Forum Culinar: Vin fiert - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vin fiert

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 16 December 2009 - 04:49 PM

Geany a spus:

dragos a spus:

Iei vin rosu sec din magazin. Vinul rosu e mai greu de contrafacut, desi, din cate am mai auzit, romanii sunt priceputi la toate. Asa ca ia si tu un vin strain dar sa nu fie chiar cel mai ieftin.

Multumesc Dragos pt promtitudine,asa o sa fac


Reteta mea de vin fiert. O puteti folosi fie cu vin normal, fie cu vinul deja preparat pentru fiert cumparat din magazin (spre exemplu, vinul dupa reteta din Nurnberg).

Daca folositi vinul deja preparat o sa iasa un vin fiert mai nobil, altfel o sa iasa un vin fiert "simplu" 8-)

Asadar, ia o sticla de vin so torni in oala. Ia o mandarina si infige in ea multe cuisoare ca s-o faci ca capatana de buzdugan. Da fii darnica cu cuisoarele. S-arunca mandarina aia in oala. Ia un "baton" de scortisoara si pune-l si pe el in oala. Si fa un foc nu prea iute si pune oala la fiert. Ai grija sa nu inceapa vinul sa fearba ca-i pacat. Adu-l acolo unde inca nu fierbe. Si cand e gata, ia-l de pe foc si pune-l deoparte. Ia miere de albine cat mai neprelucrata si pune in vin cate putin, amesteca si gusta. Si tot asa pana cand zici ca ajunge. Ia cani de lut si cinsteste-le cu vinul de l-ai grijit. Si apoi cinsteste-ti oaspetii cu vin divin si dragoste de carciumar cinstit sau, dupa caz, de carciumarita nurlie. Si zi-le sa se bucure de dansul vin. Si daca-l beti afara in zapada si mai bine :appl: Sau la gura de foc vesel si trosnitor in bratele dumneaei sau dumnealui, dupa cum o fi dat ;)

Si sa va ganditi la mine si sa ma binecuvantati ;)
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 December 2009 - 06:29 PM

Suna f bine,eu am un plic de condimente de la fucs pt vin fiert si ma gindeam cu ocazia gripei sa-l pun in practica

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 December 2009 - 06:45 PM

dragos a spus:

...au la gura de foc vesel si trosnitor in bratele dumneaei sau dumnealui, dupa cum o fi dat =))
Si sa va ganditi la mine si sa ma binecuvantati =))

Adevar graiesc tie, ca vinul baut cu masura starneste cele de sub pantece.
Domnul sa te binecuvanteze! Si sa te fereasca de "harul" betiei. =))



De cand am facut rost de anasonul stelat, eu pun in vinul fiert si o stea aromata.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 December 2009 - 08:37 PM

Gata am prestat,iata si dovada,cu portocala cu cuisoare in ea,condimentul cuisoare miereImagine atasata: 456_8c50338c11123ef12ab18b64ceb53e03.jpg

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 December 2009 - 08:45 PM

Am ajuns la o concluzie:''nu ascultati de sfatul medicului cind esti gripat,nu iesi din casa''
Ies din casa,sa caut vin rosu,ma'ntilnesc cu'n vecin''ce faci vecina?iesi pe zapada asta?''
Mormai ceva...''el:da ce raciita iesti,fa-ti un vin fiert'' pai asta ma duc sa cumpar,raspuns:''aaa,poooi ce n-ai spus ca-ti aduceam eu de la tara''in gindu meu''nici acu n-ar fi tirziu''
Deci concluzie daca ieseam din casa mai devreme poate ma capatam cu vreun vin rosu :blob8:

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 16 December 2009 - 08:57 PM

Geany a spus:

Am ajuns la o concluzie:''nu ascultati de sfatul medicului cind esti gripat,nu iesi din casa''
Ies din casa,sa caut vin rosu,ma'ntilnesc cu'n vecin''ce faci vecina?iesi pe zapada asta?''
Mormai ceva...''el:da ce raciita iesti,fa-ti un vin fiert'' pai asta ma duc sa cumpar,raspuns:''aaa,poooi ce n-ai spus ca-ti aduceam eu de la tara''in gindu meu''nici acu n-ar fi tirziu''
Deci concluzie daca ieseam din casa mai devreme poate ma capatam cu vreun vin rosu :blob8:



Pai sa-ti aduca, nu se termina iarna asa curand!!!!!! :laughing7:

#7 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 17 December 2009 - 02:40 AM

Geany a spus:

Gata am prestat,iata si dovada,cu portocala cu cuisoare in ea,condimentul cuisoare miere[attachment=0]S4032562.JPG[/attachment]


Luai si io condiment de la fucs sa-l incerc. Inca n-am ajuns sa-l incerc.

Ai fost cam cu retinere la cuisoare in portocala ceea. Trebuia sa infigi de vreo 5 ori mai multe.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 December 2009 - 10:07 AM

Noua ne-a placut condimentul de la fucs,contine si anason cum zicea si ''sefu'',iar cuisoare am pus mai putine in portocala tocmai ca si plicul de condiment am vazut ca,continea o gramada de cuisoare :love7: ,si mi-a fost teama sa nu iasa prea pregnanta in cazul asta aroma de cuisoare.Noua ne-a placut exact asa cum a iesit,si vinul fiert chiar a avut efectul scontat(mai ales ca in timp ce chiar il savuram am primit si o veste fff. proasta ca aveam un doliu in familie).Oricum multumesc pt tipsurile valoroase.

#9 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 17 December 2009 - 10:18 AM

Geany a spus:

Noua ne-a placut condimentul de la fucs,contine si anason cum zicea si ''sefu'',iar cuisoare am pus mai putine in portocala tocmai ca si plicul de condiment am vazut ca,continea o gramada de cuisoare :thumleft: ,si mi-a fost teama sa nu iasa prea pregnanta in cazul asta aroma de cuisoare.Noua ne-a placut exact asa cum a iesit,si vinul fiert chiar a avut efectul scontat(mai ales ca in timp ce chiar il savuram am primit si o veste fff. proasta ca aveam un doliu in familie).Oricum multumesc pt tipsurile valoroase.


beeene beeene
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi