Forum Culinar: FAINA - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FAINA "teoria fainei"-informatii ,opinii,intrebari si raspunsuri

#1 Useril este offline   Carmen T 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 29-April 12

Postat 30 April 2012 - 04:56 PM

poate sunteti de acord sa incepem o discutie pe tema fainei.eu personal sunt intr-o mare ceata in aceasta privinta.stiu doar ca faina care ma satisface pe mine este cea de la LIDL,ca mi-am procurat faina de grau dur si afara de o culoare galbena incantatoare nu stiu daca m-a mai fermecat cu ceva.nu stiu daca scriind pe pachet ca este ideala pentru paste trebuia sa fac din ea decat paste si nu sa chinui la un panettone sau o placinta.iar faina de la LIDL fiind asa de faina :angryfire: ma gandesc daca este si prietenoasa sau este plina de chimicale.niciodata nu mi-am gasit timp sa o amestec decat cu apa si sare sa vad daca creste.
eu acum as incepe prin a va intreba,voi ce faina agreati si anume la ce o folositi?

#2 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 April 2012 - 05:03 PM

Eu le folosesc pe amandoua.
Pe cea de grau dur , daca tot ai pomenit-o, o folosesc la facut paste, pizza, am facut biscuiti, am fript coaste de miel date prin faina de grau dur amestecata cu apa si ou.

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 30 April 2012 - 05:08 PM

Fiecare faina are rostul ei, Carmen, nu stiu despre ce faina de la Lidl vorbesti tu.
Faina de griu dur se foloseste la paste si la piine in nici un caz la ceva dulce mai ales la panettone la care trebuie folosita o faina OO careia daca ai i se poate adauga o faina cu continut mare de gluten care aici se numeste manitoba sau faina americana, care e speciala pentru aluaturi care trebuie sa creasca bine si sa fie elastice, cum e cel de panettone.

#4 Useril este offline   Carmen T 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 29-April 12

Postat 30 April 2012 - 05:26 PM

la noi LIDL vinde o singura marca de faina,marca lor castello.este 000 si 650.singurul lucru dupa care stiu a ma ghida in ce priveste calitatea fainei este procentul de proteine la 100g.iar cea di grano duro pe care o aveam eu era cea mai"bogata".insa acum imi dau seama,la aluatul de panettone,pauza glutenul .
voi incerca atunci sa procur "de amorul artei " si faina de care spui tu,adriana.

#5 Useril este offline   Carmen T 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 29-April 12

Postat 30 April 2012 - 05:33 PM

[quote name='any_annette' date='30 April 2012 - 08:03 PM' timestamp='1335798201' post='146290']
Eu le folosesc pe amandoua.
Pe cea de grau dur , daca tot ai pomenit-o, o folosesc la facut paste, pizza, am facut biscuiti, am fript coaste de miel date prin faina de grau dur amestecata cu apa si ou.
[/quote
dar ce parere ai de faina asta de la lidl,nu ti se pare parca "prea buna"?parca sunt o moara stricata cu faina asta dar imi iau timp sa lucrez cu maia si nu cu drojdie din comert si pe de alta parte ar fi culmea sa-mi iau teapa cu o faina prea aditivata.
am vazut despre ce biscuiti spui.arata minunat si mi se par tentanti inmuiati in vin mai mult decat in lapte.biscuitii acestia ai tai par a fi frati cu unii biscuiti ai seimei,daca iti amintesti de ea,doar ca erau negri si nu blonzi ca ai tai.

#6 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 April 2012 - 05:34 PM

N-o stiu pe asta de la Lidl, pentru ca n-am luat niciodata.

#7 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 01 May 2012 - 09:42 AM

 any_annette, la 30 April 2012 - 05:34 PM, a spus:

N-o stiu pe asta de la Lidl, pentru ca n-am luat niciodata.


Am luat eu dar sincera sa fiu , nu am fost chiar foarte incantata (parca ii zice castelano)cred . Acum ce sa zic.... poate ca am comparat cu faina din ungaria (si aia un model ca nu toata imi place) care ajunge aici la noi ajunge care este mai ieftina in ungaria si aici destul de scumpa)si depinde ptr ce aluat doresti sa faci. Au multe feluri.

Mie imi place la cea ungureasca ca poti face cu cea BL 55 poti face cam orice din ea Eu si cozonac fac cu ea). Acum am cam de multa vreme tot BL55 dar Naghyi titka. La fel se comporta ca si cea care o aveam inainte.

Am folosit si faina alba din cehia si am fost multumita de ea. De la kaufland folosesc cea cu pachet galben (seamana cu baneasa ambalajul.

De celelalte numai sunt multumita d emult. Le iei folosesti si cand trece vremea si cumperi iara te trezesti ca numai este aceiasi chestie. Acum sa nu sariti pe mine nu critic fainurile noastre (parerea mea personala ca numai sunt la fel).

#8 Useril este offline   Carmen T 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 29-April 12

Postat 01 May 2012 - 01:37 PM

acum imi aduc aminte,am folosit si eu odata faina ungureasca 550 pentru pizza.a fost nemaipomenita mai ales ca aluatul era destul de hidratat.insa mi-am dat seama de un lucru important dupa ce am citit raspunsul adrianei si anume ca faina di grano duro ce am folosit-o eu la panettone este ca nuca in perete pentru ca aluatul nu mi-a iesit elastic.normal ca este pentru paste pe care le confectionezi si isi pastreaza forma.la fel si pentru biscuiti si blat de pizza,cum a zis anette.eu folosind fainurile pe dos normal ca trag de un blat de pizza pana plang ca sa-l intind frumos cu mana si cand zic ca este bine,il pun pe foaia de transfer si se face din nou o turta fara nici o regula.din faina potrivita ar fi stat aluatul cum il puneai fara sa se stranga.acum am priceput.merci,adriana si anette :lol: .
a mai pomenit adriana de faina de gluten.ati folosit asa ceva si daca da,cam cum ati procedat?

#9 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 03 May 2012 - 02:45 PM

Eu am folosit gluten din grau. Vezi ca faci confuzie intre faina Manitoba care are in compozitie o cantitate mai mare de gluten si gluten.
Datorita dietei care o tin, eu folosesc un amestec de faina integrala si tarate de ovaz (jumi-juma)... in majoritatea cazurilor.
Doar ca daca vreau sa fac ceva care trebuie sa cresca (exemplu: gogosi) atunci sunt obligata sa pun gluten. Il folosesc in felul urmator:
- 200g faina integrala
- 200g tarate de ovaz
- 100g gluten.
In rest se procedeaza inainte cu propria reteta (gogosi, croissant, cozonaci, paine...).
Sorina

#10 Useril este offline   Carmen T 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 29-April 12

Postat 04 May 2012 - 07:41 AM

 sorinadaniela, la 03 May 2012 - 02:45 PM, a spus:

Eu am folosit gluten din grau. Vezi ca faci confuzie intre faina Manitoba care are in compozitie o cantitate mai mare de gluten si gluten.
Datorita dietei care o tin, eu folosesc un amestec de faina integrala si tarate de ovaz (jumi-juma)... in majoritatea cazurilor.
Doar ca daca vreau sa fac ceva care trebuie sa cresca (exemplu: gogosi) atunci sunt obligata sa pun gluten. Il folosesc in felul urmator:
- 200g faina integrala
- 200g tarate de ovaz
- 100g gluten.
In rest se procedeaza inainte cu propria reteta (gogosi, croissant, cozonaci, paine...).

scuzele mele,m-am exprimat gresit.
multumesc de raspuns.deci tu ai folosit procentaj 4:1 ,asta in cazul in care vorbim despre aditia de tarate.
probabil pentru faina trebuie folosit mult mai putin.
acum mi-a venit in cap si amidonul. :rolleyes:
despre acesta ce parere aveti?ma refer la copturi,desigur .

#11 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 04 May 2012 - 08:46 PM

 Carmen T, la 04 May 2012 - 07:41 AM, a spus:


acum mi-a venit in cap si amidonul. :)
despre acesta ce parere aveti?ma refer la copturi,desigur .



Eu foarte rar folosesc amidon, mai mult in pandispanuri,dar de cele mai multe ori il evit.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#12 Useril este offline   Carmen T 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 29-April 12

Postat 04 May 2012 - 09:40 PM

ai vrea sa imi spui de ce il folosesti si de ce incerci sa il eviti?
eu nu am habar deloc de amidon.afara de ingrosat sosuri......

#13 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 04 May 2012 - 10:53 PM

 Carmen T, la 04 May 2012 - 09:40 PM, a spus:

ai vrea sa imi spui de ce il folosesti si de ce incerci sa il eviti?
eu nu am habar deloc de amidon.afara de ingrosat sosuri......


In aluaturi , amidonul afaneaza, ajuta sa devina mai pufos, sau cum folosesc cei din brutarii pt a face painile mai vartoase.
De evitat il evit ca nu e el prea sanatos, bine cel de porumb, ca parca mai e si de orez,ala mai merge.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#14 Useril este offline   Carmen T 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 29-April 12

Postat 04 May 2012 - 11:33 PM

Cateodata mai fac comanda online de produse gen deshidratate,faina diversa,boabe,etc ..
acolo am vazut glutenul si mi-a ramas mintea la el.am cumparat in schimb amidon si praf de roscove.pe acesta din urma nu l-am folosit pentru ca ar da constipatie.radio santz.trebuie sa verific stirea.a,am mai achizitionat niste fulgi de drojdie inactiva dar nu m-am documentat nici la aspectul acesta.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi