Forum Culinar: Cortizon - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cortizon efecte secundare

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 April 2012 - 08:50 PM

Este cineva pe aici care a trebuit sa faca tratamente cu cortizon? Ce efecte secundare ati suferit? Pe alea teoretice le stiu de la medic, m-am documentat. Insa cum fiecare organism e altfel, iar al meu oribil de sensibil si nu accepta mai nimic, asa vrea sa ma interesez in cele mai mici amanunte...ca sa stiu cam la ce sa ma astept.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 13 April 2012 - 09:29 PM

Eu am luat Lorica, da doze de cal ...am inceput cu 100 mg /zi, si apoi am scazuttreptat...75, 50, 30 , 35 etc...si asta pretz de cateva luni...in final dupa consiliile avizate a unei doamne infirmiere, care face si drenaj limfatic...am scazut pana la doze infinit de mici...2 mg, 1 mg, zilnic, apoi tot la 2 zile, apoi de 3 x/sapt, 2x/sapt, 1x/sapt etc...pentru ca daca intrerupi brusc...inflamatia sau ce ai in tine ce necesita trat cu cortizon , *explodeaza* din nou ca un focar , si o iei de la capat.k
eu aratam dupa cateva luni de cortizon ( dar repet , am luat doze de *cal* ...aratam ca un trisomic, plus ca m-am ingrasat muuuuuuuuuuuuult rau, si am ramas mult timp cu kilele *de trop* ...e drept ca s-au sedimentat pe unele care erau deja *de trop* , dar aditionarea lor a fost ....masiva la mine.
stiu ca luam si niscai hapuri, ca sa evit sa am probleme de stomac.
Si mai stiu ca daca ai tendinta sa fii dpresiv etc, mai bine nu iei cortizon...
Nu stiu zau ce sa-ti spun...vorbeste bine si clar cu dr tau...sa-ti spuna ce si cum, si daca e singura terapie posibila...mie mi l-au dat ca la ce aveam eu ca probleme ( acum vreo 12-15 ani ) nu stia ce altceva sa-mi dea, si a zis domn dr, ca el crede ca asta va fi tratamentul bun...dar na , ca nu e sigur...

#3 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 April 2012 - 09:41 PM

Aoleu, Stella, camd citesc ,ma ia cu fiori pe sira spinarii...
Asadar: am o infectie foarte urata a cartilagiilor umerilor si ousoarelor care imi reduce practic mobilitatea drastic. In afara ca abia ma pot misca, doara ca dracu. la modul ca ma trezec noaptea si ma pun pe bocit.
A doua mea problema este o blestemata de alergie a fanului, care ma chinuie cumplit, in fiecare an. LA fel, am incercat tot neamul de antialergeni...si nu merge, terapia cea mai indicata fiind cu cortizon. Deocamdata insa, o tarai asa cu alergia. Ce ma anuleaza efectiv atat fizic cat si psihic (practic nu mai stiu ce este sa fii fara dureri...) este insa infectia cartilagiilor. Durerile se agraveaza foarte rau cand fac sport.

Astazi, cand am mers la medic si am anuntat ca n dupa 5 injectii locale cu lidocaina nu am observat absolut nici o imbunatatire, mi-a spus ca nu este alta solutie decat cortizonul. Ca efecte secundare a mentionat cresterea presiunii arteriale si a glicemiei. Insa...dupa injectie am fost la sport, am venit si am picat lata in pat iar energia mea si starea de spirit sunt nule. E drept insa ca durerea infioratoare din umar s-a ameliorat simtitor. Plus ca s-au ameliorat si simptomele alergiei. Nu stiu ce sa fac, zau...Habar nu am ce as mai putea incerca. Fac ssi fizioterapie, dar sincer, abia daca are vreun efect.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 April 2012 - 10:42 PM

Pentru alergie si la mine 3 medici au fost de acord cu cortizonul, mie din fericire nu cred ca mi-a dat nici un efect neplacut secundar dar am luat doar o cutie, cred ca dozajul era destul de mic, nu mai tin minte. Din ce am vazut si auzit de la altii efectul cel mai raspindit e cel spus si de Stella, ingrasatul umflatul, adica in tot corpul, inclusiv fata.

#5 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 13 April 2012 - 10:51 PM

Lorica, iti repet eu am luat cantitati mari si timp de aproape un an jumate.
Insa cand opresti sa fii atenta sa diminuiezi pana la practic zero , incet incet....micsorand dozajul.

#6 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 14 April 2012 - 05:27 AM

Lori si eu am luat dar doze micute.....nu mi s a intimplat nimic nefast dar nici problema nu a disparut.in schimb cunosc f bine un domn care i a cazut masiv parul si a luat mult in greutate!
Cei drept si a rezolvat una problema dar a ramas cu alte 2 !
Vezi si tu cum faci(fizioterapie ceva,alte tratamente )
Sanatate!

#7 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 April 2012 - 03:07 PM

Eu am alergii, multe. M-am testat de vreo 24 de alergeni, am iesit imuna la toate, minus unul, Histamina. Asta este produs de organism ca raspuns la un factor alergenic. Practic cum a zis doctorul eu am alergie la alergia mea.
A trebuit sa iau cortizon, pentru ca doua luni ( noroc ca era iarna) pe maini si pe picioare aratam ca la pojar!! Sincer, trebuia sa am grija la supermarket, sa nu mi se ridice maneca, fiindca se strambau casieritele cand plateam.
Mi-a dat niste pastile foarte tari si foarte toxice, dupa ce a terminat cu alea mai usoare, care nu-mi faceau nimic!! Asta mi s-a intamplat m-am umflat, retentie de apa( eu nu pot manca fara sare, deci si mai grav) dar mi-a trecut.
Pastilele alea tari mi le-a dat 4 zile, inclusiv m-a pus sa semnez pe spatele retei ca am primit 12 pastile pe care le voi lua la interval de 12 ore, asa ceva nu mi s-a mai intamplat!!
Deci iti poti asuma un risc din asta, eu nu mai puteam suporta ajunsesem la limita suportabilitatii pentru ca ma si mancau foarte tare si nu puteam dormi.Eram epuizata, cred ca luam si smoala daca-mi dadea!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 April 2012 - 06:42 PM

Fete, va multumesc la toate de postari!

Asadar, trebuie sa am grija la mancare, da? Banuiesc ca trebuie sa mananc fara sare si fara zahar si sa beau apa la greu.

Doza data mie cred ca a fost micuta si ma rog in toate zarile sa nu trebuiasca sa imi dea mai mare. Cert e ca de doi ani traiesc cu durerile astea infioratoare si nu mai stiu ce este zi fara durere. Cum spuneam, tratamentul este pentru inflamarea articulatiilor, fara nici o legatura cu alergia. Observ insa ca, desi local, injectia are si impotriva febrei fanului efect.
Ce am observat e ca ma ia cu niste calduri de nu mai stiu de mine iar seara imi clantane dintii sub pilota.
Ce este iarasi cert, este ca a actionat imediat asupra inflamatiei umerilor si a caetilagiilor de la ousoare. Pot ridica bratele normal, inainte nu eram in stare sa tin un pahar in mana.

Stela, tu ce infectie ai avut?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 14 April 2012 - 09:55 PM

Multa sanatate iti doresc!

#10 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 14 April 2012 - 10:21 PM

Lorica , eu am avut o sarcoidoza la plamani ...
am facut si inca fac drenaj limfatic, am luat niste hapuri homeopatice dupa, ca sa *curat* contraefectele lu' nea cortizon..
si mai nou de vre-un an jumate, fac cate o sedinta de reiki /luna.

#11 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 16 April 2012 - 09:27 AM

Lapo multa sanatate :)

Eu am luat de 1-2 ori, atat. Nu mai stiu doza. N am avut efecte secundare, dar am mancat fara sare, nici macar putina, nimic. Am luat parca 1-2 saptamani, dupa cateva zile mi am cumparat sare speciala (fara sare :) ) si cu asta mai avea ceva gust mancarea, dupa ce puneam 3 tone :))) Stiu ca de sare trebuie sa te feresti, altfel te umfliiii rauuuu.

LE: parca am mancat mai curat, fara junk uri, nu mai stiu daca era si vreun regim, ceva ce n aveam voie :)
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#12 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 April 2012 - 04:58 PM

Multumesc, draga mea! Se pare ca doctorul are mare grija sa nu ma umfle de cortizon. A facut o injectie, doza 40 ml si deocamdata ramanem pe lidocaina. Cert este ca tratamentul dureaza mult pana blestematele astea de dureri dispar, ceea ce sper din toata inima, caci...daca nu dispar, atunci e necesara operatie. Deja ma trec toate apele cand doar scriu cuvantul. :105:
A fost minunat dupa injectia cu cortizon, mi-au disparut toate durerile. Uitasem cum e sa te misti fara probleme. Din mnefericire, ieri au aparut iar in umarul stang.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#13 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 21 May 2012 - 10:29 PM

Vezi postareaM_rules, la 16 April 2012 - 09:27 AM, a spus:

Lapo multa sanatate :pupic:

. Am luat parca 1-2 saptamani, dupa cateva zile mi am cumparat sare speciala (fara sare :floare: ) si cu asta mai avea ceva gust mancarea, dupa ce puneam 3 tone :-*)) Stiu ca de sare trebuie sa te feresti, altfel te umfliiii rauuuu.




Prima data cand pui sarea fara sodiu in gura are un gust ciudat ai simtit?

Daca imi permiteti: sarea (fara sare) adica fara sodiu este destul de periculoasa si se foloseste doar cu acordul medicului ptr ca: sodiul este inlocuit cu foarte mult potasiu si.......... pers care au probl cardiace, hipertensiune, probl renale, au de suferit. Potasiu in exces nu face bine organismului.

Citeste pe ambalaj sa vezi la compozitie si imi vei da dreptate. Mai bine sa sa foloseasca multe ierburi aromate si mancarea va avea un gust mai placut atunci cand avem restrictie la sare.

#14 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 22 May 2012 - 07:35 AM

Vezi postareacerra, la 21 May 2012 - 10:29 PM, a spus:

Vezi postareaM_rules, la 16 April 2012 - 09:27 AM, a spus:

Lapo multa sanatate :pupic:

. Am luat parca 1-2 saptamani, dupa cateva zile mi am cumparat sare speciala (fara sare :biggrin: ) si cu asta mai avea ceva gust mancarea, dupa ce puneam 3 tone :))) Stiu ca de sare trebuie sa te feresti, altfel te umfliiii rauuuu.




Prima data cand pui sarea fara sodiu in gura are un gust ciudat ai simtit?

Daca imi permiteti: sarea (fara sare) adica fara sodiu este destul de periculoasa si se foloseste doar cu acordul medicului ptr ca: sodiul este inlocuit cu foarte mult potasiu si.......... pers care au probl cardiace, hipertensiune, probl renale, au de suferit. Potasiu in exces nu face bine organismului.

Citeste pe ambalaj sa vezi la compozitie si imi vei da dreptate. Mai bine sa sa foloseasca multe ierburi aromate si mancarea va avea un gust mai placut atunci cand avem restrictie la sare.


Da, exact, are un gust ciudat. Macar n am folosit o decat atunci, pentru mine a fost mai bine cu ea, decat fara :biggrin:
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#15 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 22 May 2012 - 08:50 AM

A luat si cumnata mea cortizon (prednison), doze destul de mari, cam 2 luni si ceva si s-a umflat foarte tare, in special la fata, desi a mancat complet fara sare. Avea si ea frisoane seara. A redus apoi incet dozele, dar dezumflatul a durat ceva mai mult, un pic mai mult decat perioada in care a luat prednisonul.
Sanatate multa, Lori.

#16 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 May 2012 - 09:28 PM

Multumesc mult 2ut! Eu am ramas deocamdata la alta medicamentatie, ceea ce ma bucura, mai ales ca se pare ca fizioterapia da rezultate. Doamne-ajuta! Sanatate la toata lumea!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi