Forum Culinar: Software photo - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Software photo

#21 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 20 July 2012 - 09:04 PM

Vezi postarea2ut, la 20 July 2012 - 11:55 AM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 19 July 2012 - 08:46 PM, a spus:

Mai, ce sperii fata cu caratul obiectivelor, doar n-a zis ca vrea sa se faca fotografa -_-
Parerea mea, o spun si eu, ca daca-s mai multe, ai de unde alege :D
Oricînd, as prefera un DSLR cu un obiectiv allround, decît un bridge sau altceva. SLR e SLR, calitatea totdeauna e mai buna. Zic din punctul meu ochiometric :D
Cu un allround obiectiv nu poti servi luna de pe cer si nici sa pozezi putza furnicii, dar e foarte bun pentru orice situatie. Adica scoti si un macro ok, si un peisaj si portret frumos, poze de familie, vacanta... etc, super, zic eu. Iar calitatea imaginilor va fi mereu mai buna decît cu o alta camera. Eu recomand un Canon/ sau alta marca, dar DSLR, cu un allrounder-obiectiv.


Maya, stiu eu de ce mi-esti asa draga ( asta cu putza furnicii e mortala :rolleyes: ). Iti multumesc mult de sfat, mai am vreo luna ca sa ma hotarasc. Am gasit pe net Canon EOS 600d obiectiv EF-S 18-55mm IS II la 590euro. Obiectivul asta e OK?


Bia, la pretul ala nici nu sta pe gînduri :D Obiectivul e cam prapadit, dar e suficient pentru început, acopera de la wide angle la portret.

Maya, daca i-am recomandat acel bridge e pentru ca are cel mai mare captor din clasa, o optica buna si luminoasa, si o calitate de fabricatie superioara SLRurilor de intrare de gama de pe piata.
Pretul, de altfel, se explica. Daca ai ocazia sa-l încerci ai sa vezi ca e greu sa-l lasi din mîna :D
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 20 July 2012 - 09:39 PM

Vezi postareaAlexandru, la 20 July 2012 - 09:04 PM, a spus:


Pretul, de altfel, se explica. Daca ai ocazia sa-l încerci ai sa vezi ca e greu sa-l lasi din mîna :rolleyes:

Da, asta daca vrei sa ai 3-4-5 modele diferite/ aparate, asa ca matali :D Daca vrei numai una, tre' sa alegi solutia optimala.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 21 July 2012 - 04:39 AM

Vezi postareaMaya, la 20 July 2012 - 09:39 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 20 July 2012 - 09:04 PM, a spus:


Pretul, de altfel, se explica. Daca ai ocazia sa-l încerci ai sa vezi ca e greu sa-l lasi din mîna -_-

Da, asta daca vrei sa ai 3-4-5 modele diferite/ aparate, asa ca matali :D Daca vrei numai una, tre' sa alegi solutia optimala.


Sa nu exageram :D
În afara de batrînul meu EOS 350D nu mai am alt aparat decît un Fuji X10, pe care îl iau cînd nu vreau sa ma car cu sacosa dupa mine.
Dar am avut oportunitatea sa încerc un XS1 si m-am dezlipit cu greu de el :rolleyes:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#24 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 21 July 2012 - 03:14 PM

Vezi postareaAlexandru, la 21 July 2012 - 04:39 AM, a spus:


Dar am avut oportunitatea sa încerc un XS1 si m-am dezlipit cu greu de el :rolleyes:



Te cred! Meseriasa camera! Chiar ma mir ca nu ti-a ramas lipita de deshte, mai ales ca esti mare fujifan :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#25 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 07 November 2012 - 08:55 AM

Cu riscul sa dati cu oua dupa mine, iar apar aici. Pana la urma nu ne-am luat inca nimic (am si cheltuit banii pe alte chestii), dar acum mi-a sarit alta oferta in ochi
Canon EOS 550d cu obiectivul standard 18 -55 + obiectiv 75-300 (asta e pentru distante mari, sau?) + geanta + card memorie 8 GB la 500 euro.
Mie imi surade, dar Cristi al meu zice ca e greu sa cari ditai aparatul dupa tine si ca te descurci mai bine cu un aparat compact mic (chiar daca, calitatea nu e aceeasi), in conditiile in care facem poze in special in vacante, excursii, ski, cu prietenii, cu fetele.
Luna viitoare ma duc intr-o excursie de 10 zile pe meleaguri insorite si tare mi-ar placea sa vin cu poze faine de acolo. Oare m-as descurca cu Canonul sau imi prind urechile?

#26 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 07 November 2012 - 05:03 PM

Vezi postarea2ut, la 07 November 2012 - 08:55 AM, a spus:

Cu riscul sa dati cu oua dupa mine, iar apar aici. Pana la urma nu ne-am luat inca nimic (am si cheltuit banii pe alte chestii), dar acum mi-a sarit alta oferta in ochi
Canon EOS 550d cu obiectivul standard 18 -55 + obiectiv 75-300 (asta e pentru distante mari, sau?) + geanta + card memorie 8 GB la 500 euro.
Mie imi surade, dar Cristi al meu zice ca e greu sa cari ditai aparatul dupa tine si ca te descurci mai bine cu un aparat compact mic (chiar daca, calitatea nu e aceeasi), in conditiile in care facem poze in special in vacante, excursii, ski, cu prietenii, cu fetele.
Luna viitoare ma duc intr-o excursie de 10 zile pe meleaguri insorite si tare mi-ar placea sa vin cu poze faine de acolo. Oare m-as descurca cu Canonul sau imi prind urechile?


Face, zic eu. De prins urechile nu ai cum sa ti le prinzi, e suficient sa folosesti modurile preprogramate =))
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#27 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 November 2012 - 05:24 PM

Vezi postareaAlexandru, la 07 November 2012 - 05:03 PM, a spus:



Face, zic eu. De prins urechile nu ai cum sa ti le prinzi, e suficient sa folosesti modurile preprogramate =))


+1
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#28 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 November 2012 - 12:09 AM

Vezi postarea2ut, la 07 November 2012 - 08:55 AM, a spus:

Cu riscul sa dati cu oua dupa mine, iar apar aici. Pana la urma nu ne-am luat inca nimic (am si cheltuit banii pe alte chestii), dar acum mi-a sarit alta oferta in ochi
Canon EOS 550d cu obiectivul standard 18 -55 + obiectiv 75-300 (asta e pentru distante mari, sau?) + geanta + card memorie 8 GB la 500 euro.
Mie imi surade, dar Cristi al meu zice ca e greu sa cari ditai aparatul dupa tine si ca te descurci mai bine cu un aparat compact mic (chiar daca, calitatea nu e aceeasi), in conditiile in care facem poze in special in vacante, excursii, ski, cu prietenii, cu fetele.
Luna viitoare ma duc intr-o excursie de 10 zile pe meleaguri insorite si tare mi-ar placea sa vin cu poze faine de acolo. Oare m-as descurca cu Canonul sau imi prind urechile?

Unde vazusi matale astfel de oferta? Ca nu suna chiar rau... =))

#29 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 08 November 2012 - 08:38 AM

La Altex. Si mie imi suna bine!

#30 Useril este offline   admin 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 21-November 09

Postat 12 November 2012 - 07:59 PM

http://www.f64.ro/ca...i-non-usm-.html
asta e:)

da ete unu si mai ieftin

http://www.f64.ro/ca...ss-10-2503.html

acu depinde ce vrei sa faci cu el:)

#31 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 12 November 2012 - 11:25 PM

Vezi postareaadmin, la 12 November 2012 - 07:59 PM, a spus:

http://www.f64.ro/ca...i-non-usm-.html
asta e:)

da ete unu si mai ieftin

http://www.f64.ro/ca...ss-10-2503.html

acu depinde ce vrei sa faci cu el:)


EOS 1100D e gama cea mai joasa de DSRL Canon, sincer nu prea as recomanda-o.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#32 Useril este offline   admin 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 21-November 09

Postat 24 November 2012 - 03:48 PM

Pana la urma m-am suparat si mi-am luat asta:)

http://www.emag.ro/a...1/pd/EY9R7BBBM/


Am doar obiectivul ala de kit, 18-55, vreau si unu de zoom, 55-200 sau 55-300, ceva recomandari?

#33 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 24 November 2012 - 06:03 PM

Vezi postareaadmin, la 24 November 2012 - 03:48 PM, a spus:

Pana la urma m-am suparat si mi-am luat asta:)

http://www.emag.ro/a...1/pd/EY9R7BBBM/


Am doar obiectivul ala de kit, 18-55, vreau si unu de zoom, 55-200 sau 55-300, ceva recomandari?


Moncher, cu zoomurile alea faci poze de peisaj, aia, aia. Daca însa vrei sa scoti un ban din poze, mai bine investesti într-un obiectiv macro, cum ar fi TAMRON SP AF 90mm F/2,8 Di MACRO 1:1 sau un SIGMA Macro 50mm F2,8 EX DG si un micro-studio
(daca bricolezi, poti sa-l faci singurel : http://www.youtube.c...h?v=Hy60U-FTpSc / http://www.youtube.c...h?v=6ASBHzMkln4 ).
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi