Forum Culinar: Tort cu 3 feluri de ciocolata - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tort cu 3 feluri de ciocolata

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 July 2012 - 11:07 PM

A facut cineva tortul acela cu 3 feluri de ciocolata, alba, cu lapte si amaruie? Era in 3 straturi colorate, am incercat sa caut aici reteta dar n-am gasit-o.

#2 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 24 July 2012 - 09:41 AM

Ma aflam prin zona, am vazut cererea de reteta si am zis sa dau o mana de ajutor!

Reteta este de pe blogul Laurei Sava, poza este a mea! Daca am ceva mai mult timp revin cu poze pas cu pas la sfarsitul saptamanii (am comanda de la un nepotel sa il fac de ziua lui)

Sper ca am fost de ajutor!




Blat:
- 60 g. migdale pudra
- 100 g. zahar pudra (60+40)
- 20 g. cacao
- 4 albusuri
- un varf de sare


Mousse de ciocolata alba:
- 200 ml. frisca lichida
- 200 g. ciocolata alba
- 2 g. gelatina - (1 foaie)
- 100 ml frisca batuta

Mousse de ciocolata cu lapte:
- 200 ml frisca lichida
- 200 g. ciocolata cu lapte
- 1 foaie gelatina - (2g)
- 100 ml frisca batuta
Se prepara ca mousse-ul de ciocolata alba

Mousse de ciocolata amaruie:
- 200 ml de frisca lichida
- 200 g ciocolata amaruie
- 1 foaie de gelatina - (2g)
- 100 ml frisca batuta
Se prepara la fel ca mai sus

Mod de preparare:
Preincalziti cuptorul la 200 de grade C
Amestecati bine pudra de migdale cu 6o g. zahar pudra si cacao.
Bateti albusurile spuma cu varful de sare si adaugati zaharul pudra putin cate putin (cele 40 g.)
Turnati compozitia intr-o forma de tort cu diam. de 24 cm, tapetata cu hartie de copt si lasati-o la cuptor 15 minute. Imediat ce ati scos blatul din cuptor, rasturnati si scoateti hartia. Lasati-l la racit.

Spumele de ciocolata:
Am pus la inmuiat in apa rece gelatina.
Am pus pe foc frisca lichida si am dat-o in clocot.
Am adaugat ciocolata alba rasa si am amestecat sa se topeasca.
Am scos gelatina din apa rece am bagat-o in microunde pentru cateva secunde, dupa care am turnat-o peste ciocolata alba.
Lasati crema sa ajunga la temperatura camerei si adaugati frisca batuta.
Se pune peste blatul racit mai intai crema de cioco amara, se da la rece pana se prepara cea de ciocolata cu late, se pune si aceasta, se lasa putin mai mult la frigider, apoi se prepara crema de ciocolata alba (asta se va inchega cel mai greu)

Este fantastic!


Imagine atasata: monthly_07_2012/post-595-1343115389171.jpg

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 July 2012 - 09:49 AM

Perfect, mersi frumos

#4 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 24 July 2012 - 09:51 AM

Am mai gasit o poza cu tortul! Este de la ziua fiului meu de 3 ani, decembrie 2011!

Nu am stiut sa editez la celalat post! Scuze!


Imagine atasata: monthly_07_2012/post-595-1343116181572.jpg

#5 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 24 July 2012 - 10:50 AM

L-am facut si eu dar am alte cantitati la ciocolata de la mousse-uri , nu mai stiu daca asa era reteta sau am modificat eu

Pt. mousse de ciocolata alba :
- 125 ml frisca lichida , 250g ciocolata alba , 2g gelatina , 100 ml frisca batuta

Pt. mousse de ciocolata cu lapte :
- 125 ml frisca lichida , 160 g ciocolata cu lapte , 2 g gelatina , 100 ml frisca batuta

Pt. mousse de ciocolata amaruie :
- 125 ml frisca lichida , 200 g ciocolata amaruie , 2 g gelatina , 100 ml frisca batuta

Imagine postata

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 July 2012 - 11:00 AM

Probabil difera cantitatea de ciocolata pentru ca nu toate se comporta la fel apoi in mousse, adica de ex cea amaruie se intareste mai tare, cea alba mai putin.

#7 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 24 July 2012 - 11:15 AM

Apuc să scriu şi eu aici. L-am făcut de vre-o 2 ori şi e de mare efect.
Eu am folosit cantităţi egale de ciocolată şi frişcă (100 ml friscă + 300 gr. cioco ptr. topit + 200 mt frişcă bătută) şi gelatina, la fel pentru fiecare strat.
Dar aşa cum are izuk reţeta iese mai bine mouse-ul. La mine stratul de cioco neagră a ieşit mai tare decât restul.
Cred totuşi că ar fi trebui scăzută gradat cantitatea de ciocolată de la albă la neagră, adică cam aşa:

Pt. mousse de ciocolata alba :
- 125 ml frisca lichida , 250 g ciocolata alba , 2g gelatina , 100 ml frisca batuta

Pt. mousse de ciocolata cu lapte :
- 125 ml frisca lichida , 200 g ciocolata cu lapte , 2 g gelatina , 100 ml frisca batuta

Pt. mousse de ciocolata amaruie :
- 125 ml frisca lichida , 160 g ciocolata amaruie , 2 g gelatina , 100 ml frisca batuta


Se poate jongla cu împărţirea smântânii în funcţie de consistenţa care se doreşte la mouse. Cu cât frişca bătută este mai multă cu atât mouse-ul iese mai aerat. Sper că se înţelege ce vreau să spun Imagine postata

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 July 2012 - 11:38 AM

Am inteles, mersi, diseara ma pun pe lucru :thumleft:

#9 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 24 July 2012 - 12:02 PM

Adriana acest tort l-am facut si eu de nenumarate ori dar pentru ca mi se pare mult prea dulce am modificat reteta si am adaugat si un strat de jeleu de fructe facut de mine. Am facut cu jeleu de zmeura, de mango, de capsuni, de papaya si de afine. Fiecare tip de jeleu adauga ceva deosebit tortului. Are un efect deosebit si il face mult mai "refreshing" pentru gustul meu.

Reteta cu jeleu de mango am pus-o aici

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 July 2012 - 01:21 PM

Mamma mia, e opera de arta ce-ai facut tu, nici nu vazusem minunatia asta. Multumesc frumos, sa vedem daca reusesc sa gasesc niste fructe care ar merge, din pacate sunt pe ultima suta de metri, in seara asta trebuie neaparat sa il fac.

#11 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 July 2012 - 09:57 PM

am facut-o, joi seara om vedea ce-a iesit
mie moussele mi-au iesit toate lichide in momentul in care am pus frisca in ele desi era batuta bine, nu stiu daca a influentat temperatura camerei, erau 26°C in bucatarie
desi am tinut-o un pic in frigider pe prima, cea cu ciocolata amaruie, cind am pus-o in inel a curs peste tot asa ca a trebuit sa o pun in forma tupperware, pina la urma straturile vor iesi invers, cel alb dedesubt, cel cu lapte in mijloc si cel amarui deasupra, sper sa n-am probleme la taiat
Cantitatile lui izuk mie mi-au intrat in forma tupperware de 1 litru, torturile care le vad in poze mi se par toate mult mai mari, desi diferenta de la ingrediente e minima
daca mi-o place cum a iesit data viitoare fac ganaschele toate,le pun la racit si eventual le bat spuma in robot si apoi sa asamblez mousse-ul, a incercat cineva asa?
mersi tuturor, revin cu impresii dupa joi seara :occasion14:

#12 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 24 July 2012 - 10:23 PM

Tot eu sunt pe aici si incerc un raspuns!

Cantitatile din reteta postata de mine sunt cele din reteta originala, eu, am plusat cu inca 1/2 din cantitati, iar forma folosita a fost de 26 de cm.
Moussele si mie imi ieseau mai moi (nu lichide), cea de cioco amara era mai batoasa, cea de cioco cu lapte ca un iaurt (sa zicem), cea alba...destul de moale, dar bateam frisca mai mult!
Posibil asezandu-le in ordine inversa sa nu se taie foarte frumos, dar e doar o presupunere! Mousse-ul de cioco amaruie se intareste destul de mult(depinde si de procentul de cacao, cu cat e mai mare cu atat mai dur va fi mousse-ul).
Multa bafta!

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 July 2012 - 10:59 PM

Mersi, sa speram ca se va taia.
Cred ca e important sa se precizeze la fiecare cantitate de ingredientesi ce forma s-a folosit.

#14 Useril este offline   Dauphne 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 20-July 11

Postat 24 July 2012 - 11:00 PM

Vezi postareaclaudia-andi, la 24 July 2012 - 10:23 PM, a spus:

Posibil asezandu-le in ordine inversa sa nu se taie foarte frumos, dar e doar o presupunere!

As spune doar estetic...pentru ca cel negru le pateaza usor pe celelalte (cutitul fiind cald); altfel, taietura e impecabila. :P

Eu nu mai stiu ce retete am folosit, trebuie sa caut...si nici de ce le-am schimbat ordinea :D

#15 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 25 July 2012 - 11:31 AM

Forma mea a fost de 24 cm , de aceea nici nu a fost nici prea inalt , nici prea lat . Eu am pus intentionat invers straturile , nu am avut probleme la taiere. Dupa ce am turnat fiecare strat de mousse , am dat forma la congelator pana am facut mousse-ul urmator .A fost destul de lichid initial , dar s-a intarit perfect .

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 July 2012 - 11:56 AM

Si eu am pus-o la congelator intre o crema si alta. Deci imi dai sperante ca se va taia :D

#17 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 25 July 2012 - 04:37 PM

Eu spun ca da . Daca mi-a iesit mie , trebuie sa-ti iasa si tie =)) La mine era printre primele torturi facute =))

#18 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 July 2012 - 12:07 AM

Multumesc frumos tuturor, a iesit o chestie superbuna pe care o sa o repet, de comun acord cu prietenii care erau la cina am cazut de acord ca e buna asa, fara blat, si ca eventual ciocolata cu lapte sau cea amaruie ar putea fi aromata cu cafea.
Desi am intors-o cu fundul in sus n-am avut probleme cu taiatul, intr-adevar cea amaruie era cea mai tare dar nu cu mult fata de celelalte doua, din pacate in cea cu lapte, se vede in poza, gelatina nu mi s-a topit, ma lupt de luni de zile cu 1 kg de gelatina oribila luata la Metro, abia astept s-o termin, tre sa pun dubla cantitate pentru ca intareste foarte putin si se hidrateaza in apa rece si topeste ca naiba :occasion14:
voilà
Imagine atasata: monthly_07_2012/post-4-13434268424072.jpg

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi