
Aplicatiile sînt nenumarate.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#35 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 01 February 2012 - 10:38 AM

Iar mi-au iesit in fata ariceii ciufulici!!
Deci nu scap pana nu-i fac
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#36 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 01 February 2012 - 01:50 PM

Zerda, de data asta n-ai scapare, alegi o zi in care sa te simti mai relaxata si fa-le, sunt delicioase. Cu D mare. Merita munca. :)

Alexandru, uite ca detaliul asta cu agatatul sosului nu mi-a trecut prin cap. :) Dar iti dau dreptate.
Mersi de sugestiile pentru sosul de stridii, acum am aproape tot arsenalul de baza folosit in bucataria chineza, am sos de soia normal, sos de soia light, sos de soia dulce, sos de stridii, ulei de susan. Orice mancare o gatesc cu ulei de arahide, noua ne place mult. Inca n-am cumparat otetul de orez si nu gasesc nicaieri nici vin de orez, nici sake. :) Dar treptat se va mari "colectia". :D

#37 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 07 February 2012 - 03:20 PM

Duminica am avut niste prieteni invitati la masa si cum planificasem ceva in stil asiatic, am zis ca as putea sa fac si aricii:)
Problema a fost ca n-am gasit creveti,da cum imi doream sa fac, i-am inlocuit cu file de peste.
Iaca si dovada

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-479-1328620692425.jpg

i-am servit cu varza de bruxelles si romanesco, si ele tot la abur facute.Au fost f apreciate,chiar daca al meu a zis ca sunt bune,dar el nu se omoara cu mancarea la abur :lol:

Multumim Alexandru de reteta :lol:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#38 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 07 February 2012 - 06:44 PM

Vezi postareaIoana, la 07 February 2012 - 03:20 PM, a spus:

Duminica am avut niste prieteni invitati la masa si cum planificasem ceva in stil asiatic, am zis ca as putea sa fac si aricii:)
Problema a fost ca n-am gasit creveti,da cum imi doream sa fac, i-am inlocuit cu file de peste.
...
i-am servit cu varza de bruxelles si romanesco, si ele tot la abur facute.Au fost f apreciate,chiar daca al meu a zis ca sunt bune,dar el nu se omoara cu mancarea la abur :occasion14:

Multumim Alexandru de reteta :occasion15:


Ioana, aricii au iesit ciufuliti cum se cuvine, felicitari. Domnului, explica-i ca gatitul la aburi este mai sanatos decît gatitul la tigaie :)
Cum naiba de nu gasesti creveti? Nu zic cruzi proaspeti, dar nici macar congelati? ;)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#39 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 07 February 2012 - 07:53 PM

Vezi postareaAlexandru, la 07 February 2012 - 06:44 PM, a spus:


Ioana, aricii au iesit ciufuliti cum se cuvine, felicitari. Domnului, explica-i ca gatitul la aburi este mai sanatos decît gatitul la tigaie :thumleft:
Cum naiba de nu gasesti creveti? Nu zic cruzi proaspeti, dar nici macar congelati? :toothy6:


Stie si el ca -i mai bun si-l mai pacalesc eu,da e mofturos el.
Creveti gasesc congelati,da acum la magazinul din zona nu aveau si n-am avut timp sa ma indepartez f mult de casa.Urmatoarea data am sa-i incerc cu creveti,poate asa v-a manca si copila ca ei crevetii nu-i plac, cica trosnesc in dinti :wasted:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#40 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 07 February 2012 - 08:22 PM

Vezi postareaIoana, la 07 February 2012 - 07:53 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 07 February 2012 - 06:44 PM, a spus:


Ioana, aricii au iesit ciufuliti cum se cuvine, felicitari. Domnului, explica-i ca gatitul la aburi este mai sanatos decît gatitul la tigaie :thumleft:
Cum naiba de nu gasesti creveti? Nu zic cruzi proaspeti, dar nici macar congelati? :toothy6:


Stie si el ca -i mai bun si-l mai pacalesc eu,da e mofturos el.
Creveti gasesc congelati,da acum la magazinul din zona nu aveau si n-am avut timp sa ma indepartez f mult de casa.Urmatoarea data am sa-i incerc cu creveti,poate asa v-a manca si copila ca ei crevetii nu-i plac, cica trosnesc in dinti :wasted:


Tocati cu carne de porc, m-as mira sa-i recunoasca. Crevetii fac parte din reteta pentru albumina, mai ales.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi