Forum Culinar: Mi-am ars parul - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mi-am ars parul

#1 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 29 July 2012 - 09:31 AM

Am facut prostii si mi-am ars parul. Voiam blond din brunet, la salon m-au decolorat si vopsit acum o saptamana, nu a iesit uniform si nu mi-a placut deloc asa ca mi-am cumparat o vopsea din comert si l-am uniformizat eu. Nu parea ata de asppru ca acum inainte sa-l vopsesc. A mai patit cineva asta? Gasesc o droaie de masti care promit repararea parului ars, dar eu vreau ceva natural si testat.
Merci :love7:

#2 Useril este offline   DoReMi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 27-March 12

Postat 29 July 2012 - 12:02 PM

La fel am patit si eu la coafor .Ma decoloram si vopseam dupa acasa de ceva ani si la sfatul amicelor ..am mers la un coafor celebru aici ... sperand la o nuanta mai frumoasa ,uniforma .. am plecat cu el ars si cu o frumoasa nuanta de ALBASTRU !!! Desigur ca m am oprit la primul magazin , am luat vopsea si am dat peste .. dupa care parul meu era mai ars decat o capita de fan .
Am incercat zeci de masti minune..ajutau dar nu reparau parul nici una .
Lam salvat cu clasica masca de ulei de masline .

Ulei de masline extra virgin ..o filola de vitamna a uleioasa .. 2 3 picaturi de ulei de ricin . aplicat pe parul uscat la inceput numai pe radacini si pieptanat pina se intinde pe toata lungimea parului .Cu cat il tii mai mult in cap , cu atat mai bine .. eu il aplicam seara si de multe ori l tineam pina seara urmatoare .
Dupa citeva luni de " tratament " nu mai am nevoie nici de balsam de par .. si ma decolorez si vopsesc in continuare .
Sper sa te ajute. =))

#3 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 29 July 2012 - 02:13 PM

Eu de 2 saptamani am inceput sa-mi ung parul cu ulei de migdale. Il las doar 30 min (dar poate am sa-l las mai mult, cum a zis DoReMi) si are efect. E mai moale, nu mai folosesc balsam si se aranjeaza mai bine. Si eu sunt decolorata si era aspru si fara viata. Dupa 2 aplicari de ulei eu sunt multumita, nici nu mai folosesc balsam.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 29 July 2012 - 04:34 PM

 Maneki Neko, la 29 July 2012 - 09:31 AM, a spus:

... A mai patit cineva asta?



Eu nu am patit patania asta caci joc in categoria:
- Doctore imi cade parul
- Si ce doriti?
- Ceva ca sa il pastrez
- O cutiuta?


Dar si asta se intampla acum un deceniu. Acum am mai mult par pe schinare decat pe cap.
Si pe asta as vrea si eu sa-l =)) arz

Iertati de Offtopic un batran care se piaptana cu carpa de sters praful.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 July 2012 - 06:06 PM

Verisoarele mele au patit-o,ele au folosit cu succes asta..

Imagine atasata: monthly_07_2012/post-405-13435778954078.jpg

La noi se gaseste de cumparat cam peste tot pe unde se comercializeaza sampoane,balsam de par si etc.si nu e scumpa.

Verisoarele mele au fost multumite de rezultat.

#6 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 29 July 2012 - 06:12 PM

 aura, la 29 July 2012 - 02:13 PM, a spus:

Eu de 2 saptamani am inceput sa-mi ung parul cu ulei de migdale. Il las doar 30 min (dar poate am sa-l las mai mult, cum a zis DoReMi) si are efect. E mai moale, nu mai folosesc balsam si se aranjeaza mai bine. Si eu sunt decolorata si era aspru si fara viata. Dupa 2 aplicari de ulei eu sunt multumita, nici nu mai folosesc balsam.

Aura de unde l-ai luat?
Eu am par ondulat si vopsit, asa ca se aspreste mai usor.
A cat is a friend fur-ever !

#7 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 29 July 2012 - 08:51 PM

Geany la tine nu vad poza,imi apare ca micsorata la Infinity.Cum se numeste ce folosesc verisoarele tale?
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#8 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 29 July 2012 - 09:48 PM

Petunie e o masca cu placenta, se gaseste la noi si la Kallos si alte firme precum cea de sus.. . Si eu folosesc sau foloseam asa ceva. Uleiuri folositi la parul ars, ulei de cocos din ala ca untul intindeti pe par, ulei de migdale, ulei pur de argan, costisitor insa minunat, ulei de migdale, ulei de ricin ajuta si la insanatosirea radacinei stimuleaza cresterea, bun si pentru sprancene. Eu aveam goluri in sprancene, fire care nu cresteau.. au crescut cu ulei de ricin. Eu si cumnata-mea combinam masti de par, o data o fac eu , o data ea. Punem ulei de masline, cateva picaturi de ulei de Jojoba, de lavanda pentru miros, cateva de ulei de ricin, cateva de argan... ou si miere. In genere combinam ceva mai solid.. cu multe uleiuri si le intindem pe par, stam asa si clatim. Eu am un par in general sanatos, pana la fund ca lungime, scapat de vopsea in 3 ani jumatate, acum la culoarea lui naturala. Insa cumnata.mea decolorata si vopsita si vopsita si decolorata cu par ars zice ca simte imbunatatiri. Eu cel putin il mentin sanatos:)
Imagine postata

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 July 2012 - 09:49 PM

Asta scrie pe poza lui Geany,

Crema Midollo - Placenta Serical

Poza de pe net.

Imagine postata
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 29 July 2012 - 10:08 PM

Aha,banuiam eu ca asta o fii,ca stiu ca se gaseste si la noi peste tot(in Ro vb).O foloseam si eu cand eram in tara,in primii ani mi-am adus si aici,dar dupa aia am uitat.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#11 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 29 July 2012 - 10:15 PM

Asa ,aia e!...Imi cer scuze de intarzaiere raspuns am fost plecata la plimbare cu sot si bub :toothy6: ca e cald rau...

#12 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 30 July 2012 - 02:35 PM

 Uma, la 29 July 2012 - 06:12 PM, a spus:

 aura, la 29 July 2012 - 02:13 PM, a spus:

Eu de 2 saptamani am inceput sa-mi ung parul cu ulei de migdale. Il las doar 30 min (dar poate am sa-l las mai mult, cum a zis DoReMi) si are efect. E mai moale, nu mai folosesc balsam si se aranjeaza mai bine. Si eu sunt decolorata si era aspru si fara viata. Dupa 2 aplicari de ulei eu sunt multumita, nici nu mai folosesc balsam.

Aura de unde l-ai luat?
Eu am par ondulat si vopsit, asa ca se aspreste mai usor.

de la un magazin naturit. Ulei de migdale dulci, presat la rece, facut de o firma din Montreal. Am dat $12. Cum spuneam, il folosesc pentru par dar si pentru piele. Pe el scrie defapt ca e pentru uz intern, de pus in salatae :occasion14: Am citit ca e bine de luat in fiecare zi o lingurita de ulei de migdale, asa ca eu il pun in orice, in salate, in farfuria de supa, peste ardeii umpluti :floare:
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#13 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 30 July 2012 - 07:39 PM

 Uma, la 29 July 2012 - 06:12 PM, a spus:

 aura, la 29 July 2012 - 02:13 PM, a spus:

Eu de 2 saptamani am inceput sa-mi ung parul cu ulei de migdale. Il las doar 30 min (dar poate am sa-l las mai mult, cum a zis DoReMi) si are efect. E mai moale, nu mai folosesc balsam si se aranjeaza mai bine. Si eu sunt decolorata si era aspru si fara viata. Dupa 2 aplicari de ulei eu sunt multumita, nici nu mai folosesc balsam.

Aura de unde l-ai luat?
Eu am par ondulat si vopsit, asa ca se aspreste mai usor.


Eu am cumparat de la farmacie(Jean Coutu), ulei de migdale pt uz cosmetic.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#14 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 30 July 2012 - 09:43 PM

Va multumesc mult pentru solutii. Am gasit ulei de migdale la DM, acum am in par ulei de masline si ulei de migdale si vreau sa-l tin asa bandajat pana maine dimineata. Problema e ca nu stiu exact cat sa dau. Aura, tu il naclaiesti sau dai asa, finut pe par? Pe suprafata? Ca eu am pus destul de mult, inclusiv la radacini. O fi bine? :drool:

#15 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 31 July 2012 - 02:17 AM

Nu naclait, mai finut asa si intins bine, bine cat sa acopere tot parul. Eventual folosesti pieptanul ca sa intinzi uleiul mai usor. Din cand in cand poti sa faci un masaj usor la radacina.

Nu are nimic daca e mai mult, doar ca o sa iasa mai greu la spalat :drool: Sa ne spui cum ti-a iesit.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#16 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 31 July 2012 - 02:20 AM

Multumesc Aura si Milena :drool:

O sa ma duc si eu la magazinul meu naturist sa iau. Eu rontai mereu migdale crude, imi plac cel mai mult :drool:
A cat is a friend fur-ever !

#17 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 31 July 2012 - 07:33 AM

Maneki risc sa te dezamagesc dar nici o crema nu o sa te ajute cu nimic. Ia si il taie cit poti si gaseste o stilista de incredere cind mai faci minuni de astea. Am patit-o si eu si stiu cum e.
Imagine postata
Imagine postata

#18 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 31 July 2012 - 09:36 AM

Gata, mi-am spalat parul, l-am uscat, arata super bine si si-a recapatat luciul si finetea. Multumesc din suflet, Aura! L-am lasat toata noaptea pe cap si functioneaza. Am combinat ulei de masline cu ulei de migdale si chiar functioneaza. Probabil ca daca era ars tare, ai dreptate, Lizura, nu m-ar fi ajutat nicio masca.

#19 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 31 July 2012 - 03:07 PM

Ma bucur ca parul tau si-a revenit. :D
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#20 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 31 July 2012 - 03:44 PM

hmmmmmmmmmm
Nu prea stiu cum acest post ar putea incepe mai bine, deci poate incepe si asa!
Mi-am ars si eu o data parul din cauza unei vopsele proaste, sau defecte, nu stiu sigur, cert este ca m-am trezit cu niste paie in cap.
Am facut masca cu ou si ulei de masline, impachetat cu propos umed si cald, stat 3 ore, cu ulei de ricin, cu o solutie de la Farmec care se numeste petroleum, cu maioneza, numai ca nu-mi aduc aminte tot ce-am incercat!
Pana la urma am facut o criza de gastrita, combinata cu varsaturi ca am reflux gastroesofagian, am zacut lata in pat 10 ore pe zi ca daca ma ridicam ma lua cu rau din nou. Parul mi-a transpirat ingrozitor, aratam horror , dar abia ma duceam la baie nu aveam vlaga sa ma spal pe cap si n-avea cine.
Deci, in concluzie, zace omul si sufera, cat sufera, dar intr-o zi se simte mai bine, si se pune la punct. Habar n-am ce a fost in parul meu de la zacut in pat si transpirat, dar mi-a vindecat parul.

Nu recomand aceasta solutie, dar comentind cu coafeza ea mi-a zis ca pentru par degradat, cel mai bine este sa te speli pe cap cat de rar e cu putinta , pana isi revine parul, se pare ca glandele seboreice isi fac treaba si singure, daca nu le dam in cap.
Daca m-a mintit, va mint si eu, dar dupa o saptamana de cosmar, aia a fost singura mea satisfactie, ca-mi statea parul bine. Poate ca uleiurile astea volatile substituie ce face corpul nostru natural.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi