Forum Culinar: Visul unei seri de vara - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Visul unei seri de vara ~ desert cu fructe ~

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 20 June 2012 - 08:52 PM

visul unei seri de vara e un desert de o simplitate rusinoasa, dar cu un gust divin =))

poate fi preparat in forme termorezistente sau in pachetele din folie de Al, in care se pun fructele la alegere: caise, capsuni - taiate felii, zmeura, mure si afine lasate intregi


Imagine postata

se stropesc fructele cu 1 Lg zeama de lamiie si se presara cu 1 lg de zahar tos

Imagine postata

daca se pun fructele in forme termorezistente, atunci in pasul urmator doar se acopera lejer cu o folie de Al pt. a nu strivi fructele (in cazul pachetelor din folie de Al, vor trebui "sigilate" bine pt. a nu se pierde sucul fructelor)

Imagine postata

se dau formele fie pe gratarul bine incins timp de 10', fie la cuptor pe functiunea grill (300°C)

Imagine postata

se serveste imediat cu inghetata de vanilie si sos de ciocolata - sa aveti papile fericite ! :D

Imagine postata





#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 20 June 2012 - 09:49 PM

Oho!Si ce mai vis! =)) cred ca e tare proaspat si racoritor asa cu fructe si inghetata! Ma duc sa visez la visul tau! :D

#3 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 21 June 2012 - 10:58 AM

Si daca n-am functia grill si nici ventilator la cuptor...Cum fac?Imagine postata
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 June 2012 - 11:07 AM

Vezi postareazoazorel, la 21 June 2012 - 10:58 AM, a spus:

Si daca n-am functia grill si nici ventilator la cuptor...Cum fac?Imagine postata

Faci cum poti. Fara grill si fara ventilator. Pui cuptorul la maxim, le lasi acolo 10 minute si apoi le scoti.

#5 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 22 June 2012 - 12:18 AM

Vezi postareaGeany, la 20 June 2012 - 09:49 PM, a spus:

Oho!Si ce mai vis! :hug: cred ca e tare proaspat si racoritor asa cu fructe si inghetata! Ma duc sa visez la visul tau! :lol:


Geany, ai intuit perfect gustul desertului. :rolleyes:
sa ai vise dulci ! :rolleyes:

#6 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 22 June 2012 - 12:26 AM

Vezi postareaFoxyy, la 21 June 2012 - 11:07 AM, a spus:

Vezi postareazoazorel, la 21 June 2012 - 10:58 AM, a spus:

Si daca n-am functia grill si nici ventilator la cuptor...Cum fac?Imagine postata

Faci cum poti. Fara grill si fara ventilator. Pui cuptorul la maxim, le lasi acolo 10 minute si apoi le scoti.


Zorzonica, incearca cum spune Foxyy sau il mai poti prepara la rece. adica, dupa ce-ai imbalsamat fructele cu lamiie si zahar, eventual scapi si niste aghiazma de calvados :rolleyes: , le lasi cam 30' sa traga zaharul zeama din ele si apoi servesti cu inghetata sau iaurt grecesc. succes si pofta mare ! :rolleyes:

#7 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 05 July 2012 - 08:14 AM

O da!!!!
E orgasm pentru papilele gustative combinatia de fruct cald cu inghetata :floare:.



PS: Daca nu intentionati sa o faceti treceti-o de pe acum pe lista de regrete ale vietii.

#8 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 05 July 2012 - 12:05 PM

Vezi postareayoyo, la 05 July 2012 - 08:14 AM, a spus:

O da!!!!
E orgasm pentru papilele gustative combinatia de fruct cald cu inghetata :D.

PS: Daca nu intentionati sa o faceti treceti-o de pe acum pe lista de regrete ale vietii.



Yoyo :D , ai pus punctul pe punctul G al papilelor ! :D

chiar aseara am mai avut un desert de vissss :D

in tigaia-grill bine incinsa am pus cam 1 1/2 Lg unt, iar dupa citeva secunde cind a inceput sa sfiriie, am asezat intr-insa 6 jumatati de nectarine si 4 jumatati de banane coapte, dar cu o consistenta ferma lasindu-le la fript cam 3', iar mai apoi am adaugat si-o mina de cirese

Imagine postata

dupa care am turnat peste fructele din tigaie 1 dl cognac si i-am dat foc rapidescu - moment in care mi-a sarit inima din loc, ca intr-o fractiune de secunda am auzit un "zwwoufff !" si se ridicase o vilvataie pina la hota de nu stiam ce sa fac: sa o iau la fuga din bucatarie sau sa azvirl tigaia in chiuveta ?!? =))
am avut insa noroc, ca flama s-a stins dupa 15'', si ghinion ca n-am mai prins-o in poftografie :floare:
deci, aveti mare grija cind va jucati cu focul si mai ales nu stati aplecati cu fatza peste tigaie ! =))

Imagine postata

am servit imediat fructele calde cu inghetata de vanilie - sa aveti pofta ! :lol:

Imagine postata

p.s. urmeaza sa mai fac un experiment in weekend - stay tuned ! :D



#9 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 05 July 2012 - 12:33 PM

:floare: e mult timp pana sambata ????

:lol:

#10 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 07 July 2012 - 09:52 PM

ceasul bate ora ... simbata ! :?:

al 3-lea vis de vara ce mi-a fost dat sa-l savurez azi, a fost preparat intr-o tigaie, in care am topit 1 Lg de unt si-am aruncat la perpelit pe ambele parti, 2 banane si citeva jumatati de caise

Imagine postata

dupa vreo 4' am turnat peste ele 2 Lg de syrup (cine n-are, poate face un sirop dintr-o cescuta de muscavado si o jumatate cescuta de apa lasindu-l sa fiarba pina devine mai grosut), am napezit fructele bine cu acesta, iar apoi am turnat 0,5 dl rom caldut si i-am dat foc, avind numai eu stiu cita grija sa nu provoc un incendiu :scratch:

Imagine postata

nici nu stiu cind am insfacat camera si am reusit in sfirsit sa prind o bucatica din flama, ceea ce ma face sa cred ca intr-o alta viata am fost spiderwoman ! :?:

Imagine postata

desertul de fructe flambate servit iarasi cu inghetata, are de-a dreptul un gust de vis ! :?:

Imagine postata



#11 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 October 2013 - 09:25 PM

cumparasem capsuni si zmeura sa le folosesc la un tiramisu ... dar cum socoteala din tirg nu se potriveste cu lenea ce te pocneste cind ajungi acasa, mi-am zis: "dar ce, toamna n-am voie sa visez la fructe si inghetata ?!" :-*

asa ca am scapat si vreo 2 prune + 1 kiwi pe linga fructele mai sus mentionate si le-am dat la cuptor pe functiunea "grill"

Imagine postata

am servit (dupa preferinte) cu inghetata de cacao si de fistic, asortata cu 1 lg dulceata de nuci verzi :-*

Imagine postata



Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi