Forum Culinar: Putin prin Europa - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Putin prin Europa

#1 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 08:49 PM

Eh, sparg eu gheata aici, n-am fost in concediu, dar am avut un drum pana in Germania, asa ca pun ceva poze din drumurile de pe langa Germania, ca acolo n-am avut timp de poze.
Am fost la Saarbrucken, un oras frumos, dar pe care n-am avut timp sa-l vad decat din masina si de pe geamul hotelului.
Mi-a placut pentru ca pare un oras dominat de Art Nouveau, cel putin in arhitectura.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

In Austria, am oprit intr-un orasel numit St. Florian, pentru simplul fapt ca ultima oara ne-am adapostit aici de o groaznica furtuna, nu stiu daca am povestit despre ea, ma uit, si daca nu, o scriu aici si tineam minte ca avea o frumoasa biserica, pe care ne-am propus s-o vedem cu prima ocazie.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 09:21 PM

Intr-una din zile am fost liberi si am fugit pana in Luxembourg.
N-am facut multe poze fiindca initial ne-am oprit intr-o parcare in centru (parcare subterana) si am dat o mica tura prin oras. Cateva poze doar, dupa care ne-am intors sa luam masina si sa purcedem in alta zona a orasului, lucru la care am renuntat din motive obiective. :cheers: (Thank you Luxembourg)

Cand am revenit in parcare, am sesizat ca roata din dreapta spate era dezumflata, nu oricum, ci special, ii fusese scos ventilul. E drept este o masina mare, dar Bonicelul o parcase fix intre linii. Probabil ca spatiul ramas intre noi si usa soferului din dreapta noastra a fost considerat insuficient. Insuficient il considerasem si eu cand am iesit din masina, pentru ca masina fusese parcata incalecand banda alba, dar am reusit sa ies, fara comentarii si fara acte de vandalism.
Pe langa roata, portiera din dreapta a beneficiat si de o frumoasa zgarietura cu cheia, pe toata lungimea ei.
Problema era, ca in spatiul respectiv nu puteam face nimic, pentru ca nu era spatiu. Compresor nu aveam, iar daca scoteam masina pe culoar sa o urcam pe crick, blocam parcarea.
Asa ca am mers din nou sus, am vorbit cu cel care se ocupa de parcare, care ne-a comunicat ca nu au camere la et -4 dar ca poate chema o firma de depanari.
Bun, zis si facut. A venit masina de depanare, dupa o ora :evil: (ora pe care am platit-o la parcare evident) si in 30 de secunde a umflat roata. Toata distractia a fost 83 de Euri. Yes, thank you Luxembourg :(

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 58_7a503c2f793a6b6749610029bdb38500.jpg
  • Imagine atasata: 58_56bfcdbbd9555009b023a137f8ffa004.jpg
  • Imagine atasata: 58_bf25e18f7efaab69b4c352d49aa24bef.jpg
  • Imagine atasata: 58_1734733d42dc1817b4b3a91ac2d4725c.jpg
  • Imagine atasata: 58_66eb012aeb760dce98276496ac119b75.jpg
  • Imagine atasata: 58_2352027e60ea75d5c1d5d2fd84cc7a4c.jpg
  • Imagine atasata: 58_2f77ddebd70a586698e695be9d87cb45.jpg
  • Imagine atasata: 58_1cc066ad70fb3a5793776ed8197f1106.jpg

Imagine postata

#3 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 09:53 PM

Pe drumul de intoarcere am mai avut o peripetie, intr-o benzinarie de langa Regensburg. :cheers:
Pusesem noi masina la pompa 2 (Bonicelul cum ii scade putin benzina (sau motorina nush ce pune el) pac face plinul. Asa ca pune lichidul respectiv, se apuca sa stearga farurile, intra in benzinarie, unde-l asteptam eu cu 2 cafele si merge sa plateasca. Stia clar ca pusese de 40 de Euro. Ma intreb, daca nu stiam germana ce faceam, ca femeia aceea de 86,5 ani nu vorbea decat germana si problema era complicata. Bonicelul zice pompa 2. Femeia -pompa einz. Ntz, ntz, n-auzi ca-i pompa doi? Nu, e pompa 1 si ati pus de 75 de Euro. Femeie, stiu cat am pus, de 40 la pompa 2.
Nuuuuuuuu, mie-mi apare pompa doi platita, da, 40 de Euro si tu ai pus de la 1 de 75.
Ma rog iese ea, vede ca masina era la pompa 2 (erau si camere, care e clar ca inregistrasera ca nu mutasem masina) lume la coada se stransese, toti intrebau despre ce-i vorba, eu le explicam cu calm, cum ca cineva platise pompa noastra (mai putin) si plecase si noi urma sa platim mai mult. Toti faceau tzzzz, ce chestie, se mai uitau la numar, se mai uitau la noi, nu paream infractori :( femeia de la benzina a zis Polizei! Imagine postata Pai da, sigur, dar noi n-aveam timp de Polizei-ul lor, asa ca i-am zis da-le tu telefon, povesteste-le, noi platim ce-avem de platit si plecam.
D-na suna, incepe sa tipe de parca era injunghiata Imagine postata explica ea printre tipete ce-i cu pompele, omul ala o intreaba ceva de camere, ea zice ca da, functionau, polizei-ul zice ceva de storno, sa ne dea bon de 40 si sa ne lase-n pace si uite-asa am lasat femeia agitata, fiindca politia sigur urma sa vina si sa vada ce se inregistrase, numar, chestii si sa prinda infractorul.
Culmea e ca respectivul platise cu cardul.
Acum, ca gresise, ca nu gresise, poate ca miza ca si noi vom plati cu cardul si n-o sa observam, nu stiu, nici nu vreau sa acuz, dar pompa lui era chiar langa intrare, cu numarul scris mare pe ea, n-avea cum sa nu vada ce scria. Ce-si aduce aminte Bonicelul, este ca era o duba.

Dar, dupa atatea peripetii si toate celelalte, ca n-au fost numai astea, am zis ca nu puteam veni neodihniti asa ca ne-am oprit prin Austria vreo 2 nopti.
O noapte la Ungarische Krone (pe langa Parndorf) si o noapte langa Waltersdorf la H2O.
Ungarishe Krone l-am mai pus eu, ca am mai stat acolo. De stat, daca stati acolo, va sfatuiesc corpul central, nu cel nou. Pretul in perioada asta a fost de 68 Euro/noapte camera dubla si se mananca minunat in restaurantul hotelului.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata

#4 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 24 November 2009 - 09:54 PM

Bonicello, foarte frumoase pozele si reusite. Cand ma dumiresc si eu ce si cum cu setarile pun si eu ceva poze... de pe ... drumuri europene (putine, ce e drept, dar mai e loc de multe.).

#5 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 24 November 2009 - 10:33 PM

Boni si eu sunt la fel, cum imi scade la jumate benzina, tre' sa fac neaparat plinul :P !

#6 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 10:33 PM

BonBon, nebuni sint peste tot, ca nu am luat noi monopolul... pacat!
raluca elena

#7 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 10:52 PM

Multumesc Julix :P

Motzul pe cireasa, sau cireasa pe coliva a pus-o H2O.Imagine postata

Ne spusesera niste prieteni ca-i fain. Este un balaur de hotel langa Waltersdorf (Bad Waltersdorf) cu un complex de piscine calde cu bulburoci, jacuzzi, tobogane, etc. Imagine postata
Nimic de reprosat complexului termal, chiar fain. Hotelul insa...Imagine postata
Foarte bun pentru familii cu copii, desi atata rosu, cred ca-i baga-n trepidatii pe cei mici, care asa cum s-a dovedit, parca erau la concurs de tipete, tropaituri si alergari pe jos sau cu masinte printre mese si printre oameni.
Hotelul nu are internet in camere, ci doar un computer intr-un colt de hol.
Camera este 130 de Euro/noapte cu BB. Halatele costa 10 Euro/zi/bucata.
Papuci daca n-ai esti mancat, trebuie sa-ti cumperi. Evident tot de la ei. Eu mi-am luat unii urati cu flori, dar am fost norocoasa sa gasesc numarul meu. Bonicelul si-a luat cu 2 numere mai mici, dar decat sa coboare-n halat si cu ghete...Imagine postata
Kitsch-ul este la el acasa pe holuri, niste culori care-ti izbesc retina fara mila, forma exterioara te-nfioara, iar combinatiile cromatice te duc cu gandul la orice, in afara unui hotel.
Aspectul este de kindergarden.
Au un sistem foarte bun de "chei". Un cesulet pus la mana, care descuie usa la camera, iti permite accesul la zona termala, iti permite sa platesti in contul camerei, ce bei si mananci in zona de piscine, poti inota cu el.
Piscinele interioare se continuau cu piscine exterioare, unde apa era tot calda si desi eram cu parul ud, nu mi-era frig deloc, desi seara erau cam 2 grade afara.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata

#8 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 11:02 PM

Any, dar si cand i se-ntampla sa ma plimbe cu dracia aia pe care scrie 0 km to empty mi se face rau. :P :P Si-am patit-o de 2 ori. Am avut bafta.
Ralucutz, stiu, dar la luxemburgezi nu ma asteptam, nu stiu de de.

Stai ca am mai gasit de pe holuri.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Asa, si-acum poze din piscine.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Barul, aici stateai in bulburoci si beai ceva la bar, in cazul in care nu-ti sareau stropi in pahar.

Imagine postata

Imagine postata

Aici n-am putut poza cand erau bulburoci, fiindca erau oameni mereu. Dar era fabulos. Stateai intins pe chestia aia si ieseau bulburoci de peste tot, super masaj din cap pana-n picioare.
Imagine postata
Imagine postata

#9 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 11:10 PM

Piscina cu pietre semipretioase. Chiar erau.

Imagine postata

Afara, in piscine se schimbau luminile tot timpul.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Cascade, unele mai slabute, altele te bagau la fund.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata

#10 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 11:15 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

...si pour la bonne bouche, in varful dealului la Waltersdorf...maci.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata

#11 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 11:17 PM

Boni, oi fi stat tu la McD (oricum, family orientated clar), dar pusera in cinstea ta lumina verde in scaldatoare ?
Ehhh, ia sa vaz la noi unde te trateaza asa :P?
raluca elena

#12 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 25 November 2009 - 09:47 AM

Boni :)pozele cu apa la piscina sunt wow. Ma mir totusi de luxemburg, dar in ziua de azi totul e posibil.
Ce-ai zis tu de sistemul cu ceas la mana care deschide tot, mi-a amintit un episod din viata de familie care acum
ne amuza dar atunci.........Aici e o piscina cu bulburuci etc...mergi platesti, iti dau halat, papuci, si un ...ceas...
in fine mi-am luat familia la o dupa masa de relax. dupa balaceala etc merg cu Vale la femei si-i dau rendes-vous lui G in 30 min
dus, alea alea.
ies cu copila, si-l vad pe musiu in costum de baie si tricou...si-i zic usor enervata" n-ai avut timp sa-ti tragi pantalonii??
la care el serafic...mi-au furat pantalonii din dulapior...in fine, sa n-o lungesc. in pantalonii disparuti ovcors portmoneul dlui cu bani, permis auto, carti de credit ,abonamentul de transport public la zh, pe tot anul abia facut de o saptamana ( 900 fr ), cheile de la case ( de la el si de la noi), bonul de la parcare :love7:,cheia de la masina , plus ceasul lui blablabla....
eu zic nu e posibil, sistem securizat blabla. mergem la intrare, era spre seara , ora de inchidere etcetc . in fine ne dau aia un tichet sa iesim din parking, sun la nasul valentinei(norocul ca avea cheile de la casa) sa-i aduca un pantalon , si cheile de la casa, plus cheia de rezerva de la masina. ne-am dus sa declaram la politie, si cu asta am ramas. asigurarea a rambursat o parte. nimeni nu a inteles cum a fost posibil , si de atunci , G are oroare de piscina cu bulbuci.oare de ce?? :love7:

#13 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 12:19 PM

bonicelli a spus:

Ralucutz, stiu, dar la luxemburgezi nu ma asteptam, nu stiu de de.


Boni, poti fi convinsa ca cine a facut chestia asta nu era luxembourghez. Portughez poate sau orice altceva, sunt foarte multi imigranti , iar comportamentul e tipic. Poti fi convinsa ca luxembourghezi sunt la fel de deranjati si indignati ca si voi de astfel de intamplari.

#14 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 26 November 2009 - 06:12 AM

ce m-ai speriat!! am crezut ca e vorba de o vizita a lu' vladimir putin in europa.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 November 2009 - 01:08 PM

Mamma mia Boniceilor parca le catati cu luminarea peripetiile astea :D
Noi prin tari straine punem frecvent benzina in locuri dintr-alea dar din fericire n-am avut niciodata astfel de probleme.
Hai mai povesteste-ne :lol:
P.S. eu plinul il fac cind mai am doar o linie, nu cobor niciodata sub ea :roll:
Si evident ca nu-mi murdaresc niciodata minusitele, am incercat o data sa pun singura si nu stiu de ce n-am reusit asa ca nu mai repet :D
Ieri am fost la curs de siguranta la locul de munca si ne-a aratat un filmulet al uneia care si-a pus benzina singura si a incendiat, iesind din masina, pompa. Asa ca m-am felicitat inca o data pentru alegerea mea :D

#16 Useril este offline   duchess 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 26 November 2009 - 10:08 PM

Bonicelli , frumoase :happy2: poze
imi faci dor de duca :roll: mie dor sa mai vad ceva nou ....

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi