Forum Culinar: Gratare - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gratare De interior si exterior. Electric, pe gaz, pe carbuni/lemne?

#1 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 June 2012 - 06:18 PM

As dori sa imi achizitionez un gratar de curte si eventual unul electric pt indoor. Imi puteti spune ce elemente/caracteristici sunt importante pentru a lua decizia corecta privind alimentarea: electric, pe gaz, pe carbuni/lemne/brichete?

M-ar tenta un Weber, pentru exterior, dar nu stiu ce si cum sa aleg, ce caracteristici ar fi recomandabil sa aiba, care se intretin usor, care isi fac treaba bine? Stie cineva sa existe reprezentanta si in Bucuresti? Ce minunatii poti face cu el?

Pt. interior as fi interesata de un George Foreman.

Dar iau in calcul orice varianta imi recomandati.

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri. :D

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 June 2012 - 07:55 PM

Tre' sa urmaresti posturile Danei. Ea are Webarici de toate felurile, si face numai minunatii! De toate!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 07 June 2012 - 08:29 PM

Vezi postareaMaya, la 07 June 2012 - 07:55 PM, a spus:

Tre' sa urmaresti posturile Danei. Ea are Webarici de toate felurile, si face numai minunatii! De toate!



Maya, da tu-l mai folosesti pe George Foreman? isi face treaba?

ca tareeee ma bate un gand...:D

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 June 2012 - 09:41 PM

Vezi postareaiulia nicoleta, la 07 June 2012 - 08:29 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 07 June 2012 - 07:55 PM, a spus:

Tre' sa urmaresti posturile Danei. Ea are Webarici de toate felurile, si face numai minunatii! De toate!



Maya, da tu-l mai folosesti pe George Foreman? isi face treaba?

ca tareeee ma bate un gand...:D

George al meu s-a dus pe pluta, dar nu e el de vina. E un gratar electric superb! Am avut modelul mare, în care se puteau griala 6 sandwichuri deodata! Era puternic, si grila ca un maestro! Orice! Fiica-mea i-a facut capatul :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 07 June 2012 - 09:45 PM

Daniella, 2 din gratarele de curte pe care le am eu, le-am prezentat Mayei aici.

Smokey Mountain e bun si usor de intretinut, combustibilul (carbuni sau brichete) e ieftin, poti face gratare si sa afumi carnea de asemeni, iar daca n-ai mai multi invitati de 4-6 persoane la masa, e ideal ! =))

Summit-ul e o alta poveste - o adevarata bucatarie de vara ! =))
are 6 arzatoare pe gaz pt. gratar + 1 arzator de tip ochi de aragaz, pe care poti sa fierbi legume sau chiar felul 1 la masa, o supa, si prepari un adevarat festin pt. intregul cartier. =))

un al 3-lea gratar de curte pe care il mai am, e un Weber Q 200, tot pe gaz, iar pe asta il folosesc mai ales la fript fructe de mare sau cind azvirl numai 2 antricoate/cotlete/muschiulet sau cirnaciori pe el.

Imagine postata

am mai avut un Weber Spirit 310 - Premium, cu 3 arzatore tot pe gaz, dar l-am dat de pomana unor prieteni, cind mi-am luat Summit-ul. e perfect, atunci cind n-ai mai mult de 10 persoane invitate la masa. de asta ma leaga multe amintiri :D ... un cuib de viespii si un incendiu. =))

Imagine postata

vad ca exista o reprezentanta chiar in Bucuresti.



#6 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 June 2012 - 10:59 PM

Dana, multmesc mult de raspuns! Trebuie sa intreb de anumite caracteristici tehnice sau combustibilul tip de operatiuni si si nr de persoane/portii e de ajuns? La ce foloseste lampa UV? bronzat carnita =)) ?

Maya, George se vinde si in Europa? Al tau facea si fripturi, sau doar sandwichuri?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#7 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 08 June 2012 - 01:25 PM

Vezi postareaDaniella, la 07 June 2012 - 10:59 PM, a spus:

Dana, multmesc mult de raspuns! Trebuie sa intreb de anumite caracteristici tehnice sau combustibilul tip de operatiuni si si nr de persoane/portii e de ajuns? La ce foloseste lampa UV? bronzat carnita :) ?



Daniella, informatii generale despre gratarele Weber pe gaz, carbuni sau electrice, mai putin cele legate de nr. de persoane/portii, le gasesti pe site-ul lor (vezi link-ul ce l-am dat aseara). nu stiu ce pregatire au vinzatorii de la reprezentanta din Romania, dar in mod normal ei ar trebui sa-ti faca o prezentare detaliata a produselor ce le vind si unde nu intelegi, sa-i intrebi - ca doar de aia sint platiti. :D
inainte de achizitionare ar trebui sa te gindesti ce vrei sa pregatesti la gratar, cit timp/an ai la dispozitie sa-l folosesti si de ce finante dispui. un gratar Weber nu-i tocmai ieftin, si-ar trebui sa fie o investitie pe termen lung. iar asta inseamna ca trebuie si intretinut ca atare. :floare:
lampa UV se foloseste pt. a da bronzului fripturilor atit o culoare mai pronuntata, cit si a le face o crusta crocanta spre final. :)

uite un exemplu de pui facuti la rotisorul Summit-ului

Imagine postata

aici puii sint facuti la rotisor doar la caldura gratarului

Imagine postata

iar spre final citeva minute sub lampa UV, ca sa prinda culoare, iar pielea sa devina crispy

Imagine postata

pofta mare ! :)

Imagine postata



#8 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 08 June 2012 - 02:29 PM

Daniela si eu am georgica, e bun, noua ne place. grileaza si scoate grasimea in acelasi timp, bun si sanatos.
la Weber ne gandim si noi mai incolo nitel, o sa mai studiez topicul la momentul potrivit. a avut socru unul care a decedat, rotund era, acum va deveni pot de ierburi la mine in curte :floare: ca nu am loc sa pun in pamant, ala e super ca marime :)

#9 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 08 June 2012 - 03:41 PM

weberică afară + georgică inăuntru = Imagine postata

la model orientează-te după cantităţi şi la ce vrei să-l foloseşti cel mai des, dacă ai mosafiri mulţi tot timpul, îţi trebuie unul mai mare, dacă e pentru voi 3, îţi ajunge şi cel mic.

#10 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 08 June 2012 - 07:28 PM

Eu am Georgica dar friptura o fac pe foc (electric la noi) pe un gratar de fonta foarte greu. Il las sa se incalzeasca foarte bine si dau focul la mic (asa nu se face foarte mult fum in casa). Gustul insa e divin, aproape la fel de bun ca un gratar facut afara.
A cat is a friend fur-ever !

#11 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 June 2012 - 09:11 AM

olalala cum arata puiul!
Sa vad cum ma inteleg cu Mr.D. ca sustine ca placerea lui e sa faca gratar cu lemne/carbuni. Eu as prefera electric, din motive de gatit mai sanatos. Macar sa ma duca la reprezentanta, ca apoi ma descurc eu... singura... :rolleyes:
Dana, necesita experienta pana nimeresti bine fripturile ?
Multumesc tuturor de raspunsuri :floare: ...sa vedem ce reusesc ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#12 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 09 June 2012 - 12:07 PM

Vezi postareaDaniella, la 09 June 2012 - 09:11 AM, a spus:

olalala cum arata puiul!
Sa vad cum ma inteleg cu Mr.D. ca sustine ca placerea lui e sa faca gratar cu lemne/carbuni. Eu as prefera electric, din motive de gatit mai sanatos. Macar sa ma duca la reprezentanta, ca apoi ma descurc eu... singura... :floare:
Dana, necesita experienta pana nimeresti bine fripturile ?
Multumesc tuturor de raspunsuri :D ...sa vedem ce reusesc ...


Daniella, desigur necesita o oaresce experienta atit in utilizarea gratarului (in primul rind sa-i cunosti puterea calorica, iar daca e unul x-tradotat cu functiuni diverse trebuie sa te familiarizezi cu ele), cit si in alegerea tipului de carne. :D

la fripturile din muschi sau cotlete nefeliate (deci, bucati mari de carne), de un real ajutor e termometrul digital. cunoscind timpii optimi de frigere (in singe, medium, bine-facut) pt. diferite tipuri de carnuri, mergi la sigur. :rolleyes:

spre exemplificare, o bucata din cotlet de miel

Imagine postata

Imagine postata

pofta mare ! :D

Imagine postata



la antricoate, felii de cotlete exista un factor de risc in privinta timpului, pt. ca depinde de grosimea pe care ti le taie macelarul si textura carnii; iar atunci trebuie sa stai cu ochii pe ele si sa faci testul degetelului. :D
dar despre asta o sa-ti povestesc dupa ce-ti iei gratar. succes la cumparaturi ! :D

#13 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 June 2012 - 10:40 AM

in ce tari se gasesc de cumparat gratarele george Foreman, in afara de America, Anglia si Germania?
Nu de alta, dar as vrea sa-mi achizitionez si eu unul si sa vad la ce prieteni din afara sa apelez....

#14 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 June 2012 - 11:09 AM

Vezi postareaiulia nicoleta, la 13 June 2012 - 10:40 AM, a spus:

in ce tari se gasesc de cumparat gratarele george Foreman, in afara de America, Anglia si Germania?
Nu de alta, dar as vrea sa-mi achizitionez si eu unul si sa vad la ce prieteni din afara sa apelez....


Ai încercat sa te uiti pe net, daca nu e vreun distributor care livreaza în zona ta? Sau ebay, ceva?
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#15 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 13 June 2012 - 10:18 PM

Vezi postareaiulia nicoleta, la 13 June 2012 - 10:40 AM, a spus:

in ce tari se gasesc de cumparat gratarele george Foreman, in afara de America, Anglia si Germania?
Nu de alta, dar as vrea sa-mi achizitionez si eu unul si sa vad la ce prieteni din afara sa apelez....

Am gasit pe okazii.ro sub denumirea de Gratar Grill electric George Foreman, dar au preturi nesimtit de mari si gratare nesimtit de mici :floare:
Eu l-am avut pe cel mare si l-am luat la oferta cu 69 euro.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#16 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 June 2012 - 06:52 AM

Vezi postareaMaya, la 13 June 2012 - 10:18 PM, a spus:

Vezi postareaiulia nicoleta, la 13 June 2012 - 10:40 AM, a spus:

in ce tari se gasesc de cumparat gratarele george Foreman, in afara de America, Anglia si Germania?
Nu de alta, dar as vrea sa-mi achizitionez si eu unul si sa vad la ce prieteni din afara sa apelez....

Am gasit pe okazii.ro sub denumirea de Gratar Grill electric George Foreman, dar au preturi nesimtit de mari si gratare nesimtit de mici :biggrin:
Eu l-am avut pe cel mare si l-am luat la oferta cu 69 euro.


Alea sunt singurele care le-am gasit si eu in tara, la 600-700 de lei, ceea ce mi se pare si mie nesimtire curata.
Am vorbit cu un priteten care e in Anglia, dar din pacate nu vine prea devreme acasa.A ramas sa se intereseze de un cost de transport prin posta.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi