Forum Culinar: Soia alla cacciatora :) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Soia alla cacciatora :) Tocana din soia deshidratata - de post

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 20 February 2012 - 03:22 PM

Soia alla cacciatora :lol:

Ingrediente:
un pachet de cuburi de soia, sau "snitele de soia"
doua cepe
ulei de masline extravergin
un morcov
o felie de radacina de telina sau tije de telina.
ardei iute, pasta de ardei iute, etc.
doua linguri de pasta de tomate
un pahar de vin alb sec.
o lingura de shoyu (sos de soia)
4 catei de usuturoi
Ierburi aromate - eu: cimbru, tarhon, salvie, levantica, rozmarin, busuioc. Toate uscate de noi asta vara.
Sau care va plac.

Mod de preparare:
Calesti pe rand in ordinea asta: doua cepe tocate lejer, morcov, telina, pasta de rosii.

Secretul lui Heston Blumenthal: se face loc in mijlocul tigaii dand mirepoix-ul pe margini si se caleste pasta de rosii doua- trei minute. Aroma se accentueaza, zaharurile se caramelizeaza.

O lingura de sos de soya, sareaza si aduce gustul umami - savoarea. O lingurita de pasta picanta de chili, facuta in octombrie trecut confera barbatie si personalitate :71:
Am stins cu vin sec, am lasat sa se evapore alcoolul, am pus un pachet de soya deshidratata - "Snitele de soia" - apa fierbinte cat sa acopere si am fiert cu capac, la foc molcom cam 45 de minute.
La final, am facut un mix de mirosenii tip herbes de Provence, l-am macinat in creuzet-ul de portelan si l-am adaugat tocanei.
Doar dupa ce am stins focul, m-am apucat sa curat ustroiul. Patru catei. I-am zdrobit si i-am rasturnat in fiertura.
Daca vrei sa se se complimenteze gusturile, ai rabdare pana a doua zi.
Nici nu sti ca nu e carne.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 21 February 2012 - 10:28 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 20 February 2012 - 03:22 PM, a spus:

Soia alla cacciatora :)

Ingrediente:
un pachet de cuburi de soia, sau "snitele de soia"
doua cepe
ulei de masline extravergin
un morcov
o felie de radacina de telina sau tije de telina.
ardei iute, pasta de ardei iute, etc.
doua linguri de pasta de tomate
un pahar de vin alb sec.
o lingura de shoyu (sos de soia)
4 catei de usuturoi
Ierburi aromate - eu: cimbru, tarhon, salvie, levantica, rozmarin, busuioc. Toate uscate de noi asta vara.
Sau care va plac.

Mod de preparare:
Calesti pe rand in ordinea asta: doua cepe tocate lejer, morcov, telina, pasta de rosii.

Secretul lui Heston Blumenthal: se face loc in mijlocul tigaii dand mirepoix-ul pe margini si se caleste pasta de rosii doua- trei minute. Aroma se accentueaza, zaharurile se caramelizeaza.

O lingura de sos de soya, sareaza si aduce gustul umami - savoarea. O lingurita de pasta picanta de chili, facuta in octombrie trecut confera barbatie si personalitate :lol:
Am stins cu vin sec, am lasat sa se evapore alcoolul, am pus un pachet de soya deshidratata - "Snitele de soia" - apa fierbinte cat sa acopere si am fiert cu capac, la foc molcom cam 45 de minute.
La final, am facut un mix de mirosenii tip herbes de Provence, l-am macinat in creuzet-ul de portelan si l-am adaugat tocanei.
Doar dupa ce am stins focul, m-am apucat sa curat ustroiul. Patru catei. I-am zdrobit si i-am rasturnat in fiertura.
Daca vrei sa se se complimenteze gusturile, ai rabdare pana a doua zi.
Nici nu sti ca nu e carne.


Maestro, s-a înregistrat si se va executa, chit ca nu prea tin postul (desi nu mi-ar face rau). :)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#3 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 24 February 2012 - 08:50 PM

facut alaltaieri mai de regim, in seara asta, reincalzit si adaugat peperoncino si inca doua linguri de sos de soia, alaturi de cous cous si salata de varza rosie (cumparata salata, import din RO)

Maestre, saru'mana pentru reteta, cand mi se mai lipeste de degete o punga de soia tot asa se va face

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-142-13301094449443.jpg
fiica dacilor

#4 Useril este offline   Carpatica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-July 10
  • LocationIn vestul vestului

Postat 06 August 2012 - 11:32 PM

Se poate face si cu tofu care nu e dezhidratat ( e in apa si e ferm la consistenta, e ca un bloc de branza telemea)? Oare nu se imprastie/dezintegreaza? Daca se poate si cu tofu de asta, tot ce trebuie facut diferit este sa ajustez timpul de gatit, da? Adica ma gandesc ca vine gatit mai putin de 45 de minute... Si-a cumparat sotul meu tofu ieri si acum caut metode de a-l face gustos, ca de, omul meu vrea sa manance vegan/vegetarian, dar sa fie gustos.

#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 07 August 2012 - 01:39 PM

Tofu este un aliment destinat cu precadere prelucrarii termice.
Odata ce ragu-ul vegetal este gatit, cred ca se pot rasturna in el cuburile de tofu si lasa sa mai fiarba inca cinci minute.
Succes!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#6 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 11 January 2013 - 02:31 PM

Am facut si eu tocanita ^_^ - nadajduiesc sa nu ofensez mancarea cu apelativul acesta - si am papat-o cu paste tip cus-cus. Foarte buna mi-a iesit ( mnoa, vorbim de mine, nu va mirati ^_^ ), dar parca mai buna ca altadata cand o faceam dupa ureche.
Adevarul ca sosul de soia si pasta de rosii calita chiar fac diferenta. Multam, Shefu". ^_^

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2013/post-508-13579075056505.jpg

Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#7 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 January 2013 - 05:15 PM

Brava Koral! ^_^

Eu nu mai am ce sa arat ca acum 3 ore am mancat ... dovada.
Ieri am scapat in mancare si un pumn de masline si unul de jumatati de nuci.
Alta data am pus si stafide.
Cum vrea muschiul (de soya) meu ^_^
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi