Forum Culinar: Cod pané - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cod pané ~ i did it my way ~

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 July 2012 - 10:02 PM

azi avut prea putin timp de joaca, asa ca am inceput prin a prepara rapidescu salata de dovlecei dupa metoda d'artagnana (merci maestre, nu mi-a inselat asteptarile ! :floare: )

apoi au intrat fileurile de cod in hora :floare: ... le-am ferchezuit mai intii uscindu-le cu bine cu hirtie absorbanta, presarindu-le cu sare Maldon, le-am trecut prin faina alba, apoi printr-un ou batut ...

Imagine postata

... dupa care au poposit intr-un amestec din: 6 Lg pesmet + 1 Lg parmezan ras, + 1 Lg amestec uscat de condimente (patrunjel + telina + chili) - in poza amestecul e neciufulit, se intelege, nu ?! :floare:

Imagine postata

in sfirsit cind au scapat din miinile mele, fileurile de cod au aterizat frumos in tigaia incinsa, in care 1 Lg de unt incepuse deja sa sfiriie si cinta in canon cu 1 Lg de ulei; si-au stat fileurile asa cam pret de 3', dupa care le-am intors sa se rumeneasca si pe verso :floare:

Imagine postata

imediat le-am servit acompaniate de salata de dovlecei, citeva fisii de ardei kapia la gratar si o dira subtire de maioneza cu gust de lamiie - sa aveti pofta ! :floare:

Imagine postata



Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi