Forum Culinar: Ponche mexican - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ponche mexican

#1 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 December 2009 - 05:46 PM

Ponche (degenerat de la Punch)

In decembrie odata cu frigul vin si Posadele, care sant 9 si incep pe 16. Traditia cere ca peregrinii (musafirii) sa astepte la usa cantand un colind special si cu lumanarile aprinse. Cei din inauntru , si ei cu lumanari aprinse in mana, raspund colindului adunati in fata usii Se presupune ca sant colindatorii care insoteau pe Maria si Josef si cereau gazduire (posada) la popasuri.
Inauntru sant primiti cu tamales, ponche si tot ce se poate inghiti ca bautura Insa se incepe cu ponche fierbinte la care se
adauga putin rom in momentul servirii si la dorinta. Intre paranteze eu le dau si tequila fiarta si vin fiert, cu scortisoara si cuisoare, dar il beau doar femeile, nu e pe placul barbatilor de aici.Imagine atasata: 304_4376acff465020166af966dc9ec03ef7.jpg
Imagine postata

#2 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 December 2009 - 05:57 PM

Se pun fructele care va plac. Eu am pus poza ca sa vedeti si portocalele mexicane, care nu au nici o asemanare cu cele pe care le cunoastem dar sant extrem de suculente. Aici se bea foarte mult suc de portocala si mai putin portocala ca atare.
Am pus si trestie de zahar curatata, tamarindo, ceai de lemon grass pentru ca nu aveam la indemana proaspat, mandarine, lime, mere, stafide, prune uscate, arandano uscat (or fi coacaze?), ananas proaspat, guava, tejocote (ceva asemanator cu merisoarele dar are alt gust). In loc de zahar normal se folosesc capatanile de zahar de trestie care dau gustul ponche-lui de melasa. Se adauga scortisoara si anis.
Imagine atasata: 304_442ce6c5f68da30be4008a13ede488af.jpg
Imagine atasata: 304_203adc902342afa0cb0754f16378a5da.jpg
Imagine atasata: 304_724cfaf72fe78d6def8691e3f90c1441.jpg
Imagine atasata: 304_a53ee29f87b4e2960aa4ad6aa3efd855.jpg
Imagine postata

#3 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 December 2009 - 06:05 PM

Cum am avut si aceste fructe in casa, fac o paranteza, ca sa va arat doua fructe (care nu se pun la ponche pentru ca sant prea moi) dar le mananc zilnic. Noroc ca in Mexic poti manca fructe tot anul.
Se numesc zapote negro si guanábana (sau chirrimoya).
Imagine atasata: 304_24d54ec82ddc15b39db97313180250a8.jpg
Imagine atasata: 304_c54d68e280092cb296848ba7e5dd1a70.jpg
Cea alba, chirrimoya se mananca asa, e un fel de pure foarte parfumat cu un gust delicios putin de tot acrisor
Cel negru, zapote, se face pure adaugand suc de portocale si se poate servi in mii de alternative, profitand de culoarea lui neagra. Are un continut foarte inalt de fier si mamicile il includ in menu-ul zilnic .
Imagine postata

#4 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 December 2009 - 06:22 PM

Si cand e gata, se serveste in ponchera speciala cu cescute agatate si linguroi. Pot fi de sticla, de cristal, de ceramica sau portelan. La mine din zeci de ponchere s-a salvat cea mai ordinara, ca intotdeauna :drool: Nu prea imi placeau pentru ca ponche-ul ramanea rece Acum lumea prefera cestile mari de tot ca sa incapa si multa pileala, asa ca asta a ramas ca exem plu. :love7:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 304_22fb68e0d4f657956270148becf0e055.jpg

Imagine postata

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 December 2009 - 06:24 PM

Doamna yandira eu nu am auzit de majoritatea acelor fructe(,am baut in schimb sangria dar nici aia nu stiu cu ce se prepara)
Va astept cu o piiza sper sa va iasa cu forma aceea care voiati s-o incercati

#6 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 14 December 2009 - 06:50 PM

Geany a spus:

Doamna yandira eu nu am auzit de majoritatea acelor fructe(,am baut in schimb sangria dar nici aia nu stiu cu ce se prepara)

vin roşu, puţin lichior de portocale, portocale şi lămîi tăiate felii, zahăr... amesteci şi o ţii în frigider o zi.
Se serveşte cu sifon şi gheaţa... excelentă vara, foarte bună!
Sînt 15.000 de feluri de sangria, cei din Spania ştiu mai bine, eu o fac după ureche :love7:
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#7 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 December 2009 - 07:10 PM

Geany, ponche asta il poti face si tu cu fructele care se gasesc acum la voi si poti pune si unele din conserva si apoi stafide, prune uscate, scortisoara,etc.

Aveam de gand sa fac pizza cu unealta aia dar s-au schimbat planurile pentru ca mi-a luat mult timp pregatitul ponchelui si impodobirii casei. Sangria de aici se pregateste cu orice vin la care adaugi fructe proaspete si din compot si putin suc de la compot. Incearca si tu ponchul meu ca e simplu :love7: .
Imagine postata

#8 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 December 2009 - 07:14 PM

Draga Yandira, tin sa-ti spun cu ocazia asta ca iti savurez si iti vanez posturile destul de rare (ce e rar e si bun, nu?). Am dobandit o fascinatie pentru Mexic de cand te citesc. Fructe noi, de care n-am mai auzit, dar care-mi dau pofte teribile...

Asa, ca tocmai am venit de la o nunta irlandeza unde la restaurant am fost intampinati cu Ponch din asta fierbinte, care a fost nemaipomenit de bine primit de trupul meu inghetat (si nu numai al meu, sunt convinsa).
Si ma gandeam eu cat de minunat e acest ponch si ca e musai sa caut reteta sa-l fac in casa, musai.
Si acum vii tu cu reteta. :drool:

te citesc in continuare nerabdatoare. :love7:

#9 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 December 2009 - 07:27 PM

Multumesc Yandira si Bebe pt informatiile pretioase,revin cu impresii imediat ce voi presta(da la ce feluri de mincare se potriveste?)
Eu cind am servit sangria era vara la o terasa restaurant, era cald,si o doamna care era ziua ei servea anumite aperitive atunci am gustat prima oara maslinele ascolane(olive ascolane)dar ponche am auzit dar n-am gustat

#10 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 December 2009 - 11:08 PM

Mersi Pisoi, imi face placere sa stiu ca te intereseaza si iti multumesc ca mi-o spui. Tare as vrea sa ma eliberez putin ca sa pot scrie dupa pofta inimii...dar pana atunci intru si eu cand pot. :lol:
Ah, Geany, pe vremuri, la "ceaiuri" obisnuiam Crouchon care era ca Sangrìa voastra de azi si era cu gheata. .
Imagine postata

#11 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 15 December 2009 - 12:12 PM

Yandira, multumesc!

Am totusi o nelamurire, am recitit postul si tot nu ma dumiresc. Nu vad reteta propriuzisa de Ponche, am inteles ca se pun diverse fructe si diverse miroase, dar nu gasesc lichidul. :D

#12 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 15 December 2009 - 06:19 PM

Ai dreptate, :blob8: Scuza-ma. Lichidul e apa simpla :salut:

E de fapt un fel de compot mult. Rom isi pune fiecare in cana lui peste ponchele servit.
Imagine postata

#13 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 15 December 2009 - 06:49 PM

Da? Eram convinsa ca e pe baza de vin!

Multumesc :blob8:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi