Forum Culinar: metoda de framantat aluatul - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

metoda de framantat aluatul

#1 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 15 June 2012 - 07:51 AM

am citit odata aici(sau poate dincolo?... dar nu cred)despre o metoda de farmantat aluatul foarte speciala
de fapt cineva pusese un link spre un video, incurajand pe cele care se plangeau ca nu au timp/forta/pricepere sa framante ca lumea un aluat, altfel decat cu robotul :thumleft:
in filmuletul cu pricina era un tip care, prin niste miscari foarte simple si usoare, a reusit sa framante un aluat caruia, in mod normal, eu nu i-as fi dat prea multe sanse - adica a facut aproape imediat elastica o masa lipicioasa si mult prea moale
as fi foarte recunoscatoare daca cineva m-ar ajuta sa regasesc link-ul respectiv, pe care eu l-am salvat pe undeva prin adancurile folderelor culinare de pe computerul meu, dar nu-l mai pot regasi....... :occasion14:

#2 Useril este offline   lrscnd 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 16-October 10

Postat 16 June 2012 - 05:09 PM

Vezi postarealrscnd, la 16 June 2012 - 05:06 PM, a spus:

Vezi postarearedivivus, la 15 June 2012 - 07:51 AM, a spus:

am citit odata aici(sau poate dincolo?... dar nu cred)despre o metoda de farmantat aluatul foarte speciala
de fapt cineva pusese un link spre un video, incurajand pe cele care se plangeau ca nu au timp/forta/pricepere sa framante ca lumea un aluat, altfel decat cu robotul :)
in filmuletul cu pricina era un tip care, prin niste miscari foarte simple si usoare, a reusit sa framante un aluat caruia, in mod normal, eu nu i-as fi dat prea multe sanse - adica a facut aproape imediat elastica o masa lipicioasa si mult prea moale
as fi foarte recunoscatoare daca cineva m-ar ajuta sa regasesc link-ul respectiv, pe care eu l-am salvat pe undeva prin adancurile folderelor culinare de pe computerul meu, dar nu-l mai pot regasi....... :)

Cauta pe "You tube"metoda Bertinet.

#3 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 16 June 2012 - 06:38 PM

Vezi postarealrscnd, la 16 June 2012 - 05:09 PM, a spus:


Cauta pe "Youtube"metoda Bertinet.


nu era chiar asta, dar asemanator
multumesc :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi