Forum Culinar: Masina de spalat vase - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masina de spalat vase sfaturi, pareri

#61 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 February 2012 - 08:56 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 07 February 2012 - 10:24 AM, a spus:

Ion o caftea pe Marie in ograda.
- Ce faci vecine?
Intreaba Gheo
- Ia, repar si eu masina de spalat ...

Maestre, asta-i vreo aluzie.... ceva...? :thumleft:
Misto banc! :toothy6:

#62 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 February 2012 - 12:01 AM

Mie in schimb, sperind ca nu va suparati pe mine, nu-mi place deloc.
O fi banc dar deja "Ion o caftea pe Marie" nu ma face deloc sa rid chiar daca e un banc.

#63 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 08 February 2012 - 09:36 AM

Vezi postareaAdriana, la 08 February 2012 - 12:01 AM, a spus:

Mie in schimb, sperind ca nu va suparati pe mine, nu-mi place deloc.
O fi banc dar deja "Ion o caftea pe Marie" nu ma face deloc sa rid chiar daca e un banc.

Atunci nu-l mai spun si pe asta:

Marie spala linistita rufe pe malul raului ...Deodata o stanca se desprinde din munte , cade peste Maria si o striveste. Soacra ei priveste in scarba scena si spune: - Alta masina de spalat distrusa de calcar


Personal dezaprob violenta de orice fel si in special cea indreptata impotriva persoanelor lipsite de aparare.

Dezavuez toti Ionii din lume care nu-si lasa masinile de spalat pe mana ... instalatorilor :)

Scuzati va rog frumos, Offtopic-ul :)
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#64 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 February 2012 - 09:39 AM

Esti teribil :)
Da' masina de spalat ai? :)
Cre' ca mi-e si frica de ce o sa-mi raspunzi

#65 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 08 February 2012 - 11:32 AM

Vezi postareaAdriana, la 08 February 2012 - 09:39 AM, a spus:

Esti teribil :)
Da' masina de spalat ai? :)
Cre' ca mi-e si frica de ce o sa-mi raspunzi

Trei!
Conexiunea :) , Socrella & myself - in ceea ce priveste masinile de spalat vase

De-aia de rufe avem

Oftopic:
La noi la facultate (de muuuuult...) Secretara:
- Cretule, aveti telefon?
- Nu, dar avem sa ne bagam!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#66 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 31 March 2012 - 06:30 PM

Si eu imi doresc de foarte mult timp o masina de spalat vase insa pe langa faptul ca,,,costa ceva, la mine mai este si problema spatiului.
Dar vai ce de ajutor mi-ar fi una :scratch:

#67 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 March 2012 - 10:25 PM

Foxyy, ce ai facut cu masina de spalat vase? Acum am vazut topicul si am venit sa iti spun cu multa convingere sa nu iei masina de spalat vase de dimensiune mica! Eu retin ca atunci cand am luat-o la toate (sau majoritatea marcilor) scria pentru 9 seturi de vase, sau pentru 12 seturi de vase. In cond in care eram doar doi si cum unul mananca un fel pe zi, am luat si eu obiceiul de nu mai gatesc 2 feluri, ca altfel trebuie sa ma sacrific tot eu cu ele :thumleft:, am gandit (prost) ca nu ne trebie de 12 seturi de vase! In capul meu era 12 x 6 farfurii sau ceva de genul acesta. Acum aud de nr. de persoane prima oara, deci probabil ca o fi 9 x 2-3 farfurii ... Personal regret aceasta alegere, dupa primele 2 luni de folosire. Partea cea mai proasta e ca eu am cumparat intai toate electrocasnicele, dupa care am comandat mobila pe dimensiuni. Deci dulapul meu pt masina de vase e acum numai pt cea mica :snorting:
Deci in 2 problemele sunt in principal cand gatesti mai multe feluri, sau cand ai musafiri ...devine neincapatoare: incearca sa strangi toate vasele pe o zi sa vezi cate si mai cate se strang.
E destul de important ca vasele sa fie puse destul de aerisite, sa nu se atinga. nu inghesuite (si eu ca si Maria inghesui si mai dau rateuri, care se spala bine, la urmatoarea spalare doar!

In ceea ce priveste curatatul si eu ca si Any si Maria, dupa ce strang vasele de la masa, le dau pe un sub jet de apa si un burete. Nu te gandi ca te zoiesti pe maini, pentru ca tura de burete este doar pentru a curata eventualele resturi de mancare, nu grasimea. Cu grasimea nu are probleme masinuta, curata tot, dar ea nu freaca cu perii sa curete reziduurile lipite, care ar putea sa ramana. De asemenea, ea nu e cos de gunoi, de aceea trebuie sa arunci resturile la cos, nu poti sa iei farfuria de pe masa sa o arunci la masina.
Eu o intretin cu pastile cu bila sau chiar detergent praf la bidon, mereu de la Calgonit am luat, pentru ca habar nu am daca la noi mai e vreo marca ok! De asemenea, eu pun si solutie de clatire la fiecare spalare. Sare am pus la inceput 2 cutii de sare Calgonit, dupa care am citit un post al Adrianei de pe celalalt forum, unde scria ca pune sare normala, mare, ceea ce am facut si eu si nu sunt probl.
A mea nu are decat 3 ani, dar e bine merci, nu i-am facut nimic (nu ii fac curatare lunara, de cand o am doar o data i-am dat ciclul de autocuratare cu un detergent special, in care spala goala.
Eu ii mai pun un deodorant de masina de vase, inauntru, astfel ca nu ai probleme de mirosuri, daca nu speli vasele imediat.
Eu spal doar la programul de oale, de 70 grade. Doar cand am musafiri si se umple toata masina de pahare folosesc functia speciala de spalare pahare/cesti. Are maimulte prgrame, dar eu tot pe asta de 70 grade o folosesc pt ca vasele ies f curate indiferent de gradul de murdarie, cu conditia sa nu aiba resturi alimentare lipite.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#68 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 31 March 2012 - 10:44 PM

Vezi postareaDaniella, la 31 March 2012 - 10:25 PM, a spus:

Foxyy, ce ai facut cu masina de spalat vase? Acum am vazut topicul si am venit sa iti spun cu multa convingere sa nu iei masina de spalat vase de dimensiune mica! Eu retin ca atunci cand am luat-o la toate (sau majoritatea marcilor) scria pentru 9 seturi de vase, sau pentru 12 seturi de vase. In cond in care eram doar doi si cum unul mananca un fel pe zi, am luat si eu obiceiul de nu mai gatesc 2 feluri, ca altfel trebuie sa ma sacrific tot eu cu ele :tongue3:, am gandit (prost) ca nu ne trebie de 12 seturi de vase! In capul meu era 12 x 6 farfurii sau ceva de genul acesta. Acum aud de nr. de persoane prima oara, deci probabil ca o fi 9 x 2-3 farfurii ... Personal regret aceasta alegere, dupa primele 2 luni de folosire. Partea cea mai proasta e ca eu am cumparat intai toate electrocasnicele, dupa care am comandat mobila pe dimensiuni. Deci dulapul meu pt masina de vase e acum numai pt cea mica :toothy6:
Deci in 2 problemele sunt in principal cand gatesti mai multe feluri, sau cand ai musafiri ...devine neincapatoare: incearca sa strangi toate vasele pe o zi sa vezi cate si mai cate se strang.
E destul de important ca vasele sa fie puse destul de aerisite, sa nu se atinga. nu inghesuite (si eu ca si Maria inghesui si mai dau rateuri, care se spala bine, la urmatoarea spalare doar!

In ceea ce priveste curatatul si eu ca si Any si Maria, dupa ce strang vasele de la masa, le dau pe un sub jet de apa si un burete. Nu re gandi ca te zoiesti pe maini, pentru ca tura de burete este doar pentru a curata eventualele resturi de mancare, nu grasimea. Cu grasimea nu are probleme masinuta, curata tot, dar ea nu freaca cu perii sa curete reziduurile lipite, care ar putea sa ramana. De asemenea, ea nu e cos de gunoi, de aceea trebuie sa arunci resturile la cos, nu poti sa iei farfuria de pe masa sa o arunci la masina.
Eu o intretin cu pastile cu bila sau chiar detergent praf la bidon, mereu de la Calgonit am luat, pentru ca habar nu am daca la noi mai e vreo marca ok! De asemenea, eu pun si solutie de clatire la fiecare spalare. Sare am pus la inceput 2 cutii de sare Calgonit, dupa cae am citit un post al Adrianei de pe celalalt topic, unde scria ca pune sare normala, ceea ce am facut si eu.
A mea nu are decat 3 ani, dar e bine merci, nu i-am facut nimic (nu ii fac curatare lunara, de cand o am doar o data i-am dat ciclul de autocuratare cu un detergent special, in care spala goala.
Eu ii mai pun un deodorant de masina de vase, inauntru, astfel ca nu ai probleme de mirosuri, daca nu speli vasele imediat.
Eu spal doar la programul de oale, de 70 grade. Doar cand am musafiri si se umple toata masina de pahare folosesc functia de spalare p

N-am mai facut mare lucru cu masina, din pricina de lipsa de timp. Nici io si nici jupanu' n-am prea avut timp sa colindam (nici virtual nici live) dupa masinarie, sper sa ne punem la punct cat de cat in curand si sa vedem ce si cum.
Eu tot catre masinarie maricica as inclina, dar sa vedem, preturile (din ce m-am uitat scurt si rapid) sunt uriase (pentru asteptarile mele). Ar fi cea mai scumpa masinarie de prin bucatarie si tre' sa alegem bine din prima! :snorting:
Saru' mana pentru sfaturi si informatii! :thumleft:

#69 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 01 April 2012 - 10:09 AM

Vezi postareaDaniella, la 31 March 2012 - 10:25 PM, a spus:

................................sa nu iei masina de spalat vase de dimensiune mica![/b] Eu retin ca atunci cand am luat-o la toate (sau majoritatea marcilor) scria pentru 9 seturi de vase, sau pentru 12 seturi de vase. In cond in care eram doar doi si cum unul mananca un fel pe zi, am luat si eu obiceiul de nu mai gatesc 2 feluri, ca altfel trebuie sa ma sacrific tot eu cu ele :floare:, am gandit (prost) ca nu ne trebie de 12 seturi de vase! In capul meu era 12 x 6 farfurii sau ceva de genul acesta. Acum aud de nr. de persoane prima oara, deci probabil ca o fi 9 x 2-3 farfurii ... Personal regret aceasta alegere, dupa primele 2 luni de folosire. Partea cea mai proasta e ca eu am cumparat intai toate electrocasnicele, dupa care am comandat mobila pe dimensiuni. Deci dulapul meu pt masina de vase e acum numai pt cea mica :floare:
Deci in 2 problemele sunt in principal cand gatesti mai multe feluri, sau cand ai musafiri ...devine neincapatoare: incearca sa strangi toate vasele pe o zi sa vezi cate si mai cate se strang.
E destul de important ca vasele sa fie puse destul de aerisite, sa nu se atinga. nu inghesuite (si eu ca si Maria inghesui si mai dau rateuri, care se spala bine, la urmatoarea spalare doar!

......................................................................



Si eu ma gandeam ca daca ar fi sa-mi iau una vreodata, sa iau mica. Deci sa inteleg ca ori una mai mare,ori mai bine nu iei....

#70 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 April 2012 - 10:20 AM

Vezi postareaFoxyy, la 31 March 2012 - 10:44 PM, a spus:

N-am mai facut mare lucru cu masina, din pricina de lipsa de timp. Nici io si nici jupanu' n-am prea avut timp sa colindam (nici virtual nici live) dupa masinarie, sper sa ne punem la punct cat de cat in curand si sa vedem ce si cum.
Eu tot catre masinarie maricica as inclina, dar sa vedem, preturile (din ce m-am uitat scurt si rapid) sunt uriase (pentru asteptarile mele). Ar fi cea mai scumpa masinarie de prin bucatarie si tre' sa alegem bine din prima! :floare:
Saru' mana pentru sfaturi si informatii! :floare:

e adevarat sunt tare scumpe la noi, dar daca socotesti confortul si timpul liber pe care ti-l creeaza, precum si faptul ca este un produs de folosinta indelungata (ai vazut ca sunt fete care au pomenit si de 17 ani - desi produsele din ziua de azi, pare-se ca sunt proiectate sa nu dureze mai mult decat garantia - tocmai pentru a incuraja consumul, dar poate ma insel). Eu am Whirlpool si masina de vase si sunt multumita.
Am avut si eu probl cu pastila sa nu sara capacul capsulei de vreo 2-3 ori in 3 ani. Nu m-am gandit sa opun in cos, asa cum fac cu detergentul lichid la masina de rufe.

OFF TOPIC: la masina de rufe nu vi se pare ca le spala cu enorm de putina apa? aproape pe uscat? pe mine ma cam enerveaza si uneori ii mai bag pe sus apa cu dusul, cand vad ca nici nu sunt ude toate.... , mai ales cand o incarc exagerat (Desi am de 6 kg, ca sunt maniaca cu spalatul...).

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#71 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 01 April 2012 - 11:07 AM

Vezi postareaNataly, la 01 April 2012 - 10:09 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 31 March 2012 - 10:25 PM, a spus:

................................sa nu iei masina de spalat vase de dimensiune mica![/b] Eu retin ca atunci cand am luat-o la toate (sau majoritatea marcilor) scria pentru 9 seturi de vase, sau pentru 12 seturi de vase. In cond in care eram doar doi si cum unul mananca un fel pe zi, am luat si eu obiceiul de nu mai gatesc 2 feluri, ca altfel trebuie sa ma sacrific tot eu cu ele :floare:, am gandit (prost) ca nu ne trebie de 12 seturi de vase! In capul meu era 12 x 6 farfurii sau ceva de genul acesta. Acum aud de nr. de persoane prima oara, deci probabil ca o fi 9 x 2-3 farfurii ... Personal regret aceasta alegere, dupa primele 2 luni de folosire. Partea cea mai proasta e ca eu am cumparat intai toate electrocasnicele, dupa care am comandat mobila pe dimensiuni. Deci dulapul meu pt masina de vase e acum numai pt cea mica :floare:
Deci in 2 problemele sunt in principal cand gatesti mai multe feluri, sau cand ai musafiri ...devine neincapatoare: incearca sa strangi toate vasele pe o zi sa vezi cate si mai cate se strang.
E destul de important ca vasele sa fie puse destul de aerisite, sa nu se atinga. nu inghesuite (si eu ca si Maria inghesui si mai dau rateuri, care se spala bine, la urmatoarea spalare doar!

......................................................................



Si eu ma gandeam ca daca ar fi sa-mi iau una vreodata, sa iau mica. Deci sa inteleg ca ori una mai mare,ori mai bine nu iei....


Acum depinde de spatiu,de cat de mare e familia,cat de des ai musafiri.
Eu initial am luat din cea de 45 cm, parca de 9 este,dar fiinca am fost constransa de spatiu unde stateam,daca aveam de la inceput loc luam mare.Acum cand m-am mutat am lasat spatiu special ca sa intre una normala.

Daliella si aici sunt destul de scumpute.Una mai de firma cu +A sare de 500€
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#72 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 01 April 2012 - 02:16 PM

Ma bag si eu in discutie, fiind foarte interesata in orice tehnologie de calitate destinata sa ne usureze munca. Ce pot sa spun este ca o masina buna de spalat vase nu are nevoie de vase muiate in prealabil ori prespalate.
Ce ma deranjeaza pe mine la masina de spalat vase, indiferent cat de buna este firma, este ca zgarie paharele (ma rog, sarea folosita cred)si le scoate cu un film, motiv pentru care eu nu bag decat pahare de uz zilnic. La fel, nu bag oale si tigai. In schimb este extremd e practica, mai ales cand sotul e cel care scoate si baga vasele la masina :floare:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#73 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 01 April 2012 - 02:27 PM

Eu am mai zis, trec cu buretele peste toate vasele inainte de a le pune la masina, asa mi se pare mie bine.
Nu le bag niciodata cu resturi, cruste, etc. Oricat ar fi de buna masina.
Parfum folosesc si eu mereu.
Si cred ca indiferent de situatie cred ca cea mai buna alegere e o masina de 12, e o investitie pe termen lung, azi esti single, maine poimaine ai familie.
Se strang vase, nu va faceti probleme, un pranz si-o cina cu oale, farfurii, pahare, etc, se umple masina.

#74 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 01 April 2012 - 04:07 PM

Lapo, nu toate vasele sunt destinate spalarii la masina de vase, acealea care nu merg la masina or sa se zgarie si nu sarea zgarie,fiinca ea se dizolva in lacasul ei acolo cand o pui.
IAr fetele se refera la faptul ca nu poti baga vasele in masina (cu resturi din cele mari care ar imbacsi filtrul la prima spalare).Trecerea vaselor printr-un jet de apa e indicat daca nu dai drumu la masina imediat.De ex la masina de rufe daca ai pete sau copilul s-a jucat afara in noroci nu trebuie puse rufele la inmuiat/program prespalare.
Ei bine la masina de vase in loc sa dai drumu la prespalat multe dintre noi preferem jetul de apa dinainte.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#75 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 April 2012 - 07:32 AM

Vezi postareaDaniella, la 01 April 2012 - 10:20 AM, a spus:

OFF TOPIC: la masina de rufe nu vi se pare ca le spala cu enorm de putina apa? aproape pe uscat? pe mine ma cam enerveaza si uneori ii mai bag pe sus apa cu dusul, cand vad ca nici nu sunt ude toate.... , mai ales cand o incarc exagerat (Desi am de 6 kg, ca sunt maniaca cu spalatul...).

Ba da. Per total (prespalare, spalare si clatire), se folosesc vreo 45 litri de apa..... Putin, dar tocmai de asta e masina si nu-i munca manuala. :tongue3:

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi