Forum Culinar: Chipsuri picante - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chipsuri picante din lipie libaneza

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 30 May 2012 - 03:42 PM

Chipsuri picante din lipie libaneza
.
Imagine atasata: monthly_05_2012/post-168-13383851082422.jpg
.


Reteta e infiorator de simpla din moment ce ai lipia cumparata(desigur se poate prepara si in casa) si lipsita de majoritatea marsaviilor prezente in chipsurile din comert.
Le-am vazut de mai multe ori si la televizor preparate/recomandate de chef-i cu staif.

Ingrediente:
un pachet de 400 g de lipii libaneze
4 linguri de pasta de rosii
o lingura (+) de ulei de masline extravergin
doua linguri de fond de vita, pasare,sau suc de rosii.
sare, iuteli, mirosenii
La capitolul condimente fiecare sa foloseasca pe cele pe care le agreeaza cel mai mult. Eu am lucrat cu floare uscata de busuioc, floare uscata de cimbru. oregano, o tusha fina de rozmarin, si ardei iuti uscati din cei numiti ochii de pasare, fulgi de usturoi deshidratat.
Si un ingredient secret :pupic:
.
Imagine atasata: monthly_05_2012/post-168-13383851168936.jpg
.
Imagine atasata: monthly_05_2012/post-168-13383851611162.jpg
.

L-ati vazut in poza? Atunci pot sa-l divulg.
Anchois sarate uscate - Dried salted anchovies. Macinate si ele impreuna cu restul ierburilor. Le-am folosit de incercare si am sfarsit felicitandu-ma. Gustul final nu este catusi de putin fishy ci mai mult savory. Are un je ne sais quoi, daca nu stii ce este, nu sti pe ce sa pui degetul. Litle fish, big taste! :scratch:

Mod de preparare:
Se incinge bine cuptorul. Se macina in rasnita electrica, sau manuala toate mirodeniile uscate. Intr-un bol se prepara sosul la rece amestecand pasta de rosii cu untdelemnul, sarea si condimentele, eventual se dilueaza cu supa/bulionul pana ajunge la consistenta unui sos mai gros. Nu va zgarciti cu sarea si nici cu aromele, ce se mai estompeaza la caldura cuptorului.
Aceasta a fost scurtatura.
Un sos mai intens aromat se poate obtine incalzind intr-o cratita de sotat uleiul, aromatizandu-l apoi cu doi catei de usuturoi intregi, usor zdrobiti, iar dupa ce acestia se inlatura se caleste/caramelizeaza pasta de rosii cateva minute. Face diferenta! O spune si Heston Blumenthal. La sfarsit se asezoneaza.
Fireste, in plin sezon pasta de rosii poate fi preparata de noi, sucul transparent al rosiilor impreuna cu zona semintelor pot fi infuzate cu ciorchinii verzi dolodora de arome, dar acestea sunt fineturi :floare:


Suntem aproape gata. Lipiile se ung bine pe ambele parti cu sos, se taie fasiii, apoi patrate, romburi, sau triunghiuri si se coc in tava pret de doua-trei minute la foc mare. Verificati, caci sunt gata foarte repede. Cam in tot atata timp in care ungeti si taiati o noua lipie. Nu are rost sa sa le faceti dintr-o data caci lasate unse se inmoaie (ceea ce nu este o problema chiar atat de mare).
Chiar daca nu vi se par 100% uscate le puteti scoate din cuptor fara grija, deoarece se intaresc si devin foarte crocante. Lasate prea mult maglavaisul se poate arde si sa-si denatureze gustul.
Cat(cum) sunt de picante, sau aromate, depinde de gusturile personale ale fiecaruia.
Colegii, mi-au comandat un lighean.
.
Imagine atasata: monthly_05_2012/post-168-13383851274846.jpg
.

Eu, m-am executat cu placere.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 30 May 2012 - 04:17 PM

Eu mananc chipsuri din an in Pasti, dar trec lipiile pe lista de cumparaturi ca arata imbietor :scratch:
Mereu cu idei atat de interesante, Shefule :floare:
Imagine postata

#3 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 May 2012 - 07:40 PM

Bravo, Papa...arata tare bine !

Daca nu ma lasa memoria, parca si Moata a prezentat o reteta asemanatoare....

#4 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 30 May 2012 - 08:47 PM

Vezi postareaiulia nicoleta, la 30 May 2012 - 07:40 PM, a spus:

Bravo, Papa...arata tare bine !

Daca nu ma lasa memoria, parca si Moata a prezentat o reteta asemanatoare....


Doamne, ce memorie! da, asa-i, eu le-am prezentat sub numele de chipsuri a la Martha Steward, ca la ea le-am vazut.
sunt uimita ca ti-ai amintit! :D

Shefule, vad ca te tii de ele, si dincolo tot tu le-ai facut imediat ce le-am pus. sa va fie de bine, inteleg ca le-ai degustat langa colegi.

#5 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 May 2012 - 09:46 PM

Vezi postareamoatza, la 30 May 2012 - 08:47 PM, a spus:


Doamne, ce memorie! da, asa-i, eu le-am prezentat sub numele de chipsuri a la Martha Steward, ca la ea le-am vazut.
sunt uimita ca ti-ai amintit! :D

Shefule, vad ca te tii de ele, si dincolo tot tu le-ai facut imediat ce le-am pus. sa va fie de bine, inteleg ca le-ai degustat langa colegi.


io scriu putin, da citesc tot :hug:

Si off topic, sa stii ca nu am scris la topicul "oameni cu pasarele", ca ma doare sufletul si cunosc MARELE sentiment de neputinta si culpa atunci cand vieti mici dispar....

#6 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 31 May 2012 - 06:34 AM

Vezi postareaiulia nicoleta, la 30 May 2012 - 09:46 PM, a spus:

ma doare sufletul si cunosc MARELE sentiment de neputinta si culpa atunci cand vieti mici dispar....


:notworthy:

#7 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 31 May 2012 - 11:36 AM

Vezi postareamoatza, la 30 May 2012 - 08:47 PM, a spus:

Vezi postareaiulia nicoleta, la 30 May 2012 - 07:40 PM, a spus:

Bravo, Papa...arata tare bine !
Daca nu ma lasa memoria, parca si Moata a prezentat o reteta asemanatoare....

Doamne, ce memorie! da, asa-i, eu le-am prezentat sub numele de chipsuri a la Martha Steward, ca la ea le-am vazut.
sunt uimita ca ti-ai amintit! :thumleft:
Shefule, vad ca te tii de ele, si dincolo tot tu le-ai facut imediat ce le-am pus. sa va fie de bine, inteleg ca le-ai degustat langa colegi.

Daca exista si la noi un topic similar, rog un administrator sa le lipeasca acolo.
Nu mai retin daca le-am vazut prima data la televizor - Martha Steward indeed, dar se reiau si la alti chef-i pe TV Paprika - sau am citit reteta Moatzei :notworthy:
Memoria e cea cu care uitam...
Ma tin de ele, cum nu? Si daca uit , are cine sa-mi aduca aminte :hug:

Poate la subtitlu era potrivit sa scriu Homemade crunchiness a la Moatza Steward :pupic:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#8 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 31 May 2012 - 12:19 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 31 May 2012 - 11:36 AM, a spus:

Poate la subtitlu era potrivit sa scriu Homemade crunchiness a la Moatza Steward :hug:


:love7:
nu cred ca-i cazul ptr ca postarea era din alte vremuri.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi