Forum Culinar: Experimentul "Rosii uscate la soare" - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Experimentul "Rosii uscate la soare" Pomodori secchi

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 18 June 2012 - 03:21 PM

Experimentul "Rosii uscate la soare"
Pomodori secchi
.
Imagine atasata: monthly_06_2012/post-168-13400253824393.jpg
.

Am fost invitat de catre Moatza sa impartasesc si cu voi rezultatele asa ca o voi face incepand cu ... concluziile:
1. Pretul ridicat al rosiilor uscate din comert e oarecum justificat (cu profitul de rigoare). Raportul dintre produsul finit si materia prima (fara sa socotim si uleiul) este de circa 1:10. Daca aveti materia prima disponibila - cultivati rosii sau le primiti moka - si aveti si spatiu suficient merita incercat caci:
2. cum spuneam in prima postare de la alt topic: Am "rosii" , am "la soare" si nu e nici stiinta rachetelor.

Eu am cu cine, am cu ce, dar nu prea am unde.
Nutu. :rolleyes:
Nu tu curte (e la comun), nu tu balcon (si trebuie sa fi pe faza cand se strica vremea)
Dar am geamuri in peretii foarte grosi. Duble. Si intre ele un efect de sera ca pe vremea dionzaurilor. Acolo le-am...

M-am documentat pe net, am incercat initial cu trei bucati, a doua zi am optimizat si am introdus cu succes o noua faza care a fost foarte eficienta.
Rosiile, coapte si carnoase, dar nu flescaite, se spala, se sterg si se taie in jumatati, sau mai multe segmente in functie de marime. Eu in 6 segmente longitudinale. Se curata de cotorul verde, se scutura samburii. La a doua incercare am procedat astfel: Bucatile de rosii le-am asezat pe o tava mare de plastic si le-am presarat generos cu sare grunjoasa. Dupa cam o ora (sau +) sarea s-a dizolvat si a extras o mare parte din sucul din rosii ==> Am castigat timp. Am pus rosiile intr-o sita si le-am scuturat deasupra chiuvetei. Au mai pierdut si apa sarata ascunsa prin camarute.
Acum ar trebui asezate pe gratare de plastic, sau lemn (sa aiba acces aerul din toate partile) si acoperite , dar nu in contact direct, cu un tifon sau plasa fina din care sunt facute usile si geamurile "anti tantari" pentru a impiedica accesul insectelor si al prafului.
Inainte de aceasta, am spray-at (merge si cu pensula) rosiile cu untdelemn de masline EV, si le-am presarat cu un mix preparat din macinarea florilor de busuioc uscate cu oregano. Nu va zgarciti. (Unii zic si de piper). Se plaseaza la soare si seara se adapostesc de roua si umiditate. In 3-4 zile in functie de conditiile meteorologice se deshidrateaza.
Cand sunt uscate bine, se spala in solutie de otet in apa 50% si se usuca din nou. Faza acesta dureaza considerabil mai putin caci umiditatea nu mai este si in interior - o ora, doua acolo. Se depoziteaza in borcane cu capac etans si se acopera cu ulei de masline extravergin in care s-au infuzat 20 de minute la doar 60 de grade busuioc si oregano. Unii pun si capere in borcane, am avut cumparate si cu seminte de floarea soarelui, altii spun chiar si de usturoi.
In definitiv, fiecare procedeaza in functie de gusuturile personale.
Se lasa in ulei, inainte de a fi utilizate macar 15-20 de zile.

Microexperimentul meu de apartament, pe care il voi continua in transe mici, a demarat prin uscarea la soare pe pervaz cu geamul deschis. Ieri, dupa doua zile de deshidratare, cum a fost foarte cald, am inchis geamurile la pranz si am pus tavitele de polistiren intre geamuri. Datorita efectului de sera (intre geamuri, in bataia soarelui, la mine se depasec 50 de grade !!!) in patru ore au fost deshidratate complet, de unde pana atunci estimam inca circa doua zile.
Se pot usca si in cuptor, dar pe mine nu o sa ma prindeti cu cuptorul aprins in timpul verii. Ce? nu-i destul ca dupa o sapatmana de canicula se fac in casa 29 de grade? iar rosiile vara se coc. Si uscate sunt intergalactice :thumleft:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 18 June 2012 - 04:09 PM

Eu usuc rosii de ani de zile, indeletnicire mostenita de la soacra.Nu le fac nimic altceva decat le pun la soare intr-un "solar", (pe casa)acoperit cu tifon.Le pastrez in cutii de carton cu strat de servetele intre ele si se pastreaza foarte bine.Dar acum o sa pregatesc si asa cum ai spus tu,am anul asta un soi de rosii extraordinar de carnoase, cu seminte putine si foarte putina zeama, o sa arat rezultatul!

#3 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 18 June 2012 - 04:27 PM

Maestre, eu un curios mai mare nu am intalnit! si curios si altruist!
Eu te felicit sincer ptr pasiunea de care dai dovada si, mai mult, ptr ca impartasesti cu noi toate reusitele domniei-tale!
Ma bate gandul sa incerc, dar ma lovesc de-acelasi nutu si asta ma dezarmeaza grozav.

#4 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 18 June 2012 - 04:30 PM

Acum ca a venit canicula pe balconul din spate as putea usca rosii, ca acolo nu au acces imblanitele, dar noaptea nu trebuie sa le bag in casa?? Si a doua intrebare, de unde iau eu un gratar adecvat??
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 18 June 2012 - 07:01 PM

Vezi postareazerda, la 18 June 2012 - 04:30 PM, a spus:

Acum ca a venit canicula pe balconul din spate as putea usca rosii, ca acolo nu au acces imblanitele, dar noaptea nu trebuie sa le bag in casa?? Si a doua intrebare, de unde iau eu un gratar adecvat??

Daca e pericol de roua, sau peste noapte creste umiditatea, sau da si o ploita, poate ca nu ar fi rau sa le adapostesti peste noapte.
Nici eu nu am gratar. Am folosit tavite de polistiren. Cred ca si tavile de plastic sunt OK. Net-ul spune ca e bine si sa fie intoarse. Atunci se poate sterge umiditatea din tava.

Off:
Curiozitatea... Recunosc fara falsa modestie ca imi da ghes deseori. Drumurile batute ma plictisesc. Imi place sa experimentez si daca pot sa si inovez. Niciodata o mancare nu imi iese identic cu cea sililara preparata anterior. Sunt adeptul miscarii "do it yourself" e ca un fel de provocare pentru mine. Experimentul sos de peste (cel asiatic Nam Pla, sau latin - garum e si el in desfasurare) La toamna cand e explozie de ardei iuti voi incerca si Tabasco daca ingaduie Cel de Sus. La otetul de orez autentic, si la sosul de soya ma lovesc de lipsa unor culturi specifice, dar cine stie?
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#6 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 18 June 2012 - 07:14 PM

Daca da DD vreme buna ,se vor coace si rosiile mele in gradina .
Alea timpurii sunt prea apatoase ,dar incepand cu luna iulie cand trecem la soiurile carnose ,
sper sa testez si eu experimentul lui matale .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#7 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 27 June 2012 - 02:07 PM

Microproductia mea are continuitate. Odata la 4 zile completez borcanasele cu ce se vede.
.
Imagine atasata: monthly_06_2012/post-168-13407987058754.jpg
.

Dar ma lovesc de o problema: Pun la uscat trei caserole de polistiren (~ 0.75 kg) si recoltez doar una. Problema la care nu am gasit solutie, e cum sa evit "degustarile" ... inter-tehnologice :) Cica sa vad daca sunt gata. Dupa cinci minute, mai verific inca odata <_<
.
Imagine atasata: monthly_06_2012/post-168-13407987149574.jpg
.

Ieri am cumparat din comert 150 de grame sa fac comparatie. Vrac, de la Billa. Nici nu incape comparatie. In primul rand ca probabil folosesc un shortcut, un procedeu industrial, rapid, nu folosesc ulei de masline si condimentarea e subtirica.
Cele la borcan, italiene, sunt mult mai bune, aroma rosiilor e mai concentrata, mai bogata (egalitate) dar pot spune fara falsa modestie ca uleiul de masline extravergin infuzat la cald si apoi racit pe care il prepar/folosesc eu e mai bun.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi